dormouse

Studenti na německé střední školy mají týdenní projekt, věnovaný autokracii. A my vidíme, jak se zdánlivě nevinně rodí fašismus. Do ideálů jakými jsou Pospojitost, Vzájemná pomoc, Solidarita. Satčilo málo, jen silnější rukou žáky zorganizovat a spustí se lavina událostí. Ruku v ruce s Pospojitostí a Solidaritou kráčí i Síla kolektivu a Násilí. Učitel Rainer, sám duší anarchista, dostal téma autokracie spíš za trest, přesto z něho vykřesal oheň, který sám nečekal a nevítal. Zajímavý a děsivý příbeh podle skutečnosti vnucuje otázku: Jsi si jistý, že ty bys byl tak silný a prozíravý, že bys nepodlehl? ()

Angelino

Bolo mi z toho zle. Väčšinu filmu. Búrilo sa vo mne všetko, čo je pre mňa dôležité. Prebudené emócie, vyplávajúce sa hodnoty, zlosť, že také niečo stále môže byť možné. Že nevidia, čo sa vlastne deje, kam sa to uberá a kde až to môže skončiť. A stále som si uvedomoval, ako veľmi realistický celý príbeh môže byť. Ako ľahko sa dá manipulovať. Ako málo stačí. Úžasná simulačná „hra“. Výborný nápad. Nič neposunie študentov ďalej, ako silný osobný zážižitok. Už niekoľko krát som v svojej práci inštruktora a školiteľa riešil v tíme otázku hraníc. Kam až môžeme zájsť. So všetkým čo viem, čo poznám a čo som zažil sa mi žiada povedať: „Mne by sa to nemohlo stať. Vedel by som rozoznať hranicu“. No zároveň si uvedomujem, ako hlboko sa môžem mýliť. Práve pevné presvedčenie, moment, keď prestaneme pochybovať, viera, že máme všetko pod kontrolou je tou Kvapkou. Kvapkou, ktorá vychýli misky váh zo „silného poučného zážitku“ do nebezpečného experimentu s nenávratnými dôsledkami. Projekt die Welle určite študentov poučil. Nikto zo zúčastnených nezabudne, ale stálo to za to? ()

Ondis

Famózní drama podle skutečné události. Jak dokáže "oborový týden" zamíchat s celým školním kolektivem, kolik zloby ale i přátelství iniciátor (profesor) nechtěně vyvolal. Hodně zajímavá situace, která se může stát kdekoliv jinde ve světě. A abych se přiznal, opravdu nevím, jak bych se v této kolektivní vášni pro "dobro" zachoval já... ()

tadejda

Některé momenty mi přišly relativně absurdní, například to jak se z německejch puberťáků stane za týden Hitlerjugen. ()

Ezekiel1

Neznám film, který by si více v současné době zasloužil komentář. Vzhledem k tomu, že byl tento příběh natočen podle skutečné události, tak přímo vyzývá k nějakému stručnému hodnocení. Pokud se zabýváte historií a nástupem fašismu, tak je zde skvěle vykresleno jak dokáže vůdčí osobnost, která má své charizma zamávat s davem. Nejdřív si tato ideologie dokáže podmanit lidi, kteří jsou vyčleněni ze společnosti ať už ze strany svých vrstevníků-přátel nebo vlastní rodinou(ideální ukázkou byl sebevrah Tim). Lidé mají strach a bojí se, ale pokud cítí, že mají někoho o koho se mohou opřít, tak jdou hlava nehlava za svým cílem. Sám učitel Rainer rozhodně nemohl předpokládat, co se nakonec z jeho projektu vyklube. O to větší pak jde mráz po zádech, zděšení a zároveň poučení, které graduje postupným vyvrcholením, kdy se celé jeho snažení vymyká z rukou. Příběh se neobešel bez tragédie a takhle daleko zašel pouze za jeden týden. Kdo ví...kdyby za záchranou brzdu nasáhla sama vůdči osobnost, kam by celá věc zašla. Měli bychom se nad Die Welle zamyslet a pouštět i dalším generacím, aby věděli kam taková z počátku "nevinná" záležitost může zajít, když nebudeme ostražití. ()

kobe6

Tento styl se mi libí (např. Klass), jelikož jsem stále student střední školy. Dobře zpracovaná psychologie postav, jen možná trochu předvidatelná. Tim byl od začátku magor už jak pálil hadry. Učitel měl něco do sebe a na konci mi ho bylo líto. Koncem bych řekl, že mě zaujala kamera ve vodním prostředí. Shrnutí: Velice dobré a naučné. 4* ()

vodafone

Vlna od dneška bude zaplavovat celé Německo.. a kdo se ji postaví do cesty Naše vlna ji smete! - Špičkový film, diktatůra a snadná ovlivnitelnost v dnešní době. Film natočen podle skutečné události. Pět hvězd za připomínku, že máme přemýšlet samy. ()

pakosak

Wow. Docela působivé... ale vzhledem k celkové délce příběhu (týden) mi to přijde trošku moc. A nebo k tomu přistujuji jako oni? Diktatura nemůže nastat? Hm... težko říct.. ()

Ještěřák

Film-provokatér, který mi rozhodil sandál vo velkom štyle, a proto jsem ho odměnil tak jak jsem ho odměnil. Divák si možná uvědomí, že některé podstatné prvky autorkracie (všimněte si, že to zní mnohem líp než diktatura) můžeme vidět kdykoli vystrčíme paty z baráku, a že se ještě za pět minut dvanáct jeví jako moc fajn věc. Vždyť ještě když ten árijec z Napoly rozflákal nos své prostořeké klapustýně, považoval jsem to za jedno z nejmírnějších řešení. Holt je mi 24, nudim se, necítím žádný zeitgeist a jsem tedy manipulovatelný. A je mi to nejspíš všechno u rekta. ()

Standito

Ako taký zdvihnutý ukazovák, že aj v dnešnej spoločnosti je niečo také možné, je to fajn, ale...neveril som. Neveril som, že sa dajú masy zblbnúť tak rýchlo, neveril som, že sa nájde len hŕstka ochotných bojovať proti. No možno sa mýlim a pravda je (nanešťastie) niekde inde. ()

Jorge-Z

Impozatní nápad se zrodil v Rainerově hlavně při hodině autokracie. Myslím si, že v dnešním světě nic není nereálné, a tady se to jen potvrzuje. Jen škoda, že některým jedincům přerostl tento experiment přes hlavu, ale i v minulosti to tak vždy bývá. ()

jasiska

Parádna záležitosť. Spoločnosť vo fľaške a spoločenský experiment, ktorý osvetľuje niektoré veci, čo sa stali v minulosti a zároveň varuje, že sloboda je proces a treba za ňu neustále bojovať. ()

McFee

Film začíná v hodně svižném tempu a člověk by ani neřekl, co se z toho vyklube. Dennisi Ganselovi se podařilo perfektně zvládnout stupňující se napětí a fanatismus k vlně. Ze začátku vše začíná jako sice trošku zvláštní projektový týden, ale k tomu co se z toho vyvine se ani neblíží. Učitel (Jürgen Vogel), položí svým studentům otázku: Takže vy si myslíte, že diktatura v Německu by už nebyla možná, jo? Studenti si myslí že ne a tím začíná experiment. Žáci se postupně nadchnou pro novou skupinu a vymýšlejí jak ji zlepšit, co vymyslet nového. Z filmu doslova dýchá atmosféra hraničící postupem času až s fanatismem. Během filmu se postupně vykreslují charaktery jednotlivých postav. Z nichž některé začínají vlně zcela propadat. Celkem překvapivě film dokresluje pop-punková hudba, která k němu z nějakého záhadného důvodu prostě pasuje a zvláště v akčnějších pasážích výborně stupňuje zážitek z filmu. Co bych chtěl na konec vyzdvihnout, byla technicky a zvláště kompozičně perfektní kamera, která se u snímků tohoto tipu jen tak nevidí. ()

Xavi6

Perfektní myšlenka diktátorského systému. Stačí mi jenom, když si vzpomenu, jak na začátku všichni tvrdili, že taková diktatura jako byla za doby Třetí říše již nelze nastolit. A ono se to přeci (skoro) stalo.A toto bylo způsobeno jen hloupou počáteční chybou, která kdyby se nestala, tak by se možná nic takového nedělo. Nejvíce mě zaujali jednotlivé postavy, jeden normální klučina, jeho baba posedlá svou pýchou, další týpek, co byl na Vlně závislý. Parádní požitek ne-hollywoodského vzniku. ()

Schuldiner

Asi nejlepší německý film v historii filmu! Ne asi, ale určitě!!! Opravdu zajímavá podívaná s grandiózním koncem! K zamyšlení, k diskuzi jako dělané. Rozhodně provokativní a vhodné doporučit komukoliv... ()

Drirr

Umím si naprosto představit, jak palčivé je tohle téma v Německu. Opravdu dobrý film, který má co nabídnout především z hlediska podnětů k zamyšlení. Snímek se nese ve velmi příjemně civilní (A o to děsivější) rovině a postupně buduje cestu k velmi silnému závěru. Ganselovi se povedlo udržet na uzdě nějaké ambice k obrovským přesahům a bombastickým objevům a místo toho podává velmi jednoduchý a uvěřitelný příběh o tom, jak lze zcela ovládnout člověka, když se ví jak na to. Velmi dobré herecké výkony a to i v dětských rolích a zasloužená pětihvězda. ()

Disease

Pěkně natočeno, ani chvíli jsem se nenudil. Ze začátku mi přišlo, že zmanipulování za týden je trochu za vlasy přitažené, ale nakonec proč ne: oblíbený učitel vs. puberťáci (hlavní cílová skupina většiny reklamních kampaní) + pár labilních jedinců, celkem jasný výsledek. ()