Reklama

Reklama

Špinavá hra

  • Velká Británie Play Dirty
Trailer

Severní Afrika, 1942. Ofenziva nacistického generála Rommela uvízla na mrtvém bodě a Britové se pod Montgomeryho velením připravují k protiútoku. Plukovník Masters vede speciální jednotku pro sabotážní operace, která dosud nebyla příliš úspěšná. Brigádní generál Blore mu však dává poslední šanci, když mu Masters předloží fotografie hlavního Rommelova skladu pohonných hmot. Masters vyšle jednotku sedmi mužů, aby provedla nebezpečný výpad 400 mil za frontovou linii, kde hluboko v nepřátelském týlu zničí německé zásoby benzínu. Blore nicméně trvá na tom, aby jednotku vedl někdo z vnějšku. Volba padne na kapitána Douglase a malá jednotka se vydává do pouště. V průběhu akce však dojde ke změně plánů ústředního velení... Film Špinavá hra byl volně inspirovaný akcemi Long Range Desert Group, jednotky vytvořené v severní Africe během druhé světové války k průzkumu bojem a sabotážním akcím v týlu nepřítele. Snímek, který v mnoha ohledech vybočuje z dobové konvence heroických válečných filmů, bez příkras a s nebývalou autenticitou ukazuje, v jakých nelehkých podmínkách museli britští vojáci plnit své úkoly. Nejde jen o boj s nepřítelem, ale i o boj s rozmary počasí, s obtížným pouštním terénem a v neposlední řadě se vztahy uvnitř jednotky. Přesvědčení, že válka je ve své podstatě špinavá hra a zločinný podnik, se autoři filmu drží až do samého konce. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (88)

cheyene 

všechny recenze uživatele

Špinavá hra je částečně podobná filmu Písečné moře, avšak v některých pasážích mi přišla o něco víc špionážní, čímž mi občas lehce připomněla nedostižný snímek Kam orli nelétají. Řada scén je tu více než dobrých (oáza, tahání aut na hřeben, minové pole, závěr) a potěší také Michael Caine a Nigel Davenport. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Jeden z tých filmov, pri ktorých platí "takéto sa už dnes netočia". Akoby inžinier nebol len hlavným hrdinom, ale aj režisérom filmu - precízna britská prácička s kamerou a strihom, za ktoré by aj dnes fičali minimálne nominácie. Zároveň je to ale trochu suché a studené - s postavami a vzťahmi (okrem veliteľov) sa scenár príliš neserie, ide sa rovno do akcie, pretože podstatná je misia a konkrétne riešenia problémov na ceste. Emócie sú len medzi teplými Arabmi. V čase 1:15 sa síce objaví ženská postava, ale našťastie ju iba zmlátia, znásilnia a zastrelia, žiadne ústupky. Finálny ohňostroj a extra strohý, kruto cynický koniec už všetko iba zaklincujú. Skrátka pecka. ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Ať někde najdou nepotřebného kapitána." Občas je pro dosažení vyšších cílů nutné někoho obětovat a kapitán Douglas v čele armádních zločinců se jeví jako ideální objekt. Tomu rozumím. Dokonce rozumím i tradiční britské zásadovosti, která sice ohrožuje úspěch mise, ale zato posiluje charakter. Pouze ji nepovažuji za rozumnou a kdybych nasazoval svůj život pod velením naftařského kapitána Douglase, tak bych mu brzy udělal slušivou díru do hlavy, abych měl šanci na přežití. Nicméně tohle je celkem slušná mise, která sice má na můj vkus poněkud pozvolnější tempo, ale hodně zachraňuje velmi vtipné závěrečné selhání lidského faktoru. ()

Mol 

všechny recenze uživatele

WHAT DID YOU DO THAT FOR? I DIDN'T LIKE THE TEA!!! Stejný námět jako ve filmu Tobruk z roku 1967, ale film jako takový je naprosto jiný. Co mě na filmu zaráží je: proč kapitán Leech nevyložil ten poslední truck? To až tolik neměl rád kapitána Douglase? Přijde mi to jako jediné vysvětlení. Tým jako takový byl divný. Složený z chlapíka co se furt usmívá, dvou buzerantskejch zlodějskejch bratrů a bezpáteřního kapitána. Scéna filmu co nejvíc zasáhne je až úplně ta poslední. To jsem nečekal. DON'T LET IT HAPPEN AGAIN! ()

Jossie 

všechny recenze uživatele

U tohoto výborného válečňáku mě překvapil humor, ale nakonec od britů je možné čekat ho vždycky. Viděla jsem ten film vlastně nadvakrát a poprvé bez začátku a to jsem stála na straně Michaela Caina a toho hlavního padoucha bych nejraději zastřelila. jenže pak jsem to viděla pěkně celé a zjistila sem, že pravda je možná někde úplně jinde. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (4)

  • Na začátku hraje písnička „Lili Marleen“ od básnika Hanse Leipa. Píseň napsal už v roce 1915. Za druhé světové války tuto píseň, uváděnou vždy ve stejném vysílacím čase, poslouchali jak němečtí, tak britští a jiní spojenečtí vojáci. (Winster)
  • Snímok bol natáčaný prevažne v Španielsku. (marlon)

Reklama

Reklama