Do malého městečka v Utahu se po srážce s meteoritem zřítila americká vojenská družice. Na svých panelech nese zhoubný virus, který během krátké doby usmrtí většinu obyvatel. Záhadným způsobem se podaří přežít pouze malému kojenci a starému alkoholikovi. Vláda okamžitě vyhlásí stav ohrožení a celá oblast je neprodyšně uzavřena. Tým mikrobiologů se v podzemní laboratoři uprostřed nevadské pouště snaží najít lék proti patogenu s kódovým označením Andromeda. Přes veškerá bezpečnostní opatření virus z laboratoře unikne a rychle se šíří do zabydlených oblastí. Začíná dramatický souboj s časem. Ať je Andromeda cokoli, zabíjí skutečně rychle, a pokud se ji nepodaří zastavit, je život na Zemi odsouzen k záhubě.
Nová adaptace stejnojmenné novely Michaela Crichtona, tentokrát zasazená do současnosti. (oficiální text distributora)

tron

„Úmrtnosť je takmer 100%.“ – „Vždy si mi dokázal dvihnúť náladu.“ Neviem, či sa Michael Crichton, ktorý v roku 2008 zomrel, dožil druhého (tentokrát televízneho) spracovania svojej knižky (prvé nakrútil v roku 1971 Robert Wise a získal za ňu dve oscarové nominácie), ale ak áno, asi bol plus mínus spokojný. Po dlhom čase sa jedná o kvalitnú filmovú adaptáciu literárneho diela tohto mocného autora, ktorý sa bohužiaľ pri filmovaní často plietol do práce režisérom a často to tak aj dopadlo (KONGO, VIKINGOVIA). Réžie nového KMEŇA ANDROMADA sa ujal Mikael Salomon, skúsený kameraman (PRIEPASŤ) a zručný režisér (POVODEŇ) a do titulnej úlohy obsadil Benjamina Bratta (ktorý JE schopný podať kvalitný herecký výkon, viď. 6. BATALIÓN, najlepší je ale aj tak neznámy Rick Schroder ako „chladnokrvný gay“) a napínavý príbeh o skupine vedcov v podzemnom kryte pátrajúcich po tom, prečo všetci (okrem opilca a batoľaťa) obyvatelia utahského mestečka zomreli. Snímka z produkcie bratov Ridleyho a Tonyho Scottovcov, ktorým to nedalo a o 4 roky nato produkovali televíznu lekársku KÓMU od Crichtonovho konkurenta Robina Cooka. ()

maverick10

Na TV film - tam byla videt velka financni pomoc bratri Scottu. No popravde jsem cekal vetsi sragoru, mile me to prekvapilo, jak to tak byva kdyz date na ocekavani. Nevidel jsem sice puvodni film, ale s cim uz me novodoby ruzovy Hollywood stve, je naprosta nerealnost prostredi, predevsim ve vedecke spolecnosti. Opravdu tezko uverit ze predni vedecti mozci jsou jak vystrizeni z Merlose place. Jako by byl problem vekovy prumer trochu zvysit, vzdyt Hollywood se pysni spoustou pohlednych a charizmatickych padesatniku, kteri nekoukaji toliko na honorare. A jelikoz se jedna o globalni problem osazenstvo je namichano pekne z celeho sveta. Nicmene nuda to rozhodne neni a porad se neco deje, dokonce se ani tolik neplytva lacinym sentimentem a to budis tvurcum k dobru ()

Pejpr

Vůbec nechápu proč je Andromeda rozdělena do dvou částí, daleko radši bych bral 3 hodinový ucelený balík. Popravdě nevím přesně, co se mi na tom tolik líbilo, ale herci to rozhodně nebyli, úžasný je příběh a taková ta nejistota, kdy divák v jednu chvíli (co chvíli, skoro celý film) neví, co vlastně ta Andromeda je a tu nejistotu s ním sdílejí hlavní představitelé filmu. ()

kombajn

Moje první pořádné scifi co jsem kdy četl, byla právě tato kniha. Je to už dost let zpátky, ale myslím, že se s ní tvůrci poprali nadprůměrně dobře. Kniha sice zůstane dokonalejším produktem, ale má to spád a na TV tvorbu je to nečekaně dobrý počin (konec je pravda trošku přepálený a škoda že film neumožňuje vidět do mozku Dr. Stonea, jak to bylo v knize)... ()

Lacike

Pôvodná verzia bola zameraná hlavne na vedecké skúmanie smrtiaceho vírusu a na postupy, ktoré vedci pri tom aplikujú. Dianiu mimo laboratória sa venovala minimálne. Nová verzia sleduje obsiahlejšie aj konanie ostatných zložiek. Prezidenta, armády a napríklad detailne uvidíme aj jak Andromeda vykynoží to mestečko v úvode filmu. Ľúto mi bolo, že vedecké postupy upozadili a pôsobivé obsiahle scény dekontaminácie z originálu tu odbili krátkou montážou. Celkovo ma ale prvý diel, ktorý sa ešte snaží držať reality bavil snáď viac ako originál. V druhom diely sa ale z toho naplno stalo nereálne a konšpiračné sci-fi typu Aktov X v ktorom sú zlé frakcie v armáde, ktoré vraždia nepohodlných ľudí a vírus Andromeda na diaľku komunikuje so svojimi zmutovanými variáciami za účelom čo najefektívnejšie zničiť ľudstvo. To už bolo príliš pritiahnuté za vlasy. Aspoňže triková stránka je solídna a prekvapivo je táto verzia aj dosť krvavá. Celkovo boli postavy o niečo zaujímavejšie, ale na frfľajúcu vedkyňu z originálu nemala ani jedna. Takže po sľubnom prvom diely je vďaka šialenému vyústeniu v druhom výsledkom len mierny nadpriemer. 6/10. ()