Duna

• USA Dune: Part One (více)

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají? (Vertical Entertainment)

blondboss

Priznám sa, že tento vesmírny epos čo by námet od Herberta ma celkovo nejako veľmi nezaujal a ani to univerzum nepovažujem za nejako prevratné. Musím ale druhým dychom uznať, že Villeneuve z toho ten veľkolepý epos ozaj spravil. Je to úderné s prekrásnymi vizuálnymi efektami, je to magicky atmosferické hlavne vďaka podmanivej hudbe od Zimmera, je to štýlové s množstvom hereckých hviezd súčasnosti, ale čo je podstatné - je v tom duša a je vidieť, že tvorcovia si tu naozaj vyhrali s každučkým detailom a že o tejto ságe sa ešte bude veľa písať. Uvidíme, čo prinesú ďalšie diely, ale tento prvý ako predkrm vrelo odporúčam. 80 % ()

JenYu

1. hvězdička za neotřelý vizuál a vypiplanou výpravu. 2. hvězdička za magickou hudbu a zvuk. 3. hvězdička za hrdinskou dvojici matka a syn, která se na plátnech téměř neobjevuje. 4. hvězdička za film jako celek, který mě dokázal zaujmout i přesto, že jsem neznala předlohu a začátek na mě působil velmi nejasně. Budu se těšit na další díl(y). ()

Phex

Dunu jsem přečetl. Film se předlohy hodně drží, což oceňuju. Ale že bych z ní byl nějak hotový to se říct nedá. Je to podobně jako Star Wars vlastně fantasy ve vesmíru (symptomatické je používání mečů a nožů). Tím, že film končí někde v půlce první knihy (pak jich, asi původně neplánovaně, vyšlo dalších x) mě tvůrci taky nepotěšili. No...není to špatné, ale zdejší hodnocení považuju za vychýlené směrem nahoru neoprávněně. ()

mata77

Priznám sa, že som knižnú predlohu zatiaľ nečítala, vôbec som nevedela, o čom Duna je... Nepopísaný papier... Moje dojmy boli po zhliadnutí zmiešané. Audiovizuálne a po estetickej stránke ma film neskutočne uchvátil. V prvej polovici mi dunelo v hlave, úúúúú, čo sa to tu deje...hovorila som si, tak toto je pecka! V druhej polovici som si začala uvedomovať, že mi v príbehu chýba viac informácií. Preto ak si môžem dovoliť hodnotiť takto premyslený film, jeho slabinu som vycítila v scenári. Treba vidieť v kine. 90% ()

srolyma

Tak nevím. Místy to vůbec nebylo špatné, ale celkově myslím, že si kultovní předloha zasloužila, zvlášť při možnostech současné kinematografie, mnohem lepší zpracování. Potenciál epického příběhu není zcela využitý, občas je to zkratkovité, jindy zase zbytečně natahované, působí to dost nepřehledně až zmatečně. Nabízí se porovnání se Star Wars a bohužel i ty slabší nové epizody působí ve srovnání s Dunou zajímavěji a vizuálně přitažlivěji. Škoda. ()

cerdax2

Vcelku zdarily uvod do sveta Duny, skoda ze v tak dlouhe stopazi se nepodarilo postavy a prostredi rise detailneji vykreslit. A taky do vseho nemusej cpat Jasoně, byt oholeneho ;). Uvidime, co (pokud) nam prinese pokracovani. 80%. ()

Vojtas12

Vizuálně, zvukově a hudebně nádherné dílo. Ocenění příběhu jako celku doufám a věřím přijde s druhým dílem. Viděno dvakrát v kině. ()

Muff

Předlohu mám sice doma v knihovně, ale nikdy jsem ji nečetl. Takže film hodnotím bez její znalosti. Jako sci-fi se mi to líbilo. Vizuálně je to ohromné, ale ne přehnaně bombastické a přeplácané (jako např. Nadace), děj je spletitý se spoustou odboček a neznámých, akce je přiměřeně. Je pravda, že monstróznost strojů, lodí, je až šílená, taky by mne zajímalo, kde berou ti několikasetmetroví červi energii k životu, ale to už jsou drobnosti. Herecké obsazení je příjemné, jen mi do něj moc nesedl Stellan Skarsgard, který je příliš známý, no a Timothée se Zendayou, to je taková ta úlitba Hollywoodu, prostě potřebovali nalákat puboše. Děj letí jak zběsilý, některé důležité momenty nejsou vysvětlené, skoro bych řekl, že by to chtělo zvolnit a klidně i mírně natáhnout, přeci jen je to sága. Celkově však musím říct, že se mi to líbilo. ()

Mikecat

Pecka. Vrtulníky ako okridlene vážky. Posunkové reč, ovládanie ľudí hlasom, zrada, lovci písečných červů, tajomné dieťa, Momoa s ostrihanym obočím vyzerá celkom normálne:) tajomný kmeň ludodivochov, zaujímavé sny, piesočná búrka 800 km/ho, ťažba korenia. Zaujímavé, stále sa niečo deje, celých 2,5h. ws ()

Lewaso

Nejsem staromilec. Četl jsem knihu, viděl jsem předchozí zpracování a nyní toto. To z roku 1984 bylo knize věrnější, toto zase vyefektované do maxima. Vlastně se mi líbily všechny varianty (až tedy na „dětské pokračování“). ()

DonBraso

Navoněná bída. Popravdě jsem nečekal tak zbytečný film co nám naservíroval Denis Villeneuve.  Jasně, má to mít pokračování, ale přeci nenatočím něco tak nudného co se má tvářit jako, že to ještě nikdo neviděl. Příběh je přímo tragický, výprava neslavná a jediný soundtrack a zvuky za něco stojí a možná tak Chalamet jako Paul o kterým tohle celé je. Ty ostatní mají potenciál nula a jsou to jen herecký jména, který mají nejspíš nalákat jen na něco co se hrozně přetvařuje. Dialogy, že nedávají vlastně ani logický smyšlení, protože jsou odnikud nikam. Nedej bože, když tu má být akce. Něco tak příšerného se jen tak nevidí. Buď je vidět, že Denis na tohle absolutně nemá, tak nám neustále ukazuje vrtulník co vypadá jak vážka, protože to jen pěkně vypadá. Tohle je celý film, ono to nějak ty počítače dají do latě. No nedají. Za hodinu dvacet o absolutním kecání na pětníku přijde na řadu nějaký pouštní červ. Ta akce jestli se to dá nazvat netrvá vůbec dlouho. Pak je tu další, kde se opět vyřádí digitální šlem co má vypadá jak z Hvězdných válek, ale absolutně to nebaví. Takže akční pasáže, kór ta bojová s Momoa, která trvá minutu je snad choreografický peklo. Vyprávění na pětníku někdy přeskočí půlku filmu, když už musí taky Denis rozjet toho kluka do písečný bouře, aby vzápětí vypadnul u fremenů. Pak opět tragický souboj a takový nezájem, že to snad ty herce ani před tím zeleným pozadí nebavilo. Tváří se to ,že to má koule, ale je to hodně ubohé. Kousal jsem se nudou a pořád stále čekal, že tenhle příběh má na víc. Popravdě dvojku pouštět ani nehodlám, protože už z profilu je tenhle příběh nezajímavý a nečekám, že by někdo dokázal z tohohle díla vytvořit něco bravurního. David Lynch si na tomhle vylámal zuby a Villeneuve to jenom někdo baští. ()

