Reklama

Reklama

Špinavá hra

  • Velká Británie Play Dirty
Trailer

Severní Afrika, 1942. Ofenziva nacistického generála Rommela uvízla na mrtvém bodě a Britové se pod Montgomeryho velením připravují k protiútoku. Plukovník Masters vede speciální jednotku pro sabotážní operace, která dosud nebyla příliš úspěšná. Brigádní generál Blore mu však dává poslední šanci, když mu Masters předloží fotografie hlavního Rommelova skladu pohonných hmot. Masters vyšle jednotku sedmi mužů, aby provedla nebezpečný výpad 400 mil za frontovou linii, kde hluboko v nepřátelském týlu zničí německé zásoby benzínu. Blore nicméně trvá na tom, aby jednotku vedl někdo z vnějšku. Volba padne na kapitána Douglase a malá jednotka se vydává do pouště. V průběhu akce však dojde ke změně plánů ústředního velení... Film Špinavá hra byl volně inspirovaný akcemi Long Range Desert Group, jednotky vytvořené v severní Africe během druhé světové války k průzkumu bojem a sabotážním akcím v týlu nepřítele. Snímek, který v mnoha ohledech vybočuje z dobové konvence heroických válečných filmů, bez příkras a s nebývalou autenticitou ukazuje, v jakých nelehkých podmínkách museli britští vojáci plnit své úkoly. Nejde jen o boj s nepřítelem, ale i o boj s rozmary počasí, s obtížným pouštním terénem a v neposlední řadě se vztahy uvnitř jednotky. Přesvědčení, že válka je ve své podstatě špinavá hra a zločinný podnik, se autoři filmu drží až do samého konce. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (88)

pakobylka 

všechny recenze uživatele

----- "Válka je zločinný podnik, tak využívám zločince." ----- Jelikož válka sama o sobě není žádná křišťálově čistá záležitost, nelze ani očekávat jiné hry nežli špinavé ... na různých úrovních. Přesně v duchu starého známého hesla, že účel světí prostředky. Nakonec ... ať už jste padouch nebo hrdina, svému osudu stejně neujdete, neboť zápletka je neobyčejně cynická mrcha s velice osobitým smyslem pro humor, jehož barva je černá jako duše všech hříšníků. Chce se jen dobře bavit, takže zachovává přísnou neutralitu - a nelze očekávat, že se postaví za kohokoliv z těch, jejichž životy bez lítosti předhodila absurdní době. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Krásný, krásný, snad ten nejkrásnější možný válečný film. Film z těch, které byli schopni natočit jenom Briti, a to ještě velmi, velmi dávno. Brutální, cynický, ironický, vtipný válečný film, kde se nevyskytují kladné postavy obvyklého ražení. To, co člověku může vadit na Tuctu špinavců - jistý happyend a kladné postavy, - se nekoná. Konec Špinavé hry je skutečně neskutečně krásný - zvlášť pro ty, kdo milují "špatné" konce. Zvláštní jednotka, která střílí především saniťáky a znásilňuje sestřičky. Michael Caine sem trochu nezapadá, ale tomu, že bude semlet, se zabránit nedá. Z formálního hlediska je André De Toth spíš béčkař - nicméně je to béčkař geniální. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Protiválečné poselství je silné zvláště ke konci. Vzhledem k nemnožství akcí a přestřelkám spíše slovním se vám s klidem může stát, že se na kusu pouště prospíte, aniž byste o mnoho přišli. Velmi slušný dabing z původní VHS (Pavel Rímský, Alexej Pyško, Jan Přeučil), pozor na jeho druhou verzi ze studia Bär pro MGM v roce 2010, které se doporučuji vyhnout obloukem o poloměru Sahary. ()

Mol 

všechny recenze uživatele

WHAT DID YOU DO THAT FOR? I DIDN'T LIKE THE TEA!!! Stejný námět jako ve filmu Tobruk z roku 1967, ale film jako takový je naprosto jiný. Co mě na filmu zaráží je: proč kapitán Leech nevyložil ten poslední truck? To až tolik neměl rád kapitána Douglase? Přijde mi to jako jediné vysvětlení. Tým jako takový byl divný. Složený z chlapíka co se furt usmívá, dvou buzerantskejch zlodějskejch bratrů a bezpáteřního kapitána. Scéna filmu co nejvíc zasáhne je až úplně ta poslední. To jsem nečekal. DON'T LET IT HAPPEN AGAIN! ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Britské válečné filmy z 50./60. let v přílišné oblibě nechovám. Obvykle jsou to ta vyprávění o jedné akci na nějaké frontě, poušti, zámku či vězení, kde mi většina postav splývá dohromady a které často ocení jenom skutečný příznivec válečné historie a filmů s touto tematikou. Špinavá hra mě překvapila. Ne, že by se nějak svým zaměřením hodně lišila, ale oproti dost fádnímu Písečnému moři (1958), které si po roce ještě v útržcích vybavím, je tentokrát podívaná o vojenském úkolu v podobě zničení skladu v severní Africe přeci jen daleko atraktivnější (zdaleka nejen kvůli těm barvám) a zůstal jsem pořád napjatý skoro po celý čas. Během dvou hodin je zde spousta strhující akce s auty, zbraněmi či minovými nástrahy v divoké přírodě, ten dobrodružný nádech mi zde padl do noty. Z nevelkého množství postav se minimálně charaktery hlavních dvou postav podařilo dobře vykřeslit, zatímco ke všemu další z nich záhy začne bojovat o život s těžkým zraněním. Ani občasná odlehčení suchým britským humorem, který Michaelu Cainovi spolehlivě sedí, nejsou na škodu a pomáhají dotvářet ve filmu ten absurdní nádech ohledně nesmyslnosti války. Spokojenost...75% ()

Galerie (12)

Zajímavosti (4)

  • Na začátku hraje písnička „Lili Marleen“ od básnika Hanse Leipa. Píseň napsal už v roce 1915. Za druhé světové války tuto píseň, uváděnou vždy ve stejném vysílacím čase, poslouchali jak němečtí, tak britští a jiní spojenečtí vojáci. (Winster)
  • Snímok bol natáčaný prevažne v Španielsku. (marlon)

Reklama

Reklama