Do malého městečka v Utahu se po srážce s meteoritem zřítila americká vojenská družice. Na svých panelech nese zhoubný virus, který během krátké doby usmrtí většinu obyvatel. Záhadným způsobem se podaří přežít pouze malému kojenci a starému alkoholikovi. Vláda okamžitě vyhlásí stav ohrožení a celá oblast je neprodyšně uzavřena. Tým mikrobiologů se v podzemní laboratoři uprostřed nevadské pouště snaží najít lék proti patogenu s kódovým označením Andromeda. Přes veškerá bezpečnostní opatření virus z laboratoře unikne a rychle se šíří do zabydlených oblastí. Začíná dramatický souboj s časem. Ať je Andromeda cokoli, zabíjí skutečně rychle, a pokud se ji nepodaří zastavit, je život na Zemi odsouzen k záhubě.
Nová adaptace stejnojmenné novely Michaela Crichtona, tentokrát zasazená do současnosti. (oficiální text distributora)

Madsbender

Poznámka ku komentáru: Vysielané na Prima Cool ako dve samostatné časti, svoj komentár teda aj patrične rozdelím. Prvá časť: Áno, je to televízny film. Odvážim sa však tvrdiť, že v rámci televíznej produkcie to možno nie je HBO, ale nadštandard (čo sa zázemia, techniky a trikov týka) určite. Pri svojej trojhodinovej stopáži (základné vlastnosti sa dajú odpozorovať aj v oboch častiach osobitne) si i napriek občasnému dojmu z jemne naťahovanejšieho príbehu pomocou rozoberania vzťahov medzi postavami do zbytočných podrobností (našťastie je to len občasná a vlastne celkom príjemná výplň, žiadna teatrálna melodráma) dokáže diváka udržať a zaujať správnym dávkovaním akcie, dramatických momentov a napätia. Samotný námet aj bez odvolania sa na originál (ktorý som nevidel, ale mám v pláne to napraviť) až za natoľko originálny nepovažujem - neznámy vírus z vesmíru je klišé. Klišé však už nie je omáčka okolo a pripojené motívy (politické intrigy a machinácie, tajné projekty, obavy z medzinárodného incidentu, background jednotlivých postáv či rozplietanie konšpirácie, ktoré sa pre niekoho môže stať osudným), ktoré pôsobia uveriteľne. Postavy a zoznámenie s nimi prebieha pozvoľne; sú dostatočne zaujímavé na to, aby tieto sekvencie utiahli bez pomoci. Podobne je na tom slušné obsadenie, ktorému vládne Benjamin Bratt ako doktor Stone a Erick McCormack v roli novinára Nasha (ako fanúšika Lost ma potešil aj Daniel Dae Kim). Salomon ako zručný kameraman má s podobným projektom (Cameronova Priepasť) skúsenosti, a miesto rutinného prístupu sa v niektorých scénach (hynúce zvieratá v prérii, procedúra dekontaminácie v perfektnom slow-motion) s vizuálnou stránkou vyhral. Badateľný je aj serióznejší prístup k sci-fi prvkom a pozemskej technológii. Prvá časť končí práve v najlepšom a ja končím s tým, že sa ku komentáru a výslednému hodnoteniu vrátim zajtra. Zhodnotenie prvej časti: 80% Druhá časť: Pocit mierneho naťahovania pretrváva, ale vzhľadom na vývoj deja je prakticky nepodstatný a dá sa naň bez problémov povzniesť, Čo je dôležitejšie, s druhou časťou prichádza to, čo mi v zápletke chýbalo - originalita. Teraz už lepšie rozumiem niektorým komentárom - ono je to skutočne viac než bežný sci-fi thriller na epidemiologickej báze. Červia diery, neznámy vírus, nanotechnológia na míle vzdialená tej súčasnej a cestovanie v čase sa prepájajú s motívmi prítomnými v prvej polke; postavy dostávajú viac priestoru, medzinárodné vzťahy a globálne napätie zasa na vážnosti. Škoda tých pár nelogických momentov, klišé v závere a neriedeného vlasteneckého pátosu so zmyslom pre česť prítomného v postave prezidenta; všetko sú to však stále voči celku odpustiteľné drobné prehrešky, ktoré výsledný dojem nepokazia. Riešenie v samotnom závere sa javí ako banálne, a ono také v skutočnosti aj je, priznajú to aj samotné postavy. Dokonca aj to ekologické posolstvo som im tentoraz zožral aj s navijakom. Zhodnotenie druhej časti: 80% Epilóg: Na televízne pomery viac než vydarená adaptácia kultového sci-fi románu, ktorá nepostráda originalitu a poteší dobre zvoleným obsadením. Pri pozeraní dvojdielnej verzie stopáž neubíja a i keď by to šlo zhustiť a skrátiť, je prostá výraznejších problémov. Odkaz na Akty X v závere ma potešil rovnako, ako azda každého fanúšika série. Výsledné hodnotenie: 80% () (méně) (více)

fleker

tohle je klasický "dej si palec do pusy" film...tedy remejk...abych to vysvětlil.. ja znal chapíka co mel dost špatnou paměť,,,hlavne kdyz vykladal naky ty vtipy co kde kolem popelnic pochytal vod majitelek pudlů.. nebo různý porekadla, co kde vyčet po zdech veřejných hajzlíků... ...jednou prisel a povidal mi, ze mu v praci rekli fákt dobrej jazykolam,ze mu to teda prve nešlo, ale že se jako "DÓST RYCHLE UČÍ"..a že teď,už to zmákne bez problémů i třikrát za sebou a pořad dokola opakoval "..dej si palec do pusy, dejsi palec do pusy...." ...ja se mu sice snažil, decentně, pohybem ruky a jemnými vulgarismy naznacit, ze je to trosku jinak...ale porad mi to nechtel verit.....dva dny na to, asi když mu to konečně došlo, se zhroutil a uz nikdy neprisel do "práce" (třídič)... takze opomeneme tech posledních dvacet pet minut hrůzy a necháme tomu ty tři hvězdy......tři rudé pěticípé hvězdy jež představují pět prstů ruky dělníka, ale též i pět kontinentů, jimž má komunistický systém vládnout...zbohem a strčte si tu všichni... prsty zkrs krky ()

lennyd

Když se meteorologická stanice srazí s nějakým meteoritem a dopadne na zem, je to pořádný průšvih. A hlavně proto, že ve vesnici, kam družice dopadne, všichni občané (až na starého alkoholika a nemluvně) velmi rychle umírají na nějaký typ neznámé infekce, a stejně tak vojenská hlídka, která má místo prohlédnout. Na místo se vydává speciální tým mikrobiologů, kteří vezmou přeživší do tajné laboratoře uprostřed nevadské pouště, a začnou neznámý organismus zkoumat. Ale ten i přes přísná opatření opouští karanténu, a rychle se šíří k obydleným oblastem - a vše co mu stojí v cestě zabíjí. Vypadá to, že nás navštívila první návštěva z vesmíru? Tým biologů musí velmi rychle najít zbraň proti této bakterii, jinak je život na Zemi odsouzen k záhubě ... Velmi živě si pamatuji, že jsem knihu od Michael Crichtona vzal do ruky, když se přítelkyně učila na zkoušky. Ač měla strach, že ji budu rozptylovat :), kniha mě natolik pohltila, že o mě pár dní nevěděla. A stejně tak mne pohltil i tento film - i když je delší než dvě hodiny, i tak mne přichytil k obrazovce a nepustil.. Ačkoliv jde "jen" o TV film, i tak je velmi kvalitní, a řada filmových novinek by mohla závidět - jak docela slušné efekty (hlavně vlastní laboratoř), tak i příjemné herce v čele s Benjaminem Brattem... ()

fmash

Z předlohy už si pamatuji jenom dezinfekci při vstupu do tajné laboratoře, která obnášela mimo jiné bleskové spálení povrchové vrstvy kůže, aby se předešlo kontaminaci. Jinak jsem neměl pocit, že by to byla nějaká zvláštní bída, ale kolik mi taky tenkrát bylo, že... Film je ovšem pěkná srajda, jakkoli chvílemi vypadá docela nadějně. Trochu provokativně se tam skoro všichni chovají jako najatí debilové a svět má zachránit partička pěti vědců zavřená bez podpory v laboratoři, ale co už. Nebudu se nimrat v prvoplánových poselstvích, za to ten film prostě nestojí, ale sluší se říct, že poslední zhruba třetina nepochopitelně přepálené stopáže už svojí pitomostí překračovala všechny meze. ()

okkac

Knihu jsem nečetl, ale viděl jsem originál, který byl ale patrně věrnou adaptací a po vstupu do Wildfire komplexu se zněj už skoro vůbec nevylezlo. Zde přibylo o dost více postav a s nimi i děje a akce. Z komplexu skáčeme ven celkem často, takže tempo se udržuje více, než v originálu. Rovněž je zde vysvětlen původ Andromedy a více následků jejího účinku. Netroufám si tvrdit, která adaptace je lepší. Hodnotím obě stejně, protože je vlastně každá jiná a vyplatí se tak shlédnout obě. ()