Imaginárium Dr. Parnasse

• Velká Británie The Imaginarium of Doctor Parnassus (více)

Dr. Parnassus (Christopher Plummer) kdysi dávno vyhrál nesmrtelnost v sázce s ďáblem panem Nickem. O mnoho století později našel pravou lásku a s ďáblem podepsal novou smlouvu. V ní stálo, že se vzdává své nesmrtelnosti výměnou za mládí, ale jeho prvorozené dítě se v den svých šestnáctých narozenin stane majetkem pana Nicka. Nyní se čas Parnassovy dcery Valentiny naplnil a on se trápí, jak jí zachránit před neúprosným osudem. Pan Nick přijíždí, aby si převzal svou cenu. Rád se však vsází, a proto se rozhodne znovu riskovat. Valentinu získá ten, který první svede pět nových duší... (oficiální text distributora)

kubilov

O příběh tu nejde. Imaginárium Dr. Parnasse se navždy zapíše do filmových učebnic jako film, z něhož poslední dny natáčení a postprodukce udělaly film daleko významnější a zapamatování hodnější než jak by tomu bylo, kdyby vše probíhalo podle plánu. Výtečný a ještě lepší herec, Heath Ledger, jehož tragický příběh spojený s Temným rytířem i Imagináriem zná snad každý, zde hraje opět naprosto skvěle. Je na něm úplně vidět, jak ještě úplně z role Jokera nevystoupil a tak pozorný divák jistě několik náznaků zachytí. Jinak Gilliamovo mistrné vybruslení z katastrofy za pomocí ochotných pánů Farrella, Deppa a Lawa bylo obdivuhodné a navíc ještě dodalo filmu další kouzelné vylepšení, jakoby už tak nebyl pohádkový až až. Chápu, že si Terry Gilliam ty své vizuální kýčovité orgie prostě odpustit nemůže, ale právě zde už byly na hraně snesitelnosti, naštěstí se většinou udržely na té kladnější stránce, proto tak můžu Imaginárium ohodnotit velmi silnými 3*, které od bodu navíc odděluje snad jen absence kloudnějšího příběhu, který by se jistě do dvouhodinového filmu docela hodil. Docela mě to mrzí, ale zdá se, že už je Peter Stormare v Hollywoodu odsouzen k nepodstatným ale humorným miniroličkám. ()

elanista1

Netuším o čom bola táto digitálna hlúposť, a priznávam, že ak by som mal vymenovať tri filmy kde hral Heath Ledger okrem Temného rytiera, tak vymenujem max. 1, ale som rád, že som toto videl...lebo to, ako sa dokázal Terry Gilliam popasovať so stratou hlavného herca, je úchvatné. ()

bohas

"Projděte magickým zrcadlem do hlubin své vlastní představivosti..." Ano, tak tato část mě opravdu nadchla a barevností protkanými efekty nezklamala! Vděčné téma lidské nesmrtelnosti a sázky s ďáblem, který sám nemá nic pořádného na práci, než pohrávat si s duší do pekla upsaným Dr. Parnassem a uzavírá s ním stále nové sázky. I když mě, musím uznat, ze začátku rozpačitě působící snímek dalšího mistra fantasie, Gilliama, dostal hlavně svou druhou polovinou příběhu, kdy se divák vskutku může propadnout až do samé mysli sebe sama. Nicméně celkově mi děj přišel krapet rozlítaný, neuceléný, začátek až zbytečně ukecaný. Ale každý si v něm jistě najde to své, díky mé slabosti pro herce jako Johnny Depp, Jud Law, Colin Farrell a Heath Ledger se nemohu zlobit, naopak jsem byla kameo roličkami velmi potěšena:-D ()

Gormie

Scény v "normálním" světě jsou výborné, scény za zrcadlem sterilní, bez nápadu, plné klišé a se špatnými počítačovými triky. Škoda. ()

loboduck odpad!

