2012

• USA 2012
USA, 2009, 158 min (Alternativní 151 min)

Režie:

Roland Emmerich

Kamera:

Dean Semler

John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandiwe Newton, Oliver Platt, Tom McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Burić (více)

Před mnoha staletími po sobě Mayové zanechali kalendář, končící datem 21. 12. 2012. Proroctví, spojené s vizí katastrofy biblických rozměrů, potvrdí i indický vědec, zabývající se globálním oteplováním. Kvůli silné sluneční erupci zmutovala neutrina a v zemském jádru se začíná extrémně zvyšovat teplota. Představitelé všech vlád světa začnou realizovat tajný záchranný plán. V Číně zahájí stavbu zvláštních modulů, v nichž může katastrofu přečkat několik tisíc vyvolených. Lidstvu jako celku však nejsou dány rovnocenné šance. Na jakousi obdobu Noemovy archy si mohou zakoupit vstupenku jen ti, kteří zaplatí miliardu eur. Od současnosti do inkriminovaného data sledujeme stále hrozivější katastrofy a osudy několika povahově i sociálně rozdílných hrdinů. Mezi nimi dominuje čestný černošský vědec Adrian, pracující pro vládu, a neúspěšný spisovatel Jackson Curtis, který náhodou objeví pravdu a pokouší se se svou rodinou dostat mezi vyvolené. Nechybí však ani černý americký prezident, jeho dcera a cynický poradce, či ruský magnát s mladou milenkou... (TV Nova)

fars

Pamatuji si, že když jsem onehdá vycházel z kina, byl jsem celkem spokojený. Po letech viděno podruhé. Stále platí, že vetšina filmu je taková zábavná blockbusterová splácanina o konci světa. Za tu poslední natahovanou půlhodinu bych ale Emmerichovi nafackoval. ()

Hermione

Typický katastrofický film, kde hlavní hrdina(hrdinové) vše stihnou až úplně na poslední chvilku a vy předem víte, že to pokaždé stihnou. Ale jinak velmi dobře natočený film, který perfektě ukazuje sobeckost lidí kteří myslí jenom na peníze a vlastní pohodlí. ()

čidlo

Tohle je přesně to co chci. Neuvažovat je li to možné či ne. Jak by to bylo nebylo. Skvělá zábava,sranda akce triky( boží)! Na mně to zabralo pane Emmerich :-) 80% ()

papaJA21

Tak na tomhle filmu je bezpochyby nejlepší Woody. Samozřejmě že jsem na to šel a tušil že to bude volovina, samozřejmě že jsem čekal spoustu romantických osudových výlevů, samozřejmě že jsem věděl že americká vlajka bude hrdě plápolat v každém druhém záběru a věděl jsem taky že to bude našlapané efekty, ale přesto jsem odcházel dost otrávený. Co je na tom filmu hlavně špatně, jsou ne ani tak blbě zahrané všechny hlavní postavy, ale především jejich chybné obsazení. A to mám Johna a Amandu docela rád. Ale tady to opravdu ani trochu nefunguje. ()

Maty85

K dokonalosti tomu ještě něco chybělo, ale jako katastrofický film je to rozhodně přijatelný dílo a jde vidět , že se Emmerich po 10000 schopil a dal do toho všechno a rozhodně to tentokrát nebyla žádná romantika :-)) Herecký obsazení taky dobrý a R. Emmerich je zkrátka stejně vynikající režisér :-) ()

BoXBe

2012 je nekvalitně nastříhané, i proto se přes dvě a půl hodiny zdají tak dlouhé...Jinak se nedá čekat víc, než to co slibují trailery a to doslova....Stojí to za to v kině, ale znovu na malé obrazovce? Možná už nikdy... ()

messiah

Ímrich! Neumí tvořit (když stavěl pyramidy, byl z toho jeden z nejtrapnějších okamžiků kinematografie), umí ničit. A aby mohl ničit, musí stranou vše, včetně logiky a zdravého rozumu. A kdo dneska od jeho filmů ještě čeká logiku je nenapravitelnej a nevyléčitelnej snílek. Roland když dostane volnou ruku, urve se ze řetězu a jako hurikán (někdy) nebo jako vlna tsunami (jindy) běsní a ničí a vy sedíte a bavíte se i přesto že si celou stopáž říkáte že "si snad dělá prdel" a "na co to zas koukám?". Jako Godzilla se vřítí do vašeho kina, vy jen nevěřícně zíráte jako emzák o dni nezávislosti a přemýšlíte se jestli máte požadovat zpěv vstupné a odeslání tvůrce hvězdu bránou někam, kde už nebude moct škodit. Jenže poze do té chvíle kdy si uvědomíte, že vám dvě a půl hodiny utekli jako voda a že jste se vlastně celou dobu náramně bavili. Osobně mám čas od času na podobný film prostě chuť...a teď si uvědomuji že nikdo tyhle věci netočí líp než Emmerich. Když se bude držet svého kopyta, na jeho příští film zas nejspíš do kina půjdu. To vstupné v kině můžete v tomto případě (narozdíl od 10 000 b.c.) s klidným svědomím nechat. PS: Woody Harrelson = wow, yeah!!! ()

Ruuzha

Snímek využívá skvělého potenciálu konce roku 2012, kdy podle mayské kultury má dojít ke konci světa. Příběh je tedy víceméně jasný. Marný pokus lidsta odvrátit katastrofu, která se změní ve snahu zachránit alespoň pár šťastlivců. Film disponuje perfektními efekty tak apokalyptických rozměrů, že ho pravděpodobně v tomto směru už nikdo nikdy nepřekoná. Pokud jste milovníky katastrofických filmů, určitě si přijdete na své. Pokud ne, budete vytýkat místy až příliš velkou porci náhody a štěstí při cestě za záchranou hlavních postav. Ale o to v katastrofických filmech přece nejde. Hlavní je ukázat absolutní zkázu a dialogy a herecké výkony jdou trochu stranou, ikdyž Woody Harrelson byl excelentní :D. Tohle všechno se ale podle mě Emmerichovi povedlo a film předčil má očekávání nabytá komentáři z tohoto serveru. ()

emo

Tak, aby bolo jasné, milujem Emmerichove popcorňáky. Stargate, ID-4, Patriot aj Day after Tomorrow sú pre mňa kvalitné a zároveň nenáročné filmy. 2012 však podľa mňa uráža inteligenciu každého podpriemerne intelektuálne zdatného jedinca... Toľko trápnych debilizmov a bludov v jednom filme som nevidel ani nepamätám. Jediným plusom sú miestami skutočne úchvatné vizuálne efekty. ()

pakobylka

Vpravdě monstrózní dílo - škoda, že se jeho jednotlivé části nepodařilo dostatečně pevně propojit do jednoho celku, opakované úniky hlavních hrdinů v té poslední možné vteřině začínají po nějakém čase spíš unavovat. Výsledkem je tak pouze průměrný katastrofický film, který se sice pyšní dobrými (ne špičkovými !) vizuálními efekty, ale s ubíhajícími minutami se pomalu propadá do hlubin zapomnění podobně jako zemský povrch a jeho atmosféru postupně polyká oceán ... 2,5* ()

blitzer

Jelikož katastrofické filmy jsou jedním z mých oblíbených žánrů, a 2012 provází pověst snad toho nejkatastrofičtějšího ze všech, tak jsem si říkal, že musím být při hodnocení shovívavější. Bohužel už rozjezd byl neskutečně pomalej (pořádná akce přišla až po 3/4 hodině filmu). Navíc prostor mezi apokalyptickými scénami (které byly samozřejmě parádní, stejně jako krátká role Woodyho Harrelsona) byl vyplněn mnoha hluchými místy s pořádnou porcí nelogičností a klišé (velká objímačka na závěr mě dorazila). To vše jsem ale samozřejmě od Emmericha čekal, takže jsem se dopředu proti tomu obrněl... a proto dávám shovívé 4*. ()

dr.fish

Film by se dal rozdělit na dvě části. Akční části by se vcelku nedalo nic vytknout, odpovídá kvalitám amerického spektáklu. Obrázky hroutících se světů jsou bezesporu zajímavé a v HD je to pastva pro oči. Druhou částí je ovšem snůška sentimentálních slintů všech těch rodinnýcha prezidentských dramat. Češi mají hloupého Honzu a amíci pohádku o hodném prezidentovi. Kdyby z filmu vypustili všechny ty sentimentální blbosti, byl by to super akčňák. Takhle jen průměr. Chělo by to EXTENDED CUT!!! Řádně prostřihat!!!! ()

SHI-SHA

V podstatě jde jen o nový "DEN POTÉ". Má sice mnohem lepší efekty, ale nesympatičtí hlavní hrdinové film hodně sráží. SPOILER : Musím pochválit perfektní scénu, kdy se přílivová vlna valí přes Himaláje :-). Tahle samotná scéna stála za návštěvu kina :-). ()

Icefist

Nemám rád katastrofický filmy a to ať už je to voda, oheň, vítr, sopka... Ne že bych z nich měl špatný sny nebo něco podobnýho, ale prostě mě nebavěj. 2012 je určitě jeden z těch lepších co jsem viděl, ALE: klišé je tu ukrutná spousta. Zmíním jen jedno, který mě vytáčelo nejvíc, a to unikání hlavních hrdinů vždy přesně o pověstný vlásek. Musel bych usilovně přemýšlet, kdy naposledy a jestli vůbec jsem toho viděl v jednom filmu takový kvantum. Ale pokud tohle dokážete překousnout, tak samotné efekty jsou samozřejmě vynikající a film se dá solidně užít. U mě to nebude víc než 70 %. Oblíbená část- startování Bentley ()

mortak

Americká rodina přežila konec světa. Bohužel to nemusí platit o divákovi - koňská dávka patetických řečiček, absence humoru, dementní scénář, porušování všech možných přírodních zákonů v destruktivních scénách. 2012 měl být jistým způsobem pornografický film. Divák chce od něho jen TO jedno - DESTRUKCI. Jenže když první výživná scéna přijde po třičtvrtě hodině, a vše následující je prokládáno zdlouhavými okecávačkami, přičemž absurdní konec tomu nasadí korunu (je tu happyend! Tedy jen pro americkou rodinu!), zbude z očekávaného destrukčního orgasmu pouze kocovina. ()

WolfR

2012, je další katastrofický snímek režiséra Rolanda Emmericha, kterého tento žánr, opravdu baví točit. Jenže film není jen katastrofický, žánrově, ale i kvalitativně. Emmerich se tentokrát rozhodl, natočit film o konci světa, který má podle všeho nastat v roce 2012, podle Mayského kalendáře. Od takového filmu byste čekali, že to bude obrovské epické veledílo se spoustou zvratů a emocí. Jenže to se nekoná! Když už tohle ne, tak čekáte, jo katastrofický film, tak aspoň tam bude plno ničení všeho druhu a výbuchy a potopa a já nevím co všecko. A ano, to tam je, ale není to nic extra. Všechno je natočeno, tak klasicky a rutinně, je to prostě už okoukané. Ovšem, tvůrce musím pochválit za efekty, ty jsou fakt dobré. Ale jinak 2012 nepřináší naprosto nic nového do katastrofického žánru. Navíc myslím, že tich katastrofálních úkazů, by tam mohlo být více, popřípadě by tam mohl být nějaký nový, jiný, něco, co ještě v žádném katastrofickém filmu nebylo. Ale to se nekoná! Všechny katastrofy, co vidíte zde, jste už viděli v jiných filmech! K tomu všemu se film, skoro pořád zaměřuje na katastrofy v USA a jiné země moc neukazuje. Hlavní postavu filmu hraje John Cusack, on a jeho rodina, se chtějí dostat na archu, kterou vytvořili vlády světa, na záchranu lidstva. Teď nechci SPOILEROVAT, ale oni tam potom, ti lidé na těch archách řeší, koho pustí dovnitř a koho ne a celé je to, takové zmatené a hloupé. Navíc mě totálně zklamal závěr filmu, který je prostě špatný a ještě k tomu, s nehorázně trapným a otravným proslovem. Celý film se prostě točí kolem postavy Cusacka a on s rodinou unikají v nějakém dopravním prostředku a všechno za nimi se bortí. Prostě strašná blbost. Ani nevím, proč ty 2 hvězdu dávám. PS: Scéna, která mi utkvěla v paměti je letadlo, které vzlétá a ta ranvej, ze které vzlétá, se rozpadá. Samo o sobě už je to divné, ale ta scéna je tam vícekrát! ()

KajusaK

kdo má rád ,,scifi,, tak se mu to určitě líbit bude,na můj vkus dost přehnané..efekty pěkné práci to určitě dalo,ale to je snad vše co se mi líbilo :)) .. film je úspěšný jen kvůli názvu 2012, režiséři si nejspíš mysleli,že když natočí něco co se tak dlouho neustále řeší,tak zabodují,což určitě ne..děj to mělo..happy end na konec se nehodil..nereálné .. tá část s afrikou je také blbost..dávám hvězdu za herecké obsazení to se povedlo,efekty,jakžtakž ucházející děj. ()

Thorn

Ve filmu 2012 nám slavný režisér Roland Emmerich nabídl vskutku úchvatnou katastrofickou podívanou. Všechny akční scény jsou bezpochyby velkolepé a mistrně natočené. Počítačové efekty jsou skvělé a ani v nejmenším nezaostávají za absolutní špičkou. K tomu si pak ještě přičtěte celkem solidní herecké obsazení a měli bychom tu mít zaděláno na další veleúspěšný hollywoodský hit. Realita je však bohužel poněkud jiná. Emmerichova apokalyptická vize totiž rozhodně žádným nablýskaným hitem není. Ve skutečnosti se naopak jedná o poměrně jednoduchý až triviálně hloupý film, který vlastně nenabízí nic jiného, než zdařile natočenou destrukci celé naší planety. Někdo by sice mohl namítnout, že katastrofické filmy už takové zkrátka jsou, jenže tady to ještě významně doráží obrovská tuna úplných pitomostí a dětinsky směšných klišé. Shrňme si to pěkně popořádku. Jakýsi vědec v roce 2009 odhalí, že je zemské jádro zahříváno neutriny vzešlými ze solárních erupcí. Jakožto člověk, který má dobré znalosti fyziky, musím říct, že už jen tato věta sama o sobě je totální úlet. Jenže pozor, ono to ještě není všechno. Tahle blbost s neutriny by se totiž měla v praxi údajně projevit čímsi, jako pohybem tektonických desek. Ve výsledku by potom mělo dojít k různým zemětřesením, mohutným vlnám tsunami, či sopečným erupcím. No prostě ke všem možným katastrofám, které na platně vypadají dobře. Tento zlověstný scénář pak odhalí i další vědci. Vlády celého světa však nechtějí připustit, aby mezi lidmi došlo k panice, a proto všechny tyto vědce postupně likvidují. A teď nemluvíme jen o takových vládách jako je třeba ruská nebo čínská, ale i o té americké. Wow, to je docela síla, že? Ale dál je to ještě mnohem zajímavější. To nejlepší řešení, jaké dokáží představitelé všech předních zemí světa vymyslet, je totiž takové, že se prostě postaví jakési obří archy, na kterých by měla být zachráněna ta nejnadanější a nejslibnější část společnosti. Protože až se vše zklidní, tak jen takovíto lidé budou bezesporu schopni na Zemi opět vybudovat civilizovanou společnost. Koneckonců, proč ne? Dává to smysl. Když třeba ve Hvězdné bráně hrozila zkáza planety, byly také evakuování jen ti nejlepší z nejlepších. Jenže zatímco ve Hvězdné bráně se jednalo o různé špičkové vědce a erudované odborníky, ve filmu 2012 jsou za poslední naději lidské rasy považováni různí ruští gauneři, jejich milenky či jedna devadesátiletá stařenka se svými roztomilými pejsky. Mimochodem postava Olivera Platta, prezidentova dcera či nějací čínští nádeníci na mě taky nepůsobili zrovna důvěryhodně, pokud by se mělo jednat o obnovu lidské civilizace. Na druhou stranu hrdinný americký prezident zůstává až do konce se svým lidem, aby s ním oslavil Den nezávislosti. Á pardon, to je vlastně jiný Emmerichův film. Aby se pak člověk mohl dokonale vcítit do pocitů obyčejných lidí, nabízí mu film jakožto hlavní protagonisty příslušníky jedné úplně normální americké rodinky. Otce hraje John Cusack, matku Amanda Peet. Ti dva spolu mají dvě malé děti, chlapce a dívku. K tomu je tam pak ještě jeden chlapík, který tak trošku přebývá, ale naštěstí se celkem rychle odporoučí. Jelikož není ústřední rodinka ničím výjimečná, tak bohužel skončí na seznamu postradatelných a tím pádem má vstup na palubu archy odepřen. Hlavní hrdiny to ale nikterak neodradí a přes veškerou nepřízeň osudu se pokoušejí na jednu z lodí za každou cenu proniknout. Celá věc se však ještě dramaticky zkomplikuje těsně před vyplutím. Nějaký génius totiž nalodění vyvolených osob na archy naplánoval přesně na okamžik, kdy má být všechno v okolí zaplaveno obří tsunami. Tomu říkám dokonalé načasování. Hele, nebylo by lepší odbýt to třeba týden předtím? Nebo rovnou měsíc? Přece jen, jistota je jistota a zápasit s nedovřenými dveřmi ve chvíli, kdy je vaše loď nekontrolovaně unášena mohutnou vlnou přece jen není žádná legrace. Ono je to celé dost zvláštní, protože z děje filmu jasně vyplývá, že různí vědci a odborníci měli celkem jasnou představu, kdy přesně se začnou všechny ty katastrofy projevovat a také na jakých místech k nim dojde. Stejně tak samozřejmě museli vědět i to, že Afrika nebude tím vším nijak zasažena. Nebylo by tedy mnohem rozumnější, kdyby během těch tří let, které měli světoví lídři k dispozici, nějakým způsobem kolonizovali Afriku a přemístili tam tolik lidí, kolik by jen byli schopni? Rozhodně mi to přijde jako rozumnější nápad, než stavět nějaké obří lodě a potom uprostřed moře čekat na zázrak. A buďme upřímní. V reálu by to přesně takhle proběhlo a ta kolonizace by byla jakákoliv, jen ne nenásilná. On by k tomu děj filmu stejně nakonec dospěl, protože předpokládám, že nikdo z těch lidí na lodích by asi neměl zrovna zájem žít do konce života podle afrických zvyklostí a kultury. Takže tu máme zdánlivě pozitivní konec, který je však ve skutečnosti velmi znepokojivý. Kdoví? Možná, že se pod slupkou hloupého mainstreamového filmu pro celou rodinu nakonec skrývá nějaké hluboké a temné poselství, která by nás mělo varovat před námi samými. Já si ale myslím, že spíš asi ne. Řekl bych, že 2012 je skutečně jen onen hloupý mainstreamový film pro celou rodinu, za jaký se před diváky vydává. Právě proto jej také hodnotím pouhými dvěma hvězdičkami, které si tento snímek dle mého názoru plně zaslouží. () (méně) (více)

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Den nezávislosti 2... a 3?

Den nezávislosti 2... a 3?

14.11.2009

Tenhle Emmerichův trik už známe. Pokaždé, když chce přitáhnout pozornost k novému filmu, vytasí se s řečmi o pokračování svého největšího hitu (Vin Diesel podobně používá bludy o dalším Riddickovi).… (více)