Kam-El

Ak si myslíte, že v 21. storočí je nastolenie diktatúry absurdnosťou, nemecký stredoškolský učiteľ vás presvedčí o opaku. Z nevinne vyzerajúceho pokusu, ktorý je vykreslený na základe skutočnej udalosti, sa za necelý týždeň stane doslova davová psychóza, ktorá nanešťastie navždy poznači históriu gymnázia Marie Currie. Vstúpenci školského projektu Vlna, ktorý sa zaoberajú autokraciou, strácajú kontrolu, učiteľ sa snaží experiment zastaviť, ale už nedokáže zabrániť katastrofálnym následkom. Ide o nadčasový film, ktorý diváka strhne hlavne dejovou líniou a nie fantastickým hereckým obsadením, ktoré si ale za svoje výkony zaslúži pochvalu. ()

polonius

Tenhle film je zpracováním skutečné události a alespoň částečně nám pomáhá pochopit , co je v pozadí zpráv o šílených střelcích na školách v USA, Německu, Finsku, protože pro nás je to pořád těžko pochopitelné a zdá se nám to tak nějak vzdálené. Je nepochybně užitečné tenhle film vidět a přemýšlet o něm, protože tohle téma vyvolává spostu otázek. Poznáme spolehlivě , kdy je námi manipulováno? Škoda , že film samotný nenutí více k přemýšlení a tohle nosné téma utápí ve schematičnosti jednotlivých situací. Film ze školniho prostředi zabývajici se podobnou tematikou z trochu jiného pohledu : Klass. ()

deric

Celou dobu jsem se nemohl ubránit pocitu, že toto se prostě nemohlo stát. Jak i žáci zmínili ve třídě, k nastolení autokratického režimu je potřeba prvek, který spojuje celou společnost. Například ekonomická krize nebo nespokojenost s něčím, co se dotýká všech. Co je to v případě Die Welle? Fakt, že všichni nosí bílé košile mě nedonutí ji nosit taky, nebo ano?. A jaké má Die Welle cíle? A co přinese jejím členům? Estonský Klass mě chytnul kamerou a reálností, Die Welle je pro mě trochu zklamáním. Téma je to nepochybně vážné, neznám lepší diktátorský jazyk než němčinu, nicméně zpracování silně podpopává důvěryhodnost tohoto sdělení... ()

MRPitivier

Nemám slov, zvláštní drama podle skutečné události. Dobře se na tom dá pozorovat změna osobností a chápání okolí pod vlivem demagogie učitele, ale celý film mi kazil špatný český dabing, proto doporučuji originální znění! Některé pasáže na Vás působí celkem realisticky, některé naopak až směšně! Odhadnout lze většinu příběhu, když se trochu orientujete v politice a ideologii totalitních systémů (nacismus, komunismus...). Herecké výkony průměrné, stejně tak výprava, dialogy a celkově scénář! Doporučuji v originálním znění s ohledem na nadsazenost celého příběhu a především dobře předvídatelného konce! ()

zmates

Uff, to byla síla. Normálně si nechávám zážitek z filmu patřičně uzrát, než se nějak vyžvejknu, ale jsem tak plnej dojmů, že se do toho pustím hned. Spousta věcí mi tam nesedí, například si myslím, že ta německá pakáž, jak je prezentovaná na začátku snímku, by se chovala zkrátka úplně jinak. Některé postavy se mění příliš rychle, některé se vyvíjejí naprosto nesmyslným směrem, ale budiž, to vše je dáno mým, možná mnoha předsudky ovlivněným, úhlem pohledu. Nepřekvapí nás ani scénář, příběh se totiž odehrává přesně tak, jak bychom čekali, a to včetně vyhroceného finále. Nad čím/kým by se měl ale každý zamyslet, je postava Herr učitele. Víte, když si máte dnes představit možného diktátora, každý vidí napůl blázna (nejlépe s knírkem, patkou a uměleckými sklony), který má sice silný hlas a obrovské ambice a charisma, ale lidem neustále hlásá svou vizi o sociálním státu, pevném vedení, vymýcení kriminality, práci pro všechny a podobné žvásty. Ok, když je ve státě 40% nezaměstnanost nebo HDP na úrovni zemí střední Afriky, začíná bý takový člověk nebezpečný, jinak nemá šanci uspět. Na druhou stranu chlap, který je naprosto přirozený (takovej ten cool-guy), chlap, kterému se dostane pozornosti víceméně náhodou, chlap, který vlastně netuší, co těm lidem chce říct a nabídnout, chlap, jehož ego a ambice rostou exponenciálně s popularitou naprosto mimo jeho kontrolu, chlap, jako vy nebo já, tak ten by to klidně dokázat mohl. Stačí jen pobrat od pánaboha výše zmíněné vlastnosti, dále nějaké to štěstí, pár schopných nohsledů a je to...tupého davu k manipulování je všude mraky. Chjo, to se mi zas bude blbě spát... ()

wito

napriek trochu účelovému nastaveniu, veľmi trefná štúdia ľudskej psychológie, ukazujúca hrozbu v podobe masovej vlny manipulácie, kde nie je ťažké uveriť, že sa v ľuďoch môže skrývať. znepokojujúce... ()

m0lL!sS

Trvalo několik hodin, než ze mě vyprchalo prvotní emocionální pobouření...i když nevím, jak přesně své pocity definovat. Náš vůdce je film založený na experimentu pana profesora Rainara Wengera, který v silně gradujícím snímku poukazuje na to, kam až může přehnaná iniciativa o názornost dojít. Originální a skvěle natočený snímek ze studenstského prostředí, se skvělými hereckými výkony (mimo Jürgen Vogela si absolutorium zaslouží i Max Riemelt a Frederick Lau) a neméně zajímavým rozuzlením, kdy teprve s příchodem tragické události přichází i nezkreslený pohled na to, kam až může diktatura dojít. Klobouk dolů, pět hvězdiček a mé vřelé doporučení... ()

chicab8

Film mě dostal hlavně asi proto, že miluji tyto hrátky s lidskou psychikou, baví mě sledovat, kam to může zajít a tenhle film si tedy zahrává pěkně. Konečně vidím snahu si uvědomovat chyby minulosti (které samozřejmě současní lidé nemohou napravit), Němci jsou známí tím, že období let minulých raději vypouští a soustředí se na současný stav, i proto jsem ráda, že něco takového vyšlo z jejich produkce. ()

Doomer

Dalsi film ktery se snazi svest soucasny vzrust tkz pravicoveho extremismu na hloupost a lehkou zmanipulovatelnost lidi. Mohli by natocit film treba ze je to protoze muslimove a jiny imigranti to tu uz kolonizuji a chteji svou legislativu, kuli ktere primo ci neprimo opustili svou stredovekou zemi, nahradit legislativu nasi ()

winstonik

Pravda bolí a toto je jeden z filmov, ktoré - podobne ako klasiky Pán múch, či Animal farm - ukazujú, prečo komunistická a nacistická diktatúra priťahuje podnes davy. Masám dáva pocit istoty a tým v prvom kruhu moc. ()

Chamyl

I když mám obvykle připomínky k přehnané délce stopáže, tak v tomto případě si myslím, že by pár desítek minut navíc velmi pomohlo, byť uznávám, že pro současnou mladou generaci bude tato forma zřejmě přitažlivější. Zajímavé původem americké téma, které v německém podání získává další historické konotace, je atraktivně zpracované a herecky přesvědčivě zvládnuté. Stejně jako moje oblíbená Orwellova kniha Farma zvířat ukazuje i tento příběh na neschopnost lidí poučit se ze své historie, což vede k jejímu opakování se všemi hrůzami, které se v ní kdy zjevily. Vidíme, jak snadná je manipulace pomocí pochybné autority, nakrmením prázdných duší jednoduchými floskulemi a vyzdvižení osobnosti jejím zadupáním do tupého davu. K páté hvězdičce mi tak chybí pouze větší propracování vývoje postav i děje, vše je příliš klipovité a zrychlené, což je díky chybějícímu backgroundu alespoň hlavních postav na škodu celému filmu. Závěrečná katarze je i přes její nejasné očekávání zbytečně šokující a opět - příliš zkratkovitá, jakoby filmařům docházel materiál či scénáristovi myšlenky. Přesto vřele doporučuji toto dílo ke zhlédnutí. ()

LetztesBiest

Zajímavý film o tom, jak se může nevinná věc zvrtnout a vymknout se kontrole. Líbí se mi celková realističnost a uvěřitelnost snímku, možná jen ten konec nemusel být až tak vyhrocený … každopádně film, který stojí za to vidět. ()

Monty2729

Struhující film, při kterém člověku dojde, jak děsivě jednoduché je pobláznit druhé lidi a vsugerovat jim zhoubné názory. Nešťastný nápad učitele, který chtěl studentům názorně ukázat, že totalita je možná v každé době a není ani zapotřebí „ďábelských“ bytostí, se zcela vymkl kontrole a měl nedozírné následky. ()

petka114

Realistická podívaná, která dokazuje, že autokratický režim je velmi lehké vytvořit, ale už těžší je ho rozbourat. Film docela přesvědčivě vykresluje charaktery studentů, kteří se pod vlivem organizace die Welle mění k nepoznání, a zároveň ukazuje do jaké míry je rodina a prostředí, z něhož pocházíme určující pro to, zda pokušení pohodlné a leckdy lákavé uniformity a kolektivismu odoláme či nikoli. Při některých momentech opravdu mrazí, pro mě o moc lepší než snímek s podobnou tématikou „Nadaný žák“. A po spoustě anglicky mluvících filmů a seriálů je zase moc příjemné slyšet starou dobrou němčinu. ()

Nightswimmer

Predvidatelny film no s mojmu srdcu blzkou tematikou a vybornym spracovanim o tom ako jednoducho sa aktivuju nespokojni, zufali a strateni v ludskej spolocnosti. Film o tom, ako malo staci na vytvorenie zapaleneho spolocenstva ak na zaciatku stoji charizmaticky vodca. Pripomina vam to nieco? Welle s prvkami FightClubu vsak napriek tomu nie je o lieceni si nemeckeho komplexu z Hitlera - je to jednoducha maketa a navod pre nespokojnych a osamotenych. Aky je asi pomer v sucasnom stave nasej spolocnosti medzi spokojnymi a frustrovanymi? Zivna poda pre radikalne hnutia nebola za poslednych 60 rokov nikdy urodnejsia, vsade cihaju hrozby - Orwell by mal radost, ako velku pravdu mal. Mali by sme sa pripravit, Wave je o chvilu tu.... ()

CGP

Film mrazivý až do morku kostí manipulovaného studentstva, naivně žijícího v iluzi sladkého nevědomí, že fašismus má Neměcko už dávno za sebou. Chicht. Musím přiznat, že během druhého shlédnutí byla převládajícím pocitem hlavně šablonovitost filmu - všechno běželo jak po másle, a to nejen proces manipulace, ale např. i rozklad Markova vztahu, (skoro) navázání nového, Timova radikalizace apod. Jenže tomuto filmu to vytknout zkrátka nelze, naopak, tempo filmu skvěle odráželo běh děje. ()