Reklama

Reklama

True Blood: Pravá krev

(seriál)
  • Česko Pravá krev (více)
Trailer 10
USA, (2008–2014), 70 h 2 min (Minutáž: 43–62 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Hudba:

Nathan Barr

Hrají:

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe (více)
(další profese)

Série(7) / Epizody(80)

Mysteriózní příběh s prvky hororu, satiry i erotického thrilleru vychází z fantaskního předpokladu, že upíři skutečně existují a tvoří svéráznou minoritu – podobnou třeba homosexuálům, náboženským sektám či národnostním menšinám. Poté, co byla vynalezena umělá krev (odtud originální název seriálu), kterou lze běžně koupit v obchodech či u benzínek, upíři už nemusejí požírat lidi a mohou s nimi normálně koexistovat. O jejich právech a způsobech integrace se vedou debaty v televizi. Jednu z nich lze zahlédnout hned v první epizodě…

Dějištěm napínavého i vtipného dramatu s řadou sexuálně otevřených scén je fiktivní městečko Bon Temps v Louisianě. Hlavní hrdinkou příběhu je servírka Sookie Stackhouseová (Anna Paquinová), obdařená nadpřirozenou schopností. Dokáže slyšet to, co si lidé skrytě myslí. Vzhledem ke své výjimečnosti to ale v životě nemá jednoduché… V městečku, kde se všichni navzájem znají (a jež vzdáleně připomíná dějiště slavného Lynchova díla Městečko Twin Peaks), se jednoho dne objeví skutečný upír Bill Compton (Stephen Moyer). Charismatický muž, jenž nepatří mezi obyčejné smrtelníky a vzhledem ke své dlouhověkosti věku pamatuje občanskou válku, se stane objektem hrdinčina zájmu. Jeho příchod, podobný zjevení tajuplných cizinců z westernů, však předznamená sérii morbidních úmrtí, která vedou k nejrůznějším podezřením...

Další klíčovou postavou je hrdinčin bratr Jason (Ryan Kwanten), který rád obšťastňuje ženy ve svém okolí a libuje v drsných erotických praktikách. Jinou důležitou figurou je hrdinčina nejlepší kamarádka – prostořeká černoška Tara (Rutina Wesleyová), která lidem říká, co si o nich myslí a má kvůli tomu problémy v zaměstnáních. Další zásadní postavou je hrdinčina vlídná a tolerantní babička (Lois Smithová), jež má zájem o historii. Další figury tvoří vzorek obyvatel typického amerického maloměsta…

Seriál True Blood – Pravá krev, realizovaný podle románu Charlaine Harrisové nabízí řadu analogií a interpretací. Mnohožánrovou koláž lze vnímat jako alegorii o současné Americe, paralyzované strachem po teroristických útocích z 11.září. Také jako satiru o obskurních subkulturách a jejich roli v konzumních společenstvích. Také jako polemiku s rasismem, xenofobií a dalšími předsudky, pramenícími z lidské omezenosti. Také jako drsnou karikaturu nejrůznějších popkulturních ikon… Spletitý příběh se dá vnímat i jako úvaha o riziku poznání, jež otvírá nepoznané sféry, může však znamenat i propad do pekel… Podle scenáristy Alana Balla - laureáta Oscara i ceny Emmy - jde o "popcornovou zábavu pro chytré", zalidněnou pestrou škálou rozporuplných existencí. Se seriálem True Blood - Pravá krev, který převrací naruby schémata běžných televizních soap-oper, se můžete těšit na unikátní zážitky... (HBO Europe)

(více)

Videa (65)

Trailer 10

Recenze (776)

M.a.t.t. 

všechny recenze uživatele

Najoriginálnejší počin televíznej sezóny po scenáristickom štrajku a pravdepodobne najoriginálnejší seriál za pekne dlhý čas je vlastne len v seriálovom svete mierne podceňovanou upírskou tematikou trochu (rozumej poriadne) inak. Elementy, ktoré Alan Ball servíruje pritom nie sú na prvý a ani na druhý pohľad vôbec kompatibilné, žánre sa behom epizódy striedajú bez najmenšieho upozornenia, na zaužívané schémy sa neberie ohľad, nekorektné a explicitné scény su na dennom aj nočnom poriadku a to všetko krásne zaobalené atypickým južanským prízvukom, ktorý celkom pochopiteľne kadekoho privádza do mierneho zúfalstva. A hoci nejde o bezchybný zážitok, ktorý by svojím tempom rozpumpoval srdce diváka a hľadanie vlastnej tváre na začiatku je viac než očividné, postupom času do seba kúsky puzzle zapadnú a aj menej zujímavé zápletky, či nie príliš vrelé sympatie k istým charakterom ustupujú komplexnému poňatiu. Aj z toho hľadiska mierne prekvapenie a veľmi rád sa k Sookie, Billovi, Tare či Samovi v budúcnosti vrátim a verím, že sme ani zďaleka nevideli to najlepšie. ()

