Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

dopita

Čas od času se namane film, o kterým můžu říct, že „je to síla“. Je to takovej ten film, kterej zasáhne, ale přitom si nepřipadám manipulovanej. To je přesně tenhle případ. Zvlášť když film končí špatně, to je potom katarze o to větší. Závěr je krutej, velmi krutej... ()

Reckon

Je to dětsky naivní snímek, ale to je na něm právě to pravé. Konec je hodně dobře zvládnutý i když se dal trochu tušit (8/10) ()

Peiper2

Záležitosti dospělých očima dětí, respektive dvou malých chlapců, kteří se spřátelí za neuvěřitelných okolností. A ten konec? Ten konec. Něco tak silného už jsem dlouho neviděl. 5* ()

Junglista

Do posledních deseti minut sem si řikal, že klasickej čistej, řemeslně solidně zpracovanej průměr. Pak se dostaví konec a ten mě zarazil do křesla tak, že sem měl po titulkách problém se odlepit. Takovej šok sem nečekal ( když sem podvědomě tušil, že bude) a díky tomu zvedám hodnocení vejš než sem měl v plánu. Každopádně zvěrstva nacistů pohledem dítěte je originální nápad. ()

K-e-n-y

Tento film mi poradil kamarát, vraj je to paráda. Nevedel som čo od toho môžem čakať, pretože ani režiséra ani hercov (okrem Davida Thewlisa) som nepoznal. Ale po pozretí s ním musím súhlasiť. Výborný film o dvoch malých priateľoch, ktorí by podľa slov jedného z nich nemali byť priatelia ale nepriatelia, aj keď ani jeden z nich nevedel prečo. A veľmi dojemný záver ma iba utvrdil v hodnotení – u mňa jasných 5*. ()

danielosbourne

Nemám rád filmy tohohle tipu. Vlastně ani nevím, proč jsem se nechal přemluvit ke shlédnutí tohoto filmu. Jediný důvod, proč dávám dvě hvězdy je za tragický konec, kdy jsem si mohl, ač se slzami v očích, řici: "Konečně si utřel hubu hajzle" ()

reditelka

Filmů o koncentračních táborech už bylo natočeno dost. Dětský pohled je však pro mě něčím novým. Děj je opravdu zajímavý, napínavý a nevyhnutelně smutný... Nemůžu se ale ubránit dojmu, že s tímto potenciálem mohl zapůsobit ještě silněji. ()

Scevola

Trosku iny pohlad na holokaust a musim povedat ze som bol prjemne prekvapeny. Pohlad detskymi ocami a to postupne objavovanie vonkajsieho sveta ked zistujeme ze nie vsetci "farmari" su farmari je osviezujuce. Celkovo okrem konca nemame pocit ze je to vojnovy film. 7/10 ()

bila.tecka

Co na tom, že výchozí myšlenka je ctnostná a humanistický apel by mohl omluvit některé nedostatky. Typické hollywoodské týrání "ždímeme emoce z každého záběru" briskému režisérovi (tvůrci skvostného Tichého hlasu) krutě nesluší. Představitelé dětských rolí jsou vynikající a vytvářejí ten potřebný kontrast, které jejich postavy mají mít. Proč se ale proboha pohybují ve špatně napsaném filmu? Tak komorní téma a tak zbytečná rozmáchlá gesta, promarněná příležitost... ()

Merkin

Co na tom, že ledacos pokulhává, když dětská čistota, ctižádost otců, láska matek, nestálost dcer a závěřečná jistota berou dech. ()

Oxy

I po přečtení knižní předlohy (tedy znalosti toho, jak to dopadne) jsem zažíval naprosto stejné emoce jako při čtení. Nevím, co bych mohl vytýkat.Asi nejvíc mi vadil ten krásný anglický přízvuk u nácků. Možná jsem ten film ani tak pořádně nevnímal, protože jsem většinu času přemýšlel, jak se tohle všechno mohlo stát (ne film, ale koncentráky). Psychologie postav je zmáknutá bravůrně - od naivního Bruna, přes pomalu si uvědomující matku, zaslepenou sestru, přesvědčeného otce až po vyčerpané židy. ()

Kovaja

Nechápu tak vysoké hodnocení.Nechci tenhle kousek strhat, jen si myslím že spousta kladných bodů byla přidělena za dojemný a mrazivý konec.Jinak scénář nic moc.Za 90 min. filmu se toho moc nestane.Pokud chce někdo vidět další mrazivý závěr filmu,pusťte si KATYŇ. ()

Giggs

Jasne viditelny gycovy, holywoodsky, pateticky a srdcebolny rukopis kazi dojem z inak podareneho filmu. Mat to vacsi citovy odstup, to by bola uplne ina kava. Bol by to jeden s najlepsich antivojnovych filmov. Takto je to len lepsi priemer. Na film som sa tesil, zial nedopadol uplne podla predstav. Ono sa to da aj inak, lepsie. ()

jakeer

Napriek posledným desiatim minútam, ktoré majú naozaj silu, nemôžem tento film ako celok považovať za viac ako priemerný. Tvorcovia sa snažia síce o netradičný a citlivý spôsob prerozprávania príbehu o holokauste, ale porovnanie s obdobným filmom Život je krásny vyznieva pre Chlapca v pruhovanom pyžame priepastne. Nevadí ani tak, že ide o fikciu, ale že to je ťažko uveriteľné. Naivita rozprávania príbehu mi nemohla nevadiť, podobne ako britská angličtina z úst hercov (hlavné postavy dokonca spievajú anglické pesničky). Film je to síce milý, ale absolútne neautentický. ()

Harapes

Válka je největší svinstvo a dějiny na Adolfa Hitlera a filmové kamery tvůrců nezapomněly.A nabízí se nám zajímavý ůhel pohledu,tak jak vnímá válku a genocidu syn SS pohlavára německé armády....Asa Butterfield je v této roli velmi uvěřitelný,vynikající!!!! ()

Ondis

Mě tohle maximálně dostalo! Tyhle menší, okrajovější filmy o válce se mi moc líbí a tenhle nezklamal. Nefalšované emoce, k smrti vystrašené obličeje a hlavně neuvěřitelní dva chlapci v hlavních rolích. Ještě teď se mi tají dech,když si vzpomenu na scénu, jak si přes elektrickej plot podávají ruce... ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)