Světová válka Z

• USA World War Z (více)
USA / Malta, 2013, 116 min (Special Edition: 123 min)

Režie:

Marc Forster

Předloha:

Max Brooks (kniha)

Marius_ss

Na druhé zhliadnutie sa mi to páčilo viac. Mením z *** na **** 2x Videné 11.12.2018 (22:00-00:00) na hoteli Popradske pleso, izba č. 4 s Viktor Č. Nataša K. Laco P. ()

Paity

Toto by se hodilo na seriál. Tolik otázek, na které by se dalo odpovědět, wow. Můj šálek čaje navíc s BP v hlavní roli. ()

Sufferer

Časy, kedy bol nepriateľ len namaskovanou karikatúrou, ktorá s predpaženými rukami a nepríčetným pohľadom za sebou ťahala nohy, sú (skoro) u konca. Máme ale smútiť? Kdeže, divákovi sa vďaka tejto “zombie evolúcii“ pred očami rúti svet do chaosu a skazy v tak rýchlom tempe, že výživná porcia času pretečie medzi prstami ako voda. Vysoko nákazlivý pocit spokojnosti navodzuje taktiež to, ako si Forster poradil s jednotlivými polohami. Akčné sekvencie – navzdory chaotickému snímaniu a pomerne rýchlemu strihu, čo osobne nemám rád – šliapu ako švajčiarske hodinky, dialógové pasáže dokážu pekne našponovať uši a komornejšie scény vedia navodiť pocit, kedy sa človeku zastavuje dych. Pokiaľ sa ale bavíme v rovine celku, nemôže byť o konzistentnosti ani reč, akoby každá časť ťahala za iný koniec povrazu. Nehovoriac o boľavých chybách v logike i zbierke klišé. Svetová vojna Z mala potenciál stanoviť nový míľnik subžánru, ktosi sa však flegmaticky rozhodol, že sa bude dodržiavať hollywoodsky status quo. [Kino 3D] ()

vander19

Už na konci minulého roka, keď som na nete čekoval stránky s filmami mi tento film padol do oka. Dá sa povedať, že zo všetkých tohtoročných titulov ma najviac zaujal. Hlavne aj účinovaním Brada Pitta, ktorý patrí medzi mojich oblúbencov a žiadny jeho film nie je BÉčKO. Musím sa, ale priznať, že o Brooksovy ako spisovateľovy som nič nepočul. Zrejme by mi asi ani jeho kniha tak nesadla ako film. Možno sa mýlim, ale často sa mi stáva, že keď sa mi lúbi kniha tak film až tak nie a naopak. Svetová vojna proti nasraným Zombie mi tak trošku pripomenula starú dobrú Smrtiacu epidémiu. Ale už od začiatku sa tento film s ničím nesere a ide do toho na plné gule. Čakal som oveľa pomalší rozbeh, ale ten tu trval tak max. 5 minút. Hneď prvé scény vo Philli ma dostali a na maximum vtiahli do deja. Známi čo to videli o pár dní skôr mi vraveli, že ani sa nenazdám a bude koniec. A mali pravdu. Tak je ten film sviežny, dynamický a akčný. Vizuálne efekty sú úžasné, zombie perfektne navrhnuté a ich správanie napr. v WHO stredisku až komické pripomínajúce psychitriu z Preletu nad kukučím hniezdom. Jedná sa o totál pecku, ktorá sa mi strašne páčila. Ďalší horúci kandidán na Fool´s Award. ()

TERRORDROME

Brad pitt masakruje zombíkov v epickom katastrofickom horore, skoro. Brad mi osobne môže byť u riti a aj tak tu nemá čo hrať, ale za tých 200 milených by človek očakával monštóznejšie orgie. Jasné, hromada peniažkov padla za obeť všetkému tomu prepisovaniu a pretáčaniu, čo filmu nikdy neprospeje ( koľko takých sprasených trhákov sme už videli? ) pretože takéto násilné zásahy do scenára ho vždy robia len hlúpejším a hlúpejším, ale Svetová Vojna Z to zasa až tak strašne neodsrala. Celé to od začiatku fičí dosť rýchlo a zábavne. Hneď skraja tam začne všetko poletovať, zombíci spôsobujú krásny chaos a Brad s rodinkou musia vziať nohy za uši a rozum do kabelky. Potom je, ako bývalý expert OSN, poverený vládou nájdením pôvodcu nákazy a ďalší dej pripomína počítačovú adventúru kde hrdina vždy niekam príde a nájdená stopa ho nasmeruje na ďalšie miesto. V kórejskej sekvencii ma zaujal pôsobivý záber na spálenú miestnosť plnú popola a zotletých tiel a tiež pokec s cynickým, strašideľne rozpliznutým Davidom Morsem. Akčným vrcholom filmu je samozrejme Dobývanie Jeruzalemu kde sa ulicami valia také ohromné vlny digitálnych zombíkov že by sa na nich dalo surfovať. Nemocničné finále je oproti tomu minimálne dva kroky späť. Rutinné pobehovanie chodbami už žiadne strhujúce akcie neprinesie, jedine ak pousmiatie sa nad tým že tí chumaji v rámci tichého plíženia jednoducho musia do všetkého kopnúť, dvere ako na potvoru hnusne vŕzgajú a sekera samozrejme tiež poslúži lepšie ako klin do dverí než na sekanie nemŕtvych. Riešenie na ktoré Brad "kápne" mi prišlo vcelku ako chujovina. Len ťažko si dokážem predstaviť že tí rozkladajúci sa šialení nemŕtvy obhryzávači dokážu nejako po čuchu či akýmsi neznámym zombie zmyslom roroznať ľudí čo majú nejakú chorobu a kašlú na nich ( sorry ak spojlerujem ). Každopádne mal režisér ťažkú prácu s maskovaním absolútnej absencie gore efektov. Zombíci môžu rozrážať hlavami sklá, padať z výšok, rôzne sa lámať a vojaci do nich pumpovať olova na kilá, ale nikdy, NIKDY KURVA NIKDY z nich nevystrekne žiadna krv, to je tu absolútne tabu. Aj ubitie zombíka pajserom čo sa mu zasekne do lebky sa odohrá striktne mimo záber. Bezkrvný masaker akosi stráca pointu. Vo výsledku je to dobre šlapajúce, nenudiace a veľmi, veľmi drahé jednohubkové béčko. P.S. Strašnejší než zubami klapajúci zombíci boli tí mladistvý feťácky dementi čo sa v kine neustále chichotali nech sa na plátne dialo čokoľvek. ()

Pablinho

Takhle dobrý jsem to teda nečekal, mně to dalo asi všechno. Možná revoluce ve filmu se zombíkama, i když ve většině případů asi stejně zustane u klasiky s pomalýma nemotorama... Vůbec si podobnej film na srovnatelný úrovni ani nepamatuju (taková část v Jeruzalému neměla chybu, trochu mi to připomnělo Minas Tirith). A i když samotná myšlenka příběhu moc originální neni a pár nedokonalostí jsem si našel, tak jsem ochotnej tomu všechno prominout, protože jsem se u toho parádně bavil a snad ani jednu scénu jsem se nenudil. Asi nejjasnějších pět hvězd za poslední dobu. ()

iampatrik

75% Film si plusové body u mě získává svou mohutnou zombie akci, ale ztrácí a pokulhává v příběhové lince. Asi díky kina, kde si člověk akci vychutná naplno, můžu hodnotit 4*, jinak by to možná bylo slabší. Film se rozjede hned na začátku a divák sleduje asi největší záplavu zombíků, které kdy mohl vidět. Akce se přesouvá z místa na místo, přes velkoměsto v USA až po Asii a je mohutná. Avšak s přibývajícím časem ztrácí dech a poté, co se děj přesune v poslední čtvrtině do Ruska se z filmu stává komorní drama odehrávající se v prostorách budovy (a jelikož jsem si četl články, tak vím, že závěr filmu se přetáčel, byly s ním problémy), tak mě to ani nepřekvapilo, přesto tahle skutečnost filmu ubírá, protože pro mě je stavěn hlavně na akci než na promyšlené dějové lince. Tak či onak, dvě hodiny uběhly jako voda a já se přes určité mínusy v kině bavil. ()

Hanes88

No jelikož mě trailer nadchnul, přirozeně jsem se bál, aby v něm nebylo to nejlepší a jinak film bude stát za houby. A ikdyž možná dali do toho traileru zbytečně moc, nedali tam naštěstí :) všechno, takže člověk si užil i film. Scény byly občas pořádně lekavé, akční až běda, takže super. Obzvlášť "cesta do trezoru pro viry" byla dost drsná :)...jinak se mi líbil taky závěr - žádné hraní si na něco. Herecký výkon bych ale asi vyzdvihl jen od Brada Pitta, ostatní takový průměr. Prostě určitě nejsem zklamán, spíše hodně potěšen. 80%. ()

peetriss

Světová válka Z se pohybuje v přesně vytyčených vodách přímočarého velkorozpočtového hollywoodského spektáklu. Brad Pitt ztvárňuje prototyp neohroženého, nezranitelného a vysoce operativního hrdiny v takovýchto filmech žádaného. Co je však velice důležité, Marc Forster dokázal do svého snímku vdechnout zdravou míru vlastní osobitosti a invence, nemluvě o funkční atmosféře, a toto je s ohledem na fakt, že se pohybujeme ve vodách subžánru, v posledních letech chrlícího jeden film za druhým (různých kvalit či křížení s jinými žánry), úctyhodné. Jedná o velice svižné a technicky výborně zvládnuté dílo, kvality režiséra jsou v tomto filmu znát. Určitě to lepší, co bylo v tématických vodách sci-fi hororů o nemrtvých natočeno, byť určité výtky by se najít daly, jako např. předvídatelný děj, nelogičnosti či určité patetické výlevy, naštěstí jen v malé míře filmu neškodící. ()

MatoFILM

Toto stálo 190 miliónov ??? Sorry, ale Transformers: Dark of the moon stálo 195 miliónov a považujem to za najepickejší a najakčnejší film, aký som kedy videl. Oblivion stálo 120 miliónov a 3/4 filmu som mal sánku dole z vizuálneho prevedenia... Vo World War Z tie peniaze absolútne nevidno a strašne ma zaujíma, že kde sa podeli. Ale vyzerá to tak, že 3/4 rozpočtu šlo Bradovi Pittovi a produkcia si vystačila s max. 70 miliónmi. Takže po tejto stránke ohromné sklamanie. Ale to nie je všetko. Film nefunguje skoro po žiadnej stránke, emocionálnej, akčnej, o blbom príbehu (vlastne žiadnom) príbehu ani nehovorím, proste veľké sklamanie. Od Marca Forstera som videl ešte Quantum of solace a rovnako ma to nebavilo. ()

Dyas

Vskutku asi nejnapínavější zombie film, ve kterém se mi Brad Pitt velmi líbil. Pro mě je to neobvyklý a jiný zombie film, který je hlavně originální, a proto mi velmi sedl. Mother Nature is a serial killer. No one's better, or more creative. Úsvitu mrtvých jsem dal 5*, proč by si tedy World War Z nezasloužila také 5*? If you can fight, fight. Be prepared for anything. Our war has just begun. Nevím, jestli bych chtěl pokračování, ale rozhodně si přečtu knihu, abych to mohl srovnat. Rozpočet $190 miliónů ][ USA tržby $202,359,711 ][ Celosvětové tržby $540,007,876 ][ Otvírací víkend $66,411,834 ()

Warle

Celý WWZ na me působí zvláštně. Na jednu stránku je to fajn film, který nijak neurazí, ale na druhou stranu mi připadá, že tomu chybí nějaký nápad, něco nového, co by to odlišovalo od jiných "zombie" kousků. Je nutná nějaká nová koncepce. WWZ neurazil, ale ani nenadchl. Čistých 50% ()

Schuldiner

Předstíraný hollywoodský orgasmus! Tedy velké nic! Už od prvních minut jsem byl svědkem něčeho, co se musí brát hodně moc s rezervou.. Jenže ono to takhle pokračovalo pořád a pořád.. a v půlce už mi došla trpělivost. Nakonec jsem to tedy dokoukal, ale málem jsem si ukroutil hlavu. Na začátku je zácpa (aut) jak prase! Ale nějaké nákladní auto jí projede jak nůž máslem, jak kdyby byla ostatní auta z papíru. Samozřejmě Brad, otec rodiny, se z té zácpy dostane úplně jednoduše, dokonce i přes vojenské zátarasy. Ale přes ty bych se dostal taky. Vše je doprovázeno od začátku do konce spoustou divných náhod. Brad je vyslán na misi. Do různých států. Hlavně do Izraele:-) Všude kam přiletí, začnou zombies zlobit víc než kdy dřív. Vždycky si všimne něčeho jako první, vždy se vše děje v jeho blízkosti. Všechno přežije, i pád letadla. Spolu s agentkou Mossadu, které zachránil život tím, že jí usekl nakaženou ruku. Ten pád letadla způsobí Brad sám, výbuchem granátu :-) Lidské životy jsou, jak je hollywoodským zvykem, zanedbatelné. Každou chvíli si někdo hraje na hrdinu, ale to je taky hollywoodským zvykem. Film není ani v ničem originální. Brada mám jako herce moc rád, ale sem se prostě nehodil. Tohle měl hrát Bruce Willis. Ne, že by to pak bylo lepší, ale logičtější. Kdybych měl vypsat vše, co se mi na tom nelíbilo do detailu, napsal bych opravdu knížku... ()

Disease

Někdy se holt i ten blockbuster povede tak, že se na něj dá koukat. Zombie žánr až na výjimky moc nemusím, ale tady se mi líbila ta realističnost. Ke konci ve výzkumném centru i docela napínavé. ()

angloumene

Na rozdíl od většiny zombie filmů nestaví Světová válka Z zejména na děsivé atmosféře, ale spíše na megalomanských záběrech zamořené Země. Naneštěstí z toho nic moc dobrého nevzešlo a strhující pro mě byl pouze začátek, který je v porovnání se zbytkem filmu spíše komorní. Po nějaké době začne být kolotoč: jdu na místo, abych něco zjistil, něco se zkazí - musím utéct jinam a tak dále poměrně otravný, zvlášť když během toho hlavní hrdina přežije řadu smrtících událostí. V rámci žánru tento film nepřináší nic nového a s ohlédnutím na snímky typu 28 dní poté, REC a podobně, je jasné, že se řadí do čistého průměru. ()

ondrula

Excelentní ztvárnění zombíků; po svých obětích se vrhají bezhlavě jak kobylky, vrší k tomu účelu ze svých těl pozoruhodná termitiště a jejich herecký ztvárnění je perfektní. Film je dějově nasáčkovanej do několika atraktivních lokací, takže má divák o zábavu postaráno. Obzvlášť bych vyzdvihl scénu z Jeruzaléma a taky tu z paluby letadla. Za pět * to pro mě není, protože hororová stránka filmu je postavená na poměrně předvídatelných lekačkách a to na mě působí už dost pitomě a zastarale. A taky mě trochu sralo takový to Bradovo dojemný otcovství, ale co už. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech