Reklama

Reklama

Tichý Američan

  • USA The Quiet American (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Dva muži a žena, pro něž je milostná vášeň důležitější než události kolem nich. Saigon, 1952. Stárnoucí a poněkud skeptický reportér deníku London Times Thomas Fowler podléhá sladce dekadentní atmosféře exotického velkoměsta. Pokouší se udržet osobní neutralitu a odmítá se angažovat v komplikované politické situaci země. Saigon ovládají Francouzi usilující o podrobení Vietnamu. Oficiálně zemi ovládá generál Thé, ale Ho Či Minovi komunističtí povstalci ze severu přitom získávají stále větší vliv. Zatímco v ulicích propuká otevřené násilí, Fowler se zoufale upíná k poslední lásce svého života, k osmnáctileté vietnamské tanečnici Phuong. Jeho situaci nečekaně zkomplikuje zdánlivě slušně smýšlející mladík Alden Pyle, který přijel z USA s úkolem pomoci zbídačené zemi... Film natočil režisér Phillip Noyce (Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí, Svatý). Kromě silného příběhu nabízí zajímavý portrét jednoho místa v jednom konkrétním čase, jenž zároveň zůstává působivou úvahou o odvaze čelit morálním a citovým otřesům. Není to první adaptace stejnojmenného románu britského spisovatele Grahama Greenea, již v roce 1958 jej převedl na filmové plátno Joseph L. Mankiewicz. Postavu Thomase Fowlera ztvárnil Michael Caine (Pravidla moštárny), Aldena Pylea hraje Brendan Fraser (mohli jsme ho vidět v nezávislých snímcích Ještě dýchám, Bohové a monstra nebo v komerčně pojatých titulech Mumie a Mumie se vrací). (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (92)

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Christopher Hampton, Robert Schenkkan .. Na tomto filmu mne přitahoval pan herec Michael Caine. Po skončení už vím, že kromě jeho skvělého herectví, bych o nic jiného nepřišel. Film je o lásce, žárlivosti a blížící se válce, ale je zpracován dosti chladně, podivně a milostná linie dvou mužů kolem jedné dívky byla vyloženě nejslabším článkem. Mnohem zajímavější byl pohled na Vietnam ještě před americkou intervencí resp. intervencí armády, protože americkými podnikateli a nejrůznějšími podvratnými živli byla prošpikována už dlouho před tím. 50%. ()

swamp 

všechny recenze uživatele

Určitě se budu opakovat, ale The Quiet American je především "tichý" snímek. Vše je rozvláčné, nikam to nespěchá. Nemít to v hlavní roli Michaela Cainea, který hraje výborně, těžko by to udrželo mou pozornost až do konce. Brendan Fraser už je trochu horší, ale to celkem působivě kompenzuje nádherná Do Thi Hai Yen, kolem jejíž postavy Phuong se vlastně celý snímek točí. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Tichý a nevýrazný film o tichém a ne příliš známém muži, který tiše dokázal ve Vietnamu něco, co se tiše smylo do prázdnoty, aby nakonec vznikl tento film s názvem Tichý Američan. Při sledování jsem byl velice příjemně překvapen tím, jak si Amíci přiznali fakt, že kecat do vlády jinejm by se nemělo a pokud už se stane, tak se na to může doplatit a to tak, že hodně až smrtelně. Atmosféra doby je zvýrazněná naprosto skvěle. Jako válečný film se to ale brát nedá, jelikož hlavní příběhová linie je milostná a právě proto jsem se u filmu vcelku nudil. Zachránilo to právě ono pozadí, které se mi osobně velice líbilo. I samotné herecké výkony byly klasicky na standardně vysoké úrovni jak od Michaela Caina tak překvapivě od Brendana Frasera. Nebýt příliš nevýrazné milostné příběhové linie stal by se Tichý Američan legendou, ale bez té milostné příběhové linie by zase nemohl vzniknout tento film. --- Není to Thé? - Generál Thé - Kdo ho povýšil? - On sám, dokonce si sestavil svoji vlastní armádu. ()

Tirion 

všechny recenze uživatele

Na tenhle film jsem se moc těšil a možná tolik, že jsem byl nakonec dost zklamaný. Příběh byl sice velmi dobře zpracovaný, ale pro mě dost předvídatelný. Nenašel jsem navíc žádný vztyčný bod v celém filmu, kterého bych se mohl chytit. Navíc spoustu důležitých momentů postrádalo bližší souvislost či jinou indicii, které by je osvětlili. Oporou filmu byl určitě skvělý Michael Caine a velmi dobře mě překvapila Do Thi Hai Yen, naopak Fraser byl jen svým vlastním stínem... ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Nevím jak vy, ale já bych tomu rozhodně neříkal válečný, protože z války je tam jen jedno bombardování, které však je i v té chvíli jen okrajovým motivem na obrazovce a pak ještě cesta hlavních mužských hrdinů zpátky z tábora vietnamskýho generála Thé. Pěkně je tu popsanej vztah Ameriky ke světu a jejich touha všude se cpát a snažit se řešit věci po kterých jim je prd. Grahama Greenea jsem nikdy dřív nečetl, a po tomhle filmu myslím, že to bylo ďábelské pnutí, abych ho vždycky v knihovně nějak přešel. No, nezbývá mi než slíbit, že už se to nestane. Příště si od něj něco půjčím. Michael Caine je klasicky výbornej, jak sám řekl, čím je starší, tím víc se spoléhá na svou schopnost hraní, než na vzhled a vyřídilku. Toho jeho zamilovanýho a čestnýho, i když občas trochu pomstychtivýho novináře bych mu zbaštil i s navijákem. Hraje vlastně normálního člověka, který má chyby i klady. Zavrženíhodného i obdivuhodného, jako je každý z nás. A taky mě zaujal Tzi Ma, jako jeho komunistický pomahač a ke konci filmu i zabiják. Tenhle na první i druhý pohled nenápadný herec dokáže nepatrnými výrazovými prostředky ve tváři ukázat zatracenýho bastarda i plnohodnotnýho člověka. ()

Galerie (111)

Zajímavosti (10)

  • Robert Schenkkan a Christopher Hampton vyhráli na filmovém festivalu Fajr cenu Crystal Simorgh v kategorii nejlepší scénář. (Terva)
  • Craig Armstrong a umělec Hing Nhung soutěžili o cenu World soundtrack v kategorii nejlepší původní píseň napsaná pro film. (Terva)
  • Jedným z alternatívnych názvov snímky bolo aj označenie The Spy. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama