Reklama

Reklama

John Adams

(seriál)
  • USA John Adams
všechny plakáty
Trailer
USA, 2008, 8 h 18 min (Minutáž: 62–91 min)

Režie:

Tom Hooper

Předloha:

David McCullough (kniha)

Hrají:

Paul Giamatti, Laura Linney, John Dossett, Stephen Dillane, Sarah Polley, Samuel Barnett, David Morse, Rufus Sewell, Justin Theroux, Tom Wilkinson (více)
(další profese)

Epizody(7)

Miniseriál HBO o druhému americkém prezidentovi Johnu Adamsovi přibližuje život tohoto výjimečného muže, jehož nezávislý duch, úcta k právnímu řádu i závazek osobní svobody měly hluboký vliv na hodnoty, z nichž se zrodily USA.  Miniseriál HBO je věnován pozoruhodnému životu jednoho z nejméně pochopených a doceněných „otců zakladatelů“: druhému prezidentovi Spojených států amerických Johnu Adamsovi.Titulní roli hraje Paul Giamatti, jeho oddanou ženu Abigail ztělesnila Laura Linneyová. Seriál mapuje životní cestu jednoho z prvních zastánců americké nezávislosti, jehož odkaz je mnohdy zastíněn mnohem slavnějšími současníky, jako byli George Washington, Thomas Jefferson, Alexander Hamilton a Benjamin Franklin. Vedle vylíčení bouřlivých událostí, které provázely zrození amerického národa, je tento seriál také fascinující studií lidské přirozenosti a strhujícím milostným příběhem o vzácném vztahu mezi Adamsem a jeho ženou. A v době, kdy se americký národ stále víc politicky polarizuje, seriál o Johnu Adamsovi připomíná a oslavuje hodnoty svobody a nezávislosti, na nichž byly Spojené státy americké vystavěny.
Seriál byl natočen podle knihy Davida McCullougha, oceněného Pullitzerovou cenou, která se stala jednou z nejprodávanějších historických biografií všech dob. Reže se ujal držitel ceny Emmy Tom Hooper. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (65)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

7/7 Dlouho, předlouhou tomu, co se prohrabuju v originální tvorbě kabelových televizí a teď nadešel čas i na resty z minulosti HBO. Jejich výtečný mini seriál popisuje vzestup Johna Adamse a jeho rodiny. Tento otec zakladatel a 2. prezident Spojených států (1797-1801) stál u mnoha klíčových okamžiků dějin přelomu 18. a 19. století. Jakožto rodák z Quincy, Massachusetts prožil opravdu hodně. Stál u podpisu Deklarace nezávislosti, prožil mnoho let v zahraniční politice ve Francii, Holandsku i Anglii a během let stihl ještě z jednoho potomků vychovat budoucího 6. prezidenta USA. Pro milovníky této etapy dějin ideální materiál, pro ty, kteří se potřebují dovzdělat také ideální start k dalšímu studiu. Ono už jen srovnání předrevoluční Francie s předrevoluční Amerikou je výborné téma. #hbo ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

O tom, že dokáže nadstandardně dobře zpracovávat historické látky mě Tom Hooper přesvědčil již oscarovým dramatem ze života britského krále Jiřího VI. - Králová řeč (2010). A jak můžete vidět, jako stejně kvalitní (či možná dokonce o něco málo lepší) vnímám i o dva roky starší minisérii - nesoucí jméno titulního protagonisty, v pořadí druhého amerického prezidenta Johna Adamse - vyprávějící o prvních letech nezávislosti Spojených státu amerických. Chcete-li vědět, v jakých porodních bolestech se rodily svobodné Spojené státy, s jakým ohrožením a jakými výzvami se potýkaly na úsvitu své existence, pak je za mě tento seriál, stojící na silném scénáři a bezchybných hereckých výkonech Paula Giamattiho jakožto Johna Adamse a Laury Linney jakožto Johnovy manželky, Abigail Adams(ové), ideální didaktickou pomůckou do hodiny dějepisu tematizující Deklaraci nezávislosti. Poslední epizoda nazvaná po Adamsově domovském Peacefildu, uzavírající životní příběh dvou Otců zakladatelů (kromě Adamse též Thomase Jeffersona v podání Stephena Dillaneho) mě dojala jako máloco v poslední době, a tak na rozloučenou rád přidám pátou hvězdičku. 85 % ()

Reklama

Morholt 

všechny recenze uživatele

Tohle údobí amerických dějin mě příliš nebere a ani seriálový John Adams to nezmění, ale to mi nezabránilo si sérii docela užít. Nejvíc mě zaujala doba, která předcházela vyhlášení nezávislosti amerických kolonií. Chvíle, které Adams trávil v Evropě považuji vůbec za nejlepší okamžiky celého seriálu a při sledování střetu upjatého amerického "venkova" s naleštěností a dekadencí francouzského dvora jsem se bavil na výbornou. Jakmile začala Adamsova oficiální politická kariéra, vše se přesunulo do roviny mluvících hlav a jsem toho názoru, že ten, kdo se americkými dějinami nezabývá, se nudil stejně jako já. Čest výjimkám. Poté, co se Adams odebral do politického důchodu a děj se začal věnovat rodinným tragédiím a sklonku života druhého amerického prezidenta, nabral seriál znovu na poutavosti a udržel si jí až do konce. Herecky se jednalo o koncert Laury Linney a Paula Giamattiho. Byl zážitek je sledovat a díky nim jsem přetrpěl i řadu sekvencí, u kterých bych za jiných podmínek usínal. Trefný byl i Tom Wilkinson v roli Benjamina Franklina a David Morse, byť tu nedostal příliš prostoru, jakoby z oka vypadnul Georgeovi Washingtonovi. 75% ()

Mononoke. 

všechny recenze uživatele

Po Tudorovcích další historický seriál (v tomto případě spíš minisérie), který byl v poslední době natočen. Zajímavý o to víc, pokud z amerických prezidentů dokážete vyjmenovat tak akorát Roosevelta, Washingtona, Nixona a Bushe :). Scény, kulisy a kostýmy působí prostě, místo nich zaujmou herecké výkony. Paul Giamatti je jednička! ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Vzorová ukázka žánru historického biografického dramatu, postavená na vypilovaném scénáři, přesvědčivých hereckých výkonech a výtvarné kameře, která na sebe občas kvůli hledání co nejneobvyklejšího úhlu strhává zbytečně pozornost. Ačkoli jde v jádru "jen" o dialogy (jediná akční scéna se odehraje na moři), evokace přelomu 18.a 19.století (ať už na poli politickém nebo v Adamsově soukromí) diváka pohltí. Plus za to, že se seriál v posledním díle nevyhýbá ani zobrazení nemoci, stáří a smrti. A ústřední (titulkové) hudební téma je opravdu chytlavé. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (13)

  • John Quincy Adams byl prvním prezidentem, který nosil dlouhé kalhoty a také prvním prezidentem, který se nechal vyfotografovat. (JOHN.NY)
  • Symbolem minisérie je had rozsekaný na 8 částí s podtitulem Join or Die. Během americké revoluce sloužil jako symbol jednoty kolonií proti Britům. Jeho autorem je Benjamin Franklin. (rybitvi)
  • Abigail Adams spomína v seriáli "Biely dom" napriek tomu, že tento termín bol prvýkrát použitý až po nástupe Theodora Roosevelta o 100 rokov neskôr. (KoRner)

Související novinky

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

V posledních hodinách roku 2023 bohužel přichází smutné zprávy z Velké Británie. V sobotu 30. prosince totiž filmový svět ve věku pětasedmdesáti let náhle opustil anglický herec nominovaný na dvě… (více)

Reklama

Reklama