Reklama

Reklama

Příběh natočený podle skutečné události, kterou ve své knize "The Informant" popisuje Kurt Eichenwald. V noci na začátku listopadu roku 1992 se vysoce postavený úředník společnosti ADM (Archer Daniels Midlands) Mark Whitacre (Matt Damon) přizná agentovi FBI Brianu Shepardovi (Scott Bakula), že řídící pracovníci včetně Whitacrea samotného se opakovaně scházeli s konkurenčními společnostmi, aby upravili ceny lyzinu – potravinářské přísady. Byla to původně Whitacreova manželka (Melanie Lynskey), která Whitacrea přiměla, aby nelegální upravování cen zastavil, jinak půjde na FBI sama. Bylo to vůbec poprvé, co se přímý účastník takového kartelu dobrovolně přiznal... Mark Whitacre asistoval FBI při shromažďování důkazů tajným nahráváním veškerých aktivit během obchodních jednání ve všech koutech světa včetně Tokia, Paříže, Mexico City a Hongkongu. Po dobu jeho práce v utajení, která trvala téměř 3 roky, se podařilo shromáždit stovky hodin audio a video nahrávek, které dokumentovaly ilegální úpravy cen potravinových přísad po celém světě. Jednalo se o největší kauzu svého druhu. Whitacre byl považován za národního hrdinu. Pro některé ale jen do té doby, než tiskem po celém světě proběhla zpráva, že Whitacre během práce v utajení pro FBI zpronevěřil 9 milionů dolarů společnosti ADM. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (141)

predators 

všechny recenze uživatele

Tak tohle může bavit opravdu jen kartelové podvodníky a finanční zástupce, kteří jsou "mistry ve svém oboru"! Do půlky filmu nemáte páru o co jde a v druhé půli sledujete, kolik si Whitacre (Matt Damon) nahrabal. Bohužel ani nemůžu říct, že se jednalo o komedii, zasmál jsem se všeho všudy asi jednou. Jenže se tomu ani nedivím, v tak úzce specifikovaném prostoru se toho moc vymyslet nedá. Spíše se divím, že se někdo pustil do toho, aby tento příběh zfilmoval. Zajímavosti: Podle mě si Whitacre přišel ještě na mnohem větší částku. Hovoří se něco okolo 15 milionech dolarů... :-) 35% ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Kdyby Matt Damon nehrál takovýho šílenýho kreténa, kterýho jsem snad v ani jedný scéně nedokázal vystát, tak bych tomu možná dal víc. Jenže kdyby ho nehrál, tak by to nebylo o člověkovi, který skutečně existoval. No a já jsem koneckonců rád, že jsem o něm nikdy neslyšel, protože bych mu asi musel vlepit facku, aby se probral a začal žít v realitě. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Steven Soderbergh zase jednou ztratil kontrolu nad svým dítkem. Vysoce produktivní filmař se vytasil se skutečným příběhem, kterak jeden úředník přiznal agentům FBI o machinacích s cenou esenciální aminokyseliny v potravinách. Karty tak záhy vyložíme na stůl, jenže horská dráha se nekoná, jen vnímáme další a další dialogové scény, kterak úředník lže i nastavuje krk, ale myslí i na zadní vrátka. Matt Damon slušný, já však čekal něco živějšího a atraktivněji podaného. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

25.12.2010 ~ Matt Damon jako blbec naroubovaný do průseru a to hned nadvakrát, co nakonec spláče nad výdělkem jako blbec a vlastně je blbec. A ještě vypadá jak blbec, což měla být asi ta komediální složka, která ve zbytku snímku absentuje. Co to sakra mělo být? ~ Matt Damon je nějaký chemik, který se vypracoval na vedoucí pozici ve firmě na výrobu Lecitinu. Firma ale nefunguje tak úplně košér a Matt to ví, přímo se na tom spolu se svými nadřízenými podílí. Já už vlastně ani nevím proč, ale do firmy se začne sáčkovat FBI a Matt má na kahánku. FBI mu totiž hodlá nasadit do domovní linky štěnici, jenže Matt by byl nerad, aby odposlouchávali všechno. Začne se bát, že na machinace FBI přijde a raději s nimi začne spolupracovat. To se samozřejmě firmě nelíbí a tak na Matta něco někde vyhrabe. FBI tak na Matta není zrovna pyšná, ale Matt zase s něčím přijde a firma zase něco vyštrachá a tak dále. Matt je vlastně takový prosťáček (čti blbeček) a tak se tohle "on spolupracuje, firma něco najde, agenti jsou za voly, Matt s něčím přijde..." několikrát opakuje až do chvíle, kdy je Matt natolik zdiskreditovaný, že prostě jde do vězení. A to, že firma domlouvala s konkurenty ceny na trhu už vlastně nikoho nezajímá. Matt nebyl svatý, nakradl si taky a doplatil na to. A o čem že ten film vlastně byl? O ničem! Naprostá nuda a ztráta času. Matt Damon zřejmě musí splácet dům, protože jinak si Damonovu přítomnost v tomhle neumím vysvětlit. Šmarja Josef, ach jo. ~ PS: Pak je tu ještě možnost, že jsem to nepochopil. Pro mě se ale jednalo o takovou nudu, že neplánuji v následujících dvou životech pokoušet se o napravení své případné chyby. ()

ORIN 

všechny recenze uživatele

Hlavní postava filmu mi tak trochu připomíná režiséra Steven Soderbergha. Nejdříve udává směr nebo jej po ostatních následuje, podporuje ho, aby pak v dalším okamžiku šel zcela proti proudu a zažitým konvencím (Soderberghova filmová kariéra a pracovní kariéra - lhaní - Mark Whitacrea). [==] Je velká škoda, že spousta potenciálních diváků dává od tohoto filmu ruce pryč při pouhém pohledu na hodnocení. Přitom se před projekcí stačí podívat na plakát, který vypovídá naprosto o všem, co film divákovi sděluje - stín, který Whitacre vrhá ho o mnohé převyšuje a především není pravdivý, protože to, co Whitacre říká vyšetřovatelům/manželce/vedení firmy, může být/nemusí být/není pravda a co je nejdůležitější, už ani sám Whitacre neví, čemu věřit. Kolik pravd byste také chtěli slyšet od chlápka s naprosto nevkusným oblekem, obludnými kravatami, slizkým účesem a knírkem aneb ať žijí devadesátky. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (8)

  • Ginger Whitacerová (Melanie Lynskey) říká psychiatrovi, že mají osm aut a tři z nich nebyla nikdy použita. Whitacre během filmu skutečně řídí pět aut - Porche 911 Carrera S, Ferrari 348, BMW řady 8, Mercedes-Benz SL a Lincoln Town Car. (Sony1994)

Související novinky

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí

17.03.2009

Ať už vás napadlo cokoli, následující řádky jsou samozřejmě o možných pokračováních úspěšných trilogií. Matt Damon potvrdil, že se s Paulem Greengrassem opravdu chystají na dalšího Bournea, ale že… (více)

Reklama

Reklama