Duna

• USA Dune: Part One (více)

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají? (Vertical Entertainment)

Diskuze

Longin

Mě se právě ten Lynchův "úchylácký" baron líbil strašně moc, jakkoli si byl či nebyl předloze věrný (v té době jsem knihu nečtl, tak jsem to neřešil, a vlastně to neřeším ani dnes, když mám Dunu přečtenou). Ten v minisérii mi oproti němu přišel poloviční, co se dojmu týče. Ale uznávám, že předloze si byl o moc věrnější.

Longin (hodnocení, recenze)

Hlavně měla božího Ian McNeice, co měl roli prohnaného Barona Harkonenna. Scény s ním jsou naprosto boží a věrné předloze. Zbytek herců byl jen zástup prken (i ti čeští).

V Lynchově verzi baron nebyl špatný, ale chyběl mi McNeicův humor.

na příspěvěk reagoval Jakkob

Jakkob (hodnocení, recenze)

Tak minisérie z roku 2000 těží z té výhody, že měla o moc delší stopáž a vešlo se tam zkrátka více děje. Lynch musel hodně krátit či úplně mazat, a to je vždy u něčeho tak složitého, jako je Duna, prostě citelný zásah.

a já třeba seriál z 2000 točený v Barandovských ateliérech prostě miluju :D

Jakkob

Ten vizuál se opravdu povedl. Třeba ty suspezorová světla. Kravina, ale nic takového seriál z roku 2000 nemá. V seriálu se zase o hodně víc povedla atmosféra Síčí.

Revivup

Mě se třeba Lynchova Duna líbí hodně moc a to z větší části právě kvůli tomu výtvarnému pojetí a vizuálu celkově. Přiznám se, že mě k Duně jako takové přivedla hra Dune 2, po které jsem viděl ten Lynchův film a až potom si začal číst knížku. A upřímně, ten vizuál mi učaroval natolik, že si Dunu jinak už vlastně ani jinak nedokáži představit, a třeba mě velice potěšilo, že hra Emperor: Battle for Dune z toho Lynchova vizuálu vycházela ;)

na příspěvěk reagoval Kaufman

mm13

komiksy jsou pro mě zatím neprobádané vody, ale asi to budu muset s Metabarony prubnout :-).

Kaufman

Na ten seriál jsem si už netroufl. Momentálně čtu Božského imperátora a jsem už zase šťastný :-D.

Ale vždyť i dějově to byl zmatek :-D.

A jo, Baron je nejhorší.

O.P.I.Č.Á.K. , Kaufman

Ale doporučuju dokument Jodorowsky's Dune, kde režisér a umělec Jodorowsky popisuje, jaké měl vlastní plány s filmem. Původně měl totiž Dunu zfilmovat on. Sehnal bandu uznávaných umělců, trikařů a herců (Salvador Dalí jako Shaddam :-D), napsal scénář a ztroskotal na financování. Ale strašně mě bavilo poslouchat, jak s celým dílem hodlal nakládat, jak spoustu věcí změnil a přizpůsobil svým záměrům a jaké měl jeho snímek mít poselství :-).

na příspěvěk reagoval mm13

Revivup

Já právě nejdřív viděl Dunu z roku 2000 a pak jsem četl knihu a byl jsem zděšen jak ten seriál neodpovídá mé představě. No a když jsem viděl Dunu od Lynche byl jsem vlastně dost spokojený. Až na Štíty a Barona:-)

na příspěvěk reagoval Revivup

Kaufman

Nevím, jestli to dokážu správně vyjádřit, ale dejme tomu... tak nějak mi to infikovalo mysl a představivost. Když jsem četl knihu, pořád jsem "viděl" ten vizuál, který nastavil film a který se mi pekelně nelíbil. Paláce, oblečení postav, (štíty!!! :-D) a tak dál. No úplně nejhorší bylo, když při čtení vnitřních dialogů se mi vybavilo, jak to řešili ve filmu. To bylo vážně tristní :-D.

Další věc teda je, že Spasitel Duny mě celkově zas tak nebavil. Otázky vládnutí, intriky a mocenské tahanice, to prostě k dokonalosti dovedl Martin s Písní ledu a ohně, takže toto pro mě byl slabý odvar.

Ale abych jenom nehanil, třeba filtršaty v Lynchově Duně byly úplně dokonalé, přesně jak jsem si je vysnil. Aspoň v tomto mě potěšil.

na příspěvěk reagoval Kaufman

O.P.I.Č.Á.K.

a ne, nedívej se na to. Kvůli tomu filmu jsem si akorát znechutil druhou knihu, kterou jsem tou dobou zrovna začal číst. Nebo vydrž a podívej se na to, až dočteš všechny díly...

na příspěvěk reagoval Kaufman, Jakkob

mm13

mm13 (hodnocení, recenze)

Jakkob

Z toho, že je niekto "oscarový scenárista"  by som sa neposral, ostatne bolo jasné, že to nebude písať debutant. Na čom záleží je, aby Villeneuve nedopadol s Dunou ako Fukunaga s TO od Kinga. Pretože ak niečo v tejto fáze budí dôveru, tak jeho prístup.

