ecis

Dalsi "Das Experiment". V urcitych strankach lepsi a v inych horsi. Vystizne opisana "vlna" fanatizmu a ovplyvnitelnosti cloveka - najma dnesnej znudenej mladeze. Nemecku produkciu je z toho silno citit, ale nieje to naskodu, skor naopak. Ked o fasizme tak Nemecko. Film ma spad, dobry scenar, par prehnanych scen, ale zaujimavy zaver. P.S: Frederick Lau v ulohe Tima bol fanatik ako vysity. ()

Luckyman

To bol teda skvelý film! Ukážka, čo sa môže stať ak niekto s nami začne manipulovať, my si to vôbec neuvedomíme a postupne sa to rozšíri až je už neskoro a nedá sa to zastaviť a že sa to dá aj v súčasnosti. Záver bol neskutočne nervy drásajúci. Skvelé herecké výkony, hudba a dialógy. ()

pabelito

Neuveriteľne predvídateľný film založený na klasickom nemeckom postfašistickom komplexe. Malo to aj svetlé momenty, takže 2,5 hviezdičky zaokrúhlime na 3* ()

sanikope

+1. vyborny zaciatok s nastriekanymi titulkami +2.vyborna latka s ktorou sa daju robit divi a tazko na nej cosi pokazit +3. vyborne sa na to pozera je to akcne chvilami to vyzera ako daky videoklip ktory sa trosku natiahol v minutazi -1. prilisna lahkost plynutia v deji - 6 dni sa mi zda priserne malo -2. nie moc hlboke a slabe prepojenie medzi postavami (detmi) a na zaver kde sa vzala tu sa vzala masa nasledovnikov akokolvek hodnotim velmi pozitivne P.S. na druhé pozretie nedoporučujem... znižujem o jednu * príšerne som sa nudil ()

bakeero

Němčouři už dávno netočí jen Doktora z hor a podobné zhůvěřilosti. Dokáží zpracovat zajímavá témata a odvést řemeslně dobrou práci. A mě jen nezbývá konstatovat, že naší kinematografii dávaj sakra ne pr.el. A nevymlouvejme se na to, že mají jiné finanční možnosti. To určitě taky, ale u nás se furt dokola točí "obyčejné příběhy o obyčejných lidech" a mě už to fakt nebaví. Vykašleme se furt na tyhle chujoviny, které nikoho nezajímají a pojďme točit zajímavé filmy o netradičních tématech. Jen aby bylo jasno; tenhle snímek není až takový zázrak, ale prostě má v sobě svěžest, kterou jsem se nechal unést. ()

Raili

Nesmírně zajímavý a podle mě ve všech etapách lidstva aktuální téma - DIKTATURA. Musim se přiznat, že po celej film se mi moc zamlouvala myšlenka společný jednoty, která tak zničehožnic nastala mezi lidma různýho ražení, různýho vyznání, různě bohatejch, patřících do různejch sociálních skupin. A po celou dobu jsem spíš přál členum organizace Vlna, než jejim odpůrcum. To co se pak dělo v závěrečný scéně ve velký posluchárně bylo naprosto strhující finále, ze kterýho jsem si odnes i nějaký moudro. A to považuju u filmu za výjimečnou záležitost. ()

Chrizo

Dlouho jsem váhal mezi 4 a 5 hvězdičkami. Nejedná se o strhující příběh či dokonalé herecké výkony, i když vše bylo zvládnuto s nadprůměrnou řemeslnou zručností. Místy bylo až k neuvěření, že Vůdce vychází ze skutečných událostí a zároveň v sobě nese hlubokou myšlenku. Při sledování jsem si nebyl jistý, zda bych Vlně také podlehl, kdybych byl v kůži některého z hrdinů. ()

Petey

Po tomhle filmu se člověk zamyslí v jakým světě to žijem. Jaktože jeden člověk může z jiných udělat úplný fanatiky. ()

m_a_c_a

Mrazivé drama o tom, jak je snadné zmanipulovat masu lidí pouze tím, že jim dáte uniformu, znak, pozdrav - pocit, že tvoří jeden celek a k něčemu patří. Autoři ani nemuseli jako zemi, kde se příběh odehrává, vybírat Německo, aby historická paralela nebyla zřejmá. Každopádně školní prostředí dává filmu nádech univerzálnosti, nadčasovosti... že se to může stát kdekoliv a kdykoliv. Děj zpočátku nic moc, ale postupně graduje a nabírá na dynamice. 80% ()

Chosef76

Die Welle je názornou ukázkou toho jak jedinec vybavený schopností manipulovat dav dokáže něco, čemu z počátku jen težce uvěříme, ale nakonec máme problém nebýt sami stržení. Člověk je jen křehká bytost, která se od ostatních živočichů liší schopností přemýšlet, používat rozum a platonicky milovat. Existují však okamžiky a stimuly, kdy toto může rázem ztratit, podlehnout manipulaci a stát se krvelačným zvířetem. Zpočátku pomalý rozjezd filmu nabral strhující tempo. Film je skvěle sestříhaný a i přesto, že by některé postavy mohly být psychologicky více propracovány, jako celek působí snímek velmi věrohodně. ()

R.A.D.E.K

Původně jsem chtěl napsat, že by mě zajímala skutečnost, proč se Němci tak snadno nechají zmanipulovat. Ale jak jsem zjistil příběh není inspirován událostí, která se stala na území USA. Přesto, že si částečně režisér děj poupravil, natočil opravdu výborný film s dobrou pointou. Hodně mě překvapilo jak se myšlení člověka dokáže tak radikálně změnit během 5 dnů. Ačkoliv nás mohl režisér více seznámit s činností Vlny a jednotlivými postavami dávám nejvyšší hodnocení. ()

Foo

Někdy stačí opravdu málo. Stále jsem měla doměnku, že je potřeba k vytvoření fanatismu extrémních podmínek jako nezaměstnanost, hospodářská krize a nedostatek peněz. Bohužel naprostá většina to máme v sobě. Stačí příslib, že budeme součástí komunity, pocit, že někam patříme. Potřebujeme společnost, potřebujeme hierarchii. Fascinuje mě, že do tohoto tématu se pustili hlavně Němci. Kvalitní snímek, podpořil moje teorie a v něčem mě opět psychologicky přiučil. Myslím, že vše řekl v předchozím komentáři ► Djkoma ()

Jimy

Dle mého názoru vcelku zručně natočený rozbor mnoha principů, na kterých jsou založeny totalitní ideologie. V menším měřítku je zde ukázáno proč jsou extremistické názory mezi některými lidmi tak atraktivní a zároveň v čem tkví jejich velké nebezpečí. A zde je nyní místo pro polemiku...v očích některý lidí budou možná principy fungování oné "Vlny" atraktivní, ale i přesto na tu paralelu s německým nacionálním socialismem musím poukázat. V určitém bodě dostatečného zmanipulování masy pak stačí určit nepřítele a výsledky jsou pak více než hrozivé. Je pravda, že v dnešní době jsou ty "stádové" tendence také velmi zřetelné, i když si to možná mnoho lidí neuvědomuje. Nemusí jít nutně o politické ideologie, ale také třeba o hudbu či módu. Že je to špatně, o tom není pochyb, ale zde je ten bod, ve kterém je nezbytné umět rozlišit míru nebezpečí. Historie nás učí, že ten problém, který je nastíněn ve filmu, se světu představil už mnohokrát - německý nacionální socialismus, fašismus, komunismus. A nemusím snad připomínat, že tyto ideologie jsou tu s námi dodnes a prakticky dnes a denně o sobě dávají vědět. Proto v okamžiku, kdy si řekneme, že se něco takového už stát nemůže a podceníme nebezpečí, se vystavujeme velkému riziku s možnými nedozírnými následky. A k samotnému filmu? Určitě nemá za cíl přinést něco nového a revolučního. Představuje divákovi určitou událost a její následky a je zároveň jakýmsi varováním. Doporučuji se spíše soustředit na obsah než na formu. ()

Ergon

Hraní si na ideologii, které se postupně zvrhlo v krutou realitu! Středoškoláci, kteří si teprve budují svůj názor na svět jsou ideálním tvárným materiálem a pokud jste oblíbeným učitelem, můžete si s nimi prakticky dělat co chcete - podsunout jakoukoliv myšlenku a oni vás budou následovat.... ()

Vicco

Jak se mohl v Německu dostat k moci tak odporný režim, jako byl nacismus? Mladá generace nechápe, jak to mohli lidé dopustit, a odmítá, že by se něco takového mohlo stát i dnes. Jejich učitel je tedy vystaví pokusu, při kterém si žáci mají uvědomit, jak taková ideologie dokáže pro svou myšlenku strhávat davy lidí. Ale co se stane, když samotná idea přeroste hranice pokusu, a začne se nekontrolovatelně šířit a strhávat pro sebe stále nové a zapálené jedince? Film Náš vůdce ukazuje, jak taková ideologie vzniká, od samotného nevinného počátku, až po obrovské monstrum, ke kterému se buď přidáte, nebo se stanete jeho nepřítelem. A najednou pochopíte, jak mohla zrůdná ideologie, jakou byl nacismus, strhnout davy lidí, kteří ji slepě následovali. ()

SHA

Běhá z toho mráz po zádech.. Úžasně natočený i zahraný film. A dokonce i já, naprostý ne-milovních němčiny, jsem se dívala v originále, protože němčina to naprosto zásadním způsobem dokresluje. Tohle by měl každý člověk ovlivňující větší množství lidí vidět! ()

Pathrose

Experiment, který se vymkl kontrole. Místo původního místa, tuším, že Kalifornie, se tvůrci z poměrně jasných důvodů rozhodli zasadit děj do Německa. Velice dobře zpracovaný snímek, který ukazuje jak málo a jaké maličkosti mohou pomoct ke vzniku diktatury, kultu a pocitu vyjímečnosti. Prvotní názory německých školáků, kdy obrací oči v sloup, že opět budou probírat svou nacistickou minulost jsou více než trefné. Snímek je velmi dobře zpracován. PS: v tý Americe to musela bejt fakt síla, když si vezmu, že takhle nějak se to fakt stalo. ()

Scharra

Ti lidi jsou opravdu nepoučitelní a Die Welle to krásně ukazuje na příkladu země, která má za minulé století nálepku největšího zlouna pod sluncem. Že už v německu nemůže být fašismus? Nenápadně kousek po kousku se potlačuje individualita, učí se poslušnosti a kdo nepatří k nám, ten je podřadný. Je tu také ukázáno, jak je mladý člověk ovlivnitelný a jak je člověk stádovitý tvor. Výborné zpracování již druhého sociální experimentu (Das Experiment) od našich německých sousedů, které v tomto případě končí krvavěji jak samotný experiment. ()

Colour

Vynikajúci scenár a gradácia vystavali napínavý príbeh podľa skutočnosti, kde človeku behá mráz po chrbte, čo všetko i v súčasnosti dokáže človek (ne)chtiac dokázať. Sú tu vykreslené rôzne charaktery, vzťahy, čo dodáva na autenticite. Čo sa obsahu týka, nedá sa nič vytknúť. No, ruku na srdce, miestami je film hrôza. Mladí herci boli skôr vymätenci s neustále zamrznutým pohľadom, kamera tiež žiadna sláva. Určite bolo účelom urobiť všetky zložky čo najprostejšie, aby vyznel obsah, no predsa len i málo niekedy škodí. Len vďaka myšlienkam - 72% ()