Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

Franche

Další důkaz toho, že to vždycky nejvíce ods*rou ti, kteří za to nejméně můžou ... a hajzlové žili šťastně až do smrti ()

himor

Silný film, silný príbeh, silné emócie! Jediné čo ma serie, že je to založené na skutočnosti...radšej by som videl fikciu, ako reálne tábory smrti. Ťažko hodnotiť fašistické zverstvá a hľadať tam niečo milé, detské. Aj napriek tomu však pekný film. 85%. ()

celticek

Zrůdnost nacistické ideologie očima nic netušícího 8letého německého chlapce. Rozkol mezi rodiči, zaslepená sestra. "Líbilo" se mi to. Konec se vskutku nezapomíná. ()

Scraffy

Veľmi pekný a dojemný film, ktorý by podľa mňa mal vidieť každý, kto sa minimálne zaujíma o dejepis a druhú svetovú vojnu. Asa Butterfield je vychádzajúca hviezda a tu neskutočne zahviezdil. Radosť pozerať tento film. ()

incognito

Kniha u mě byla za 5*. Film nedosahuje stejného efektu jako kniha. Ale i tak je hodně dobrý. Jen kvůli tomu, aby na konci vytvořil stejné pocity musí mnohem víc tlačit na pilu a ukázat vše na plno tam kde kniha pouze naznačí. Rozhodně se jedná o kvalitní adaptaci se skvělou hudbou. ()

Knor

Nakonec plnej počet dám. Jsem si vědom, že ten příběh není tak úplně reálnej, ale kašlu na to. Herci jsou skvělí a je to příběh nabitej emocemi. Náhled na holocaust očima dítěte, který vůbec neví co se děje. Některý scény jsou neuvěřitelně silný a vše graduje do srdcervoucího konce. Vynikající snímek, který zobrazuje hrůzy 2. světový války prostřednictvím dětský naivity a především originálním způsobem. ()

IvonaK

Bohužel je to hodně smutný film, ale opravdu tohle byla tenkrát realita. Německý kluk spolu s Židovským klukem k sobě našli pouto což bylo něco neskutečného a pozoruhodného. Oba nakonec zahynou, ale spolu a tím pádem už se ani jeden z nich nemusel bez druhého trápit. ()

Najt

Zajímavý a skvělý film. Škoda jen uspěchanosti a krátké stopáži. Kdyby byl film o půl hodiny i více delší a vztah dvou dětí a manzelky s manželem a nacismu okolo prohloubenejsi, byla by to opravdu špička. Nicméně za ten velkolepý a emocionálně devastující konec nemůžu jinak hodnotit než takto. Jinak samotný film 4* ale konec tomu nasadil čáru. ()

DJ Kritik

Je to príbeh 8 ročného chlapca, ktorý chcel byť prieskumníkom. Rád čítal dobrodružné romány a vedel, že raz aj on niečo objaví. Je to však aj príbeh 8 ročného chlapca, ktorý žije na " farme" a nemá to šťastie niečím byť. Je to o priateľstve, ale i strachu. O ľudskosti, ale i bolesti. Je to pohľad na útrapy vojny cez oči dvoch chlapcov. .... ... ... ... ..... .... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .... ... ... ... ....... Vtiahnutie do deja: ***** Reálnosť:*** Myšlienky: **** Herecké výkony: **** ()

MarkHoppus

Velice povedené válečné drama, ve kterém jsme si mohli prohlédnout jeden z mnoha režisérských náhledů na jednu z nejhorších genocid v historii lidstva. Nejen že ten náhled byl velice přesvědčivý, ale ten závěr mě opravdu dostal, mám hodně rád filmy, které mě překvapí svým koncem, tedy že nedokážu ten konec odhadnout v půlce filmu a tady jsem si toho užil na plno. Skvělý závěr - dobrý film. ()

Mar1ka3

Je smutné, jak nešťastně může dopadnout myšlení naivního malého chlapce a touha poznat více, než by směl. ()

LaValse

Po celou dobu sledování jsem si říkala, že je to celkem povedený film, který od ostatních s podobnou tématikou trochu vybočuje už jenom pohledem, z jakého nás režisér nutí se dívat. A to sice z pohledu dětí, jejich zkreslených představ a jednoduššího vidění věcí. Nijak přelomový pro mě ale nebyl... až do posledních deseti minut, které mě přinutily v sedačce brečet a třást se hrůzou a zoufalstvím. A to se klidně přiznám. ()

Burrows

"Je legrační, jak se dospělí nedokážou rozhodnout, co chtějí dělat. Jako Pavel. Byl doktor, ale všeho nechal a škrabe brambory." Jedna z chlapcových myšlenek. Myšlenka, v níž se zrcadlí celé pojetí války z dětského pohledu. Nechápání souvislostí, nevědomost proč, naivita. Velmi emotivní konec, v průběhu slušné válečné drama v netradičním pojetí. ()

honeybunn2

Komorný film, ktorý občas stracal tempo a trošku ma nudil, ale pribehom veľmi milo vyvážil nedostatky z jeho nie veľmi zaujímavého prevedenia. Postava malého Shmuela bola tak roztomilá, že som ho v niektorých momentoch mala chuť spapkať :) Naopak malý Bruno mi liezol občas na nervy a nebyť jeho nebeských očí, tak mi je vyslovene jeho výkon nesympatický. Za zmienku stála už len postava Brunovej matky, je "nevedomosť" a "odhalenie" mi ale prišli trocha pritiahnuté za vlasy, rovnako ako fatálny koniec. Celkom dobrý film na večer uprostred týždňa. Tri hviezdy. ()

jafuska

nacistická hrůza, kde chlapec nedomyslel důsledky svého činu, když chtěl pomoci židovskému chlapci, jeho otec byl monstrum, kterýmu bylo jedno, že přijdou o život nevinní lidi, i když se nedivím i v dnešní době jsou spousta lidí, kteří jsou zlý jako tento otec.Doporučuji, ale je to hlavně pro dospělé, i když je to na psychiku dost hrozný, nechápu,jak někdo mohl mít rád hitlera, taková zrůda snad už nikdy nebude v podobě jinýho člověka. ()

unrocker

jednoduché, jasné, stručné bez dalších okolků a efektů. Prostě a jednoduše ten nejsilnější zážitek v jednoduchém a precizním podání židovské genocidy. ()

Solverino

Moooc pěkný! A to včetně "farmy" a "lidí v pyžamech". Mráz po zádech mi sice neběhal, spíš cynický škleb na tváři při závěrečné scéně = tatík dostal co si zasloužil. Jen Bruno asi tu sprchu nevydejchal :( ()

han.ci

Skvělý film, když si teda odmyslím, že trochu nereálný. Dětští herci byli rozkošní, dokázala jsem se vcítit do pohledu Bruna, protože válce vlastně taky nerozumím. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)