Kaufman

Hmmm, samá dobrá zpráva - nejdříve Villeneuve jako režisér, a teď k tomu oskarový scénárista :)

na příspěvěk reagoval mm13

ardeas

ardeas (hodnocení, recenze)

Psychor

Súhlas, nech by to dostal hociktorý režisér, ak nebude dobre vystavaný scenár s príbehom, môže byť triková a vizuálna akokoľvek dobrá, proste to padne na hubu. Dúfam, že Villeneuve si s tým poradí.

Psychor

Psychor (hodnocení, recenze)

Doufejme, že tentokrát dostane Villeneuve k ruce zručného scénáristu, který neobrátí předlohu vzhůru nohama. Na rozdíl od Arrival totiž půjde o sérii a bylo smutné, kdyby se studio rozhodlo celý projekt po úvodním nepovedeném díle zabalit.

na příspěvěk reagoval ardeas

Methew (hodnocení, recenze)

Kesiak

Tak samozrejme, preto som aj napísal, že by to malo byť lepšie. Duna je proste hard sci-fi, keď sa dostaneš k častiam ako Kacíri Duny a Božský Imperátor Duny, tak tam je to fakt až psychologické sci-fi s dokonalou akciou a zároveň hlbokou iróniou a logikou, ktorá je nad chápania mnohých. Preto je sfilmovanie Duny veľmi náročné.

Kesiak

Mělo by to tak být, ale třeba Abrams udělal ze Star Treku taky jen Star Wars a nikomu to nevadilo. Tak uvidíme:-)

Kesiak (hodnocení, recenze)

Methew

Dunu knihu som síce nečítal (zatiaľ), ale vždy som mal za to, že Star Wars predstavuje v rámci svojho žánru skôr povrchnú zábavu a Duna je tá hlbšia, filozofickejšia a premakanejšia. Dúfam, že je to tak. Dá sa to vôbec porovnávať?

na příspěvěk reagoval Kaufman, Methew

Longin (hodnocení, recenze)

Já mám pro seriál slabost. Český komparz, barandovské triky, Paula a Chani hrajou herecký polena...všechno tohle zachraňuje baron Harkonen v podaní Ian McNeice. :D Hudba taky nebyla špatná a kostýmy zajimavý.

Samozřejmě velkou roli hraje nostalgie, dneska bych tomu dal asi odpad :D

ardeas

ardeas (hodnocení, recenze)

No, nech je ako chce, myslím, že zatiaľ nad tým môžeme len slintať a dúfať, lebo o tom že to niekto natočí sa hovorilo neraz, ale do konca to nik nedokopal. Normálne mám pocit z toho, že tý že to nevie nik poriadne natočiť posiluje celkový obraz ságy a povznáša ju to na všetky ostatné kultové záležitosti :)

O.P.I.Č.Á.K.

O.P.I.Č.Á.K. (hodnocení, recenze)

Byl by to takový můj sen kdyby Villeneuve nastartoval sérii. A ještě kdyby tam použil hudbu z Children of Dune - Summon the worms. Kéž by :)

Methew (hodnocení, recenze)

Prečítal som celú sériu Duny, posledná časť bola najslabšia. Práve všetky tie najlepšie akčné detaily tam boli vynechané. Film od Lyncha je splaškom, seriály sú tiež veľmi slabé. Dúfam, že toto konečne vyjde poriadne. Ze natočia veľkolepú ságu podobnú Star Wars. Akurát s tým rozdielom, že toto by bolo lepšie. Howg.

na příspěvěk reagoval Kesiak

Longin

Na Databaziknih mají solidní hodnocení všechny Duny od Franka Herberta. Brian začal dobře, ale už by se na to měl pomalu vykašlat.

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

04.03.2024

První Duna při svém nástupu do kin měla poměrně náročnou pozici. Jednalo se sice o očekávaný blockbuster s nabušenou hereckou sestavou a režijním matadorem za kamerou, do široké distribuce však… (více)

Druhá Duna dorazí o něco dřív

Druhá Duna dorazí o něco dřív

18.11.2023

Premiéra napjatě očekávaného pokračování úspěšné sci-fi Duna z roku 2021 se opět posouvá. Fanoušci se ovšem v tomto případě nemusí vůbec chytat za hlavu, tenhle přesun je pro ně dobrou zprávou.… (více)

Dočkáme se třetí Duny?

Dočkáme se třetí Duny?

29.08.2023

Jedna by byla málo, dvě jsou fajn, ale co takhle tři? Ačkoliv vizionářský režisér Denis Villeneuve (Sicario, Blade Runner 2049) původně zamýšlel zadaptovat velkolepou sci-fi Duna spisovatele Franka… (více)