Pan Nikdo

• Kanada Mr. Nobody (více)

fruitbueno

Dlouho jsem se k tomuto filmu odhodlávala, asi jsem věděla proč... Na můj vkus asi už fakt hodně artový film, takový, který toho chce hodně říct, ale říká to tak, že se v tom člověk zamotá a rozseká ho až závěrečná pointa (která byla netušená, překvapivá, čili body nahoru). Výborní herci a hudba, dojem bohužel však, navzdory sladkému Letovi, velmi průměrný. ()

dita.krizova

"Daydream, I fell asleep amid the flowers, for a couple of hours on a beautiful day..." Já ten film miluju! Přiznávám, že na poprvé jsem to možná zcela nepochopila, ale po dalším shlédnutí se mi to krásně slilo v jeden úžasný celek. Rozhodně si ho zařadím mezi oblíbené a soundtrack taky. ()

OughJay

Butterfly effect na zatim nejhorší způsob, co jsem viděl. To téma mě láká, ale pořádně zpracovaný bylo zatim snad jen v Donniem Darkovi. Tady režisér celou dobu vede diváka za ručičku a každou scénu mu vysvětluje, díky čemuž se absolutně vytrácí nějaký napětí nebo nadšení z toho, že na to člověk přijde sám. Každej totiž nepotřebuje každejch 10 minut kopačku do hlavy, aby pochopil o co tam jde. Ve výsledku je tu odvyprávěno buhvíkolik alternativních příběhů, ale nic z toho. Žádná pointa, všechno tak nějak vyšumí doztracena. Pěkná audiovizuální stránka ani obstojně hrající Leto už to pak zachránit nedokázali... ()

Kelly2502

Hmm...neplačem pri filmoch často...vlastne vôbec...možno som si ho len pozrel v ťažkom životnom období....ale jedno viem iste ...tento film som si zamiloval...odpovede na večné otázky, ktoré trápia každého....a nikdy nebudú zodpovedané. Neviem ,čo viac na to napísať...úžasné a kto si myslí opak ,je pre mňa človek ktorý len preživa zo dňa na deň a nikdy sa nezsmyslel nad zmyslom svojej existencie :) ()

SkyLukey

O mnoho filmech se mluví jako o dokonalých, ale jestli má nějaký film právo být označován za dokonalý, pak je to jedině Mr. Nobody. Nečekal bych, že to někdy řeknu, ale poprvé jsem si přál, aby už tak dlouhý film, byl ještě jednou tak delší. Mr. Nobody je neuvěřitelný filmový zážitek. Neuvěřitelně vylíčené paralelní osudy coby/kdyby. Neskutečně emocionální drama jak je těžké se správně rozhodnout a jakým směrem se náš život může ovlivnit kdyby se něco stalo jinak, než se stalo. Co když nežijeme svůj život, ale jsme jen v představách jednoho devítiletého chlapce? V některých případech by jsme se vzdali svého osudového "tahu" který rozhodne o dalším vývoji života. V šachu se tomu říká Zugzwang. (Citace z filmu; "In chess its called Zugzwang. When the only available move, is not to move.") Mr. Nobody je mistrovské dílo nijak nevýrazného belgického režiséra, scénáristy a dramatika Jaco van Dormael. Své myšlenky zpracoval dokonale. Z každé scény jde cítit dokonalá propracovanost s citem pro detail, emoce a v neposlední řadě cit barev. Pan Nikdo je film patřící mezi ty více ukecané, a přesto jsme svědky holého vítězství formy nad obsahem. Film zařazující se do kategorie filmů s morálním podtextem. Mr. Nobody vedle filmu Donnie Darko tvoří to nejlepší v tomto osobitém subžánru dramatu. A spolu s tímto filmem se řadí mezi mé vůbec nejoblíbenější filmy a proto tento film chci vidět co nejdřív znovu. ()

DavidS.

Kdyby Stephen Hawking nebyl "pouze" geniální teoretický fyzik, ale fušoval i do psaní scénářů o lásce, mohlo by to v jednom z možných světů dopadnout právě takhle... ()

medlo

Film, počas ktorého treba dávať celý čas pozor, najlepšie ani nežmurkať. Jareda nemám veľmi rád, ale ako 117 dedko bol perfektný. ()

Eraserhead

Na tak jednoduché rozuzlení, je to vyprávěné velmi komplikovaně. Útěchou mi byla alespoň postava novináře, který párkrát vstoupil do děje s tím, že tomu, co Nobody vypráví, nerozumí (na to se Nobody pouze usměje a vypráví dál). Nezbylo než přistoupit na to, že matení diváka bylo od začátku tvůrčím záměrem. Natočené je to ale fantasticky. ()

leon_id

Neskutecne! Uz dlouho me neco tak nerozebralo, tuhle romantiku teda fakt muzu :) Ktery zivot je ten spravny? Ktery si vybrat...you have to make right choice! krasna hudba a herci, predevsim vyborne detske herecke vykony. 90% ()

Drak9

Časový mišmaš, který přeskakuje z jedné dějové linky do druhé, až se v tom zamotáte a vše se zakončí pointou, která je naprostá blbost a celý film vyzní naprosto do ztracena. ()

