Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

Pharlap

Shodou okolnosti jsem pár dní před shlédnutím tohoto filmu viděl dokument o holocaustu. A proto mne druhá půlka filmu a hlavně jeho závěr naprosto dostal. Velmi poklidně plynoucí film, který závěrečným zvratem, dostane asi každého.. myslím tím, že se jen těžko ubráníte slzám. ()

MondayWay

Pěkný snímek. Dá se říci, že na filmu o krutostech války se nedá moc kritizovat. Ale tady to nebylo ani tak přesně o válce, jako o přátelství dětí z naprosto odlišných poměrů, od kterých se vyžaduje netolerance a bohužel i nenávist. Film byl až do posledních deseti minut jak pohádka s troškou morbidnosti. A ta svoboda, kterou židovský chlapec měl. Copak to se mohl takhle flákat a chodit si povídat za kamarádem? Velice pochybuji, že by mu to prošlo. Čekala jsem, že mě tenhle film vezme za srdce trochu více, ale žádné emoce se nekonaly. (A ne, nejsem bezcitná. Opravdu si u filmu dokážu pobrečet jak želva.) A proto dávám průměr-tři hvězdičky... ()

ikilledjenny

Pohled na koncentrační tábor nevinnýma naivníma očima osmiletého kluka. Jen co si oblékne pyžamo, víte že je zle. Tudíž trochu předvídatelný, ale srdcervoucí konec, kdy jsem jen smutně pozorovala poslední geniální záběr na kovové dveře. / Viděno v kině na den Holocaustu ()

Mykhaluu

Why... are people so unkind?!? Ano - ne! Ne, není to dokumentární film. Není to ani film plně historický. Ba to není film ani plně logický a některé věci se odehrály pro scénář vskutku šťastně! Ale každopádně je to film, který využívá historické kulisy a reálie, aby ukázal na pokřivenost světa, k jaké je lidstvo tak nějak připraveno se v případě "potřeby" zvrhnout! A pohled osmiletého chlapce ve mě zase rozdrnčel tu strunu, která bolí a říkám si, jak asi bylo Šmuelovi a ostatním tisícům dětí v mlýnku doby, které nerozuměli ani dospělí?! A taky se mi to líbilo, jak to bylo natočené, zahrané, i hudba a překousl jsem i tu absenci němčiny, která by rozhodně přispěla k větší autenticitě! ()

yaqwsx

Jsem na vážkách. Nevím jestli dát 3 nebo 4 hvězdičky. Zpočátku film působil hodně o ničem, člověk věděl o co tam jde, ale autoři to téma pořád dokola omílali. Pak se však posunula linka s chlapcem a člověk si "užíval" dětského pohledu na věc. Ten se však také brzy omrzel. Naštěstí nastoupila dějová linka s matkou. Film začal být zajímavý, měl spád, vyvíjel se. Jenže... Konec, který mi autoři naservírovali byl sice srdceryvný, svíral se mi z něj žludek, nemohl jsem mluvit, ale něco hluboko uvnitř mě chtělo vědět, jak by to celé dopadlo bez tohoto konce... ()

Queendom

Tenhle kousek jsem poměrně dlouho odkládala, protože snímky s podobnou tematikou mi nedělaj moc dobře. Ukázalo se, že obavy nebyly oprávněný. Jediná zajímavá rovina je ta, kde se manželka a matka kluka v pyžamu dozví, na jakym svinstvu se bez skrupulí podílí její manžel nácek a způsob, jakym se s tim vyrovnává, nebo spíš nevyrovnává. Jinak je to docela nuda a tlačení na pilu. Naivní dialogy dvou malejch kluků místama nudí a atmosféru strachu jsem postrádala téměř po celou dobu, což vzhledem k tématu celýho filmu považuju za tristní. Jo, konec je docela vostrej, ale posledních pět vyšponovanejch minut už to nezachrání. ()

frxXx

židovská tématika,holocaust to vždy dojalo a čo tatkto to celé zobraziť pohľadom detí ? to bude dvojnásobne ! celkom slušný potenciál ... ale žiaden búm sa nekoná. Nelogický trapas, komerčne spracovaný, tažiaci z historického nešťastia. ()

Kazenka

Film nahlíží na nacismus z velmi naivní perspektivy, která je pro snímky podobného formátu dost netypická. Naivní pohled lze chápat u hlavního hrdiny - německého chlapce, už však stěží u židovského chlapce. Celkově film působí hodně jednoduše, což byl nejspíš záměr, ale očekávala jsem aspoň působivější katarzi. ()

Blenny

Moc hezká a dojemná vyprávěnka. Která vlastně krásně od začátku do konce funguje. Ale strašně naivní a těžko uvěřitelná. Líbilo se mi to. Ale je to víc o dvou klucích než o realitě. A to mi na tom při tak vážném tématu nesedělo. Ostatně srovnávat Schindlerův seznam a Život je krásný moc nelze. Realita byla jedno, smutná pohádka druhé. ()

gicous

Asi nikdy jsem neviděl film, který by zpracoval téma koncentračních táborů očima dětí. Velmi jednoduchý příběh je odvyprávěn prostřednictvím Bruna, pro něhož je svět černobilý - mezi zlem a dobrem je jasná hranice, nadherně dětsky naivní a až pohádkově dobrodružný. Právě touha po dobrodružství a snaha pomoct kamarádovi ho vede k osudovému rozhodnutí, které ho přivede k hrůznému vystřizlivění, poznání a krutosti dospělého světa. Osobně jsem nečekal tak děsivé rozuzlení příběhu obou kamarádu. Když jsem je oba sledoval vcházet do mistnosti, tak se mi tajil dech a kdesi uvnitř jakoby mě tížil převeliký balvan, kvůli kterému jsem se nemohl nadechnout. Neustále mám ty poslední minuty před očima a přemyšlím o osudu obou kluků. Není to jenom finále, které zdobí tenhle film. V průběhu příběhu dochází ke střetu dětského a dospělého světa, kdy Bruno nechápe nenávist svého okolí k Židům, nechápe cíle a podstatu nacismu, které se mu snaží vštěpit jeho učitel. Zároveň dochází ke střetu mezi oběma rodiči. Na pozadí tohoto se vyvijí velmi dojemné kamaradství obou kluků, Na jeden film je toho prostě dost. Vznikl citlivý, dojemný a kvůli konci také velmi znepokojivý a skličující film, který mě chytil za srdce, a na něhož jen tak nezapomenu. ()

Mugs

Snímek je stejně naivní jako pohled chlapce na tehdejší holocaust. Zachraňuje ho emotivní konec a výkony tak mladých herců. Vyvolává ve mně nenávist, což jsem o filmu s takovým tématem čekal a proto ****. ()

nadalv

Kvalitní předloha a silné téma slibují emocemi naplněný filmový zážitek. Ten se bohužel nekoná. Příběh, vyprávěný pohledem dítěte, sklouzává do pouhé povrchnosti. Je to škoda. Souhlasím s POMO, že tento film je vhodný pro ZŠ. Téma druhé světové války z pohledu dítěte je mnohem lépe zpracováno ve filmu Práče. Holocaust pak v Schindlerově seznamu. ()

GordonCZ

Příběh o rodině jednoho běžného důstojníka SS, který se v průběhu druhé světové války stává velitelem koncentračního tábora. Od té chvíle se i jeho rezidence na kraji lesíka vlastně stává svým způsobem jakýmsi vězením pro ostatní členy jeho rodiny, zejména pak pro jeho syna. Když se pak osmiletý Bruno skamarádí s židovským chlapcem Shmuelem na druhé straně ostnatého drátu, začne postupně zjišťovat skutečnou pravdu o "farmě" za jejich domem. Brilantní konec pak filmu dodává punc dokonalosti. Hlavně proto, že je Brunův otec drsným způsobem konfrontován s faktem, že život není jen o číslech a efektivitě práce, ale vždy hlavně a jen o lidech samotných. ()

Ferenzo

Neskutečně silný příběh z války s neuvěřitelným paradoxem. Přiroval bych k Shindlerovu seznamu ale o trochu horší. Myslím, že se dotkne každého svým silným příběhem a kde koho rozpláče. 80%. ()

RoninNiro

Silný film o holokauste. Nepoškvrnená decká duša sa snaží pochopiť prečo sú ľudia v lágri, kde si nájde priateľa. Toto priateľstvo však synovi veliteľa lágru nemôže priniesť nič dobré. Ťažký psychologický, veľmi poučný a osvetový film. ()

Pitryx

Samotný příběh kazí pohled z druhé strany a věku dítěte. Dlužno uznat, že je to ovšem pohled dosti zajímavý. Zase ovšem vzniká dojem, že lágr nikdo nehlídá, děti tam mají volno a v pohodě se dá prokopat oběma směry. Nu, nevím, jak to bylo doopravdy, ale mně to přijde jako pitomost. Scéna převádění vězňů do komory je velmi slabá, nemá žádný emocionální náboj, což je velká škoda. Snímek prakticky nemá děj, stagnuje a nepřináší v základu nic nového. Herci se také moc nevytáhli, takže hodnotím jako plus jen některé drobné scénky, hudbu a závěr. Jinak je to v celku nuda. 1210288632/9031 ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)