Duna

• USA Dune: Part One (více)

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají? (Vertical Entertainment)

Juraxin

10/10 Kanadsky režisér Denis Villeneuve sa zrodil aby tvoril veľkolepe sci-fi. A musím sa priznať že ide o jedného z mojich najobľúbenejších režisérov a všetky jeho predchádzajúce filmy majú obrovskú cenu zlata. A Dune nám opäť ukazuje latku svojich schopnosti, kde nie jeden divák podobe krásnej dve a pol hodinovky sedel  v kine ako prikovaný z obrovským nadšením na perách, čo nám umožnilo si vychutnať zrod jednej veľkej ságy. A musím sa priznať že od prvého traileru ma film tak nahajpil že som až počítal dni a týždne kedy moje oči budú môcť spariť zrod jednej veľkej ságy. Moje nadšenie bolo až tak obrovské že som si spätne asi tak dva týždne pred premiérov prečítal knihu, ktorá ma veľmi zaujala a nadchla. A preto som od Duny čakal niečo veľkolepe. A musím priznať že všetky moje očakávanie do bodky naplnila. A preto si dovolím kľudne povedať že duna je jeden ohromujúci vizuálny klenot, ktorý mohol roku 2021 vzniknúť. Duna je audiovizuálnym skvostom, ktorý úžasne pracuje s kamerou, svetlom, strihom, hudbou a efektmi.  Príbeh nám poskytuje užasne zakomponovane politické hádky, témy enviromentalizmu a kolonializmu novom,zaužívanom,fiktívnom svete, veľkolepý až ohromujúci dizajn sveta cez ikonickú uchvatnú púšť až po netradične technológie ako je napríklad ornithopteria  alebo Shayhuluda a perfektné herecké obsadenie.To všetko sa navyše darí Villeneuvovi dávkovať postupne tak, aby bola v divákovi uchovaná zvedavosť, kým danú vec odprezentuje v celej svojej kráse. A toto všetko ešte podčiarkuje strhujúca hudba Hansa Zimermana,ktorá je fenomenálna podľa hocijakého hudobného štandardu, a povedal by som že vám doslova vyráža dych. Vo výsledku nemám čo vytknúť, všetko fungovalo tak ako malo od začiatku až do konca. A preto by som príbeh odporučil každému, aj keď ide o blockbuster, ktorý síce nemusí každého potešiť, ale minimálne by sa každý mal o to pokúsiť, lebo ide o príbeh ktorý je ako droga keď ho vidíte raz chcete ho stále a stále vidieť viac, a už sa neviem veľmi dočkať nového pokračovania. A preto zrelo odporúčam ! ! ! PS:kto nebol v kine na dune je doslova buran.Ja som si to teraz spätne pozrel a vrelo vo mne stále také isté nadšenie a nostalgia ako prvý krát v kine. Preto ak ste neboli kine by ste to mali novembri na druhej epizóde napraviť, určite to stoji zato. ()

elpin

Není nad pořádně hutné scifi s nádechem mystiky, tajemna a trochou té romantikuš :-) Jen je mi líto, že to není seriál. Mít to víc času na seznámení s univerzem a postavami, byla by to bomba. Jason Momoa byl skvělý (bez jeho typické kozí bradky jsem ho skoro nepoznal), stejně tak jako Josh Broslin, ale moc si tam nezahráli... ()

hematop92

Vizuální porno protkané luxusním castingem, protkané epickým startem, protkané úžasným příběhem, protkané zázračným režisérem, protkané mou láskou k tomuto dílu, protkané štěstím, že jsem měl čest toto vidět, protkané smutkem, že jsem na tento film nebyl v kině, protkané natěšením až uvidím druhou část tohoto kolosu v kině. Konec protkání. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 8/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

PaTeXx

Jako vždy se nedokážu vyhnout srovnání se stejnojmennými předchůdci, a že je s Lynchovou Dunou co srovnávat. Ty rozdíly byly pro mě dost zřejmé, jelikož jsem poctivě odsledoval tu osmdesátkovou “anomálii” před pár dny, přesto je z dramatických důvodů dokážu pochopit, ba některé dokonce i kvituju. Ze zrzavců se stali vybělení plešouni, červům se dostalo velkoleposti a respektu a v postavách konečně není bordel. Jen si nejsem jistý, jestli bych do role Barona zvolil zrovna Stellana, paradoxně bych spíš pošetřil groše a vybral někoho méně ostříleného, leč nesympatického a nechutnějšího v ksichtě. Moc jsem zatím nepochopil absenci Princezny Irulan a Feyda, jejichž role se mi do kontextu jeví jako poměrně zásadní, ale i bez nich to nějak zvládnu. Poslední výtku mám směrem k bojovým scénám, které kypřily křečovitostí, nepřirozeností a pro oko neuspokojivostí. Štíty se jeví jako zajímavý koncept, ale bez tížené funkčnosti. Ale dost bylo negativních keců, režisér si opět hraje s diváckými smysly a předkládá nám další scifi svět, který pohltí každého sedícího v kinové sedačce. Jednoduše řečeno, mistr Villeneuve nám opět přinesl audiovizuální spektákl, který zahýbe filmovým světem. ()

kraeos

Esteticky a řemeslně je to paráda, ale je to bez emocí a jakékoliv větší filozofické hloubky. Od filmu většinou čekám něco víc. ()

lektvar

Toto nestaci vidiet. Toto treba vnimat vsetkymi zmyslami nadludskosti pochovanymi hlboko v sebe, ktore vyhrabete a rochnite si v nich ako pustny cerv 😈 ()

Fin_429

Nedokonalý, strašně pomalý a hlavně zdlouhavý - víceméně veškerá kritika k této krásce. Duna je nádherné sci-fi, úchvatně nasnímané a hlavně bravůrně režijně podané veledílo. Úplně chápu, že někteří usnuli, ale to, bohudík, není chyba režiséra! Každý, kdo kdy viděl jedno z Vilneuveho děl ví, že si musí počkat a dostane to, co potřebuje. A u Duny to platí mnohonásobně. Protože i přes to, že se jedná o víceméně world-building, dvojka jej spotřebuje maximálně a těží, co ji síly stačí. Tohle je Star Wars generace Z. ()

Talita1

Paul Atreides je od mladosti vychovávaný, že raz bude viesť svoj ľud. Vo svojich víziách dostáva hmlisté obrazy budúcnosti. Sfilmované Herbertovo dielo dostalo výborný vizuál, vydarené efekty a slušné herecké obsadenie. ()

WeeLass

S různými časovými rozestupy jsem Duně dal tři šance, napotřetí jsem se na film konečně dodíval, ale tohle vážně není pro mě. Bez hodnocení. ()

Facerr

Přijde mi, že se nechávám asi strhávat davem, který Dunu opěvuje do nebes. Jednička je docela povedená příprava na dvojku....která je (což můžu po jejím zhlédnutím potvrdit) zase spíš "jen" příprava na trojku. ()

Kinison

Zapomněl jsem se podívat, že film má skoro tři hodiny, ale uteklo to rychle. Příběh asi nikoho nepřekvapí, předlohy se drží poměrně věrně, až na jednu záměnu muže za ženu, ale to není podstatné. Vizuálně se mi to moc líbilo, to prostředí bylo monumentální, lodě gigantické a téměř živé (žádné modely z balzy ani přehnaná CGI), sucho z toho jen sálalo. Někdy bylo tempo víc pomalé než bych potřeboval, ale po Příchozím a Blade Runnerovi 2049 jsem nic jiného ani nečekal. Každopádně to atmosféru pěkně umocňovalo (např. pomalá koupel v "krvi"). Za mě palec nahoru a až bude další díl, tak doufám, že tento budou dávat ještě jednou a podívám se na něj znovu. ()

wormi_svk

Duna je vizuálne nádherným filmom, pri ktorom som sa párkrát prichytil ako len zízam na plátno a takmer nedávam pozor na dialógy. Ono je to pocitovo možno ešte pomalší film než Blade Runner 2049, ale krásne buduje celý universe - len sa bojím, že vôbec nie je pre masy divákov. Herci výborní, Zimmerov motív sedí, hoci neponúka veľmi zapamätateľný soundtrack a Villeneuvov režisérsky rukopis je jasne vidno. Akcie je značne menej kvôli skôr politickému sci-fi podtónu a finále to vlastne nemá žiadne, ale vzhľadom na to, že ide len o úvodný diel epického veľkodiela, to dáva zmysel. Vizuál a vlastne vesmírne lode, budovy a vlastne všetko pôsobí naozaj mohutne (určite IMAX), rovnako tak sandworms, avšak ten príbeh nie je až taký energický, ako bude bežný divák čakať. Ja som ale ako Villeneuvov fanúšik čakajúci na Dunu snáď odneviemkedy odchádzal spokojný :) ()

KolarikKing

Možná to mělo až moc velký hajp! Tím neříkám že to je špatný film. Naopak. Opravdu je to audiovizuálně to nejlepší za poslední roky a zaslouží si to být viděno na velkém plátně. Ale myslím si, že klasický divák, který na to půjde jako na další Star Wars nebo něco podobného bude hodně zklamaný. Mě to sice neodpálilo bůh ví kam, ale užil jsem si to a těším se na další část, která bude doufám ještě mnohem epičtější. 8/10 ()

Heywood

Viděl jsem verzi 1984 a její (jen dílem je to) remake 2021. Ani to jinak nešlo, když je to podle knihy a byl jsem nadšen. Knihu jsem četl kdysi tak před 15-ti lety a obě díla oceňuji, 2021 je ale díky novým technologiím už jinde. Tolik chvály na herce, kameru, soundtrack a styl filmového vyprávění, které lze na Dune 2021 najít, jen tak nenajdeme. Nenapíšu nic jiného a nic více. Už aby tu byl druhý díl. Jsem natěšený jak na vánoční dárečky.95% ()

x3me

Vizuály super, výkon herců slušný. Film se ale místy neuvěřitelně vleče a zároveň nedává divákovi skoro žádné informace o světě, ve kterém se příběh odehrává. Takže je dlouhá stopáž nevyužitá a pro nečtenáře Duny to bude hůře stravitelné. Emoce ve mně nevyvolala žádná postava.  Lépe než já to umí popsat HellFire. ()

hufnagel

Tak to bol teda kolosálny spektákl.Každý obraz ako umelecké dielo.Hra zo svetlom do najmenších detailov,nevidené efekty a na všetko v deji reaguje geniálna až neskutočná hudba.Som veľký fanúšik sci-fi,ale toto sa svojou atmosférou nedálo porovnať s ničím čo tu už vyšlo za posledných pár rokov.Tempo je pomalé,ale o to tu ide,aby si to človek maximálne užil.Režisér má obdivuhodnú predstavivosť,klobúk dole.Upozorňujem,že pre marvelovcov tento film určite nie je.Dúfam,že bude aj druhý a dalšie diely. ()

fulcrom

Ze začátku jsem si řikal WTF? Místy mě to nebavilo, říkal sem si co to kurva je za rozjezd a ty vize... ALE mazec.... to se musí prostě vidět, ten film je jedinečnej... Nešel jsem do toho absolutně s žádným očekáváním snad jen že tam prej má bejt mega červ nebo co :D A fakt super originalne pojatý film ()

Raz2

Jako fanda knižní série jsem hořel nedočkavostí, skoro dva roky napínání kvůli covidu tomu taky nepřidaly. A nebyl jsem zklamán. Neobdržel jsem úplně to, co jsem čekal, ale líbilo se velmi. Skvěle obsazené postavy, Rebecca Ferguson byla prostě úžasná a Momoa, kterého uplně nemusím, předvedl svou asi nejsympatičtější postavu. Krásný vizuál, úžasná muzika. Za mnoho let jeden z nej filmových zážitků. Po marvelovkach je fajn vidět blockbuster, kterej necílí na děcka. Někomu možná nebude vyhovovat trochu pomalejší tempo, ale já naopak jako znalec knížek mě chvílemi pocit, že to berou až moc hopem. Ale nedocházel jsem určitě s pocitem, že mi tam něco chybí. Parádní zážitek, ale aby si to člověk doopravdy vychutnal, je nutno to vidět v kině, tohle je prostě film pro velký plátna. Denis Villeneuve opět nezklamal. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

04.03.2024

První Duna při svém nástupu do kin měla poměrně náročnou pozici. Jednalo se sice o očekávaný blockbuster s nabušenou hereckou sestavou a režijním matadorem za kamerou, do široké distribuce však… (více)

Druhá Duna dorazí o něco dřív

Druhá Duna dorazí o něco dřív

18.11.2023

Premiéra napjatě očekávaného pokračování úspěšné sci-fi Duna z roku 2021 se opět posouvá. Fanoušci se ovšem v tomto případě nemusí vůbec chytat za hlavu, tenhle přesun je pro ně dobrou zprávou.… (více)

Dočkáme se třetí Duny?

Dočkáme se třetí Duny?

29.08.2023

Jedna by byla málo, dvě jsou fajn, ale co takhle tři? Ačkoliv vizionářský režisér Denis Villeneuve (Sicario, Blade Runner 2049) původně zamýšlel zadaptovat velkolepou sci-fi Duna spisovatele Franka… (více)