Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

sashator

Jeden z nejemotivnějších filmových zážitků poslední doby. Nevím co k tomu více dodávat. Kate si za roli Hanny Oscara určitě zasloužila.....90% ()

landavid

Nádhera.Co má člověk dělat,když mu prostě lidi můžou utéct a vy je pak někde budete honit po všech čertech.Racionální úvaha.Z tohoto pohledu se na to opravdu nikdo nedívá.Mluvit pravdu,kdo jí chce dnes slyšet.Příběh jednoduchý jenom stačí jinak uvažovat a dívat se na všechny pravdy co člověka v životě potkají z více úhlů a hlavně se nad nima zamyslet.Dnes nikdo nemyslí a tabulkově řadí co je správné a co není.Vždyť vona měla kurva pravdu,udělala něco špatně?Opravdu tolik emocí jsem ve filmu dlouho nezažil.Až na ten konec,ale to tady nemohu rozebírat nebo také tak skončím.Předsudky?!!Stephene a Kate mnohokrát děkuji za nádherný zážitek.Za všechno může Mayer Amschel Bauer. ()

lapatata

Velmi hluboký film, který mě bavil od začátku do konce. Odvážné, neotřelé, skvělý scénář, dokonalá Kate Winslet. Tohle se moc povedlo. Jednoznačně pět hvězdiček. ()

vykyn

Velmi silný příběh,opravdu hodně..Ale byl tak trochu rozbit a degradován, dalším vývojem a časovými skoky.Takže z romance nakonec nezbylo nic.A ani pozdější obrácení se k otázce fašismu,nebylo uplně naplněno.Takže mě to přišlo takové krátké,nevyřešené..I když se to vlastně vyřešilo.. ()

JPM

Pro někoho koncert Kate Winslet - souhlas, pro někoho film hodný k zamyšlení na téma zločin, trest, soucit či odpuštění - souhlas. Pro mě Ralph Fiennese i když ne tak dlouho, jak bych si přál. A právě na tomto malém prostoru dokazuje, jak skvělým hercem opravdu je. Daldry nám ještě ukáže :-). ()

GabaUGH

Film Předčítač je velmi podařený film vypovídající o životě dvou lidí, kteří se náhodně setkají. Tento snímek natočil Stephen Daldry, mimo jiné natočil například Billy Elliot nebo Hodiny. Hlavní role si zde zahráli hned tři herci, v ženské roli Kate Winslet a v mužské roli se střídal David Kross s Ralphem Fiennesem. Kate Winslet hrála hlavní hrdinku například v jednom z nejslavnějším filmů a to Titaniku. Její role v Předčítači je velmi zajímavá a charakteristická, člověk se do ní dokáže dokonale vžít. Je zde i vidět, jak dokáže osud svést dva lidi dohromady. Kate zde hraje ženu, která je negramotná a mladý hoch jí předčítá. Díky tomu se tento film jmenuje tak, jak se jmenuje. Podali zde opravdu podivuhodné výkony, které uchvátily jistě každého diváka. Myslím si, že kdyby tyto postavy ztvárnil někdo jiný, tak by tento film jistě nezaujal tolik diváků. Je natočen novodobě, a proto je možná blíže mé generaci a vidí ho jistě i více lidí, než kdyby se měli koukat na nějaký starší film. ()

Latec

Prvá polovica filmu tak za 6*, druhá (od Fiennesa ) niekde medzi 3 a 2*. To, ako hrá Kate Winslet, je zbytočné opisovať slovami. Neuveriteľná škoda tej krásy - Predčítač má taký náboj, že vás zmetie, nezáleží na vašom psychickom stave. Lenže to, čo sa deje v nešťastnej druhej polovici, to je číry Hollywood, ten zlý Holýwúd, ktorý ničí a ničí. Neuveriteľná škoda. PS, kniha má takmer identickú "esenciu," čo považujem v tomto prípade za veľkú prednosť. Takmer dokonalé zachytenie duše medzi láskou, ktorá vznikala pri predčítaní, a zradou a utrpením, ktoré slová ani nepotrebovali. ()

Salman

Dobrý film. Z filmařského hlediska velmi zajímavý pohled na otázku viny za masové vraždění. Už by to mělo začít i tady, vypořádání se s gulagem...Winsletová to zahrála moc dobře, až snad na to, že těch 66 let jsem jí nevěřil, to úplně nezvládli. Začátek mohl být kratší. Nejlepší byly scény ze soudního procesu. Scénáristicky to ovšem bylo místy naivní a předvídatelné...Vlastně scénář je asi nejslabší část filmu, která brání 5 hvězdám... ()

