Pan Nikdo

• Kanada Mr. Nobody (více)

Melios

Mr. Nobody je riadne surrealistický film, na ktorého pochopenie sa na ten film musíte aj dívať (vidím vás vy Facebook kino maniaci). Ak sa tu nájde niekto, kto považuje film Počiatok od Christophera Nolana za prehnane zložitý, tento kus uňho nezaboduje. V podstate to má jednoduchú pointu. Nemo Nobody je posledný človek na zemi, ktorý môže umrieť. Preto boli k nemu vyslaní reportéri, aby im pred smrťou rozpovedal celý svoj životný príbeh. Problém je ale v tom, že si nie je istý aké rozhodnutia vo svojom živote spravil a tak je film sprevádzaný množstvom hlavných i vedľajších časových liniek. Určite to nie každému sadne, ale je to naozaj pecka. Jared Leto sa tu opäť predvádza a ukazuje, že vám na objednávku dokáže zahrať kdejakého magora bez mihnutia oka. Je to výnimočný film?....Určite áno. Je, ale dobrý? To už záleží len na vás. Film má mnoho super prvkov či už ide o štylistiku rozprávania či originálny vizuál, no tiež ma množstvo logických kiksov či faulov, ktoré mu jeho myšlienku podkopávajú. Ako je celková neistota filmu, ktorá znie akoby tvorcovia mali krízu identity a nevedeli sa vynájsť....to, ale v podstate tak trochu k tomuto typu filmu patrí. Prosto zaujímavý skromný projekt s poriadnym posolstvom, silným príbehom a za to gigantickým finančným neúspechom. Sci-fi ako sa patrí. Kvalitatívne i prevedením porovnateľné s filmami ako The Man From Earth, Donnie Darko, alebo Butterfly Effect. 80% a Známka: A - ()

Maynard.

Asi nejpodivuhodnější film, který jsem za poslední roky viděl. Jeho celkové zpracování, ať už precizní kamera, hudba a celková atmosféra je prostě na té nejvyšší úrovni. Proč tomu ale nemůžu dát větší počet hvězdiček je zvláštní pocit. Film mě místy velice nudil, chvílemi mi přišlo, že se režisér snažil být úplně za každou cenu originální. Ano, tolik nádherných a zajímavých záběrů se nevidí každý den, ale celkově mi to přišlo tak nějak přeplácaný...Nejsem si jist, zda jsem pochopil úplně vše, co mi bylo předhozeno, ale zas takovej mozkovej nášup to nebyl. Některé záběry svou krásou připomínají skvostný dokument Earth. A jinak bych film přirovnal k Věčnému svitu neposkvrněné mysli a trochu i k Osudovému doteku, akorát teda o ty 2*slabší... Každopádně stojí za jedno skouknutí. Dejte společně s hlavním hrdinou popustit uzdu své fantazie :o). ()

Cejny

Panečku, tak tohle bylo tedy něco. Sice jsem ze začátku chvilku tápal, ale to bylo jistě hlavním účelem filmu, navodit v divákovi pocit zmatenosti, který je ovšem v závěru vysvětlen, resp. divák si na to v závěru přijde sám. Moc se mi libí to lehké propojení sci-fi, romantiky a dramatu a hlavně ta kamera. Některé záběry jsou opravdu do detailu vyladěné a vyšperkované. Můžu jen doporučit a do kina rozhodně vemte i své drahé polovičky. 10/10 ()

KR4T4S

Tyhle filmy přesně můžu. Moje gusto. Prvních pět minut mě naprosto odzbrojilo (komornost střídaná epickou scifi scénou, alter.reality nebo sny?), ale po první hodině mě to trochu omrzelo. Natočené je to moc pěkně - střih i kamera super, barvy, orientace v realitách/flashback (mn.č.) super. Užití motivu rozdvoj/trojících a sbíhajích se kolejí velmi potěšilo stejně jako nevěrohodnost vypravěče. Film říkající si o analýzu (nebo aspoň o grafické znázornění fabule). Jared si může udělat minimálně třetí zářez za neobyčejnej, odvážnej a vyvedenej počin. S ním jsem měl asi největší problém - hrál dobře, ale ať měl na hlavě cokoliv, byl na mě moc emo. Co je ve svý kapele má u mě tuhle nálepku. Můj minidojem/postřeh: celej snímek mi trochu přišel jako taková malá óda na Jareda a jeho filmy/hudbu - minimálně třikrát jsem měl pocit jakési citace: v jedné scéně zazní píseň Where's my mind? z titulků Klubu rváčů (blond Leto); další je jak vystřižená z Requiem za sen - Krugerová a Leto leží naproti sobě na zádech hlavy vedle sebe a záběr zhora (jen teď Krugerová místo Connellyové); nakonec letí na MARS (mohlo by mu to trvat 30 sekund? ;-)) _________ Za plné hodnocení to napoprvé není (ne úplně mě to zasáhlo nebo aspoň ne tolik, jako těch prvních několik minut). Při dalším zhlédnutí ale velká možnost, že půjdu výš. ()

mohamedsfinger

Scenaristicky, vizuálně, herecky i hudebně dokonalé. Tady narozdíl od mnohokrát zmiňovaného Butterfly effectu nevidím nejmenší díry v ději a navíc mi vše přesahuje k filosofickým otázkám(teď nemluvím o nekonečných životních křižovatkách), na které dává velmi jasnou, ale přitom velmi znepokojivou odpověď. Se střihem a kamerou si tvůrci opravdu pohráli a navíc v mnoha scénách citují jiné (nekdy i nečekané- Star wars, True) filmy, což mnohým bude vadit, ale já jsem byl potěšen. Jared Leto se mi jako herec zamlouvá čím dál víc a po tomto snímku mu snad i napíšu dopis, aby se věnoval už jen herectví. Ale zbytek za ním vůbec nezaostává (Juno Temple vypadá velmi nadějně). A soundtrack už je jen takovou třešničkou na dortu. Mám tady zkrátka jednoho z kandidátů na TOP10. ()

Devilian

Páni. Tohle není ten typ filmů které bych doporučila ke shlédutí ve 3 ráno. Ale stalo se. Tolik mě tady zaujal a já se ho chopila s takovou vervou, že se mi ani teď nechce pořádně spát. No a tedy k věci... Tohle je (ne)komplikovaná cesta životem jednoho (ne tak zcela?) obyčejného chlapce, cesta fantazií, reality, možností... Kdybych to měla přirovnat k jiným filmům, vznikl by mi guláš z Loly běží o život, Osudového doteku a Věčného svitu neposkvrněné mysli. Proč 5 hvězd? Vizuální stránka. Neuvěřitelné Jaredovy oči. Hudba. (Ne)příběh. Hloubka. ... Ten film má prostě všechno, co byste měli od skvělého filmu očekávat. V dnešní době je to skutečně vzácná perla mezi přemírou remaků, béčkových tuctových komedií a nezáživných akčňáků. I loved it and it will be loved. ()

Michelle75

Měla jsem pocit, že místo filmu sleduju sérii fotek z nichž každá je úplně z jiného prostředí a tudíž ve mě vyvolává jiné pocity, ke konci jakoby bych v nich listovala rychleji a ztrácela se v ději, ale závěr mě potěšil a všechno se tak nějak projasnilo.Doufám. Rozghodně originální dílko, které potřebuje vícero shlédnutí.Váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdami. ()

B26354

Přesně jak píše Rosomák: neskutečně nepůvodní. Vykrádáme od Medema k Fincherovi, od I'm not There k Donnie Darkovi, od Temného rytiře k... ()

ZkuKol

Život je plný momentů, kdy je člověk nucen k zásadním volbám. Zpětně si pak rád říká; "co by, kdyby?" A rád si to říká i Jaco van Dormael. Ten se pokusil natočit snímek o volbách, o možnostech, jejich osudovosti a celé to zabalit do žánru křehké romance. Jared Leto svého hrdinu ustál, Diane Kruger má na to hrát osudovou ženu a ostatní se vyskytují vlastně jen ve fragmentech. Film staví hodně na vizuální stránce a za tu může děkovat Christopheovi Beaucarneovi. Tento kameraman si hraje s barvami, nájezdy, ostřením, kameramanskými postupy apod. Soundtrack občas vsadí na dobový hit, občas na křehký klavír, ale vesměs není žádným tahounem. Film má velké ambice, ale nezakryje, že podobných námětů už jsme tu měli víc (i v podobném žánru), akorát tenhle trochu trpí přeplácaností a občas se až otravně opakuje + existenciální uvažování o čase, jež film spíš nafukuje prázdnotou, než že by nám sdělilo něco zásadního. Přesto se jedná o zajímavé téma podané ve vcelku zábavném balení. Škoda, že z toho byl učiněn takový "monstrsnímek." V lehčím balení a obsahově konsistenčnější podání by byl výsledný dojem mnohem intenzivnější. Nemo je stavěn před životní volby už od dětství, ne o každou stojí, ne každá je jednoduchá, před ne každou se dá utéct, kterou si tedy vybrat, aby vše dobře dopadlo? To nikdo nemůže vědět dopředu... 60% ()

Looser

Brainfuck 2010 a vůbec mi nevadila režisérova onanie s obrazem i hudbou. Chápu, že spoustu lidí trochu vykolejí konec, ale co na tom, příběh je krásný, Jaredovi je lehké je roli ušetřit a i ostatní herci hrají slušně. Obrazové orgie a různé prolínání je kapitola sama pro sebe. ()

Mr.Jackass

Doporučení znělo: Je to geniální a nejlepší a lepší než Memento s Butterfly Effect dohromady...no...To podle mého názoru tedy ani náhodou, ale podívaná je to velmi zajímavá, ale zřejmě už až moc velké psycho na mě. Teď jak zhodnotit film, aniž bych případným čtenářům prozradil pointu celého filmu. Je to rozporuplný film, na který si musí každý názor udělat sám. Pokud máte rádi filmy, kde se prolíná spoustu časových rovin a mnoho dimenzí propojených s fantazií a teorií strun, budete nadšeni. Herci zahráli své role taktéž velmi obstojně a i chvilkami umělecké ztvárnění filmu se mně velmi líbilo. ()

bloodvomit

Scénáristicky a střihově určitě nařachaná a náročná práce. Thumbs up za world of future, určité patetické momenty a kameru. Nicméně, zmatené scény gradují ke konci, kde čeká dost nepřesvědčivé rozuzlení. Prostě tomu konci jsem neuvěřil, pokud by se poved mohlo to být i za 5 hvězd, takhle ztěží 3. ()

h0n24

Po shlédnutí scény na nádraží (0:30), kde si malý Nemo musí vybrat u kterého rodiče zůstane, nám vypli proud (Kua, zakažte těm Mexičanům vařit vajíčka!). Seděl jsem dívajíce se na vyhaslou televizní obrazovku ještě několik desítek minut a přemýšlel... Jak by vůbec mohl pokračovat takhle složitý film (miluji roztříštěnou kompozici) s příměsí praštěné scifi a infantilními pasážemi? (vivat Buddy Holly!) ░ Ejhle! Nesprávná volba. Špatná křižovatka. Jak bych byl býval hodnotil, kdybych hlavní myšlenku a možný závěr neodhadl na začátku? Byla by to zbývající dvě hodiny taky taková nuda? ░ Klady: Perfektní zpracování pro oči. Kameru chválím. A taky oči. ░ Zápory: Když opominu fakt, že film vykradl snad půlku lepších filmů, asi nejvíc mě na něm vadila mainstreamovost. Sorry, ale psát ve snových scénách na stěnu "Ne(m)o, jsi ve snu!", je pro mě mnohem urážlivější, než Zardozovské: "Diváku, tohle nepochopíš, jsi totiž BLBEC!" ()

Soweek

Tento snímek má pouze jednu jedinou nevýhodu a ta je natolik velká, že musím snížit hodnocení. 133 minut je nadmíru velká porce, která nezvládá diváka udržet v patřičném citovém rozpoložení míchaném s napětím a porozuměním. ()

BMAJTZ

Je to jakési zamotané. To co u Loly co běží o život šlapalo na jedničku, zde působí poměrně chaoticky (teda mluvíme-li o schématu různých příběhových linií). Příběh o několika různých cestách je sice fajn, ale když to neumíte vyprávět dostatečně přesvědčivě tak to prostě nejde. Když si k tomu přidáme ještě jakési sci-fi zakončení, které v celkovém pohledu vlastně nedává vůbec smysl (opravdu jsem nepochopil proč bylo tak nezbytně nutné čekat až do onoho jistého času, když by se nedělo vůbec nic ani jinak), dostaneme průměrnou příběhovou podívanou. Ano je to zajímavé, ale né natolik abych se k tomu někdy vrátil. Kdybych měl něco doporučit s podobným schématem, raději šáhněte po Fontáně. ()

slovan1

Těžce nepochopené... Snůška příběhu je do sebe zamotaná jak žížaly v grupáči. Pořádně jsem to nepochopil ale rozhodně nemám potřebu se na Mr. Nobody dívat znovu. ()

Thurin

Osobně mě na snímku více ohromila forma než samotný "nudný?" obsah. Ovšem některé vtípky ((ne)srážka s autem = dvě motorky, průlet do pohlednice ) a hlavně schopnost udržet složitý příběh pohromadě i s nutnou dávkou originality (retrospektivní vyprávění v představách o budoucnosti) mě bavily natolik, že jsem pokus o předání "neoriginálních myšlenek" ani moc nepotřeboval. ()