Duna

• USA Dune: Part One (více)

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají? (Vertical Entertainment)

kokofek

Není to úplně můj šálek kávy,přesto plná spokojenost.Vizuální stránka přinášející pocit,že ten písek je snad všude,hudba,která evokuje temné pocity a překvapivě i herecké výkony.Obdivuji předlohu,knihu,která ukazuje,že skutečně se člověk nemění a jen jiné kulisy připomínají,že se čas posouvá. ()

Hnillard

Natočené krásne, technický úchvatné, temnejšie ako kniha čo je mi sympatické. Ale čo z toho keď Gurney Halleck nezahral na svojej balisete :( ()

Sharlis

Prva polovica len kopa CGI vizualu pyramid a prazdnych reci. Knazky stare baby v zavojoch, typek ma vidiny, rozpravaju tam slizolinskou recou, boze toto ma nebavilo... druha polovica skoncia v pusti a tam uz to bolo omnoho zabavnejsie, spolecne so soundtrackom sa na to divalo dobre. Vysledok: priemer. Napriek tomu, ze sa to snazi byt silou mocou co najviac epicke, tak film sam o sebe bol velmi prazdny. ()

bonovox

Duna je velkolepou oslavou kino zážitku. Od začiatku až po koniec je skvele budovaná atmosféra, neskutočná výprava vás pohltí a hlavne zvuk vás priklincuje k sedadlám. Po hereckej stránke taktiež výborné. A k tomu je to len začiatok celého príbehu a máme sa do budúcna na čo tešiť. Denis je proste majster svojho remesla a spolu s Nolanom najlepší súčasní režiséri. 100% ()

Karbos

Velice milé překvapení, povedlo se udělat něco specifického a svého. Dialogy, hudba, obsazení, to vše na velmi slušné úrovni. K postavám jsem si dokázal vytvořit vztah, padouši i hrdinové působí věrohodně a mají své charisma. Určitě si tento snímek mnohem více užijete v kině. Akorát výběr herce pro hlavní mužskou postavu  mi přišel trochu  hůře stravitelný, ovšem časem jsem si na tu pubertální zženštilou vyzáblinu  zvykl. ()

stanlyOu

Viac konverzačka kde treba nasať atmosféru. Pre tých čo chodia do kina na Marvel to bude uspávanka už v prvej polovici, pre skúseného diváka bezchybný IMAX zážitok a budúci kult. Treba ale povedať že som ultrafanúšik kníh, takže možno preháňam.  9/10 ()

HennessyVSOP

Asi bych to potřeboval vidět podruhý a než bude druhý díl, tak to jde hodnotit těžko. Sralo mě jak se to docela dost vleče a hudba. Ale jinak se jedná o jeden z nejlepších scifi co jsem viděl, asi někde na úrovni Interstellaru. ()

mouzi

Už jsem čekal zase další filozofickou ukecanou uspávačku od Denise a ono ejhle, uspávací byla jen poslední třetina. Bylo to akční, napínavé a asi to mělo být takové, jaké to bylo, knihu jsem nečetl. ()

pds

Film videný v IMAXe, zvuková a obrazová stránka výborná. Celé 2 a 3/4 hodiny nejaká akcia sprevádzaná Fakt dobrou hudbou a zvukovými efektami. Za mňa 85%. ()

brasek

Snímok má pompézny začiatok, doslova som sa kochal. Lenže príbeh postupne stráca tempo a dynamiku, celé je to pridlhé a nudné. Postavy nie sú nejako extra vykreslené, ich charaktery sú mi cudzie. Žiaľ pokiaľ by sa nejednalo o "remake" tak by to bol rýchlo zabudnutý film. ()

Rian_witcher

Úžasně rozehraná mystika a pozvolné představení jednotlivých rodů a postav Duny. Počítačové triky na skvělé úrovni (to se ovšem už u velkofilmů rozumí samo s sebou). Za mě trochu nesympatický a toporný hlavní hrdina (Timothée Chalamet) je naštěstí zastíněný herectvím dalších postav (Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Jason Momoa). Ale proč jen 3*? Protože vše je jen vlastně slabý úvod do dalších předpokládaných filmů. Z knihy je zpracovaná jen malá část a konec filmu nestojí ani za zmínku. Jen ve vás zůstává pocit, že vám slíbili naservírovat několika patrový dort a na jídelní stůl položili zatím jen fotografii, jak by mohl vypadat... ()

ZetDaElO

Mám slabosť pre filmy, kde každý záber môže byť zároveň poster. Obzvlášť ak sa forma vyrovná aj obsahu. Škoda, že takto nebola poňatá aj posledná trilógia Star Wars. ()

PanPyzamo

Bezpochyby za tento rok nejvíce lákavý trailer a to především svým hudebním podkresem. Ano. Řeč je o nové Duně z roku 2021. Film mě zaujal a tak jsem se rozhodl na něj zajít do kina. Jsem tak velice rád, že jsem udělal. Soundtrack od Hanse Zimmera dal tomuto snímku opravdu grády. Kromě hudby film ale nezaostával ani vizuálně a jedná se rozhodně o pěknou podívanou plnou písečných lokací, kterými jsem se opravdu kochal. Na film se tedy pěkně dívá a hezky se poslouchá, když už hraje nějaká ta hudba. Co ale ve finále samotný děj? Zde to teprve začne a pomalu nevím, s čím prvním bych měl odstartovat. Budu upřímný. Film ačkoliv mě bavil a zajímal jsem se o dění na plátně sebevíc, tak prostě měl ve finále menší trhliny a několik věcí jsem nechápal. Myslel jsem si, že je chyba na mé straně a že zkrátka nedávám filmu dostatečnou pozornost a koneckonců si to myslím i teď. Na jednu stranu po skončení mi pár přátel řeklo, že vlastně ani nevěděli, co se v příběhu dělo, což už je přeci jen trošku divné. Neříkám, že je film složitý nebo že by na vás házel příliš informací v moc krátkém čase. Právě naopak. Nová Duna má 2 a půl hodiny a to se ještě k tomu jedná o teprve první díl. Prostoru je zde dost, ale prostě několik rodů, několik jmen a já prostě nevím, jak se to stalo, ale sem tam jsem se ztrácel. Po skončení jsem následující dny trávil čtením informací na internetu a přečetl jsem si ještě párkrát děj a už mám celkem jasno. O to víc mě mrzí, že jsem některé věci nechápal během filmu, protože příběh nové Duny je dle mého názoru skvělý, ačkoliv je to takové jedno velké intro, které vás připravuje na další díl. Já se ovšem na další díl těším a to neskutečně. Jak kvůli tomu, abych se dozvěděl, co se bude dít dál, tak hlavně doufám, že se bude jednat opět o tak výborný zážitek v kině, jako bylo tohle. Chápu režiséra Denise Villeneuveho, který chtěl tento film hodit do kin. Ačkoliv to doma při osoleném audiu s nějakou lepší televizí bude také zážitek, tak stále to nebude takový pocit, jako když sedíte v kině a máte před sebou pořádné plátno s pořádným zvukem. Za mě skvělý film, který doporučuji. 8/10 ()

meda2016

Po asi třetině filmu jsem celkem spokojený a zároveň neohromený. Mohutné sterilní kulisy a vypiplané drobnosti, vychozí základ pro 90%. Zvuk, "hudba", prima, odpovídající. ... Je to poklona Lynchovi, že mimo efekty nejde až tak moc předstihnout (Harkonenové slabota). Dějové zjednodušení nahrazují bitvy. ... Celek zaujme, jenže ne každého. Pro publikum několikeré opakování plánu Padišáha Imperátora: 80%. Víc než vidiny byly by lepší rozvíjené motivace. Role Kynese naprosto pohřbena. Knihu posouvá hlavně Bene Gesserit a zde mám absťák. No a posuďte; sice víc mrtvol po použití jedového zubu ale co je to proti Lynchovu Baronu Harkonenovi v šokovém smíchu "Žiju, já žiju!" Slabých 70% za konec v nezájmu. ()

Franki69

Jsem nadšenej, nadšenej! Pro mě ožil svět knížky, která patří mezi mých 10 TOP, co bych si vzal na pustý ostrov. Viděl jsem prostě na plátně svoji oblíbenou knihu..Co na tom, že se výrazně intrikuje míň, že Gurney nezazpíval, že se neodhalují plány v plánech jiných plánů. Nadchly mě ornitoptéry, viděl jsem konečně gom džabbár a ctihodná matka Gaius Mohaimová je přesně taková čubka, jak je v knize popsaná. Jediný, co by mě mrzelo by bylo nepokračování..a v něm kdyby byl potlačený ekologický apel Herbertova příběhu. Denis Villeneuve mi zhmotnil svět, o kterém se mi i zdávalo, podobně jako mi kdysi Peter Jackson ukázal svět Středozemě…je to za 100%!! P.S. Kdo nečetl, musí v příběhu dost plavat, scénář nutně nemohl postihnout motivace všech postav komplexního Herbertova světa. Přesto nejsem zklamaný, film je už teď v mém TOP posledního desetiletí. ()

BloomGeorge

DUNA byla prostě vždy jedna z nej Sci-fi a dodržela si nejen standart, ale předčila i mé očekávání 🤩🤩 Nelze rozvádět. Tohle prostě musíte vidět 👍👍👍 ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

04.03.2024

První Duna při svém nástupu do kin měla poměrně náročnou pozici. Jednalo se sice o očekávaný blockbuster s nabušenou hereckou sestavou a režijním matadorem za kamerou, do široké distribuce však… (více)

Druhá Duna dorazí o něco dřív

Druhá Duna dorazí o něco dřív

18.11.2023

Premiéra napjatě očekávaného pokračování úspěšné sci-fi Duna z roku 2021 se opět posouvá. Fanoušci se ovšem v tomto případě nemusí vůbec chytat za hlavu, tenhle přesun je pro ně dobrou zprávou.… (více)

Dočkáme se třetí Duny?

Dočkáme se třetí Duny?

29.08.2023

Jedna by byla málo, dvě jsou fajn, ale co takhle tři? Ačkoliv vizionářský režisér Denis Villeneuve (Sicario, Blade Runner 2049) původně zamýšlel zadaptovat velkolepou sci-fi Duna spisovatele Franka… (více)