Spike23

Nekonečné množství různých alternativ a realita možná dokonce ani jedna. Emotivně vyčerpávající slátanina pěkné řádky nadprůměrných romantických dramat, zabalených do jednoho velkého sci-fi obalu, který veškeré tyto naprosto odlišné věci něčím spojuje. Takže zabití dvou a půl hodiny jedním geniálně se tvářícím dílem, které nic nevyřeší.... Proč ne. ()

bari68

Je škoda, že po skončení tohto filmu som ostal chladný.Škoda, že tam kde film by mohol byť zaujímavý a silný v okamžikoch som tomu vysokú hodnotu príliš nedával.Vizuálna stránka ma až tak príliš nepriťahovala a koncové rozuzlenie s pointou mi prišlo veľmi lacné.Výnimkou je snáď len soundtrack, ktorý s niektorými peknými obrázkami vytváral slušnú symbiózu. ()

Benedygtus

Maloktery film se zaryje do me a do me hlavy tak jako prave tento, kdyz se tak zamyslim napadaji me jen 2 krom tohoto, nicmene na dalsi 2 jsem jeste urcite zapomnel. Chtel jsem k tomuto filmu napsat opravdu dlouhy komentar, ale pres veskerou snahu to neni tak jednoduche, jak jsem si myslel, musi se to proste videt. Tento film, byt asi pro vecinu, mozna pro uplne vsechny chaoticky, si me naprosto ziskal a to predevsim svym obsahem, ale i herci a hudbou. ()

see_sawandrew

Velké plátno, Director's cut: Film pro všechny lidi s fantazií. Film o jsoucnu jednoho člověka, na kterého andělé zapomněli. Anebo prostě mozaika hypotetických životních rovin, jak chcete. Navíc v naprosto podmanivém audiovizuálu. Nedostatky tu samozřejmě jsou. Ale ty se v tak neskutečně složité naraci prostě musejí objevit, teorie chaosu je na film ještě skutečně příliš složitá. Technicky jde o vyvážený, nápaditý počin s prvky magického realismu. Jedná se o jemnou práci s barvami (symbolika červené, modré a žluté - každá rovina příběhu je tónovaná jinak), kompozicí záběrů, dvojexpozicí, dynamickými střihovými přechody a metaforami (skvělé jsou třeba rozbíhající se koleje, jasně symbolizující nekonečno možných životních drah). Úchvatná forma, která si hraje s podobností jednotlivých scén (objetí milenců) nebo s počítačově vymazlenými makrojízdami kamery, se stává samostatným narativním prvkem. Uhlazené přechody mezi jednotlivými realitami úspěšně navozují pocit, že nesledujeme rozkouskované části, ale jeden pomíjivý, bizarní celek. Hra s formou je krásně vypilována i samostatným významem skvěle vybrané, živé hudby, na níž se dokonce podařilo znázornit skok ve filmovém čase. Obsah, který kombinuje klasické melodrama s mnohovrstevnatým thrillerem, má díky pointě filmu obrovský přesah a je aplikovatelný na kteroukoli životní situaci. Film je velmi postmoderní hlavně svou intertextuálností - na filmy, hudbu i literární díla odkazuje obsahově i formálně (jak je znát z několika doslova okoukaných záběrů, třeba z Věčného svitu neposkvrněné mysli). Nicméně, Dormael natočil něco zcela jiného než režiséři, kteří se už pokoušeli natočit film o cestování časem, teorii chaosu či motýlím efektu (srovnávání s Osudovým dotekem, Donnie Darkem nebo Fontánou je naprosto mimo). Mr. Nobody je v podstatě jen puzzle existenciálních úvah a nepříjemných pravd, ovšem s obrovským potenciálem pro divákovu interpretaci. Kdo přistoupí na velmi vděčný prolog o holubí pověře, bude mít mnohem jednodušší práci - tedy pokud je ochoten přijmout život jako řetězec alternativních realit, které nemáme šanci odhalit a už vůbec ne vědomě ovlivnit. Vedle například výborného Trierova snímku Prolomit vlny je Mr. Nobody rozhodně nejlepším filmem o holubí pověře. Své poselství dokonce znázornil tak výborně, že většina zlenivělých diváků má problém se smířit s jeho absencí kauzality a zahazuje film poměrně banálním verdiktem "vždyť to nakonec nikam nevedlo." A přitom už samotný prolog napovídá, že film se hodlá veškeré didaktice vysmát, což vzhledem k přijetí diváctva působí více než vtipně. Na to, jak je Mr. Nobody vizuálně vypiplané pozlátko, je o to pozoruhodnější svým velmi nemainstreamovým vyzněním. 100% "As long as you don´t choose, everything remains possible." ()

Jaccobos

Viděl jsem úžasný filozofický kus, který je velice podobný Butterfly effectu. Jde tu o restrospektivní pohled na život - resp. životy, které se rozdělují pavoučím pravidlem po každém rozhodnutí na dva další. Je totiž vždycky zajímavé moci dohlédnout za naše rozhodnutí. Vidíme, jak jsme se rozhodli a můžeme si říkat "kdybych tohle, kdybych tamto". Jedna z posledních vět to vyřešila - každá cesta je správná - každá je ta pravá. Akorát s tím asi má Pán Bůh dost práce neustále napravovat zlo, co jsme si způsobily, aby mělo dobré následky - ještě že je všemocný xD ()