Prokletý ostrov

• USA Shutter Island (více)

Lukaviz

Strhující atmosféra, skvělé prostředí celého příběhu a především precizní herecké výkony DiCapria a Ruffala. Skvěle zpracované přechody mezi snem a realitou, to vše podpořené vynikající hudbou. Už od první scény, kdy Teddy přijíždí lodí na ostrov, jsem byl pohlcen atmosférou a každým dalším okamžikem zahleděn více a více do děje. Vzhledem k celkové dynamice mi opravdu nevadilo čekat 138 minut na závěrečnou pointu. Velmi povedené, 5 hvězd! ()

frashmaker

Naprosto typický Scorsese, pro nějž je typické, že film sice nějak začne, ale nijak neskončí. Většinou mi to v jeho filmech vadí, ale tady jsem mu zdá se přišel na chuť a způsob jakým se vypořádal s tímto snímkem se mi poměrně líbí. I když je závěr filmu zdánlivě 50/50, tak ke konci vyjde jakožto pravdivá najevo ta méně pravděpodobná varianta. Bohužel musím říci, že ač to celou dobu vypadalo poměrně hodně tajemně, tak ten konec mi přišlo, že se divákovi až moc uzavřel a vyjednotil správnost jeho pochopení na poměrně striktní a přesné linie jasnosti. V takovýchto případech mám raději buď naprosto nečekaný konec a nebo konec, který člověku zamotá hlavu, že vůbec neví, která bije. DiCapria jsem již od Titanicu dost nemusel ale asi roste na té správné živné půdě a stává se z něj docela charismatický herec, na jehož další snímky se snad budu i těšit. Takže: Je to spíš slabší 5, ale na 4 to není. ()

Alqarin

Po výtvarné stránce perfektní, deprimující až k zbláznění. Pointa je vlastně zbytečná, to nejlepší přichází dávno před ní. Málokterej film mě tak vydeptal jako Shutter Island. ()

phoebess

ze začátku jsem měla pocit, že podobný film jsem už někde někdy viděla... ale pak mě děj úplně pohltil a já si vychutnávala každou vteřinu děje... po dlouhé době jsem si všimla Michelle Williams, která mě i přes svou malou roli příjemně překvapila... ()

zlabus

Stylová režie (Scorsese jako režisér stále umí) a mnoho slavných herců. To by z tohoto filmu dělalo nadprůměrnou záležitost nebýt naprosto dementního scénáře, který je průhledný až to bolí a celkový dojem hrozivě sráží dolů. 50% ()

RasputincZ

Promyšlený psychologický thriller, který vás zarazí do židle až do konce filmu. Neskutečně hutná, depresivní atmosféra. Začátek podpořený retro hudbou je neskutečně mrazivý a průbězné Teddyho flashbacky z války + prostě úžasná hudba Maxe Richtera ( včele s Nature of Daylight) na celkové atmosféře jen přidávají. Závěr, který vyvolává neskutečnou dávku emocí je také úžasný ( scéna u jezírka). Přiznám se, že mě pan Scorsese celou dobu parádně tahal za nos, furt jsem naivně doufal, že to opět úžasný B. Kingsley na Teddyho jen hraje! :) Herecké výkony byly úžasné a to především DiCaprio, Kingsley a pozadu nezaostával vůbec ani Ruffalo. Konec mi slabě připomínal Identitu od Mangolda, ale to mi nebrání na udělení plného hodnocení! 5/5 ()

Z0oMb3E

Mám veľmi rád filmy, pri ktorých musí divák pohnúť rozumom. A Prekliaty ostrov teda roztočil moje mozgové závity na plné otáčky. Mám rád filmy, ktoré ma dokážu vodiť za nos. A tu sa to podarilo len z časti. Akonáhle sa dostanete do tempa filmu v tú ranu vám je jasné, že tam niečo nesedí, a tí inteligentnejší diváci prekuknú hlavnú zápletku už v strede filmu. Martin Scorsese však natočil veľmi slušný mysteriózny snímok zasadený do, pre mňa, zaujímavého prostredia liečebne pre najťažšie duševné poruchy. Už len to prostredie v divákoch evokuje hororový a mystický nádych. Pridajte k tomu výborný hudobný doprovod a aj s priemerným hercom by ste natočili dobrý film. Nikdy som extra nemusel DiCapria, no rola mentála mu slušne sadla. Výsledkom je veľmi kvalitý film, ktorý nenudí ani na okamih a na ktorý len tak ľahko nezabudnete. ()

SaNcHeZ_cz

K čertu s prvoplánovostí. Stejně jako jen těžko nacházím slova kritiky jednoho z nejnovějších počinů páně Scorseseho, stejně tak těžko jsem popadal dech při jednom z nejpříjemnějších překvapení pro moji osobu za poslední dobu. Přes nepříliš lákavý první dojem jsem snímek velmi dlouho dobu odkládal a bohužel se naplnil přesně stejný scénář jako kupříkladu u The Shining. Scorsese přináší snímek, který dozajista nesedne úplně každému, ovšem pro mě splňuje parametry mého skromného zlatého fondu. Vizuální stránka (byť obsahuje pár momentů aspirujících na vztyčený ukazováček) přináší požitek překračující hranice narativu, obdobně je na tom v dobrém i špatném světle narativ samotný. Do dalekosáhlé analýzy se tu ovšem pouštět nehodlám. Jednoduše a prostě. Fenomenální thriller bohatý na špičkové herecké obsazení, drásavou a přitom uvěřitelnou atmosféru a předně inteligentní rozvoj a zvraty bez přidané hodnoty. Pokud tohle není důvod proč dát snímku šanci i přes všechny předsudky, pak nevím co jiného by mohlo být. ()

CBD

Martin Scorsese se po osmnácti letech vrací k čistokrevnému, téměř hororovému thrilleru. A má k tomu k dispozici něco tak neskutečně atraktivního jako je od pevniny odříznutý ostrov s blázincem pro ty nejzvrhlejší zločince, kde každý krok do neznáma znamená konfrontaci se zvráceností a čistým zlem. A několik obrovských otazníků, které vás budou pronásledovat po celou dobu co pod jeho mistrovským vedením na ostrově strávíte. Už při entréé do ústavu přitom využívá mírně přemrštěného hudebního motivu, který ve vás evokuje klasicky natočený retro-thriller. Takže Shutter Island není retro-thrillerem jen díky zasazení do šedesátých let, ale především i díky způsobu natočení - Scorsese tak novými prostředky podává to staré, dobré a osvědčené aniž by někoho křiklavě vykrádal nebo citoval - leda tak sám sebe. Atmosféra je vykreslena naprosto bezchybně: bude vás mrazit, budete se bát, budete se ptát - přesně tak, jak se od tohoto filmu očekává. Oproti klasickému thrilleru je Shutter Island obohacen především dvěma atributy: prvním z nich je jednoznačně fakt, že se toto brakově thrillerové schéma přibližně ve druhé třetině mění v něco víc - psychologické, paranoiou protknuté drama kde už si nemůžete být jisti naprosto ničím. A pak tu jsou Teddyho sny a vize ve kterých se znovu setkává se svoji mrtvou ženou mísící se s hrůzami, které viděl ve válce. Oboje tvoří otázku i odpověď. Hodnotím vysoko, protože za pár let se takové filmy bohužel už nejspíš nebudou točit. Máme digitální triky a hektolitry uměné krve, které dokáží udělat atmosféru rychleji a podstatně snadněji než staré dobré budování děje. Martym se jim snad ne-naposledy rozhodl ukázat prostředníček uznejte, že takový prostředníček autority jako je Martin Scorsese je už pěkné „FUCK“. Takhle se to má dělat. Učte se. ()

Praxis

Škoda velmi vláčného konce. Čekal jsem ještě NĚCO, co by po vysvětlení v majáku film ještě trochu nakoplo. Bohužel voila - film ukončen - v majáku. To mě trošku zamrzelo, hlavně kvůli bezchybné jízdě celým filmem, kdy se zatajeným dechem sledujete, co se bude dít dál. Výkon Capria je naprosto bezchybný, už dávno to není "JackuJáLetím" ucho, ale vážený herec. Kamera, ta určitě potěší, stejně tak i levné ale možná cílené retro triky dodaly filmu na atmosféře. Scorsese zabodoval, ostatně jako vždycky, ale ten předkonec mě zklamal. Nemusel to utnout tak brzy. 80% ()