Drozdo57

Pre mňa je tento film ako na hojdačke. Ako už som zmienil inde, knihu som čítal mnohokrát, mám rád aj Lynchov "nepodarený film". Villeneuve je pre mňa režisér s veľkou víziou, ale inak úplne nudný. A Duna balancuje v niekoľkých oblastiach: vernosť, zábava, nápady, prevedenie. Objaví sa scéna, kedy si hovorím "toto je skvelé" alebo "toto je úplne ako v knihe" a v zápätí je scéna, kde si poviem "toto nebolo nutné, prečo to tu vôbec je?" alebo "vleeeeečieee saaaa tooooo!". Najkontroverznejšie sú asi vždy zmeny oproti predlohe. Ano, aj tu je to pol na pol. Veľmi sa mi páčila integrácia vnútorných monológov z knihy do dialógov, alebo posunková reč. Pár pridaných scén pomohlo rozvinúť vzťahy medzi charaktermi, ak nemáme priestor 500 stranovej knihy. Na opačnej strane sú scény, kedy uchádza podstatná vec v knihe. Napr. scéna s Gom Jabbarom alebo scéna kde Shadout Mapes dáva Jessice krispel. Keď Fremen ukáže krispel, musí preliať krv. V tejto scéne sa to nedeje a neskôr v púšti sa všetci Fremeni porežú, než krispel uložia do púzdier. Kto nečítal knihu, nemôže tušiť, prečo sa toto udialo, keďže sa to nevysvetlilo keď sa to malo vysvetliť. Film posúva na vyšší level obsadenie. Už keď som to videl na papieri som sral maggi v kockách. A vo filme je to tak dobré ako na papieri. Chalamet je skoro perfektný ako Paul (keby bol ešte tak o hlavu nižší by to bolo dokonalé). Ferguson JE Lady Jessica, teším sa na väčšiu rolu Javiera Bardema v pokračovaní. Zimmera nemám rád a v tomto filme mi jeho hudba dosť prišla inšpirovaná pôvodným OST, hlavne Bryanom Enom. Celkovo si myslím, že tento film je ľahko nadpriemerný. Určite ho treba vidieť na niečom väčšiom ako je notebook. V tomto prípade ale musím zobrať do úvahy, aký výnimočný počin je v dnešnej dobe tento film. Toto nie je Marvel, alebo Star Wars, že je to dojná krava, kde vám dovolia natočiť každú sračku s hocijakým rozpočtom a ľudia na hocijakú sračku pôjdu do kina a zarobí to. Tu si viem predstaviť, že Villeneuve musel veľa presviedčať a sľubovať a dohadovať. A výsledkom je skoro scifi z klasickej školy. Projekt jedného alebo skupiny nadšencov. Znovu opakujem, že takéto filmy sa už dnes skoro netočia. A herecké obsadenie je poznať, že herci šli za týmto nápadom a týmto režisérom. A nemyslím si, že sa v zásade niekto na tomto napakoval. A keďže to vyzerá, že druhý diel bude, musím iba ticho tlieskať a ďakovať, že sa tento film natočil. Veľmi sa teším až si oba diely pozriem ako jeden celok a možno potom upravím hodnotenie. Ale teraz musím dať plnú pálku nie až tak kvôli tomu, čo tento film je, ale čo tento film znamená. Urobte sebe láskavosť. Ak ste neboli v kine, choďte a kúpte si to na nejakom médiu. Pretože filmy ako tento podporu potrebujú. A ak tento zarobí dosť, budeme takýchto filmov mať hádam viac. ()

Pan.Antonin

Knižní Duna pro mě byla poněkud nečekané zklamání a po první části jsem ji odložil a Lynchův film má taky své mouchy (hlavně, co se týče obsazení). Od nové verze jsem po všeobecné chvále očekával dost a taky úplně nemůžu říct, že očekávání bylo naplněno. Ačkoliv musím přiznat, že vizuálně je to asi nejpůsobivější film, který jsem za poslední dobu viděl, režisér sehnal až na výjimky (Thutfir Hawat) skvělé herecké obsazení (Chalamet, Isaac, Momoa, Brolin, Bardem, Skarsgard, Bautista či Zendaya) a k předloze to přistupuje s úctou, tak mi přijde, že některé věci film zbytečně rozvádí a natahuje, občas se příliš dlouho pozdrží v uměleckých záběrech a někteří tedy dostanou méně prostoru (Piter, Yueh). Velmi mě také (a koukám, že jednoho z mála) zklamala jednotvárná Zimmerova hudba a hlavně bych filmu vytkl přílišnou délku, na jejíž poměry se tam toho moc neodehraje. Režisérovi asi chybí lepší vypravěčské schopnosti a um dát příběhu zápletku-gradaci a před koncem dát nějaké pořádné dějové vyvrcholení. P.S. Myslím, že nečtenáři se v tom příběhu, postavách a jejich schopnostech musí pořádně ztrácet. Na druhou stranu nemusí kulit oči nad tím, že planetolog a ekolog Kynes změnil pohlaví. ()

DanTe_451

Pravděpodobně nejsilnější zážitek od Jokera a Mad Maxe: Fury Road. Duna udělala, stejně jako Infinity War všechno výborně s tím rozdílem, že co se Avengerům nepovedlo, to udělala Duna skvěle. Tím myslím, že netlačí na pilu tam, kde by se to dalo čekat. První část je zkrátka jen jeden čtvereček té nejlepší čokolády. Těším se, až mi bude nabídnut zbytek. ()

