2012

• USA 2012
USA, 2009, 158 min (Alternativní 151 min)

Režie:

Roland Emmerich

Kamera:

Dean Semler

John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandiwe Newton, Oliver Platt, Tom McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Burić (více)

Před mnoha staletími po sobě Mayové zanechali kalendář, končící datem 21. 12. 2012. Proroctví, spojené s vizí katastrofy biblických rozměrů, potvrdí i indický vědec, zabývající se globálním oteplováním. Kvůli silné sluneční erupci zmutovala neutrina a v zemském jádru se začíná extrémně zvyšovat teplota. Představitelé všech vlád světa začnou realizovat tajný záchranný plán. V Číně zahájí stavbu zvláštních modulů, v nichž může katastrofu přečkat několik tisíc vyvolených. Lidstvu jako celku však nejsou dány rovnocenné šance. Na jakousi obdobu Noemovy archy si mohou zakoupit vstupenku jen ti, kteří zaplatí miliardu eur. Od současnosti do inkriminovaného data sledujeme stále hrozivější katastrofy a osudy několika povahově i sociálně rozdílných hrdinů. Mezi nimi dominuje čestný černošský vědec Adrian, pracující pro vládu, a neúspěšný spisovatel Jackson Curtis, který náhodou objeví pravdu a pokouší se se svou rodinou dostat mezi vyvolené. Nechybí však ani černý americký prezident, jeho dcera a cynický poradce, či ruský magnát s mladou milenkou... (TV Nova)

endymion

Dostal jsem přesně to, co jsem od Emmericha čekal. Dobře mi tak. Destrukce 100%, Thandie Newton 80%, Woody Harrelson 60%, morální poselství 40%, příběh 20%, John Cusack 0%. Zkrátka je to tak blbý, až je to pěkný! ()

Naranyan

Právě jsem došel z kina. Naposledy se mi poštěstilo, no jéje to už je nějáký ten pátek. Nicméně volba to dle mého názoru byla velmi dobrá. Snad právě i proto nemohu 2012 hodnotit jinak. Časem, až se mi film pod ruky dostane v DVD kvalitě, možná i rád, rozdiskutuji připomínky k místy "levným" digitálním efektům. To je vlastně jeden z hlavních důvodů, proč vobla místa pro sledování padla na kino a sice grandiózní audiovizuální nářez. S tím jsem šel do kina a doporučuji to i vám. Známe Emmericha a bylo by snad chybou čekat něco jiného. Hluboké myšlenky hledejme v jiných filmech a buďme rádi, když záležitosti pro širokou veřejnost vypadají takhle. Stačí se oprostit od hnidopyšství tolik typického pro moderní dobu a máme velmi dobrou šanci se skutečně pobavit a odreagovat. Špetka humoru byla třešničkou na dortu. Proč tedy né 5 ? Emmerichu, přesto přeze všechno bych tě zlískal zprava zleva za ten konec, to byla opravdová, nefalšovaná katastrofa. ()

sashator

Když jsem šel na tento film do kina, měl jsem trochu obavy. A musím říct, že byly zybtečné. Ano, není to na nominaci na Oskary, ale na druhou stranu svůj účel splnil. Je to pohodový film, u kterého člověk nemusí přemýšlet a múže si užívat akci, není to o scénaři, ale o zábavě. Trikové scény, kterých je zde poměrně dost, jsou někdy úchvatné. Samozřejmě se ani tento film neobešel bez přehnaného amerikanství a šíleného patosu ( ala "přeci je tu všechny nenecháme, co byste pak řekli svým dětem"), ale to už ke katastrofickým filmům zkrátka patří. Líbilo se mi to mnohem víc než např Den poté. Shrnuto a podtrženo- pěkné 3 hvězdy. PS: Woody Harrelson zde hraje výborného magora! ()

WHMMD

Jedna hviezdička za skvelého Woodyho Harrelsona. Inak je to jedna obrovská sračka, ktorú nezachránia ani tony digitálnych efektov. Od Emmericha sa mi páčil jediný film, a to 10 000 BC. ()

Mr.C

Schválně sem na to šel do 2 sálu na Smíchově, páč má největší plátno a užil si ty efekty, jinak to byla parodie na americkej film nebo to byl americkej film?? :) ()