Asgy

Dvě hodiny jsem namáhal mozkové závity a snažil se pochopit něco, co v tom filmu není. Jinak se mi SI líbil, Di Caprio parádní a o Scorseseho režisérských schopnost se ani nemusím zmiňovat. Co se ale týče srovnání s ostatními filmy Martina Scorsese, tak SI u mě zrovna neboduje. ()

katasta

Velmi pěkný snímek. Scorsese si jako vždy dal záležet a vše promyslel tak, abychom téměř do poslední chvíle nevěděli, jak to všechno ve skutečnosti je. ()

Vyrida

Zase jeden z těch tajuplných filmů, ze kterého byste se měli na konci posadit na zadek. Bohužel díky přiblblému lepení scének, kdy jsem se velmi jednoduše ztrácel v ději, se mi film rychle zprotivil. Herecké výkony však celkovou známku ještě o jeden hodnoticí stupínek přeci jen vytáhly a určitě patří k největším tahákům toho to dramatu. ()

MartinezZ

18.2.2010 ~ Proč by se někdo dobrovolně vydával vyšetřovat zmizení pacienta psychiatrické léčebny umístěné kdesi na opuštěném kamenitém ostrově? Ledaže by v tom bylo něco víc. Něco mnohem víc. MNOHEM víc! ~ The Law of 4. Who is 67? ~ Tak jsem měl na výběr, na co do kina. Blázinec (Shutter Island) nebo mstící se dědula (Na hraně temnoty). A protože sehnat sparring partnera(y) do kina ukázalo se býti věcí nemožnou, vyhrál blázinec. Nakonec jsem tomu rád (že vyhrál blázinec, ne že jsem dělal sám "paraván" dvěma párům hrdliček). ~ Problém je, že o filmu nemohu vlastně nic napsat. Ne že bych nechtěl, ale nevím co. Nevím co napsat, protože ať bych napsal cokoliv, připadalo by mi to jeden velký spoiler. Snad jedině to, že zdaleka ne všechno vypadá tak, jak je to divákovi servírováno. A že je to servírováno znamenitě. ~ Pomineme-li dvě drobnosti, které mi tam nějak neseděly, bylo to příjemné pokoukání za 4,5/5. Ačkoliv DiCapria nijak nemusím, ono to umí i hrát! A kdo kdy viděl něco od Scorseseho, tak může vytušit alespoň styl konce. A víc už fakt neřeknu, nechtěl bych připravit o překvapení ty, kdo to tu případně čtou a kdo film ještě neviděli. ~ Velmi příjemné překvapení. Velmi mrazivé překvapení. ()

kobejn

komentář number 2151? K čemu? Neni třeba...je to "jen" další velmi dobrý Scorsese...tajně snim ale o filmu jako bylo Casino, Taxikář, Zuřící býk nebo After Hours...jenže Márty už je elsewhere...and there is no turning back...tak nezbývá než zavřít oči a snít dál...a Leo taky neni Bobby a sotva kdy bude...Bobby byl za mlada daleko větší kabrňák než Leo ve stejnym věku...ale jak říkám, zavři oči brouku a sni dál... ()

Laxik

Ze všech teorií, které si o tom, co se vlastně kurva děje, během sledování vytvoříte, si film nakonec vybere tu dle předkládaných fakt nejpravděpodobnější a udělá z ní jedinou možnou. Jen to vysvětlení mi bohužel maličko připomnělo slavnou scénku z Bobulí, kdy do posledního šroubku rozebraný a zase sestavený VW Brouk sice funguje jako nový, ale mechanikovi v hrsti zbylo pár součástek, se kterými si při sestavování nevěděl rady. Stejně tak tady mi prostě pár věcí nesedí, a proto nemůžu jít výš. Snad na druhý pokus. ()

Popluh

Zbytečně dlouhý, v drtivé většině bohužel atmosféry prostý psychologický thriller s výbornou kamerou a uvěřitelnými herci. Tenhle film měl hodně ingrediencí, dle kterých mohl velký filmový kuchař uvařit jeden z mých nejoblíbenějších filmů, o to víc mě možná mrzí ten promarněný potenciál, který se plně projevil jen do pár scén. Absence jakékoliv atmosféry asi největší mínus filmu, Martymu se ale bohužel nedaří u diváka vyvolat ani žádné pocity paranoie, byť se DiCaprio snaží co může a jeho teatrální přehrávání je vzhledem k předvídatelné pointě naprosto namístě. 70 % ()

DiCaprio krutým zabijákem

24.05.2013

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

18.01.2013