Světová válka Z

• USA World War Z (více)
USA / Malta, 2013, 116 min (Special Edition: 123 min)

Režie:

Marc Forster

Předloha:

Max Brooks (kniha)

Wargoo

Netreba sledovať celú kampaň, nemusím presne vedieť o čom ten film bude. Výsledok bude pre mňa možno negatívnym, možno pozitívnym prekvapením, ale aspoň to prekvapenie bude. A že som veeeelice milo prekvapený !!! Zombie tématika je stále in, ale nie vždy sa ju podarí obaliť do strhujúceho scenára s originálnou zápletkou. Wolrd war Z je pre mňa prekvapením roka ! Skvelá, neustupujúca atmosféra, konečne kurevsky nebezpečne rýchli a nasraní zombies tak, ako si ich predstavujem. Žiadne polomŕtve múmie s tempom leguána. Tento film mi dal jasnú predstavu, ako to asi na Zemi bude vyzerať, keď sa to ozaj poserie. Pitt si odskočil od rodinky ale dosah Angeliny je tu cítiť... Myslím, že rodina Gerryho Lanea si toho malého nakoniec adoptovala :)) ! Hodnotím veľmi pozitívne ! 5*****, 81,317 % ()

Clu

Moc pěkně natočené, i když celkově poněkud sterilní. Na počítači vytvoření zombie popravdě, přes všechnu novou technologii, nic moc. I díky té obrazové sterilnosti to tak nějak působilo jako počítačová hra, kterou nemůžete hrát. Brad Pitt ve vás ale vzbudí emoce i když filmem jenom tak náměsíčně pluje. Takže se to dá přeci jen trochu prožít. ()

GOREGASM

Světová válka Z je historicky prvním zombie blockbusterem a proti zvyklostem zombie subžánru nám neservíruje "jen" osudy skupinky lidí s nadstandartně vyvinutým pudem sebezáchovy, ale po vzoru velkoformátových katastrofických flicků nám dá nahlédnout na epidemii v širším měřítku. Akorát meteority nahradily hordy zombies. Film je vcelku originálně rozdělen do tří žánrově různorodých aktů, z nichž je jednoznačně nejlepší hektický úprk Jeruzalémem, ve kterém se bezhlavě masožravými zombíky opravdu nešetří, a Fosterovy trikaře musím otevřeně pochválit, stejně jako režiséra za totální adrenalin a kreativní režii (Fosterovsky chaotická akce k celému tomu zmatku docela sedí), přestože ratingový limit celé to nemrtvé běsnění drží pevně pod krkem. Navzdory hrůzu nahánějícím přetáčkám to šlape opravdu až na pár tolerovatelných drobností naprosto hladce, svou intenzitou WWZ ovšem vygraduje předčasně právě ve zmíněném Jeruzalémě a atmosférický třetí akt přes svou propracovanost (scéna Pitt/sklo/Zombie je brilantně natočená) nenabídne v rámci fast forward vyklopeného závěrečného shrnutí potřebné vyvrcholení. Prostě typicky uspěchaný konec, i když chápu, že na něj možná už nezbyly peníze, jelikož nechali Fostera natočit desítky minut, mám za to, že vynikajícího materiálu, který asi nikdy nespatří světlo světa. 75% P.S. 5% k dobru dám za řadu opravdu exkluzivních zombie jednohubek, které i přes gymplovský rating Foster dostal na plátno. ()

Slava4

Po stránce zpracování, efektů a celkové apokalyptické atmosféry, je to po delší době opravdu vydařený zombie-masakr. V odlehčených pasážích a konverzacích už člověk sice trošku postrádá smysl pro dotažení všech detailů do konce, ale na to se v tomhle filmu vůbec nehraje. Film dostatečně plynule šlape a graduje, zombies jsou dostatečně brutální, ultrarychlí a věrohodně mutující.. a Brat Pitt, ten pořád zdrhá a zdrhá co mu nohy stačí, aby si zachránil prdel. Dokud spolu se svou jednorukou bodyguardkou, které dříve jedním ladným švihem uťal ruku, aby zastavil nákazu po kousnutí, nedoběhne (nebo se spíš nedobelhá) do odlehlého Zdravotnického Ústvu, aby našel protilátku. Laboratorní prostředí není pro závěr filmu vůbec špatnou volbou. Film tím dostává nový rozměr a připomíná mi laboratoře v Half-life. konečná pointa s protilátkou-kamufláží mi příjde docela rozumná. Jasně, je tam i pár přestřelů, nad kterými divák zakroutí hlavou, třeba když Pitt přežije hrůzně vypadající pád letadla jen s "lehkým" zraněním, nebo když si v laborce píchne náhodně vybranou ampulku obsahující naštěstí "jen" neštovice (mohl to být klidně AIDS, tubera, ebola, mor nebo kdoví jaký jiný maras), aby se pak mohl promenádovat mezi zombíky, kteří ho pak bez zájmu budou obcházet.. Světová válka Z ve výsledku splnila má očekávání. I přesto, že je tenhle scénář omletý ze všech stran, byla to parádní podívaná.. ()

fr3ak

Mám smíšené pocity. Těm kdo alespoň trochu sledují dění okolo filmu určitě neuniklo to haló co nastalo - přetáčky, nasranej Pitt, nasranej Forster atd... jenže on to kupodivu zas takovej průser není (hlavně po finanční stránce, což čekal málokdo). Až na pár "drobností" např. to že Forster vůbec nezvládá jakékoliv akční scény (už v Quantum of Solace to bylo zřejmé, teď to jen potvrdil), takže když nějaká nastane, tak si připravte sáčky na zvracení. Každému kameramanovi, který přistoupí na takové třesení kamerou, bych bez milosti useknul ruce. V nějakým direct to video filmu to jsem schopnej i pochopit, ale v produkci, která stála víc jak 200 mega se takové hnusy neodpouští. Navíc je tam několik scén, které vyloženě křičí svojí nekompletností a závěr je přinejlepším podivnej. Teď něco k závěru, takže bacha spoilery! Celej ten fígl se smrtelnou nemocí mi přišel vyloženě lacinej, pokud ti nemrtví opravdu poznaly "slabé kusy" tak to chápu jako nějaký šestý smysl, který musel identifikovat i zdravé lidi, tak to museli vycítit i na větší vzdálenost a teoreticky by tu plížící akci v závěru mohly prokouknout i bez hluku, ale to jde čistě o moji úvahu. Jinak mi finále v nemocnici připomělo též závěrečnou část Last of Us :) ()

Octane

Ze začátku po přečtení různých recenzí a dalších věcí jsem byl co se týče tohodle filmu docela skeptickej. Naštěstí musím říct, že mě film od úvodních scén velice zaujal. BTW Nejsou to zombie, to si musíme vyjasnit hned na začátku, zombie jsou ve walking dead, tohle byli jen nějaký stvůry zrychlený. Jinak, film je napínavej od samýho začátku, akční, a místy možná lehce strašidelnej, což bylo super, solidní tempo si užíváme skoro celej film. Nesmrtelnej Pitt se mi ve filmu moc líbil. Jsem rád, že mě film přijemně překvapil. ()

Kum0r

Komntuji prvůběh filmu, nemá cenu číst před vzhlednutím. Omlouvám se, jako biolog nemůžu jinak. Samozřejmě chápu, že se má jednat o Sci-fi, takže jedme tomu, že nějaká takováto nemoc existuje. ALE, ze všech možných logických věcí, které by se začali zkoumat jako první se nezkoumala ani jedna (od zkomání fyziologie zombií až po izolaci DNA infekční částice (toho hňupa který se po 30 letech laboratorní praxe bodne jehlou v moment, kdy měl používat pipetu nepoučítám)) Pokud se oprostím od výzkumu a biologie, lze jmenovat spoustu dalších hloupostí. Všimněte si, jak všichni na světě chápou, že Gerry je ten, co může zachránit celou planetu (ať je kdekoliv, všichni vynakládají extrémné množství energie na to, aby mu pomohli utéct. Akorát pár světlých vyjímek, které se nám snaží ukázat jak tvrdý a krutý tento svět může být sterotyp "pomáháme Gerrymu" narušují. Na záchranné lodi je neuvěřitelně vysoko postavený týpek, který si nemůže ani prosadit ženu a 3 děti na palubě? Dále, několik dní tu zuří zombie pandemie a žádný z nemocných přeživšich není schopen vytočit tísňovou linku? Zombie žánr je naprosto neudržitelný ve vážném pojetí, je to natolik velký zásah do okolního světa, že si nikdo nedovede představit co by se dělo, protože musí jeden autor vymyslet, jak se budou chovat statisíce lidí a takového tu zatím ještě nemáme a kdybychom měli, pochybuju, že by se pustil do zombie sci-fi. Uf. ()

