Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

Accuphose

Vlastně je to docela nevěrohodné, chodilo to trošku jinak, nicméně ta dějová linka je hodně zajímavá a to finále taktéž. Kdyby to udělali malinko výpravnější, brutálnější a nešetřili by tolik, dám 5 hvězdiček, takhle 3,5... ()

Stepalius

Musím říct, že tento film není úplně dobrej, jak jsem očekával, ale nejhorší věc je, že hlavní hrdina umře. Ale zase musím říct, že byla dost hnusná ta jizva toho plešatýho kluka. ()

medveed

Jednoduchý příběh, který bez zbytečných kudrlinek popisuje většinu paradoxů nacistického počínání. Místy hodně tísnivé. 80% ()

Sa.sa

Fanatizmus je vždy špatný, ať přichází z jakékoliv strany... Film krásně ukazuje jak lidi jsou lehce manipulovatelní ;) Jinak ten film o "zábavě a pohodovém životě" v koncentráku byl natočen bravurně... A ten konec byl natočen fakt bez příkras a zajímavě... Konečně jeden válečný film, který neskončil Happy endem ;) ()

SunHee

Neuvěřitelný film. Z pohledu malého kluka, který nechápe, proč se učí, že Židi jsou zlý, když pán, co jim doma loupe brambory mu pomohl a kluk, co je za ostnatým drátem si s ním hraje. Nevinné dítě nechápajíc, co se děje. Jeho kamarád hledá tátu, tak se podkope, převleče a jdou ho hledat, jenže se dostanou mezi skupinku, co je poslaná do "sprch". I přesto, že v tom to filmu nebyli žádné "drsné" záběry, ta atmosféra na vás dolehne. Stále nechápu, jak se tohle mohlo vůbec stát... ()

Mistr119

Tématika druhé světové války je silná sama dost o sobě. Když se téma zkombinuje s dětskou naivitou, dětským vnímáním světa prostřednictvím hry...a pak když to skončí takhle... kéž by si ale jeho nacistický otec potom uvědomil, co vlastně páchá... mám pocit, že kdyby film pokračoval, tak si sypat popel na hlavu nezačne, ale začne Židy pronásledovat ještě víc. ()

Bogrant

Z detského uhľa pohľadu vyobrazené hrôzy holokaustu, kde jedna jediná scéna v samotnom závere stojí vlastne za zmienku. Zvyšok v podstate rodinná záležitosť, pri ktorej vám je jedno, čo sa bude diať o 5 minút. ()

Teri123

Neskutečně smutný příběh. Film je zajímavý a to hlavně protože je to z pohledu dítěte, který ještě ''svět dospělých'' nechápe. Herecky to je bez chyby a tak i s kamerou a střihem. Ze začátku se to možná zdá jako nevinná pohádka, jak se však začínáme bavit o ''farmě'' víme, že se o hezký příběh nejedná. Film nebyl nudný ani zdlouhavý a ta hodina a půl utekla poměrně rychle. Největším zabijákem je konec, u kterého jsem brečela jak želva. Myslím, že tento film by měl vidět úplně každý a to hlavně z důvodu, že nemá od reality až tak daleko. Musím pochválit herecký výkon obou malých chlapů, protože na jejich věk byl výborný. Film doporučuji ale ne při dobré náladě, s největší pravděpodobností si t u náladu zkazíte ()

Little_Sawy

Dětská mysl je hodně zajímavá, proto se děti všemu čudujú, revú, ptají se proč a jak.. A tak to je u tohodle filmu. Rodinka se přestěhuje a nacistickej Fírer alá hlava rodiny, namluví dětem že jsou na farmě, jelikož mají doma zvědavěho spratka který nemá na novém domově žádný kamarády a tak se proč ne, přiblížit za dům asi půl kilaku a spatřit tam lidi v průhovaném "pyžamu" jelikož bratříčkova ségra ma tu správnu naciatickú školu tak jí přitahuje asi o 20 let starší chlap, kterého když se dotkne tak je cela mokrá tam dolu. Nacistickej Spratek se skamarádi s židovským spratkem který nese táčky pokažde tam a spátky.. prázdné. Film asi hlavně chytí za srdce na tvedém konci, který asi káždy víme jaky bude. Jelikož jsem na film koukala v půl 2, nebylo zrovna nejlepší.. Nacisti lákají Židi na "video" na kterým je vidět ako Nacisti žijí v pohode, mají dostatek jídla, dokonce se děcka spolu hrají, Buddhožel, je to jen pro zástěrku, musejí ve dne dřít jak koně pro možná 1 misku fazuli a krajec chlébu. Film je jednoduchej, a pochopí ho i novorozenec s IQ akváriové rybky. ()

Larikazka

Inteligentní film nabízející neotřelý pohled na často zobrazované období, žádající diváka, aby zpochybnil své vlastní domněnky o tom, co od takového vyprávění očekává a chce.  Oceňuji myšlenku ukázat nacistickou stranu očima dítěte. Film, který není potřeba vidět víckrát, protože myšlenka je po shlédnutí nezapomenutelná. ()

Lucka_97

(spoiler) Mohl to být zajímavý film o koncentračním táboře z pohledu dítěte. Konec tento dojem podkopal. Měla jsem pocit, že hlavním cílem je zahrát divákovi docela otřepaným způsobem na city. Nehledě na to, že asi 20 minut před koncem filmu již bylo jasné, kam bude závěr směřovat. ()

Marcecek

Neuveriteľne silný príbeh, už z témy bolo jasné, že sa tak stane, bohužial tieto príbehy sú skutočné a nemajú až na pár výnimiek šťastné konce. Príbeh o hrôzach koncentračného tábora z pohľadu naivity malých detí, trošku podobné Život je krásny od Benigniho. Videl som veľa filmov a dokumentov, čítal som veľa kníh s touto tématikou, ale vždy sa mi rozum pozastavuje nad tým, čoho sú ľudia schopní. Na konci som ani nedýchal, veľmi emotívne a zároveň mrazivé podporené vynikajúcimi hereckými výkonmi i mladých hercov. Podobne silných minipríbehov je toto obdobie plné. Videl som krásny film, filmovo krásny, ale radšej by som bol, keby sa nestalo nič z toho, čím sa tento film inšpiroval. Film samotný si nezaslúži nič iné ako absolutórium. ()

kukumen

Zajímavě zpracovaný film, který od pohodového začátku hezky graduje až do plynové komory ( doslova ). Bohužel je film ale natočen tak, že vám má být líto Bruna a jeho rodiny, nikoli židů v koncentračním táboře. Ve výsledku mi ale nebylo líto nikoho. Určitě existují mnohem lépe zpracované filmy, které člověku zvlhčí oči. Trochu mě mrzí, že film nebyl natočen v Osvětimi ( kde se odehrává kniha ), ale někde v Maďarsku. Také je film historicky nepřesný a je nutné si uvědomit, že se jedná o fiktivní příběh, což si určitě hromada lidí neuvědomuje. ()

Skylwalker42

No, jako silné téma. To jako ano. Ale jaksi mi chybělo se nějak více "přiblížit" k hlavním postavám a režie (celkové vyznění snímku), byla jakási mdlá. Škoda. ()

zekon

Film kde každá minuta je strašně depresivní a smutná mě napadá jen Schindlerův seznam. Vše umocňuje super hudba Hornera. Cílený pohled dítěte na to co se dělo za Hitlera v Německu je zajímavý nápad. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)