Unrealik

Silné 4 hvězdičky. Jen je škoda, že sice bylo nakousnuto x zajímavých témat, ale šlo by se jim věnovat více, ne odbýt je jen třeba pár větami. ()

Spike86

Lyricky, pocitově, niterně zaměřený film. Formou komorní evropský, ale kvalitně citlivě natočený. Atmosféra tohoto filmu je výborná. Snoubí se zde romantická část s dramatickou. Hlavní jsou zde ale emoce. Jakoby na pozadí je pak zaobírání se otázkou viny a jiné marginální náměty. Pro Kate Winslet vděčná hlavní role, kterou ztvárnila velmi hezky. V první půlce filmu opravdu není nouze o explicitní nahotu obou představitelů v hlavních rolích, což může trochu zpočátku zarazit. Asi jediná výtka, kterou bych měl, i když není ve výsledném dojmu nikterak podstatná se týká masek Kate Winslet v pozdějších fázích filmu. Ty se mi nezdají příliš povedené pokud to srovnám například s filmem o Edith Piaf, kde hlavní protagonistka též hraje postavu od mládí do stáří. 83% ()

Sinclair

Výborný film, myslím že nominace na oskara byla na místě, když opominu někeré nesmysly (hlavní hrdinka, němka, si v německém vězení půjčuje knihy psané anglicky) moc se mi líbil nejen výborný příběh podle neanglické předlohy, ale také velmi dobré výprava. ()

gizi

Zpočátku až překvapivě odvážné. Celkově velmi dobré, místy ovšem (asi 2x) až moc zdlouhavé. Hlavní hrdina mi bohužel nebyl sympatický (David Kross). Takže celkově 80% a mohlo být i víc. 24.10.10. ()

Peršanka

Zvláštní, zajímavé, napínavé, ale konec moc dlouhý. Jinak mohlo být o hvězdu víc. Nejdůležitější okamžik- Hanna zamlčí svůj nedostatek a Michael ji v tom nechá. ()

Lang75

Film na který je třeba mít náladu. Ideálně chmurnou. Pak se jeho dokonalost projeví. Jak už to tak v životě bývá, vše se točí kolem rozhodnutí. V dané chvíli nevidíme jestli jsou správná či nikoliv, ale uděláme to, neb nikdo z nás nevidí za roh přítomnosti. Až s odstupem si uvědomíme, zda jsme se rozhodli správně či nikoliv. A rozhodnutí nejdou vzít zpět. Kolikrát bychom to rádi udělali, ale prostě to nejde a leckomu se jendím rozhodnutím změní celý život. To vše mě napadá po shlédnutí Předčítače, který je jen a jen o rozhodnutích, která postavám změní život, nebo ho ukončí. Stačí jen nenechat tolik potřebnou ruku na stole člověku, kterému jsme vším a pro něhož jsme prvním i posledním v jeho prázdném životě. Správná rozhodnutí, kdo je pozná? Všem přeji, aby jste se na spletitých křižovatkách života vždy rozhodli správně. A o tom je Předčítač. ()

SobikGSXR

Tak tohle byl film hodně od srdíčka, co ve vás vyvolá nejrůznější pocity, zlost, empatii... a nakonec zjistíte, že to nebylo jen černé a bílé, ale prostě šedivé. Za herecký výkon Kate smekám... ()

mimuzik

Skvělý film, který ale můžu vidět jen jednou, a přesto se mi vryl do paměti a také tam zůstal. Perfektní, neotřelý námět a výborné herecké výkony (především Kate Winslet). I přes poněkud nudnější první polovinu má film docela spád a s velkým zaujetím jsem čekal na pointu, která mě velmi překvapila. Silný příběh s neočekávaným koncem. Jen více takových filmů. ()

Augustyn

Vůbec jsem nevěděl co od filmu čekat, a tak po první třetině jedné velké "nonstop" muchlovačky přišla pořádná facka v podobě soudního přelíčení. A jen za tento skvělý přechod mezi milostnou etudou a soudním dramatem ode mě dostává Předčítač pořádnýho pašáka. Ačkoliv to co je okolo už zase taková nádhera není a zbytek děje je už přece jenom trochu předvídatelný. ()

uuuuups

Po dlouhé době opět film, který mě dokázal na malou chvíli rozplakat. Máte zvláštní pocit v průběhu děje, pocit křehkosti a jaké si nenaplněnosti. Kate byla velice opravdová, věřila jsem jí každičkou vteřinu naprosto vše přesně tak jak to prožívala ona.V tomto filmu nemáte chuť něco měnit, necháte se strhnout pocity které mají hlavní hrdinové. I přesto že víte, že existuje možnost happyendu, nechce se Vám křičet zachraň ji! ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž