Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Šachový velmistr, sluchově postižený Emmett Clayton získal svůj titul poté, co ze zdravotních důvodů odřekl zápas jeho největší soupeř, dobrácký ruský šachista Tomlin Dudek. Teď se však schyluje k jejich další partii. Oba se před zápasem sejdou, zahrají si šachy... a Clayton zjistí, že proti geniálnímu Dudekovi nemůže vyhrát. Myšlenka na prohru působí Claytonovi noční můry, a tak se muž rozhodne Dudeka před oficiálním utkáním zavraždit. Poručík Columbo z oddělení vražd se nemůže Claytonovi vyrovnat, pokud jde o šachy. Ovšem co se týče schopnosti všímat si detailů a dát je do správných souvislostí, je to něco docela jiného... (Česká televize)

(více)

Recenze (53)

Jehan 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

No tak už jen pro tu partii v restauraci.... Navíc šachista, který vypadá jako Molotov. Pro mě je prostě šach srdeční záležitostí. :-) Ale naprosto chápu šachisty, kteří to celé pošlou do pekel. A vůbec tak nějak celkově. Vlastně je to naprostá kravina. Omlouvám se, ale jak vidím šachovnici, jsem v prdeli, i když jde o naprosto zjevnou blbost. Šachově i filmově. ()

Allan 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Hluchý vrah a oběť sovětský soudruh! To si nedělám legraci; takovou kombinaci jsem ještě v Columbovi neviděl. Mezi stěžejní okamžiky tohoto dílu se určitě řadí partie šachu na stole v restauraci, odehraná pomocí kořenek, nádobí, ulit od šneků a kdovíčeho ještě. Obětí je v tomto případě mimořádně sympatický postarší tlouštík Dudek, kterého jeho poněkud labilní soupeř šoupne do drtiče odpadů. Postava vraha je na můj vkus zahrána až přespříliš „vražedně“, čímž mám na mysli nepřirozenou topornost, vznětlivé až podrážděné výpady vůči všem columbovým dotazům atd. Za vyslovenou pitomost považuji způsob, jakým vrah dostal druhou šanci dokonat svůj čin: Dudek je v nemocnici a z ní také pošlou jeho společnici se seznamem léků, které má přinést z jeho hotelového pokoje. Asi stěží by v celé nemocnici neměli nic z dlouhého seznamu poměrně běžných medikamentů jako je inzulín atd. ()

Reklama

Lukke32 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

To "usvědčení" snad nemysleli vážně... To mohl Dudek do té drtičky klidně upadnout sám a stroj nikdo nezapnul, protože tam nikdo jiný nemusel být, ne? Ty nepřímé, dílčí důkazy beru, ale hlavní důkaz neexistuje. Slabé, velmi slabé... A aby si mistr světa nechal v simultánce dát mat bláznů, to už svědčí o totálně mizerném scénáři. Miluju Columba, ale tento díl je s přehledem nejslabší. Slabé dvě hvězdy, jsem zklamán. ()

Godhaj 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

,,Tohle je ten divnej zvuk. Co je to?“ ,,Tomu se říká chrápání, poručíku.“ Že tento souboj dvou šachistů nebude jen o šachách mi bylo hned jasné. Vražda, která trochu zaklopýtla byla rafinovaná a vraha hrál dobře zvolený herec. Columbo tentokrát vyšetřuje jako divý, v tomto díle není nouze o napínavé scény jako z nějakého thrilleru. Závěrečné scény postupně a efektně gradují až k výbornému konci. Toto je jednoznačně nadprůměrný díl losendžlského poručíka. ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Koukám, že Bratrstvo šachové packy bylo v hodnocení nekompromisní a nanejvýš poctivé, čímž mi výrazně usnadnilo práci. Nemusím totiž teď hned utíkat do okresní knihovny a nastudovat Pravidla šachu a její etikety, abych se tu pak mohl rozplynout v odpadním odéru, a tak mi zbývá mnohem víc času na sepsání prostého; Klasická atmosféra sedmdesátých let, jejíž kouzlo oceníte především tehdy, vrátíte-li se ke starším dílům po přičichnutí k sériím novým. Osobně je mi u zadnice, jak je to se závěrečným usvědčením. Mohlo to být možná všelijak, o tom si ale společně popovídáme, až natočíte něco podobného. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (4)

  • Během šachového turnaje Clayton říká, že Frank Marshall jednou hrál 155 her současně a z nich prohrál jen osm. Ve skutečnosti se tohle opravdu stalo v roce 1922. (Epistemolog)
  • Konečná kombinace šachové hry, kterou hráli Dudek a Clayton v restauraci a poté skončili v hotelovém pokoji Dudka, byla ve skutečnosti odehrána při hře šachistů Wolthuis vs. Alexander v Maastrichtu roku 1946. (Epistemolog)

Reklama

Reklama