Panelák

Slovensko, 2008, 1221x45 min

Scénář:

Andy Kraus

Diana Mórová, Marián Miezga, Juraj Slezáček, Božidara Turzonovová, Vladimír Kobielský, Mirka Gális Partlová, Branislav Bystriansky, Róbert Jakab (více)

V roku 2008 prinesie na televízne obrazovky nový seriál televízia JOJ, ktorý síce nijako nenadväzuje na veľmi úspešných Susedov, ale majú čo-to spoločné. Hlavným tromfom a zároveň osobou, ktorá má zaručiť divácky úspech, je Andy Kraus, ale tentoraz už len v pozícií scenáristu a pred kamerou bude hlavným lákadlom veľmi populárna herečka z predchádzajúceho seriálu Susedia Viki Ráková. Seriál Panelák má obsahovať desať hlavných hrdinov v rámci piatich rodín a bytov a sledovať ich osudy. Príbeh seriálu sa začína odvíjať príchodom novej postavy Agáty ( stvárňuje ju už zmieňovaná V. Ráková), ktorá sa do veľkomesta prisťahovala z vidieka a prostredníctvom ktorej budeme poznávať ďalších obyvateľov paneláka a teda susedov novoprisťahovalkyne.

Prvá klapka pri nakrúcaní má dátum 14. januára 2008 a už v pondelok 18. februára 2008 bude odvysielaná prvá časť seriálu. Pôvodný zámer počíta so zhruba 200 dielmi (oficiálne uvádzané je 193 tridsaťminútových dielov) a preinvestovaných má byť cca 130 miliónov korún. Ale tieto čísla sa budú istotne meniť v závislosti od ukazovateľov peoplemetrov (teda diváckej priazne) a slovenský divák je pomerne nevyspytateľný a preto bude zaujímavé sledovať, akú dlhú životnosť bude mať nový seriál. (pravo)

BLADER

Ale, ale, ale... zase také strašné to zase nie je. Má to síce kopu ( ale naozaj veľkú ) kopu chýb, ale na druhej strane - videli ste snáď nejaký lepší slovenský seriál? ( Medzi nami - našiel by sa - Mesto tieňov, to ale nemá s týmto nič spoločné ). Myslím, že ani nie. Ja osobne mám dosť tých všetkých ordinácii, priateliek a iných hrôz, ktoré nie a nie nabrať koniec. Tento seriál má aspoň sympatických hrdinov a aj keď je dosť vážny, niekedy sa v ňom objavia celkom vtipné vsuvky a hlášky. Nie, rozhodne nepatrím medzi jeho skalných fanúšikov, ja som len objektívny v rámci slovenskej, možno ešte aj českej tvorby. Takže také slabšie 3*. ()

bubblebobble

Ahoj. Ak toto teraz čítaš a si ten kto sleduje Panelák pravidelne už od prvej časti a nevynechal si ani jednu časť, Janko Koleník a Dianka Mórová sú pre teba herci, ktorí by si zaslúžili Oscara, bývaš v paneláku a vytešuješ sa z toho aké sú ich príbehy super zo života, tak to ti potom musí riadne j*bať. No Mercy. ()

matthew.17

Prvá séria - 90% Soundtrack úžasný, hlavná hrdinka je príjemná zmena po všetkých mladých naivkách a starých potvorách ktoré dovtedy slovenským seriálom kraľovali. Dejová linka Agáta a Kordiak poteší, každá postava prepracovaná do detailov. Druhá séria - 70% Ráková vymenená za Mórovú, Túma za Krajčiovú, detskí herci potlačení a seriál skĺzol do priemeru keďže stratil všetko z toho čo mu pridávalo hviezdičky. Aj tak šlo o slušnú "podívanú" Tretia, štvrtá séria - Jedným slovom pohodička. Seriál skĺzol z priemeru dobrý na pozerateľný a kvalitatívne veľmi hlboko za prvou sériou aj keď atmosféra bola stále fajn, štvorka dokonca priniesla Slovensku prvý raz Barboru Švidraňovú, z ktorej sa časom stala jedna z navýraznejších a najtalentovanejších tvárí televíznej zábavy. Od piatej série vyššie - odpad! Všetky prvky ktoré robili Panelák výnimočným boli potlačené, Krausovi zrušili sitcom a tak sa snažil vyventilovať tu. Postavy stratili na svojich charakteroch, úžasný soundtrack sa zmenil na: "hadaj v ktorom diely hra viac chobotin z radia?" Scenaristicky, kamera, režia - odpad!! ()

maxxxim odpad!

Novodobý škvár v podaní slovenských nehercov. Už by som chcel vidieť, kde sa žije ako v onej búde. Všetci sú hraví a prirodzení. Skutoční ako Mulderova teória o participácii mimozemšťanov na chode dejín. Kulisy vyzerajú ako vystrihnuté z najdrahšieho hotela v Dubaji a ľudia, tých zhrniem jediným slovom elita. Skomolenina scénok z vianočnej večierky pre deti do 3 rokov podtrhnutá rozhovormi s neomalenosťou a mimickou vyspelosťou artikulačného tlmočníka začiatočníka. Sa môžem staviť, že po príchode na pľac sa všetci rozcvičia, aby ako tak rozhýbali svoje skostnatené a naivné "herecké" umenie. Ktoré následne neváhajú pretaviť do skvostu našej novodobej seriálovej filmotéky. Jednoznačne možno záverom konštatovať, že im ušiel herecký vlak do krajiny za rieku Morava, kde si stihlo kúpiť lístok niekoľko desiatok českých kolegov, ktorí sa ním vyvážajú už "hezkých pár let." ()

Janega odpad!

Andy Kraus sa dušoval, že v 8. sérii prijde veľkým zmenám. Okrem zvučky a premaľovaného bytu Švehlovcov som žiadne výrazné zmeny nepostrehol. Skôr by bolo treba zmeniť tvorcov seriálu (Kraus by už mal predať štafetu). Ale kde zoženiete lepších, keď všetky slovenské seriály sú na hovno? 14. 1. 2013: Po dvoch rokoch úplného ignorovania som sa rozhodol pozrieť, čo majú v Paneláku nového. A rovnako ako pred dvoma rokmi je to stále... kravina. Jediným plusom je ten nový krásny byt v podkroví, do ktorého by som sa rád nasťahoval. ()

• Jeden z najúspešnejších slovenských seriálov Panelák sa dočkal svojej knižnej podoby. Knihu "Panelák – miesto, kde to žije" napísal scenárista seriálu Andy Kraus. (R4D0)
  • Ateliéry, v ktorých sa Panelák nakrúcal, bolo nutné poriadne nasvietiť, aby boli všetky zábery dostatočne kvalitné. Na tento účel sa používalo až 220 svetiel, ktoré mali dokopy cez 400 000 wattov. [Zdroj: joj.sk] (JADIM)
  • Účasť v seriáli mala Viki Ráková jasnú od začiatku, avšak nie postavu. Zvažovalo sa, že by hrala matku troch detí Petru, ktorá sa neskôr zmenila na Zuzanu (Henrieta Mičkovicová), masérku Riu alebo sestričku Michaelu. Až nakoniec jej pripadla postava Agáty, ktorá sa stala hlavnou postavou seriálu. (matthew.17)