Charlie84

Na tohle čekám od svých 12cti! Pravda, kdyby to přišlo v těch 12cti, bylo by to ještě krapítek víc, ale i takhle cítím jisté zadostiučinění. Solidní akční scény, občas solidní hororové scény, místy jde dokonce o více než slušný válečný film. Jen ta kamera je někdy roztěkaná i dost a Pitt se čas od času tváří, jako by byl film pod jeho úroveň. Ale možná je to jen minimalistické herectví, které předvádí naprosto schválně a dává to i smysl, když si to produkoval. Párkrát jsem se od srdce zasmál (Severní Korea, honička se Zombies na ukrajinách, na darwinovu cenu nominaci si zasluhující biolog apod.), děj (ano, je tam) obsahuje i několik - když už ne přímo zvratů - docela nečekaných odboček (pokud jste neviděli trailer), včetně rozuzlení a nalezení "léku". Jinak to samozřejmě jede podle šablony, takže i přes uvedené informace považuji svůj komentář za spoileruprostý. A World war Z za nadupaný biják. Dvojka přijde vhod. ()

Páně

Nezávazný románek s příchutí již poznaného a přesto velice zábavný. Příběhová klasika s miliony nemrtvých či neživých nebo já vlastně nevím čím, ale tentokrát konečně i s poněkud mohutnějším finančním vichrem v plachtách. Žene se to dopředu aniž by vás to jakkoliv uráželo, byť to v podstatě scénu za scénou pouze vykrádá a vykrádá nebo občas zapůsobí opravdu hloupě. Těžko vlastně povědět v čem je skryt genius loci toho díla, snad v jeho atmosféře která se v jeho průběhu několikráte změní a to vždy jen ku spokojenosti mé osoby. Protentokrát nebudu nijak zlý, tohle se dá. ()

Adm.Nelson

SPOILERY. Veľmi zaujímavý príspevok do zombie filmov, no našli sa veci, ktoré mi vadili. Aj keď sa to tvári veľmi realisticky, ten desaťsekundový limit, keď sa z človeka stal nakazený, mi prišiel veľmi krátky, nejak som tomu nemohol uveriť. Takisto pri preniknutí za hradby Jeruzalema som len krútil hlavou, jednak nad spôsobom a rýchlosťou, ako sa tam dostali, a potom som nemohol veriť, že by chorí pred mestom neboli nikým sledovaní. Potom sú tu tie šťastné náhody, že lietadlo spadne presne tam, kam mal hrdina namierené, alebo že z množstva vzoriek v laboratóriu použije presne ten správny. A ani vyriešenie celej situácie nejakou "neviditeľnosťou" som nepobral, nerozumiem, ako to nakazení rozlíšili. Napriek všetkému, čo som uviedol vyššie, je to ale napínavý film, pri ktorom som sa ani trochu nenudil, a ten pohľad, ako by to mohlo po vypuknutí takejto pandémie vyzerať, treba oceniť (aj keď na tému smrtiaci vírus je imho najlepší tento film). A potom je tu ešte jeden dôležitý dôvod, pre ktorý dávam dobré hodnotenie - MUSE. 8/10 ()

Marykus

Když jsem viděl trailer k tomuto filmu, bál jsem se jestli to nebudou vyhozené peníze. Tento názor mě opustil s příchodem prvních minut tohoto filmu. Zbytek filmu, byla podívaná, jak se s Bradem Pittem patří. Ani vteřinu jsem se nenudil. A velice mě potěšilo, že se režie nebála udělat film drsně a tak trochu strašidelně. Rozhodně bych tento film nenazval prvoplánovkou, či něčím podobným. Kvalitní práce! ()

Evander

World War Z není úplně špatný film. Nevidím ale důvod se na něj dívat znovu, resp. ani první zhlédnutí bych nedoporučil. Prostě další, sice předražený, ale mainstremový film. Hodnocení vidím na necelých 70%, což je pro mě hranice sledovatelnosti. Jistě snesl bych i méně, ale proč to dělat? Copak má člověk tolik času? Co ovšem za zmínku rozhodně stojí, je vynikající výkon Brada Pitta. Pomalu si začínám zvykat, že fakt umí hrát. Čímž se dostávám k myšlence, že přece jen existuje skupina diváků, které bych zhlédnutí World War Z doporučil: Fanynky Brada Pitta... ()

johnywalker

Jeden z nejlepších "Z" filmů!! -- Pobavilo z Honest trailers: "Obyčejný zembie film, který má něco, co ostatní ne. Brada Pitta!" ()

Anduril

Zaujímavý filmík. Veľkolepá výprava, stovky zombie, fajn efekty, dobré a presvedčivé výkony hercov (myslím že Bradovi aj táto úloha dobre), atmosféra ma miestami tiež chytila. Príbeh však je klasický: vírus, nákaza, zombie, rozširovanie vírusu... Už po všetkých tých podobných filmoch ma to dosť nudilo. Ničím výnimočný, ale celkom v pohode priemerný akčný film. Odporúčam iba na oddych, alebo zmenu myšlienok. ()

Luk Skywalker

Až na pár blbostí (a změn, které byly v knize - Izrael přežil) to bylo celkem dívatelné, ale kde přišel Pitt, tam deset roků tráva nerostla a závěr je jak prolog k nějakému seriálu nebo pokračování. Pozitiva jsou, že se vymyslelo něco nového v zombie žánru a že vyšetřovatel OSN je velký borec, který zvládá vše od vojenských operací, přes polní doktořinu až po létání. :-) ()

Hermi14

Jako celek působí film velmi pěkně a zajímavě. Příběh i zpracování zaslouží pochvalu, jen je škoda, že některé souvislosti a chování postav značně odporují logice, což poněkud kazí celkový dojem. I tak jsem se ale celkem slušně bavil a to se rozhodně neřadím mezi fanoušky filmů s apokalyptickým námětem. ()

Krchy

Celkem to odsýpalo, Pitt s věkem nabývá charisma, ale vadí mi tam strašné nelogičnosti a "náhody" - kdyby snad Pitt chtěl navštívit Vesuv, tak v další minutě vybuchne, takový je ten člověk klikař. A co scénáristi předvedli v Jeruzalémě, to zůstává rozum stát, takovou takticko-strategickou demenci by člověk marně hledal i ve Čtyřech v tanku a psovi. Finále a závěrečné rozuzlení dejme tomu, leč cesta k němu vedla též kostrbatá. Shrnuto a podtrženo, neurazí to, ale chcete-li uvěřitelnější zombárnu, zkuste Walking dead. ()

mala_kea

Aneb Resident Evil pro náročnější diváky. Herecky si bere celý film pro sebe Brad Pitt a s výjimkou menších výstupů Foxe a Morseho tu jinak žádnou hereckou hvězdu nehledejte. Ačkoliv je většina stopáže přehlídkou digitálních orgií, Forster nezapomíná parádní akční sekvence prokládat příběhem, ikdyž několik nezodpovězených otázek by se nakonec přeci jen našlo. Každopádně World War Z je důkazem, že zombie filmy nemusejí automaticky spadat do kategorie filmových béček, ale že mohou dávat i smysl bez logických kiksů v každé druhé scéně. ()

Rikky007

Typický hollywoodský rádobypromyšlený blockbuster na v poslední době hojně dojené téma - zombie. Atmosféra se povedla dobře nastínit a triky jsou taky většinou moc povedené. I tak by to byla asi docela nuda nebýt Pitta, který bez nějakého velkého přehrávání sám tvoří velkou část napětí ve filmu. Ten jinak připomíná počítačovou hru, kde se hlavní hrdina přesouvá z jednoho levelu do druhého, aby nakonec dosáhl cíle. Nic víc ve filmu není a nějaký další rozměr filmu nepřidávají ani ostatní postavy. Mimochodem je i celkem zjevné, že zombie smršť, která měla končit velkými CGI orgiemi má nakonec komorní závěr, který se režijně až tolik nepovedl a působí trochu vytržený z kontextu. Žádný filmový zázrak se tu tedy nekoná. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech