Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

havr

Téma tisíckrát zpracované a přesto v takovéhle podobě naprosto originální. Silné, zdrcující. Zhruba 30minut před koncem jsem začal tušit, jak vše dopadne-a nepletl jsem se. Nikdy se nepřestanu ptát, jak je možné, že se tohle všechno mohlo stát. ()

annevelyn

vcelku kouzelný příběh o naivním dětském pohledu na hrůzy 2. světové války má děj, který nepostrádá logiku, dokáže zaujmout a nesklouzává k tam hojným pompézním americkým koncům, a i když by se tu dalo najít pár nesrovnalostí, které pozornějšího diváka zarazí (jako nehlídaná část táboru, trochu nelogický konec apod. ). Dávám 3 a půl hvězdičky. ()

ellty

Obsahuje spoiler...Po zhlédnutí filmu ve mě zůstal dost zvláštní pocit, který jsem s velkými obtížemi ale přeci identifikovala až mnohem později. A musím říct, že právě tento pocit je to nejděsivější na celém filmu. Film z nás totiž za pouhých 90 minut udělá jedince s nahlodanou morálkou. Modernita a moderní byrokracie, které holocaust umožnily, abstraktní žid, jakožto obraz žida pro obyvatele nacistického Německa, krutost jako racionálni dehumanizované chování, to vše se ztělesnilo v mysli mnoha diváků, kteří v závěru odsuzuji ten omyl nedozírných následků, totiž že Bruno se stal pouhou obětí vnějších náhodných sil, že je to chyba táborového systému, totiž že JEDINY ON tam neměl být. Že pro všechny ostatní to byl osud, osud židů, a divák je vůči tomuto osudu do značné míry lhostejný. Kterého z obou chlapců je divákovi více líto? Přesně takhle působila nacisticka mašinerie na masy Němců, a jak vidno, Bauman se nemýlí, když píše, že holocaust se může vratit. Uhel a interpretace morálky můžou být děsivé, krutost totiž není nutně individualní rys a to je ten tíživý pocit, který na člověka padne, když beží titulky! ()

bettega88

Este som nevidel takyto film. Na konci som mal co robit ,aby som to rozdychal. Chybala mi tam nemcina ,inac velmi pekny film a tvrda realita pocas II.svetovej vojny ()

Pukancek

Mala by som prestat pozerat vilmy tohoto kalibru :) stale ma strasne dojmu a nutia rozmyslat nad strasnymi vecami, ktore sa v tej dobe diali .. Jednoznacne perfektny film. a Musim podotknut ze sa mi hrozne pacilo, ako bol urobeny zaver filmu. Sama casto ocakavam vo filme este akoby "potvrdene" situacie. V tomto pripade som cakala ze tie dvere na konci otvoria al enestalo sa tak.. a to sa mi pacilo :) bola tam stale ta zvedavost,. fakt, ze jeho otec nevidel na vlastne oci jeho telo no vie, co sa stalo jeho pricinenim. Dvere ostali zatvorene... 5* ()

Deadly2810

Zajímavě pojatý, v poklidném tempu běžící film. Tím že je vyprávěn očima osmiletého Bruna, používá první schéma, které se nabízelo. Do dětského světa se vkrádá hrůzná realita, zpočátku nezřetelně ale se vzrůstající naléhavostí. Ať už prostřednictvím bezradnosti zpočátku řekněme "ne plně informované" matky Bruna, propagandou zpracovanou sestrou či sporadickými kontakty s "farmáři". Necítím snahu s divákem hrát hru na dojímaní se skrz dětský svět. Dětský hrdina se rozhlíží kolem sebe a klade otázky. A to co působí je kontrast mezi tím co se hrdina ptá a co to vlastně znamená. To jsi asi nebyl dobrý doktor, když tady teď musíš škrábat brambory. Mnohé postavy na mě působily jen jako figurky, profilují se pro mě tím více čím bližší vztah mají k Brunovi. Není to výtka k hereckým výkonům chápu to jako režijní záměr. Jenže je pak možná paradoxní je že jako figurka na mě působí i David Thewlis v roli otce. ()

Crazy Witch

Skvělý příběh. Naprosto mě to uchvátilo a musela jsem se držet aby mi neupadla slzička. Samozřejmě jsou tam občas hlouposti typu : Proč židovský klučina nevylezl s tábora, místo aby jeho německý kamarád vlezl dovnitř ? Nebo jak dlouho by asi židovský klučina přežil, když jediná práce, kterou dělal bylo, že seděl a házel kamínky nebo vozil prázdné kolečka. Jsou to sice docela zásadní věci, ale přesto to byla nádhera. Film jsem viděla se zbytkem třídy ve škole, těsně před vánocemi. Celá škola rozjařená lítala po chodbách, ale když vyšla naše třída s ubrečenými a zděšenými výrazy na chodbu, nemohl to být špatný film (zvláště pokud takhle zapůsobil na bandu puberťáků). Ze začátku jsem měla pocti, že vše skončí dobře. Za posledních asi dvacet minut mi ale bylo jasné, že to tak nebude... ()

sladecekr

Spociatku mile stretavanie dvoch 8-rocnych chlapcov, kazdy z inej strany "barikady". Akonahle ale zaznela myslienka prechodu Bruna na "druhu stranu", zacal som mat naozaj velmi stiesneny pocit pri pomysleni ako to cele dopadne. Ten sa stupnoval az do poslednej sceny s vojakom v maske, kde zo mna po dlhom case naozaj vysli slzy smutku pri predstave, ze nieco podobne bolo v tej dobe na dennom poriadku. Film na chytil vsetkymi desiatimi, nebol zbytocne dlhy, dejova linia napredovala a zaver takeho kalibru som naozaj necakal. Smutne ale pravdive :( ()

maxs

Zkrze mladého němce, který moc nerozumí okolnímu světu, ale přesto to není žádný hlupák, nám film nabízí málo pravděpodobnou, ale ne nemožnou situaci sblížení právě onoho mladého němce a stejně starého žida - biť je to zkrze ostratý plot. Úžasné kontrasty a absurdity, které film nabízí (syn X dcera; otec X matka; děd X babička) jen vykreslují složitosti války a mezilidských vztahů. Co jeden člen rodiny schvaluje a podporuje, druhý, jemu nejbližší, odsuzuje a nesnáší. Velmi působivá je hádka rodičů, kdy plukovník SS nabádá ženu, která právě zjistila, jaké praktiky se s židy provádí, aby se jeho prací nezatěžovala slovy "tak to prostě ignoruj". Oceňuji originální myšlenku i celkové zpracování filmu, povedený snímek který na plátně uteče jako voda ! ()

P/\/EL

hm, jasně...Život je krásný...to je krásný film(o dětské naivitě a holocaustu, třeba jich je víc....?!)...né, fakt....to mě bralo, však taky...to mělo úspěch a nebyl to ani moc kýč(ikdyž...asi ze mě mluví nostalgie, život je krásný sem viděl na základce a hodně lidí to má za hodně velkej kýč), sice taky víceméně poměrně efektní fikce, ale.........CHlapec v pruh..je taková věc(chladnější jasně..), která se moc pozornosti netěšila, myslim, že to je škoda, jenže celkově je to spíš lehkej nadprůměr, ale lepší než řada věcí, co se točila v době, kdy sem to viděl 2008/09......prostě efektní fikce s efektní pointou(hm...jakože to bude asi tím, že mám rád filmy jako takové, celé, hudbu, kameru, střih, všecky možné aspekty a na nějaké závěrečné poentě mi nezáleží...nj...6. smysl mánie, od začátku do konce filmu, průběžné poenty...tohle ale má většina lidí ráda....je to na konci....a dobře se to pamatuje...ikdyž určitě...né....v tomhle případě o ní třeba zas až tak nejde...........).......ale jistě nápadité to je.................tak historicky....nejspíš to tak z valný části mohlo být - tátové odjížděli dělat svou "práci" a řešit všechny ty "technické problémy" a plnit "kvóty", jejich rodiny/prý často i okolí a širší veřejnost ponětí o skutečném dění v koncentračních táborech nemělo - jistě, věřím, že v mnoha případech to tak bylo, ale na supermasovou naivitu nevěřím.......stejně jako na to, že drtivá většina Němců fanaticky Hitlera následovala, dyť se také říká, že nacisté své dokumenty šikovně stříhali a snažili se - podobně jako další totalitní řežimy vyvolávat dojem, že je následují nespočetné masy a vůbec celý národ......no, řekněme, že jich určitě bylo nezdravě moc, zbytek se musel přizpůsobit.........no.....ale k filmu.....je to takovej prototyp rodinky vysokého fiktivního nacisty, ale v podstatě to autentické je, určitě je dobrá ilustrace k dějinám...malý Bruno má černé vlasy a modré oči....skoro jako Adolf....to je tak pro zajmavost......no, jak někdo napsal, film skutečně mnoho emocí vyvolat neumí...........resp. jistě, někdo méně....neřikám otrlý, ale znalý tématiky a zkušený, co neviděl mnohem povedenější a zásadní díla o nacismu, druhé světové a holocaustu.....nebo vlastně ne, film se snaží emoce vyvolat, ale absurdní zápletka to shazuje........né...jasně..zas až tak uplně šílená a nepravděpodobná zápletka to není, ale je trochu předvídatelná, stát by se to třeba mohlo, kdoví, jestli kdy nestalo, ale prostě...........já neřikám, že mě nikdy "efektní" fikce nedojala, ježiš, mnohokrát, ale tentokrát moc ne.......celkem se mi libílo vykreslení atmosféry v domě, ikdyž mi bylo jasné, že to je jen výplň před tou "humanistickou zápletkou" - což je určitě fajn a důležitý a děti bych na to se školou poslal, ale....třeba mě víc bavilo "Peklo v Pacifiku" - jak se víceméně spřátelí japonský voják s americký, když oba ztroskotají na pustém ostrově za 2. sv. - ale to píšu asi spíš, protože sem to viděl nedávno.............já nevím........................tohle je takové moc srozumitelné a vůbec......rači...Pianistu apod., ježiš.....zbytečnej koment, ale to neva () (méně) (více)

zelvicka82

Na začátku jsem si říkala, co to bude za další ptákovinu z války,ale velice brzy mě děj začal vtahovat. Prostě nádhera.Strhující děj a nezvratný konec. Bylo toho tolik k zamyšlení, že jsem odcházela z kina se smíšenými pocity. Herecké výkony malých herců skvělé a příběh o kamarádství vzniklém za neobvyklých podmínek v období války-no to mě dá se říct vždycky dostane. Dostala jsme od filmu víc než bych si před tím mohla jen představit. Dlouho mě něco tak nenadchlo a zároveň nenakoplo přemýšlet. ()

Dorotha

Boy in the striped pyjamas je film, ktorý zasiahne do života a zmýšľania o krutostiach druhej svetovej vojny každého, kto ho pozerá. Osobne som ešte veľmi dlho rozmýšľala nad tým, aká bola vtedy situácia bezcitná. A to, že to malo veľmi blízko k realite mi moc nepomohlo k dobrému spánku (v dobrom slova zmysle).. ()

Kate Proud

Nevím přesně co, ale něco mi na tomhle filmu vadilo.Možná to byl herecký výkon Jacka Scanlona, možná opravdu otřesný český dabing, nebo snad stále se opakující se scéna, kdy ,,Šmuel'' běží s kolečkem pracovat?Jediný opravdu silný moment byl na konci filmu, to ho ale ovšem nezachránilo. ()

Kathykat

Smutný, ale přitom výborný film z doby druhé světové války. I když už hodně omývaný námět koncentráků, i tak film přináší trochu jiný pohled na toto téma, srovnání luxusu a neskutečné krutosti té doby. Pohled na to, co se v té době dělo, dětskýma očima. Scéna, kdy si malý Bruno myslel, že jeho kamarád za plotem má pyžamo, mě úplně rozsekala.. Jinak skvělé herecké výkony. Celkově hodně silný a emotivní film. ()

Puchyr

Co k tomuhle dodat. Válka v očích dvou nevinných dětí, kteří nevědí co se vlastně děje. Nádherná ukázka životů obou stran. Strhující drama zahalené v nevinnosti a syrovosti. Závěr: závěr byl jeden z nejdsnějších co jsem kdy viděl,, no zkráta film z velkým F, drama s velkým D. Klidně bych mu z fleku dal Oscara za nejlepší film. ()

eli.s

Filmů natočených na téma holocaust je spousta, proto jsem se ze začátku mylně domnívala, že The boy in the Striped Pyjamas je jen jedním z řady. Příběh však tentokrát vypovídá o pohledu osmiletého chlapce, syna nacistického důstojníka, který žije ve vlastním světě obmotaném lží světa dospělých. Jeho honba za pravdou mu nakonec nastaví tu nejdrsnější tvář, díky které i naivní chlapec pochopí, jak krutá realita ve skutečnosti je. Samotný tragický závěr mě zasáhl tak, jako ještě žádný z filmů. Možná právě proto, protože jsem si uvědomila, že se nejedná jen o pouhý film, ale vzpomínku z trpké minulosti. ()

mjr.zeman1

Už bolo hodne napísaného aj natočeného o zbytočnom vraždení a pálení Židov.Ale s takýmto motívom som sa ešte nestretla.Zaujímavé. Len sa mi zdá troška dramaturgicky nedotiahnutá jedna vec.Nemyslím si,že v tábore plnom Židov bola taká slabá stráž. ()

TrokUruk

Začátek jsem promrhal prací, ale postupem děje jsem práci odložil a s "otevřenou hubou" zůstal koukat, jak se lze na téma holocaustu dívat dětskýma očima. Do poslední chvíle jsem čekal, že se bude opakovat tolikrát otřepaný kýč a Bruno bude na poslední chvíli zachráněn, ale závěr filmu u mě rozhodl o rozdílu mezi 4-mi a 5-ti hvězdičkami... ()

jancaD21

začátek mě moc nezaujal..ale po půl hodině se drama zvýšilo a film byl opravdu zajímavý. Do těchto filmů typu 2. sv. v. se moc režisérů nehrne..ale M. Herman to zvládl opravdu dobře. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)