Thrill

Dechberoucí efekty, ze začátku i příběh, který neuráží, ale celé to ruinuje neskutečně kýčovitá poslední půlhodina filmu, kterou jsem zklamaně prozíval. Každopádně ale zážitek. ()

raky

Noooo velmi velmi zle, herci tam hadam ani neboli, teda som si ich nevsimol kvoli ich vykonom, Akcia bola taka, ze hmmm noooo ok, ale ta herecka nemohucnost to urcite prekonala a zatienila, pretoze bola tak genialne zla, ze koniec sveta. odpad odpad odpad, urcite netreba ist, radsej si dat cervene vinko a potom hrat s prazdnou flasou flasu, urcite to bude prijemnejsie :) ()

pájap

pro mne nejočekávanější film roku.samozřejmě jsem ještě před zhlédnutím filmu četl spoustu hodnocení ve stylu-emmerich je vysokorozpočtový žabař.......atd. a mé hodnocení?u některých scén jsem se smál,třeba jak cusack vyleze z rozpadající se země a doběhne letadlo,u některých bych řval,-třeba u té rodiny ,když se na ně řítí vodní masa,ale celkově si myslím,že zábava je to náramná.řekněte,viděli jste někde jinde takovéhle efekty? samozřejmě by film neměl být pouze o nich,ale já bych tak kritický nebyl.líbilo.a až to uvidím na bluray disku,tak to bude teprve mazec.papa ()

redsauce

Myslel jsem si, ze uz takovy snimky natacet nebudou. Rozumeno americky. Ale ne, nektery dementi v tom bohuzel jedou dal. Mate predstavu, ze by americky prezident opravdu zustal a obetoval se. Vidim to spis takhle. Rok 2012. Pane presidnte, letadlo uz ceka, musime opustit bily dum. Ne, ja zustavam. Ale pane, to znamena jistou smrt. Ano, objetuju se pro Ameriku. Jste si tim uplne jisty. Vlastne ani moc ne, muzu tedy letet s vami. Jiste pane presidente. A muzu si vzit i sveho psa? Jiste pane presidente. A svoji kocicku? Ano pane presidente. A co myho krecka. Na krecka uz se prosim vyserte pane presidente. ()

TimStar

Konečně pořádnej sci-fi film, ve kterým nic nehcybí, zasmějete se, zapláčete a budete tajit dech. Efekty jsou taky výborně zpracované, nemám proti tomu žádný výhrady i když jako mohlo to mít už v tak targickým konci, ještě tragičnější konec ;-D ()

Africanus1

Po ryze technické stránce nemůžu Emmerichovi opravdu nic vytknout, to ostatní už je v podstatě jenom balast. Místy velmi směšný, ale jinak docela koukatelný blockbuster. ()

garten

Ako čo sa týka príbehu, zápletky hrdinov, tak to nula bodov. Clishe. Všade bolo cítiť clishe,a veľa nelogických vecí.Nebolo tých miliardárov nejako veľa ? Prečo všetko horelo,praskalo hneď za hlavnými hrdinami filmu ? Film som si predstavoval inak. Ale dalo sa na to pozerať, akčné scény ako sa všetko ničí, všetko padá atď bolo na vysokej úrovni. Katastrofické filmy veľmi nemusím,ale tento je celom vydarený. ()

kondomxxl

Čo povedať ? Dva a polhodinová snímka ma skutočne prekvapila, nakoľko som od toho čakal len skvelé efekty. Našťastie som toho dostal oveľa viac a ten čas stál skutočne zato. Hlavne musím pochváliť efekty, myslím že lepšie to už ani byť nemohlo. Čo mi až tak nepasovalo, je že ide skôr o rodinný katastrofický film (ktorý však nie je), takže happy-end tam musel byť tak či tak. Ale film to kompenzoval tisíckami a tisíckami obeťami ktoré umierali pri tých skvelých scénach (L.A., D.C....) a hlavne sa odlišoval od ostatných katastrofických filmov, kde trvá 'katastrofa' asi pol hodinu a potom pustina. No ale najviac sa mi zapáčila vedľajšia myšlienka, že svet ovláda partička ľudí ktorých možno ani nepoznáme, a čo sú ochotní spraviť pre ľudstvo (teda nič). Či si to pozriem viac krát ? No tie skoro 3 hodiny ubehli naozaj rýchlo, ale neviem či si na to nájdem čas, ak hej tak kvôli efektom a Woodymu Harrelsonovi ;-) V skratke - ide o najlepší katastrofický film aký sa tu zatiaľ objavil :-) ()

Diegog4

Celkem kvalitní dílo ovšem kdyby nebyli počítačové triky a natáčení ve studiu tak průhledné dal bych o * navíc a jedna je odebraná za ten super šťastný happy end to byla hrůza ()

Whoossain

Katastrofický film vystavěný na základě standardních postupů, které bylo možné vidět v tomto druhu snímků už nesčetněkrát. Z šedého průměru tak 2012 vyzdvihují především destrukční orgie a sympatický hlavní hrdina. Zejména v závěru se ale bohužel dočkáme i několika WTF momentů, zejména lovení kablíku z obřího soukolí mě doslova nudilo. I přesto dávám hlavně kvůli destrukci a Johnu Cusackovi 4* s tím, že přimhouřím obě oči. ()

jerrik7

Působivý a reálný námět filmu dovedený do geniality použitím digitálních triků zobrazujících hroutící se budovy, mosty, města kontinenty. Člověk žasne, zda budou digitální technologie a technika vůbec schopny jít ještě dále. Kam? Tento digitálně technický zázrak s dech beroucími pohledy na hroutící se krajiny je však zcela devalvován diváka urážejícími slabomyslnými scénami, kdy po krkolomném pádu zůstane hrdina viset na hraně skály za konečky prstů jedné ruky, jedoucí auta přeskakují desetimetrové průrvy a letící kameny (v podobných filmech možno dosadit střely ze samopalů, děsivá ozubená soukolí, ostré zuby krokodýlů) minou hrdinu jen o zlomky milimetru. Jedna jediná taková scéna devalvuje film s jinak napínavým námětem i dějem na nulovou hodnotu. V tomto filmu se takové scény nepočítají na stovky, ale spíše na tisíce. Neuvěřitelná nuda. Dotírají na mne neodbytné obavy o duševní zdraví lidstva. Co je to za lidi, kteří jsou schopni takový nesmysl, takový škvár, takovou nekonečnou trapnost vytvořit. A pro jaké lidi ty neuvěřitelné blbosti tvoří? Kdo je ochoten na to dobrovolně koukat a ještě za to platit? (bohužel třeba já - naivní oběť, která naletěla). Jsou snad vděčnými diváky takových slátanin mladí hoši s mozky vymytými sezením u počítačových her, podobného ražení jako tenhle film, dvacet hodin denně, sedm dnů v týdnu? A kolik takových lidí je? Moji rozjitřenou mysl uklidňuje naděje, že počet takto duševně chorých lidí nepřevyšuje množství bláznů v kterékoli minulé době. Neklid se však vrací při otázce, jak se může vyplatit točit tak nákladné filmy pro nepatrný počet duševně chorých lidí. Korunu všemu nasazuje neméně choromyslná šablona americké affirmative action - pozitivní diskriminace u které tvůrci filmu podobně jako u slabomyslných šokových scén neznají hranic, když prakticky všichni bílí hrdinové jsou morálně deformovaní padouši nebo alespoň úchylové, zatímco všichni černoši, míšenci a Asiaté jsou křišťálově čistá, neposkvrněná ušlechtilost. Proč tvůrci a producenti filmu, předpokládám, že bílí, serou své vlastní rase na hlavu? Tvůrci filmu dělají z diváka idiota. ()

mayla

Luxusní velkofilm, který bychom urazili koukat na něj někde na malinké obrazovce PC či televize, 2012 prostě patří na plátna kin. A navíc-myslím, že bych nehodnotila tak vysoko, protože by prostě nevyniklo to, co vyniknout mělo. Oceňuji hlavně tsunami- jsem vodní znamení a na vodu jsem fakt ujetá, fascinuje mě. Nicméně co být opravdu nemuselo byl ten americký konec (vyplave-nevyplave). Netušila bych, že mě film tohoto druhu tak dostane, napětí jsem si užívala. Hlavně destrukční scény budov, které jsem navštívila osobně.Zvláštní pocit...:-) ()

wellfish6

Dávám nakonec tři hvězdičky, ale za první hodinu filmu bych přidala čtvrtou (efekty fakt dobrý). Nakonec mě scénáristé přesvědčili, že i ty tři jsou hodně. Americká klišé mi nevadí v romanťárnách, ale v katasrofickém filmu? Ty jejich ručičky chytající se na poslední chvíli okraje propasti a hrdinný otec zachraňující své děti, manželství a tím vlastně celé lidstvo... omg! ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Den nezávislosti 2... a 3?

Den nezávislosti 2... a 3?

14.11.2009

Tenhle Emmerichův trik už známe. Pokaždé, když chce přitáhnout pozornost k novému filmu, vytasí se s řečmi o pokračování svého největšího hitu (Vin Diesel podobně používá bludy o dalším Riddickovi).… (více)