DogiLp

To nejlepší na Duně je její ohromující vizuální stránka od začátku do konce. Režisér Denis Villeneuve sestavil nádhernou sbírku scén, na které je opravdu vidět její enormita. Jedna věc, které si všimnete je, jak kinematografie bez problémů doplňuje tolik prvků ve filmu. Duna je natočena tak mistrovsky, že byste se na tento film mohli dívat bez zvuku a přitom se pobavit. Na rozdíl od původního filmu a televizního seriálu bylo snadné sledovat děj. ()

Gig

Krásná pastva pro oči. Co mi vadí, to je šeď nebo spíš šedohneď celého filmu. Ani modré oči tak v ní nevyzní. Oproti staršímu seriálu nemá tak kvalitní scénář. Ubíjí mě např to kostrbaté až vykonstruované “Nasedněte sami. Stejně tam jsou dvě místa.” Místo přirozenejšiho “Jeďte sami, stejně tam není víc místa.” Stejně jako např souboj Paula na život na poušti na zavěr není tak přirozený jako ve starším seriálu. Teď nemyslím choreografii, ale proč tak bylo. A takových věcí je víc. Vše není o vizuálu. Co mě dál ubíjí jsou ty kvóty na jiné rasy. Naštěstí to není tak okaté jako u chystaného serialu Pán prstenů. Jinak výborná hudba Hanse Zimmera. Taky mi chyběla postava císaře. Což chápu, že to je to je i díky tomu, že se nenatalčely obě části najednou a zaplatit někoho, kdo se mihne snímkem a vetší pristor bude mít v druhé části, se studiumnevyplatí. Ale zase to ubírá celkovému vjemu. Třeba se po roce, kdy půjde do kin “druhý díl”, dočkáme režisérskému sestřihu, kde imperátora doplní do “prvé části”. Co dodat závěrem? Vizuál časem zestárne. Co jsme milovali, noví diváci časem neocení. A tak to bylo a bude. Co zůstane, je přilběh či poselství filmu. A pokud je dobrý, tak zůstane dobrým i pro budoucí generace. ()

hruska.32

Absolutně boží film. Každý záběr filmu stojí za to a jedná se prostě o filmařskou pornografii. Casting je skvělý (hlavně se těším na Zendayu v dalších filmech), hudba od Zimmera je dechberoucí a celkově to slouží jako úžasný úvod do tohoto úžasného světa spisovatele Franka Herberta. Možná mám výtku k prostředku filmu, kde to trochu ztrácí tempo, ale jinak nemohu nic vytknout. Dámy a pánové, možná se jedná o Pána prstenů téhle generace. Uvidíme, jak dopadnou pokračování. Hype je velký! ()

Don Maty

Totálne si hlavu trieskam, že som to nestihol vidieť na veľkom plátne v kine. Aj napriek tomu, že nemám šancu doceniť úplne doceniť audio-vizuál musím povedať, že je to veľkolepý film s úžasným prostredím a úžasnými dialógmi. Napriek tomu, že je ľahké sa stratiť v deji (množstvo názvov, rás, planét, pohnútok a dôvodov), to človeku nedovolí spustiť pozornosť čo len na minútu. Fantázia...5* ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

04.03.2024

První Duna při svém nástupu do kin měla poměrně náročnou pozici. Jednalo se sice o očekávaný blockbuster s nabušenou hereckou sestavou a režijním matadorem za kamerou, do široké distribuce však… (více)

Druhá Duna dorazí o něco dřív

Druhá Duna dorazí o něco dřív

18.11.2023

Premiéra napjatě očekávaného pokračování úspěšné sci-fi Duna z roku 2021 se opět posouvá. Fanoušci se ovšem v tomto případě nemusí vůbec chytat za hlavu, tenhle přesun je pro ně dobrou zprávou.… (více)

Dočkáme se třetí Duny?

Dočkáme se třetí Duny?

29.08.2023

Jedna by byla málo, dvě jsou fajn, ale co takhle tři? Ačkoliv vizionářský režisér Denis Villeneuve (Sicario, Blade Runner 2049) původně zamýšlel zadaptovat velkolepou sci-fi Duna spisovatele Franka… (více)