Šel jsem do kina s blaženou nevědomostí, cože mě to čeká. Po dvou hodinách jsem odcházel z kina zhnusen, zdrcen a znuděn. Pokud bych měl charakterizovat jedním slovem tak imaginatorium je divný film. Přijde mi, že spousta lidí filmy , které nepochopila vezme tak, že jsou vlastně skvělé, protože jsem je vlastně nepochopil a proto to musí být vlastně něco extra. Já se k těmto lidem neřadím. Pitoreskní přeplácaně barvné prostředí za zrcadlem se mi hnusilo, děcké pastelové barvičky obzvlášť nemám rád. Samotná zápletka o neustálém sázení se s ďáblem mi též k srdci nepřirostla. Navíc jsem nepochopil chování a motivaci dcery dr.Parnasse, která ačkoli se celou dobu tváří jako inteligentní děvče, které muselo za tu dobu něco tušit, se na konci zblázní a chová se naprosto pitomě. Anton funguje pouze jako přicmrndávač, proto hlavní roli hrají Ledger a Plummer. A jedna jediná šablona pro dr.Parnasse jako věčně opilého senilního dědy, který bezmezně miluje svojí dceru, kterou se, naprosto "logicky" při jejím odchodu ani nesnaží přivést zpět, mi přijde jako žalostně málo. Zbývá Ledger a jeho dvojníci ve světě za zrcadlem. Co se Ledgera týče tak hraní cirkusovího naháněče zas tolik umění nepotřebuje a k něčemu dalšímu příliš prostor nedostává, Jude Law je zde do počtu, zbývají dvě hvězdy největšího kalibru. Johnny mě utvrdil v tom, že si vybírá role jenom aby mohl co nejvíce kroutit hlavou ze strany na stranu a tvářit se zaraženě a pokud je ve scénáři divoká gestikulace rukou tím lépe. A hle,zbývá poslední, můj nejméně oblíbený herec ze všech v tomto filmu učinkujících.Paradoxně jeho role a způsob podání se mi líbil nejvíc,ale výsledek nezachrání. Příběh plochý, z mého pohledu herecký výkon nic moc, 2 hodiny nudy, scény za zrcadlem jak z děckých obrázků, zbytečné vyvádění postav, ne příliš vtipné vtipné momenty. Z mého pohledu ztráta času a peněz. Lily Cole je velmi hezká a má báječná prsa, ale to se radši kouknu na porno. Pro mě odpad a jeden z nejhorších filmů co jsem za dlouhou dobu viděl. ()

Klariska

Tenhle film bych nazvala bonbónek Terryho Gilliama. I když osud mu bohužel moc nefandil (mám pocit, že Gilliamu osud poslední dobou hází pod nohy jeden klacek za druhým – viz. Ztracen v La Mancha). Osobě jsem strašně ráda, že tenhle film, i přes onu tragickou událost, dokončil. A jak? No parádně. Skvěle do filmu zaangažoval další tři bezvadné herce a zajímavě tím dokončil zdánlivě nedokončitelný film. Příběh není tímto zásahem nijak narušen, ba naopak. Myslím, že tenhle šalamounský nápad udělal film daleko zajímavějším. Co se týče vizuální stránky, především digitálních efektů v imagináriu, tak bych řekla, že není příliš vyvedená. Přesto mě to vůbec nevadilo a po skončení filmu jsem byla nadšena dalším neopakovatelným zážitkem, který mi pan Giliam svojí skvěle odvedenou prací zprostředkoval. ()

soltak

Nadšený rozhodně nejsem, od Giliama jsem čekal mnohem více. Herecké výkony ale nezůstaly za očekáváním, od chvíle kdy na scénu přijde Heath (popřípadě někrý ze zastupujíccích herců) se je na co dívat. Jinak film je na můj vkus dost chaotický. Ale jako památka Heathovi přijatelné. ()

Nashy

Pamatuji si,že ještě před měsícem jsem denně koukala na trailer. Nemohla jsem se dočkat až tenhle film uvidím. Konečně po měsících čekání jsem ho viděla a naprosto splnil mé očekávání. Je to nádherný film s úžazným hereckým obsazením a vůbec nevadilo, naopak bylo to mnohem zajímavější, když se Heath Ledger na několik scén prohodil s Johnym Deppem, Judem Lawem a Colinem Farrellem. Tenhle film je pastva pro oči, určitě doporučuji kkaždému. ()

WDMD

Prozatím se neodvážím hodnotit. Myslím, že si to budu muset zkouknout ještě jednou nebo dvakrát, než se rozhodnu, jaké to vlastně je. ()

nostromos

Hodne prekvapivy film, opravdu sem videl jake to je 've fantazii' , efekty super,orginalni to taky bylo, ale pribeh me ke konci nejak unikl a na efekty si clovek zvykl. Asi nejlepsi momenty byly utek na chudach - zebriku a pak diskuze s dablem o vypraveni pribehu a existenci vesmiru - to byl fakt neprekonatelny moment. A v malokterem filmu je trpaslik tak vtipnej jako tady. Po odchodu z kina sem byl v euforii ale pak sem si uvedomil ze dej byl dost divny a zakonceni filmu taky nic moc... 3 z 5ti. Ale do kina na to bezte ! ()

AdamK.

Óda na Gilliamovu bláznivou fantazii. Film sám o sobě je v podstatě dost o ničem, ale ty WTF?! :) momenty ho udržují nad vodou. Sem tam nějaká vtipná průpovídka a kupodivu to dobře funguje. ()

Jakupb

Terryho Gilliama znám především skrze ty povedenější filmy, takže jsem ochoten přehlídnout i to, že měl co dočinění s Kletbou bratří Grimmů. On sice není vyloženě můj šálek kávy, ale držel jsem mu palce, aby to konečně dopadlo… Byla by škoda nechat si ujít poslední výkon předčasně skonalého herce, který si mě před pár lety naprosto obmotal kolem prstu jeho podáním Jokera. Přál jsem mu důstojnou filmovou rozlučku… a tu jsem také dostal. Ještě teď mám totiž pocit, že by žádné jiné dílo nevystihlo definitivní odchod Heatha Ledgera tak, jako právě Imaginárium. Je vidět, že Terry do toho dal kus sebe. Okamžitě mě napadá velká škála slov, kterými bych se to snažil popsat, ale je to opravdu nutné? Všestrannost tohoto díla je v tom, že si o něm každý myslí něco jiného, a na každého působí trošičku odlišně. Střetávání reálného a bizardního světa je provedeno s takovou samozřejmostí, až mě to udivovalo. Veškeré přechody jsou intuitivní, a dokážou atmosféru bryskně pozdvihnout. Po chvíli na mě tedy začal film mít takový vliv, že jsem byl celý nedočkavý, kdy se zase do říše nehynoucí fantazie podívám. Tyto úniky mě dokázaly nadchnout a přineslo to s sebou tížené ovoce, nebudu totiž tak přísný a klidně odpustím slepovaný scénář vrhající dojem, že v něm něco (a není toho málo) jaksi chybí. Hold předělávání je patrné… Těžko však křivdit. Stačí si uvědomit, co se pro to muselo udělat, aby vlastně film vzniknul a pochopíte. Rovněž nastalé dilema s herci je vyřešeno vskutku koumácky. Pasáže ve snovém prostředí Heath nestačil, tudíž museli nastoupit ostatní… Dnes již známé gesto výpomoci od hollywoodské trojičky idolů, je geniálním řešením. Mnohem lepší, než kdyby zaskočil pouze jeden herec… takhle je vyměňování náhle snadno uvěřitelné. Riskantní řešení se ukázalo jako nejlepší… Jsou tu však i záležitosti, které tak pozitivními neshledávám. Děj mi do noty dvakrát nepadl. Až se pomalu zdráhám, protože mi je úplně jasné, že jakmile bych se v něm začal šťourat a chtěl si každičký detail ověřit, sesypalo by se to jako domeček z karet… nyní na mě nepůsobí vyloženě negativně, ale je jakoby v mýdlové bublině, jakmile půjdu do hloubky, BUM – plusy zmizí, na povrch bude vyplouvat jeden zádrhel za druhým. A já bych si tuze rád uchoval ty hezké momenty, žádnou špínu sem motat nechci, hodnocení proto nebude patřit mezi nejsnazší… Kdybych byl nezaujatý, film by představoval ornou půdu pro kritiku a klidně bych si na něm smlsnul, jenže když vím to, co vím, a že toho vím až až, budu shovívavý. Slabších 70% a prostor pro změny. ()

Mr.PeP's

Skvělé herecké výkony, podivuhodná prostředí a skvělé nápady. To vše jsem od Imaginaria čekal. Tak to pro mě alespoň vyznělo z traileru. A ejhle. Do puntíku splněno. Terry Gilliam mě opět přesvědčil, že jeho fantazie nezná mezí a to se mi na něm líbí. K tomu skvělé nápady v podobě zrcadla, nebo čtyři herce ztvárňující jednu postavu, no po vizuální stránce zážitek podle očekávání. Ale má to i své ale:-) Jakoby tomu něco chybělo, jako by nebyl naplno využit potenciál. Každopádně mě film nezklamal, i když se nevyrovná nejlepším dílům režiséra. ()

sAreOn

Bohužel překvapení se nečeká, alespoň ne pro mě. Tento film je zcela obsahově prázdný, bez jakkéhokoliv náznaku nějaké myšlenky. Klišovitý příběh o záchraně dcery, který je ale také zcela postaven na hlavu. Vizuální podívaná a dobré herecké výkony bohužel nezachrání tu obsahovou prázdnotu, tu bezduchost, tohoto snímku. ()

Augustus

K dokonalosti tomu sice něco málo chybělo, ale i tak je to Terry Gilliam zpět ve své vrcholné formě. Neuchopitelné a nesourodé, přitom s velkým filosofickým přesahem a celkově to byl hodně silný zážitek, i když asi jenom pro relativně úzkou skupinu lidi, co to náležitě docení. ()

zuzku

Nebylo to zdaleka dokonalé, film byl opravdu podivně roztříštěný a ještě k tomu mě moc nebavil Colin Farrell, ale za to, jak to mohlo dopadnout a dopadlo, za to, jak parádně herci vzdali hold Heathu Ledgerovi a jak i on sám vystřihl poslední roli (a teď je, jak příznačné, i on ve fantaziích nesmrtelný a navždy mladý), dávám co můžu, když už pro něj víc udělat nemůžu:):( ()

DavidPrague

Krásná výprava, mile bizarní nápady, celkově mnohem zajímavější film než Avatar. Něco tomu přesto chybí - snad větší ponor do příběhu a důraz na vykreslení postav, aby mohl divák zůstat paf jako při Gilliamově Brazilu. Přesto film nezklamal! ()

Chase

Říkal jsem si "Počkej s hodnocením, ať to zas až opadne nadšení neopravuješ." Počkal jsem dva dny a nadšení trvá. Nevěděl jsem moc co od toho čekat a prvních deset minut jsem si nadával, ale to hlavně proto, že jsem si připadal jako někde v bordelu s jídlem do postele. Pár sedící vlevo dlabal nachos (hlasitější jídlo už vážně neznám) pár sedící vpravo kukuřici a slečna se přikrmovala uchem svého milého. Naštěstí dojedli ve chvíli kdy se začal film jevit víc než dobře a moje nadšení z ticha od sousedů i z toho, že se mi film líbí se každou novou imaginací násobilo a násobilo. Colin Farrell a Tom Waits za 1. Terry Gilliam rovněž. ()

Johnny Depp bude satan od Terryho Gilliama

Johnny Depp bude satan od Terryho Gilliama

09.06.2024

Hollywood dával nějakou dobu od Johnnyho Deppa (Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta) ruce pryč. Během jeho soudních tahanic s bývalou partnerkou Amber Heard (Aquaman) se zdálo, že slavnému herci… (více)

Nového Spider-Mana si zahraje... Garfield?

Nového Spider-Mana si zahraje... Garfield?

03.07.2010

Žádný strach, nebude to ten, který nesnáší pavouky a pondělky, tudíž nevznikne bizarní komiksový crossover. Ale jak to vlastně bylo? Kandidátů byly davy. Od Josepha Gordona-Levitta (protože hrál v… (více)

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky

08.03.2010

Nalezen v La Mancha

Nalezen v La Mancha

25.11.2008

Terry Gilliam, jehož The Imaginarium of Dr. Parnassus bude definitivně posledním filmem, ve kterém uvidíme Heatha Ledgera, pomýšlí na vzkříšení jednoho z nejslavnějších „filmů, které nikdy nevznikly“… (více)