Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Umělci jsou jen nástrojem v rukou svých démonů... Německý hudební génius Richard Wagner (1813–1883) v 19. století otřásl hudebním světem. Přední představitel hudebního romantismu a reformátor operního divadla prožil bouřlivý život. Přes deset let prožil v politickém exilu po celé Evropě, prošel si chudobou i zběsilými útěky před vymahači dluhů, jeho soukromý život byl plný milostných avantýr, které šokovaly tehdejší společnost. Mnoho detailů z Wagnerova života poměrně věrně líčí životopisný snímek Magický žár, i když některá fakta byla zkreslena pro dramatické účely. Ve filmu věhlasného skladatele, dramatika a dirigenta s oslnivou osobností ztvárnil tehdy začínající britský herec Alan Badel. Výpravný snímek s velmi početným obsazením, opulentními operními kulisami a okázalými kostýmy režíroval William Dieterle, který hojně využíval Wagnerovu hudbu v aranžmá Ericha Wolfanga Korngolda. Na pozadí střípků z Wagnerova života můžeme sledovat operní čísla z jeho nejvýznamnějších operních děl jako "Rienzi", "Bludný Holanďan", "Tannhäuser", "Lohengrin" nebo čtyřdílný opus "Prsten Nibelungův"... Wagnerův příběh začíná v roce 1834, kdy se ambiciózní mladík po studiích v Lipsku stává dirigentem operního divadla v Magdeburgu. Srdce talentovaného hudebníka bije pro Mozarta, Beethovena a půvabnou herečku Minnu Planerovou, která se do něj okamžitě zamiluje a později se stává jeho manželkou. Ctižádostivý Richard má ty nejvyšší ambice a sní, že jednou bude skládat vlastní moderní opery a dobude s nimi celý svět. Tehdejší podmínky v německých divadlech jsou tak špatné, že raději odjíždí do zahraničí a osud ho zavane do Paříže. V srdci hudebního světa se počítá spíš pověst než talent, proto se svou odvážnou vizí nové opery jako dramatické symfonie neuspěje. V jeho operách má každá postava a každý dramatický prvek svůj zvláštní motiv. Ve stísněných podmínkách zde ale dokončí "Bludného Holanďana" a poprvé se zde setká s hudebním skladatelem Franzem Lisztem, jehož dcera Cosima se později stává Wagnerovou osudovou ženou. Kvůli spirále dluhů ho ale pronásledují věřitelé, dokonce se ocitne ve vězení. Po propuštění se vrací do své vlasti do Drážďan, kde po uvedení svého stěžejního díla "Bludný Holanďan" sklízí fenomenální úspěch. Následně se ale podílí na neúspěšné revoluci, zapojí se do květnového povstání v roce 1848 a je na něj vydán zatykač, jeho díla jsou zakázána. Z Richarda Wagnera se na dlouhá léta stává kočovník a vyhnanec po celé Evropě ve službách opery a žádostivosti, jeho milostné aférky šokují hudební veřejnost. (Česká televize)

(více)

Recenze (4)

andrii 

všechny recenze uživatele

..., ráže vážné vášně, zapaluje fontány. Sestává se z jisker. Zahořel v něm plamen. Pro "Popelky, ohnivky." Dryáčnický dramatik. Florián pro nejednu flóru. Pyroman, granátník intimity. Šarlatem ozáří, divy árií, epický Héfaistos, i nebeské obecenstvo. ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Je zvláštní, kolik skladatelů mělo problémy se ženami. Vedle Franze Liszta to byl třeba i nás Béďa Smetana. Vedle toho ale Wagner žil opulentním životem. Rád si užíval bohatství a jak by ne, když dobře věděl, co je chudoba. Jenže také utíkal před věřiteli a podílel se na neúspěšné revoluci ačkoli následník trůnu byl jeho dobrým přítelem. Taktéž netrpěl nízkým sebevědomím. R. W. byl bezpochyby rozporuplnou osobností. Na druhé straně po sobě zanechal díla a hudbu hrající dodnes. Snímek je pojat velkolepě, ale zároveň netrpí nudou, jak bývá u některých životopisných děl obvyklé. Má drive a i přes stopáž dvou hodin rozhodně nenudí. Vždyť sám jeho život byl jako vlny Atlantiku. ()

Galerie (21)

Reklama

Reklama