Chip89

Co prosím???!!! Tak nějak jsem po pravdě netušila do čeho jdu, ale říkala jsem si, že to bude příběh ze střední, kde puberťáci vymyslí nějakou blbost a bude z toho problém.... Ale tohle?? Opravdu jsem to nečekala, příběh úplně o něčem jiném než jsem řekla v předchozí větě. Prostě bomba s výborným zvratem. Určitě se podívejte a jsem přesvědčená, že budete stejně nadšení jako já...... ()

umbjaz

pro mě až překvapivě politicky korektní. čekal jsem větší hrůzu. a jak že je to s tou předlohou??? mě přijde, jako by to natočili hned po tom, co se to stalo. stalo-li se....? ()

Mira90

Tak to mělo grády! Celou dobu si říkáte - Kdy a jak tohle skončí? Vážně by se tak někdo dal zmanipulovat? Až to dojde do fáze, kdy nevíte, kde končí ,hra' a začíná realita. Stal se i Rainer obětí vlastního ,,učení"? Vypadá to tak. Aby jste si na konci vydechli. Asi na sekundu. Radši žádné sociální experimenty, áno? ()

Kotsour

Podle mě je tohle film pro ustrašené ovce u televizí, sledující hlavní relaci televize Nova. Prosím vás, fanatismus jste viděli opravdu jen ve zprávách, chování davu jen ve sportovních přenosech s Bosákovým (pochopitelně zcela znalým, věrohodným a nezaujatým) komentářem. Mně prostě nikdo nenamluví, že lidi takhle rychle zmagořej. Ježkovy voči, je to jen školní projekt! Ona údajná informace, že je na tom něco pravdy a něco podobného se stalo, je mi k smíchu. Odhodlání k takovýmto činům, k fanatickému prosazování určitých zájmů nebo názorů, musí vycházet z hlubokého vnitřního přesvědčení, nenávisti/lásky, frustrace nebo strachu. Opravdu ne proto, že mi dal učitel něco za úkol. Téma by si zasloužilo odpad!, s bolavým srdcem dávám dvě hvězdičky za zpracování a charakter, jak ho ztvárnil učitel. Zajímavý komentář: fauxthum ()

Sign

U filmu mne vadí jen jedna věc, sice zvláštní ale tady to mělo tak být, a to delší stopáž!!! Více rozvinout celý proces plus postavy apod. Bylo to moc uspěchané, jinak perfektní a pravdivé. Napola se mi však líbila mnohem více :-) ()

GTS_PUNK

Odvážny snímok, ktorý sa nebojí ukázať aké ľahké je sfanatizovať davy a vtlačiť ľuďom do hlavy myšlienky, ktoré by ich normálne možno ani nenapadli. To, čo sa na začiatku týždňa začína ako nevinný seminár o autokracii sa deň po dni mení v ideologicky zaslepenú mašinériu, valiac sa rýchlo vpred. Doslova ako die welle. Profesor Wenger, ktorý by mal študentom pomáhať skôr s rozvíjaním kritického myslenia a na seminári ich poučiť o nebezpečnosti autokracie, resp. diktatúry, rozbehol presný opak. Predtým viac-menej rozhádaní študenti sa začínajú navzájom rešpektovať, "uniformovať" a šíriť svoju propagandu pomocou nálepiek a sprejov pod rúškou tmavej noci. A to aj napriek tomu, že na začiatku týždňa by všetci boli proti niečomu takému. Ale teraz už je neskoro. Sfanatizovane idú proti každému, kto ide názorovo proti nim. Divák má pri sledovaní toho, čo sa deje pocit, že (takmer) všetci sa museli načisto zblázniť, pričom ich celý fašistický projekt dokonale vykryštalizuje pri záverečnej scéne v auditóriu. Pri počúvaní Wengerovho prejavu Vám behajú po chrbte zimomriavky, až do chvíle, keď povie, že práve tomu, čo začal, sa chcel vyhnúť. Všetci prítomní študenti majú pocit, že sa jedná o "zlý" vtip, hlavne Tim nedokáže zniesť pomyslenie na to, že je všetkému len tak koniec. Divácke zimomriavky sú späť a gradácia Timových činov spôsobí, že vami prejde mráz, šok a akési znechutenie navzájom. Rovnako tomu je aj na konci, v najsilnejšom zábere filmu, keď Wengera odvádzajú v putách, pričom ho sledujú zraky všetkých navôkol a ich pohľady značia nad jeho postavou ortieľ. Die Welle je naozaj silným snímkom, o to viac, že bol natočený v Nemecku, v krajine, kde o fašizme nechcú počuť a hanbia sa za ňho. Mal by byť odstrašujúcim príkladom toho, že akékoľvek hnutie v dnešnej dobe balancuje na tenkom ľade a ľahko môže skĺznuť do priepasti, z ktorej nieto úniku. Hlavne po morálnej stránke. Z histórie by sme o tom mali byť poučení, no je tomu naozaj tak? ()

E lan

Výborně natočený strhující film s relativně nezajímavou tématikou. Povedené herecké výkony, atmosféra a rozuzlení, které stojí za to. ()

mirra66

Tak nějak si představuji pedagoga, totiž ne přednášení, ale vzdělávání - učit přemýšlet (Jan Amos Komenský by měl radost). Příběh je takovým mementem, upozorněním na to, co vše se může stát, když se lidé podněcují (každý jsme jiný a každý reagujeme jinak). Doporučuji se s filmem seznámit. 80% ()

balcazar

Ťažko sa mi krátko po skončení filmu formulovali myšlienky, s odstupom dní to nie je o nič ľahšie. V prvom rade musím napísať, že spracovanie a výkony vo filme slušne sekundovali myšlienke a obsahu, ktoré boli megasilné. Neokukaní herci, ktorí to zahrali dôveryhodne. Gradácia tu je zreteľná, každým dňom sa situácia stupňuje a zhoršuje, preto sa divák nevie odtrhnúť od obrazovky, lebo čaká, čo ďalšie príde. Na záver to, čím som chcel pôvodne začať: to, že je tento experiment výrazne podobný tomu, čo zažívame dnes (nielen) na Slovensku, dodalo filmu ľahko odstrašujúcu a zároveň príkladnú zvláštnosť. ()

Nix

Příběh o učiteli, který ukazuje co to je autokracie studentům. Naprosto strhující příběh, který ukazuje, že s těmito věcmi není radno si zahrávat a taky se to vymstí. No jo jak jinak to mohlo dopadnout. Za mne je to pecka. ()

JohnVodka

Skvěle natočený film se stupňujícím se napětím, který ukazuje jak snadné je manipulovat s lidmi. Síla jednoty je velká a tento film ukazuje vznik diktatury již v jejím zárodku. Ve Vlně je skvěle vidět síla ideologie, která dokáže lidi dokonale ovládat. Po shlédnutí Die Welle jsem se usmál a řekl si "no jo, ono to fakt jde...i dneska" a dlouho sem měl o čem přemýšlet. ()

zmess

Iste na mnoho ľudí (vrátane mňa) zapôsobí tento skvelý snímok o to silnejšie, že je tam ten podtitul ''na základe skutočných udalostí'', no rozhodne najviac ma dostalo pomyslenie na to, ako jednoducho a nebadane sa može stať z takej nevinnosti akou je školský projekt zárodok utrpenia a hrôzy takých rozmerov akým bol v minulom storočí fašizmus. ()

Tanner

Bohužel ani kouzelná formulka "podle skutečné události" mě nezbavila pochybností. O příslušném experimentu toho moc nevím, takže se nebudu pouštět do nějakých rozborů (asi bych byl tím spouštěčem tvrdícím - ne, tohle fakt neni možný), ale považuji za chybu filmu, že mě nepřesvědčil. Zaměřil se toliko na formu společenství, vůbec ne na obsah (předpokládám, že nějaký mělo), chvílemi zase přebíhal k problémům jednotlivců (snad ve snaze ukázat jejich motivy? - ani to z toho nebylo zřetelné), a vše dokonal šíleně přepjatým závěrem. I z toho mála, co jsem si přečetl, je zřejmé, že tento film (najmě jeho závěr) skutečnost nekopíruje a účelově s ní manipuluje. Hm, že by ilustrace nástroje propagandy? ()

Krwel

Po shlédnutí tohohle filmu jsem získal hodně odlišný názor na věci, které již dávno považuji za zcela vyřešené... posuďte sami, vřele doporučuju. ()