Světová válka Z

• USA World War Z (více)
USA / Malta, 2013, 116 min (Special Edition: 123 min)

Režie:

Marc Forster

Předloha:

Max Brooks (kniha)

orkadimenza

Jako vážně??! Tak tohle bylo neuvěřitelný zklamání...nebo spíš nasrání. Úvodní scéna v New Yorku a přesun vrtulníkem byl ještě ok, ale od té doby, co vzlétl Brad malým letadýlkem za zvuků fil(m)osofických hoven s drobkama z letadlové lodi z východního pobřeží USA do Jižní Koreji (lépe řečeno malým letadýlkem přes celou planetu) jsem začal kroutit hlavou, a k mému udivení jsem nepřestal. Nesmyslný scénář v pointě nákazy a všem okolo (echolokace zombies, doba nákazy, bicykly, zdi v Jeruzalémě, letadlo...sakra o tom by se dala udělat i přednáška), jehož cílem bylo spíš obletět co nejvíce států a kontinentů u mě dosáhl maxima nasrání zhruba v půlce filmu, zbytek jsem se snažil s úsilím přetrpět, protože tolik WTF momentů nebylo snad ani v Invazi světů! A to jsem očekával, že uvidím dobrý film. ()

kri.tino

Po dlhom odhodlávaní, veľm pozitívne prekvapenie. Prvá polovica zabrie v svižnom tempe, veľmi rýchlo diváka zoznámi s postavami aj dejom a následne akčne, bez pátosu nakladá čo to dá. Len čo sa film preklenie do druhej polovice, temporytmus sa utíši, atmosféra úmerne zhustne, žáner prestupuje do napínavého thrilleru. Záver s pootverenými dvierkami ako uspokojivá bodkočiarka - pripravovaného sequelu sa však trochu obávam, uvidíme, snáď nepokazí, čo sa načalo... ()

vorry

Výborný zombie film se skvělým Pittem, kde jsem se od začátku do konce ani jednou nenudil. Film mi dlouho unikal, příliš jsem od něj nečekal, ale musím říct: skvělé! ()

mosnak

Je Světová válka Z nejlepším zombijáckým filmem co jsem kdy viděl? NE! Dala se Světová válka Z natočit lépé? ANO! Na tento film jsem se strašně moc těšil a i když jej nepovažuji za top movie roku 2013 musím uznat,že patří k těm lepším letošním výtvorům. A co film sráží? Hluchá místa, chaotické akční scény a zvláštní konec! 79% - po druhém shlédnutí musím uznat,že se mi film líbil o něco víc a 4 hvězdy si zaslouží! ()

Jaro_slav

Kombinace epidemického thrilleru a zombie horroru je legrační, nicméně funguje dobře. Poměr lekaček, akčních scén, escape scén, scary sciencelab scén, battle scén a komických scén se podařilo zachovat vyvážený i přes údajné opakované změny scénáře, čímžto pádem si to divák se správnými očekáváními užije. Škoda, že se to bere tak vážně a současně si to pohrává s realitou Země jak Transformers >> čímž se dostávám k něčemu, co mě osobně bavilo nade vše: z letadlové lodi odstartuje AN-12 s nápisem NAVY a zatímco si lítá po světě s neuvěřitelným doletem, průběžně se mění v C-130 Hercules a zase zpět v AN-12. Belarus Airlines a jeruzalémské letiště Atator (od 2001 zavřené a nyní sloužící jako uprchlický tábor - jaká ironie) plné A300 a A310 jsou proti tomuto jen takové drobné směšné smítko. Celá hvězdička k dobru jen za tuhle ukrajinskoamerickou transformační leteckou show. ()

jarmik

Má očekávání byla naplněna. Váhal jsem, jestli dát 5*, ale nakonec s čistým svědomím dávám. Atmosféra byla dobrá po celou dobu, začátek mi naháněl husí kůži a navíc se opět podařilo naleznout alespoň trochu originální "řešení" zombie žánru, což mě nakonec přesvědčilo dát pátou hvězdu. Celkově hodnotím na 90 %. Velmi povedené! ()

Milky.

Kdyby tahle scénáristická zhovadilost vystupovala sama o sobě jako obyčejná zombie-béčkovina s Pittem, tak klidně dám ty hvězdičky i lepší tři. Jenže to, že se prodává a všude se prezentuje jako adaptace knihy (jakkoliv volná) je pro mě naprostá podpásovka. Je vidět, jak někdo prostě sepsal debilní scénář plný výmyslů (10 sekund WTF, zombie poznají nemocného automaticky na potkání atd atd) a křečovitě se do něj za každou cenu snažil narvat co nejvíc úsečných reálií z knihy aby to působilo, jakože scénáristi tu knihu alespoň četli. Nakonec to působí asi tak jako když někdo chce upéct čokoládový dort, ale neumí to. Tak upeče normální světlou bábovku a posype ji nastrouhanou tabulkovou čokoládou. Kniha je tady podsouvána formou pár minut vyprávění na začátku a na konci a pak hojně sypanýma hláškama a zmínkama o věcích z předlohy, které ovšem působí naprosto zbytečně a pro člověka, který knihu zná, je jejich křečovitost do očí bijící. Otravná linie s ženuškou a rodinkou tady působí tak akorát vlezle zbytečně a přesně jak jsem se bál - prakticky celý film kromě závěrečné laboratorní části vidíte už v trailerech. A jestli na někoho film působil strašidelně nebo napínavě tak toho člověka nechápu. Já se doma nedívám na horory protože nesnáším lekačky a u filmů se napínám jak pružina. Tady bylo lekaček dost a ani to se mnou na sedačce nehnulo a když se na plátně odehrával nějaký pokus o budování napětí tak jsem se s klepáním na čelo nudil. Tohle beru jako nejzbytečnější film letošního roku a velké zklamání. Dávám jednu hvězdičku za to, že se u toho dalo vcelku obstojně vydržet a za scény z Malty. Doporučuji přečíst komentář od deLaFere ()

Ricky_CZ

Smál jsem se u toho více, než je zdrávo...Bohužel se film hemží okamžiky "Teď beztak o něco zakopne"-bum! Radši ani nevědět, jak film vypadal, než s rozhodli ho přetočit. A lepší už to být asi nemohlo :)) ()

Chřástal

Nejdražší reklama na pepsi? Časy pomalých zombíků už jsou asi definitivně pryč, tihle jezdí jako zubní protéza na klíček - tedy kdyby se zubní protézy na klíček hrnuly v termitům podobných hejnech a počtech. Při i po projekci si člověk uvědomí některé „nepravděpodobnosti“, ale pořád je to zábava s dávkou adrenalinu evokující když ne skutečné nebezpečí, tak alespoň prožitek napínavé akční hry a nabízí (aspoň pro mě) nevídané masové apokalyptické scény biblického - zvlášť když jde o Jeruzalém - ražení, kdy se hrozny nakažených rozlévají ulicemi, narůstají u hradeb či visí na vrtulníku, zatímco z nich kulomety ukusují jak z nemrtvého kebabu. Přitom fungují i „malé“ věci a nápady, jako je přenesení do pomalejšího tempa výzkumného ústavu, mise s virologem nebo důvod izraelského náskoku. ()

spiritus

Velmi solidní apokalyptické zombie sci-fi, které staví na vynikající stísněné a beznadějné atmosféře polozničeného světa a na, jako vždy, skvělém Bradu Pittovi. Film přináší do zombie žánru novou krev a mnoho inovací. Akce je strhující a rychlá i když místy nepřehledná a temná, což ale přidává atmosféře. Děj je mírně neuzavřený, takže pokračování není vyloučené. Celkově cítím velkou spokojenost.... ()

sona123

Výborný akčňák s modrookým Bradem a zombíky v hlavní roli. Nutné vidět na velkém plátně, pořádně ozvučené. Melodie, která se line filmem od prvních titulků, je dokonalá a velmi zdařilá. Scény jsou nadupané, leč předvídatelné a mnoho z toho, co je nám tu předkládáno, jsme už viděli jinde. Na druhou stranu, Světová válka Z si nehraje na víc, než je, a v rámci svého žánru patří k tomu nejlepšímu, co bylo natočeno, určitě se na to ráda po letech podívám znovu, podobně jako např. na Válka světů ()

Mikino00

Naprosté béčko převedeno do blockbusteru. Nikdy mě zombie filmy nebraly a podobné utrpení jsem zažíval i zde, děj je tam vlastně jen jako pojítko akčnějších scén, kde zombie bojují s Pittem, který ve volném čase stihne ještě všechno zachránit. Efektivně se možná jedná o zdařilý počin, ale věci jako kvalitní scénář, režie a herci zde nenajdete. ()

LuckyStar

Poslední třetina je katastrofální (obrovské logické propasti kombinované s nudou), do scény než spadne běloruské letadlo ale film zaujme a hezky odcípá. Forster umí kombinovat hudbu a obraz -- zpětně film působil realisticky a ne přehnaně nebo trapně, jak to často u zombie filmů bývá. Triky jsou slabé, ale naštěstí jich příliš mnoho nebylo. Nejvíc zaujala dějová linka, kdy Gerry musel opustit loď a hledat původ viru, tady film hezky ukazoval bezradnost a chladnost potencionální světové epidemie. Skvělý byl i lékař a jeho (bohužel) jediná scéna s monologem. ()

geimz

Pre mňa hádam aj prekvapenie roka - zo zombie filmu, od ktorého som nečakal veľa, sa vykľula sympatická alternatíva ku všetkým tým moderným zombie "hororom", ktoré dokážu vyvolať maximálne tak nechuť k žánru. Ono na druhú stranu, rozpočet bol ultra obrovský, no po QoS som k Forsterovi radšej pristupoval s rezervou a čakal sprasenú akciu, o to viac som bol prekvapený. Pretože rozpočet tu je naozaj vidieť - na zážitku sa podieľa z dobrej polovice, a sledovať obrovské hordy nemŕtvych valiacich sa a šprintujúcich z každých kútov je zábava oveľa väčšia, než sa môže zdať. A dokážem preto odpustiť aj neakčné, skôr atmosférické a napínavé (aj keď trocha "málo nabité") finále. ()

ADIO45

I když je pro mě Brad Pitt hereckým ekvivalentem Davida Backhama, musím uznat, že v tomto filmu se mi opravdu dostal pod kůži a i když příběh není tak dobrý jako třeba v Já Legenda s Willem Smithem, drží si tempo. Už od první minuty čekáte (nebo spíš tušíte, jak chcete), kdy se něco semele a ono se to semele opravdu brzy. Snímek je od začátku do konce dost svižný a nejsou zde žádné rušivé elementy jako například 40 minut nucených dialogů na 10 minut akce. Celkově se těmto klišé filmu daří vyhýbat. ()

mota

Vysokorozpoctovy vyluh videneho (rodine drama, kolaps spolecnosti, obetava mensina) a koncentrat infekcnich moudrosti bez rozumu. Nejlepsi byl vysadek se dvema samopaly:) ()

Phorbo

¨Zombie filmů není nikdy dost. Ovšem předělávku knižní předlohy jsme tu asi ještě neměli. Omlouvám se jeslti se pletu, sám nevím. Každopádně tady narazíme na zombie úplně všude, mnohdy až zbytečně stupidními způsoby. Ale když si pan Brooks myslí, že to funguje, a ono asi funguje když si pan Forster vybral právě jeho knihu na adaptaci. Pitt s dlouhými vlasy je průměrný. Na Fight club už se asi nevyhrabe ale škoda škoda. mohl by do toho vložit trošku více... ()

zelvicka.

Ani Usain Bolt není na světě v bezpečí. Zubaři umřou v dvojnásobných mukách po tom, co jim 90% populace bude stále ukazovat ošklivý, zanedbaný a nevyčištěný chrup. TLESKÁM za nápad s oblepováním rukou!!! Konečně někdo měl trochu mozek u zombie-scénáře! Daniella Kertesz sice netleská, ale v tom baretu jí to seklo tak strašně, že asi mladý oholím v noci hlavu. A vcelku slušná pointa, jako člověk, kterej se o nějaký takovýhle věci sem tam snaží to vážně oceňuju. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech