Torako.chan

Něco jsem o tomhle experimentu početla, ještě před shlédnutím což dost ovlivnilo mé hodnocení. Tvůrci měli skvělý námět a mohli z toho udělat opravdu epesní dílo. Ale mě se prostě nelíbilo, že ve filmu ovlivní učitel dokonce sám sebe, kdežto pan Ron Jones, který v roce 1967 experiment provedl, věděl moc dobře co dělá. A měla bych i další "chybky". Jinak je snímek docela dobře natočený, neznat okolnosti asi bych na to měla jiný názor i když mě nijak neimponovalo jak si "Němci hrají na Ameriku"...mno, prostě nevím, nevím, jak už jsem řekla vynikající námět, ale ten výsledek...jinak se o tom dá docela dobře debatovat. Každopádně u mě se to na víc jak 3* nevyhrabe. ()

SheenaStaley

Dokonaly priklad ako to cele funguje a ako sa z malej drobnosti a dobreho napadu stane nieco tak obrovske a nebezpecne. Mylne sa domnievame, že ide iba o fašizmus/nacizmus/nacionalizmus, ale nie...absolútne rovnaký prípad je aj kresťanstvo, najnovšie islam ale aj iné náboženstvá a taktiež subkultúry ako punk či emo a všetky ostatné... A vždy je to o tom istom! Ludia len potrebuju zapadnut, byt niekde vitani, pochopeni...a zrazu mame stado a ked sa stado rozrastie je tu zrazu genocida tych ktori to vidia inak...pretoze stale je tu niekto kto ta neprijma a to vadi. Niekto nie je uniformny a narúša moju predstavu o tom, že som lepší, pretože čo ak to náhodou nie je pravda a jeho (ne)uniforma je lepšia? Ja predsa chcem to najlepšie a keď to mať nemožem, zabijem ho! ....a zrazu, len pre to, ze ludom zalezi na tom co si o nich kto mysli je tu holokaust.... Len pre toto ... Z takeho nepodstatneho mala, VŽDY príde tá istá vec....Desivý film, ale neuveriteľne skvelý a veľmi by ma zaujímalo či má šancu niekomu otvoriť oči...práve v týchto dňoch by mohol .... ()

Kalper

Vlna není černobílá. Není to o dobru a zlu. Vlna má hloubku a myšlenku, kterou ji nelze odepřít. Ale má i své chyby. Finální krveprolití vůbec nebylo nutné, Rainerův projev vypověděl vše. ()

Hanys_

Z tohoto námětu šlo vyždímat určitě mnohem víc. O něco starší a podobný "Experiment" mi připadal mnohem zajímavější a napínavější. Pokud tvůrci chtěli šokovat, tak (aspoň u mě) se jim to moc nepovedlo. 60% ()

Saboter

Krásný snímek, který mě velice zaujal. Chtěl bych taky zažít, aby výuka u nás se někam posunula a nebylo to jen takovýmhle stylem jakým je dnes. V tomto snímku se mi líbí hned několik věcí najednou. Učitel zná své žáky a zajímají ho jejich osudy, názory a postoje. Velmi rád bych si třeba vyzkoušel nějaký podobný program. :-) ()

Ratherfly

Cíl filmu je chvályhodný, poukázat na viz. téměř jakýkoliv jiný komentář a vzhledem k vysokému hodnocení a vesměs pozitivních komentářích se nejspíš povedl (což je vzhledem k jeho "poslání" dobře). Říkám nejspíš, poněvadž já si to sám za sebe nemyslím - jistě, ve prospěch filmu hovoří silné téma i jakýsi punc autentičnosti vzhledem původnímu experimentu (spíše pokusu) Rona Jonese ze šedesátého sedmého; ikdyž mně osobně tento film neříká nic nového, takže bych i bez něho věděl kam to může občas při "správném", řekněme tahání za nitky, dospět. Nicméně hlavní mínusy vidím především v příšerně jednoznačné (až se to bojím v tomto kontextu napsat) psychologii postav, které jako by vypadly z nějakého teenage filmu o šukání a celkovému zpohádkovění (→nebrat doslovně) příběhu ve smyslu schématičnosti mimo hlavní linku příběhu, v neprospěch jeho -společně s poukázáním na určitý fenomén- hlavního poslání, a to realističnosti. Což mi taky setsakramentsky vadí vzhledem ke skutečnosti, že to bylo v podstatě to jediné, co mi snímek mohl nabídnout. ()

Honzick

Výborný pohled na manipulovatelnost lidí a davů a ukázka že když je člověk opravdu dobrý vůdce tak si může dovolit cokoliv i v dnešní společnosti. Podle mě je to tak trochu i varování před tím, aby nedošlo k tomu k čemu došlo ve třicátých letech minulého století v Německu. Takže obsahem sem nadmíru spokojený, ale forma mi nijak zázračná nepřišla. Kamera byla chvílemi jak u nějakého studentského snímku, některé scény zaváněli až trapností a pár dialogů bylo opravdu směšných až nemístných. Ovšem jako zdvižený ukazováček působí tento film výborně a čtyři hvězdy si podle mě určitě zaslouží.. ()

