Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Brasi

První dvě série jsem si v duchu dokola obehrával, že jako fajn, dobře se na to kouká, ale...to je asi tak všechno. Nudily mě tu celý zbytečný pasáže, charaktery svým magorským chováním vytáčely blízko hranice nepříčetnosti, ale pořád mě u BB něco drželo (neměl jsem po večerech co dělat), a tak jsem se prokousal skrze průměr k SG (Hell yeah! Better call Saul!) a GF (Pollos), třetí a čtvrtý sérii, brutální eskalaci děje a mnoha výborným scénám, až se dostavilo naprostý nadšení. Navíc, když se do scénáře dostala správná dávka absurdit a bizarností, tak mám chuť dát pě...oh, shit! Jenomže postavy jsou pořád stejný magoři a zkrátka mě jejich neschopnost vzájemně komunikovat vytáčí pořád stejně (v průběhu třetí série by být po mým zařvali snad úplně všichni). No, na další hvězdu navíc si počkám do pátý série, i když tý se po nářezu ve čtvrtý celkem obávám... ()

El-Barto

Mám slabost pro detailně propracovaný seriálový charaktery (Dexter, House) s často nepředvídatelným chováním a morálními rysy, který každej chvilku závidíme a za chvíli jimi opovrhujeme, ale zároveň žasneme nad tím, jak silný příběh s jejich pomocí tvůrci dokáží vytvořit. Ta "proměna" hlavní postavy je tady neuvěřitelně znatelná a často k tomu stačí jediný pohled. Bryan Cranston je doslova famózní jak na začátku jako nejistej a neúspěšnej profesor, tak i postupem času, kdy se z nej stává čím dál větší... Heisenberg (to fakt, nejde popsat jinak). Už po druhý sérii řadím Breaking Bad mezi nejužší seriálovou špičku, ale opravdovej vrchol nastává až s příchodem Guse Fringa (vynikající Giancarlo Esposito), který je snad nejlepším seriálovým záporákem (co záporákem, postava s takovou minulostí má obrovskej potenciál na vlastní seriál), co jsem viděl. Finále čtvrtý série má všechno, co má správný vyvrcholení zamotaný série s pošramocenými vztahy a nevyhnutelnými následky mít. Poslední pátá série přináší to pravý zakončení, ve který jsme snad ani nedoufali. Epizoda Ozymandias je podle mě nejlepší z celýho seriálu. Je vidět, že to měl Vince od začátku promyšlený a ani na chvíli nevyměknul, věděl, že je potřeba drsnej konec. Vím, že bych o tomhle seriálu mohl mlýt pantem celej den, ale teď jaksi nevím, co napsat:) ()

warrenur

K tomuto serialu som sa dostal asi pred tyzdnom. Netusim ako mi mohol z "radaru" tak dlhu dobu unikat. :) Kazdopadne som uz v polovici 3tej serie a to hovori za seba. Dej rychlo odsypa, drzi divaka prispendleneho, netrpezlivo ocakavajuceho dalsi diel. Uvodne titulky su kratucke a nezdrzuje sa s pripominanim deja z predoslych casti, naopak, mnohokrat nasledujuci diel v deji nadviaze a ste rovno bez uvodov priamo v centre diania. Jednoznacnym pozitivom (ktore som vnimal u Killings, Homelandu a par serii Dextera...) je vynikajuca atmosfera, vyvazenost a vysoko postavena dejova a napatova latka kazdeho dielu a vyborne herecke ustredne jadro. Kazdopadne po hereckej stranke je najuzasnejsia psychologicka a charakterova premena prekvalifikovaneho chemika na strednej skole az do postavy "Heisenberga". Miestami to fakt berie dych a posobi velmi sokujuco, ale stale realne. Potesil i filmovy Hank, ktoreho som videl ako zaporaka v neuspesnom serialovom stvrarneni "Under the dome". Vobec, Waltovy pribuzni su kazdy jeden vyborne zahrane a obsadene postavy. Sucasne pathviezdie je viac-menej vyjadrenie nadsenia nad stupajucou kvalitou serialu, ktora zacala prvou seriou mozno niekde na 75%, co som vnimal ako nutny rozbeh k tejto metamfetaminovej jazde. :) Vrelo odporucam. Ked zavrsim sucasnu piatu seriu doplnim. Do tyzdna dvoch to isto dam. ()

barteca

Nedá se jinak, je to ukrutně dobře natočené! Lví podíl ovšem náleží excelentnímu scénáři Vince Gilligana, propracovanosti postav a hereckému umu Bryana Cranstona. ()

Gandiri

Breaking Bad je geniálne vymyslený a spracovaný seriál so skvelými hercami (Bryan Cranston "Heisenberg" a jeho neuveriteľná premena v priebehu všetkých sérií; Aaron Paul "Jesse" mi istým spôsobom prirástol k srdcu; Bob Odenkirk "Saul" sa stal mojim snáď najobľúbenejším právnikom...Každá natočená séria bola kvalitnejšia, prepracovanejšia a odvážnejšia...Nedá mi nespomenúť najlepšie výroky..."I did it for me," he said of his deadly career as "Heisenberg." "I liked it. I was alive." ..."Bitch!"..."Better call Saul!"...Breaking Bad ostane u mňa navždy klasikou, ku ktorej sa vždy rada vrátim. ()

Vazbič

Vrchol seriálové tvorby. Skvělé postavy. Zábavný a napínavý příběh. Skvělá hudba. Bez jediného slabého dílu, natož sezóny. Děkuji za takový seriál. A ještě jedno díky za Jesseho Pinkmana (bitch). ()

spoonman

Závidím každému, kdo s Walterem Whitem ještě nepřišel do styku, protože postava stvořená Vincem Gilliganem, brilantně ztvárněná Bryanem Cranstonem je z těch, které se zapíšou do popkulturní historie. Nejhorší na tom všem je, že si uvědomuji jak morálně z cesty to celou dobu je, ale motivaci Waltera chápu a vlastně i schvaluji - man provides. ()

Tomislav

Naprostá pecka! Vše už bylo řečeno. Snad jen doplním, že skutečnost, že tohle je nejlepší seriál všech dob (teda aspoň, co jsem já viděl :-)), potvrzuje fakt, že ho hltala moje žena, kterou jen tak nějaká gangsterka / ptákovina nebo střílečka neohromí. ()

Heffleyka

"I´m not in danger, ...I´m the danger." A je to tady, jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděla skončil. Všech pět sérií jsem sjela za 2 týdny a teď toho lituju. naprosto geniálně napsané postavy, Jesseho miluju od 1. série a stal se jednou z mých nejoblíbenějších postav vůbec.. ale hlavně Walt.. ten přerod postavy z učitele chemie, otce od rodiny, který už má život za sebou, v drogového krále a vládce svého "Meth empire"je dokonale napsaný. a o tom ten seriál je, což dali tvůrci dost jasně njevo i názvem celého seriálu, ale to by museli čeští překladatelé vidět více než 1 díl, než to pojmenovali, že? (btw měla jsem to "štěstí" vidět 1 díl dabovaný a všechny, kdo to takhle zmršili bych nejradši hnedka poslala na "trip to Belize"... ;) Yo, yo, yo, what´s up, biaaatch?! ()

TommyBOY

Jsem opravdu rád že se Vince Gillian rozhodl pro dvě věci: 1.) Neopsadit do role Hasisenberga Johna Cusacka a,že nenechal zmřít Jessieho v první serii, jak původně chtěli, BB je totiž totální náser emocí jakej si snad můžete pustit! Absolutně nepředvídatelný děj, několikrát jsem zůstal zírat s otevřenou pusou na závěrečné titulky. Vývoj postav je opravdu exkluzivní!!! Nevybavuji si kdy naposled jsem byl něčím tak moc posedlej! VIVA LA Pinkman&Haisenberg, Mike and "ItS all Good man". ()

Aere

Nemám slov. Od první do poslední minuty naprosto brilantně natočený seriál, jehož kvalita s přibývajícmi díly nejenže neklesala, ba naopak strmě stoupala, přičemž pátá série pro mě představovala parádní ukázku dějové gradace, kdy jsem vyloženě řval blahem každých cca deset minut nad propracovaností seriálu. Nejsou zde žádná hluchá místa, žádné zbytečné scény nebo scénáristické kiksy. Velmi se mi líbily dějové posuny do budoucna, skoro by se dalo říct „cílené spoilery“, které diváka sice připravily na to, co se bude dít, co může očekávat, i za cenu vyzrazení dějového zvratu, který ovšem nebyl tak dramatický, ale na druhou stranu přispívaly k vytváření napětí a eskalaci dějové linie. Nutno podotnkout, že různé zvraty a překvapení byly v Breaking Bad na denním pořádku a skutečně málokdy jsem je čekal. Vynikající černý humor, kterým je tento seriál doslova prošpikován, ať už se jedná o vložení vhodné písničky do scény (veselé a pohodové songy při vaření pervitinu, melodie plná radosti, když si Jesse píchne dávku heroinu a pomyslně stoupá do stropu apod.), nebo rovnou vložení celého songu (otevření jedné epizody „videoklipem“ mexické kapely o Heisenbergovi) nebo některé scény jako takové (televizní reportáž o Waltově synovi). A samozřejmě to hlavní, fenomenální (á la American Beauty) přeměna hlavní postavy postupně skrz celý seriál. Musím podotknout, že mě výkon Bryana Cranstona jakožto Waltera „Heisenberga“ Whitea naprosto nadchnul a jeho postavě jsem fandil od začátku až do konce. Každopádně práce s postavami obecně byla odvedena na jedničku, některé vás ze začátku štvaly, ale čím déle jste s nimi byli ve styku, tím více jste je začali chápat, poznávat a více rozumět jejich motivům, některé jsem si vyloženě oblíbil. Zkrátka mám rád, když si tvůrci dají tu práci a postavy jsou psychologicky propracované, mám rád drogovou tématiku, mám rád charismatického hlavního hrdinu, mám rád, když je to všechno natočeno s lehkostí a s umem. A toho všeho se mi u Breaking Bad dostalo. Těch 5 sérií uteklo jako voda, každý díl jsem zhltnul jako malinu. Vynikající seriál. ()

zakoslaf

Where's my money bitch ?! BB je jako droga na kterou jsem se stal závislej někdy ve třetí sérii. Nejlepší dramatickej seriál jakej jsem kdy měl možnost viděl. My baby blue tutututu ()

Viper

Po fantastických 5 sériích tento skvělý seriál končí a nutno dodat, že právě v nejlepším. Skvělé herecké výkony fantasticky a reálně vyobrazené postavy a geniálně promyšlený scénář dělají z tohoto seriálu nezapomenutelné dílo. Pod slupkou hlavní dějové linie pak lze jistě hledat zejména ve vývoji jednotlivých postav hlubší sociologickou, morální i psychologickou sondu do společnosti i sebe sama, což je na dnešní poměry kousek, za který lze Vinci Gilliganovi jen smeknout. ()

Game90

Výborné, výborné, výborné nemám čo viac povedať, iba toľko, dúfam že ešte niečo podobné tomuto seriálu uvidím....***** ()

sebo9629

Brilantný seriál, len ťažko nájdete niečo lepšie. Zo začiatku to môže chvíľu trvať kým vás úplne chytí, ale počas druhej série vás to určite musí vtiahnuť úplne do deja. Je to jeden z mála seriálov, ktoré každou sériou naberajú na kvalite a šiesta séria (medzi 8 a 9 časťou piatej série bola ročná pauza, takže je to šiesta séria...) je v rámci televíznej tvorby to najlepšie čo som videl. Je to vynikajúco napísaný seriál s fenomenálnou hlavnou postavou, ktorú úžasne zahral Bryan Cranston. Predovšetkým komplexnosť a vývoj Waltera Whitea je fenomenálny a tak ako sa on mení tak sa pomaly mení aj váš názor naňho, zo začiatku mu fandíte ale ako to pokračuje tak si viac a viac prajete jeho smrť... Hodnotenie sérií: prvá - 9.2/10, druhá - 9.4/10, tretia - 9.6/10, štvrtá - 9.7/10, piata - 9.7/10, šiesta - 9.9/10Celkové hodnotenie seriálu: 9.7/10 ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis