Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film „El paso“ diváka zavede do kotle vášní, emocí a živelnosti. Režisér Zdeněk Tyc se po úspěšných „Smradech“ už podruhé vrací do světa Romů, který v nás zpravidla vzbuzuje strach a rozpaky, přestože o něm vlastně vůbec nic nevíme… „El paso“ je inspirováno skutečným osudem romské vdovy, matky devíti dětí. Filmová rodina Horváthových má dětí sedm. Příběh začíná okamžikem nečekané, tragické smrti otce. Matka Věra najednou stojí sama proti úřadům, odhodlaná udržet svou početnou rodinu pohromadě za každou cenu, jenže zoufale nepřipravená. Sociální odbor dává k soudu žádost na odebrání jejích dětí a následné svěření do ústavní péče. Ze dne na den jsou vystěhováni na periferii do sociálního bytu o jedné místnosti. Případ Věra versus město se dostane k mladé, ambiciózní advokátce. Svět Romů nezná a ani ji příliš nezajímá, celou kauzu bere zpočátku jako odrazový můstek své začínající kariéry. Navzdory svým předsudkům, nepochopení a občas i samotné Věře, která blonďatou advokátku zpočátku odmítá vpustit do svého světa, případ nevzdá. Naštěstí není sama, kdo stojí na straně rodiny proti většině. Je tady ještě lehce nepraktický, ovšem o to pro svou práci zapálenější, kurátor Kochta. Jeho snaha pomoci Horváthovým je přiživována také ryze soukromým zájmem o atraktivní advokátku…

„El paso“ nekončí happy endem, jen jeho příslibem. Bez lakování na růžovo nabízí pozitivní příklad. A také čas na přemýšlení, zda být Romem opravdu znamená být vinen. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (79)

Slarque 

všechny recenze uživatele

Pořád se někdo snaží točit filmy o Romech, ale evidentně to nejde. Film inspirovaný skutečnými událostmi nakonec vypadá naprosto nereálně, protože neherci říkají dialogy šustící papírem ve formacích očividně naaranžovaných pro kameru. Z toho pak realitu nevykřešete, ani kdybyste se jakkoli snažili... Proč vlastně tolik lidí někomu pomáhá proti jeho vůli? Asi nejsem normální, tohle nechápu. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Film o Romech do hodin občanské výchovy. 1) Netuším, zdali jsou Romové takoví, jak tu jsou zobrazeni, ale pokud ano, pak budoucnost vzájemných vztahů nevidím dobře. 2) V hollywoodském podání bych viděl dvě možné koncepce. Buď by film hýřil pozitivním myšlením, hodní a nepochopení Cikáni by vysoudili milióny a za ně si koupili původní byt anebo naopak v černém sociálním dramatu by nepoučitelní Cikáni klesli až na dno společenského bahna a skončili na ulici potažmo ve vězení. Hbití scénářopisci by rozvedli i náznaky účelového jednání ze strany "magi srátu" a vytvořili nesporně úspěšný politický thriller s Cikány jako oběťmi a sociálním odborem jako převodní pákou zlovolných zájmů v pozadí stojících budoucích majitelů nemovitosti. Ale Zdeněk Tyc vytvořil film veskrze český, lehce úsměvný, lehce tragický, politicky i lidsky korektní, který asi nikoho neurazí, ale bohužel také nikoho nezvedne ze židle. 3) A přitom by mohl...Herecké výkony romské rodiny překypují přesvědčivostí, děti jsou k sežrání autentické, zejména dospívající syn (no abych si ho nevšiml, že), matka je nejvýraznější a jedinou opravdovou a plnokrevnou postavou filmu, ostatní jsou spíše jenom typové charakteristiky. 4) Přesto však budoucnost filmu vidím v promítání s následnou diskusí v hodinách občanské výchovy. Nic víc, nic méně. Sorry, pane Tyci. ()

Reklama

Fr 

všechny recenze uživatele

El Paso! El Paso! Přepadení! (a vzali klukovi kolo). Ale bílý větší El Paso – poslali exekutora! Dluh 200 litrů na nájemným znamená vyměnit byt za ubytovnu v Dolních Chabrech ..... Film na ožehavé téma. Co na tom chcete komentovat? Chválit herce za uvěřitelné role (I. Horváthová, Javorský, ale hlavně terénní pracovník D.Prachaře).(?) Film, který je natočený podle skutečného příběhu a jehož nosnou myšlenkou je (podle mě) přesvědčit matku, aby se starala o děti, nechlastala, nehulila a gadžové ji tak nemohli odebrat děti, je (stále podle mě!) určený pro náročné publikum ochránců lidských práv a těch, kteří mají smysl pomáhat i tam, kde to vlastně není třeba a hlavně nemá smysl. Prostě takovej ten film, na kterej dostanete grant. A co člověka vede k tomu, aby se na něj podíval? Ze zajímavosti, ze studijních či pracovních důvodů. A co k tomu vede vás? Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci vidět zázrak. 2.) Nevím, jak vypadá sprcha na ,,žeton“. 3.) Jsem paní Horváthová. BODY 4.) – 22.) BYLY Z XENOFOBNÍCH DŮVODŮ ZRUŠENY. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

rt12 

všechny recenze uživatele

Chudák vdova, devět dětí, slovo antikoncepce nikdy neslyšela, chce to osvětu. Chce to víc pomáhat, větší sociální dávky. Taky bych navrhovala, aby bydlení a jídlo platilo město nebo obec. Jak Ti ubozí mají jinak vyjít ? Kde mají brát na chlast a pobavení. Za to, že jsou ve většině případů blbý jak ,,punštok" můžou školy a hnusní bílý učitelé. Oni za to nemůžou, oni jsou jen divoká krev nejspodnější kasty Indů. Pak jistě chápete, že jim nezbývá udělat nic jiného než EL PASO. Už mi ty filmy o utlačované a nepochopené menšině lezou krkem. ()

paascha 

všechny recenze uživatele

Díky filmům, jako je tento, si spousta lidí myslí, že cigoši jsou vlastně chudinky. Že si za svůj život odpovídá každý sám, to už tam není. A že když chci něco mít, musím si na to ušetřit nebo vydělat, a ne to čornout nebo koupit ze sociálních dávek, které beru místo práce na parchanty, které si vymrdávám jako o život, jen abych nemusel do práce. Na druhou stranu je pro lidi z těchto sociálních a etnických oblastí dost obtížné najít i špatně placenou práci, když jsou negramotní, nevzdělaní a jediné, co umí je šlapat a krást ()

Galerie (65)

Zajímavosti (2)

  • Film získal roku 2009 zvláštní ocenění na festivalu českých filmů Finále v Plzni v kategorii nejlepší celovečerní film. (JoranProvenzano)
  • Hlavní hrdinku filmu ztvárňuje Irena Horváthová, která je zpěvačkou skupiny Gulo Čar a před kamerou stála v tomto filmu poprvé. (Pumiiix)

Reklama

Reklama