AngiS

Mně se nedostává slov.... Nestydím se za své hodnocení. Ba i bych klidně hvězdu přidala. Reálné. Drsné. Pravdivé. Tohle je hrozba. Diktatura se nemuže opakovat? Neexistuje snad nadřazenost? Lidé dělají chyby. Stále ty samé chyby. Opakující se v různých časových úsecích. Otázka je, zda si to začnou uvědomovat. Ničí sami sebe. Výborný děj, výborný námět, výborná hudba. A co prosím? Přehnané? Vyhrocený konec?! Zkuste si pustit prvních 10 vteřin.. Fíha .. Dle skutečné události.. ;-) ()

Fary

Malinko chybělo a dal bych asi *****. Ten film má hluboce pravdivou myšlenku. Je pravda, že ani dneska (o pár let dál) na tom nejsme jinak a že všichni ti, co říkají, že dneska už by se nemohlo stát to, co za Hitlera, by měli otevřít oči... ()

barlow

Výborný film, který ukazuje, jak jde dav lehce zmanipulovat, jak se moc stává neovladatelnou a jak je diktatura nebezpečná. Závěrečný proslov ukazuje, co je to vláda jedince. tento film by se měl promítat v každé škole, aby si děti uvědomily, co je to diktatura. ()

cab

Pokus na tema jestli je v soucasnem Nemecku mozne zavest rezim diktatury jako se stalo pred druhou svetovou vojnou pri nastupu Hitlera k moci. Castecna odpoved se naleza v tomto pusobivem dramatu ze soucasnosti na jedne univerzite. 75% ()

eagle-eye

Každopádně se jedná o pozoruhodný snímek, který stojí za to vidět. Hlavně je celkem poučný, dobře zahraný a žánr Drama je v tomto směru na místě. Finále je solidní katarze jak pro hrdiny filmu, tak jistě i pro diváky. Na Němce je to možná nejlepší film, co jsem od nich za poslední roky viděl. Nemůžu se ale ubránit pocitu, že mi byl příběh servírován tak trochu po lopatě a některé studentské dialogy, debaty apod. byly až moc sterilní a chvílemi jsem se přistihl, že se nudím. Jinak ale říkám dobrý, lepší tři hvězdičky. ()

Reckon

Z filozoficky-politického hlediska velice pro mě (a doufám, že ne jenom pro mě) zajímavý film. Ovšem finále bylo hodně předvídatelné, ale i tak ušlo. Myslím, že tvůrci z děje udělali vše, co se udělat dalo. (8/10) ()

Merkin

Tak nějak to asi opravdu probíhá. Jasně, že ve skutečnosti celý proces tvorby ,,poslušných oveček" a ,,věrných psů" trvá déle než 7 dní scvrklých do 110 minut, ale možná bychom se až podivili, o jak krátký časový úsek navíc by na to zkušený vůdce potřeboval. Závěr je až přesmíru výchovný, nicméně, dílko psychologicky vybroušené a zasazené do míst s asi nejvýraznějším historickým odkazem. Až hříšně to svádí zkusit něco podobného znovu:) ()

dopita

Potenciálně velmi nebezpečné téma v potenciálně velmi nebezpečném (čili víceméně povedeném) filmu. Krásná ukázka toho, jaký jsme my lidi ubožáci. Každej sám za sebe je posera, ale jakmile jsou lidi v davu, rostou jim ramena a stávaj se z nich naprostí pitomci. Lidi jsou strašně lehce manipulovatelní, což je něco, co se mi velmi příčí. Všeobecnej názor je vždycky horší, než špatnej názor (jak kdysi řekl Karel Čapek). Já bych se do bílej košile nikdy neoblík a na tu bandu zmanipulovaných pitomců bych z vejšky sral (a samozřejmě bych si koledoval…) Film je to povedenej, akorát závěr byl trochu přitaženej za vlasy. ()

ti88na

Tak toto bol sakra zaujímavý námet a vcelku aj dobre natočený. Jeden druhotriedny učiteľ vrámci školského projektu dokázal názorne predviesť ako mohol jeden malý, fúzkatý, prskajúci a rukami rozhadzujúci politik s cestičkou vo vlasoch zmanipulovať celý národ. A že to ani nie je také ťažké. Páčilo sa mi, ako spočiatku nevinné symboly ako názov, správny pozdrav, znak a slušivá biela košeľa môžu pôsobiť agresívne a ideologicky. Nevadil mi ani ten záver, jedine čo mi trošku uberalo na zážitku bol slabý spád, takže film sa mi zdal dlhší než naozaj bol. ()