2-Xtreme 

všechny recenze uživatele

Nemám rád filmy/seriály o upíroch. Vôbec sa mi to nezdá zaujímavé, pretože ak sa z deju vytratí dobová výprava, ktorá pre mňa charakterizuje upírov.. nemám sa na čo pozerať. Ľudia zafarbený make-upom na bielo s dvoma väčšími zubami, to mi dva krát zaujímavé či dokonca horovové nepríde. Možno aj preto som Tru Blood hneď odpísal, ale keď to už beží (opäť) na HBO pozriem sa na to. Videl som zatiaľ prvé dve časti a som šokovaný. Zase vidím nedobových upírov resp. ľudí zafarbených na bielo s dvomi väčšími zubami. Ale všetko ostatné je úplne dokonalé. Nebudem zbytočne vypisovať všetky klady. Tru Blood ma dostal, je to Twin Peaks 21. storočia.(Hodnotenie udelím po pozretí viac epizód, aby moje činy neboli unáhlené :) Zatiaľ 90%) ()

Reklama

k212 

všechny recenze uživatele

Alan Ball nakrmí diváka hustou kašičkou už v prvních pár minutách: cynický humor, násilí a sex. Sice to zní dost podbízivě (aneb víme, po čem konzument lační), ale ono tohle všechno stojí na pevných a nezpochybnitelných základech. Tak třeba - True Blood je o menšinách a o netolerantních většinách. O oboustraném rasismu a xenofobii. O začpělém konzervatismu a primitivním liberalismu. Nic, co by už v Six Feet Under nehrálo roli. Tentokrát je to všechno zasazeno do jižansky pokryteckého maloměstského prostředí, které je krásně pestré a barevné. Máme tu ulítlé křesťanské sekty (babtisticky tmavé a katolicky bílé), sem tam pohanské rituály, no a konečně k tomu přimícháme taky upíry, měniče a telepaty. A jednotlivé charaktery ... jsou fajnově prohnané, prorezlé, slabošské, naivní, zlé, pitomé, ujeté, iritující... Nic, co by si divák mohl extra zamilovat, protože ve skrytu duše ví, že jsou mu bližší, než si dokáže otevřeně přiznat. A ono to všechno dohromady strašně dobře funguje a navíc velice svižně, realisticky otevřeně, uvěřitelně a značně konfrontačně. Nicméně v půli série nastavený vysoký standard lehce zvolňuje, ale konec tomu zase vrátí správný cynický šmrnc. Kdo by řekl, že to všechno není z hlavy Alana Balla? Inu není, je to dle knižní předlohy, ale jistojistě značně modifikované a s jinými podtóny. Takový pevně nanohoustojící Twilight pro dospělé. Zatím 85%. ()

Spooner 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle seriál jde na upíří tématiku opravdu svérázně a originálně. A to nemluvím jenom o příběhu a o vylíčení upírů, kteří už se neschovávají a žijí "normálně" mezi námi. Je to totiž také velmi zajímavě pojaté a často se tu za díl mihne několik žánrů. Chvilku je to horor, pak detektivka, později trochu divná komedie atd. A i když to chvilku trvá si na toto pojetí zvyknout, tak když se vám to podaří tak už si to budete jenom vychutnávat. Většinu času to totiž opravdu funguje. A při nejhorším to zachraňují skvěle napsané a zahrané postavy, mezi kterými objevíte nejednoho favorita. Pro mě určitě velmi příjemné překvapení a hodně se těším na 2. sérii, protože je to čím dál zajímavější a tvůrci čím dál více rozšiřují mytologii. Tahle krev mi moc chutná1. Série=80%.....2. série zatím ještě tak o třídu lepší než ta předchozí a řadí se tak mezi nejlepší seriály současnosti a já přidávám pátou hvězdu.90%3. série = 70%. 4. série = 90%. 5. série - 80%. 6. série - 50%. 7. série - 30% ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Moderní fantasy seriál, který se na staré legendy o upírech dívá jinýma očima než hororoví klasici typu Brama Stokera. Představuje nám svět, kde upíři jsou všeobecně známou součástí společnosti a jejich komunita je nedílně propojena s lidskou rasou. Usilují o politická práva, milují, nenávidí, intrikují a pracují podobně jako lidé. Seriál je určitě dospělejší a chytřejší než např. Buffy nebo Angel, zároveň ale při nejlepší vůli ani vzdáleně nedosahuje kvalit seriálových špiček v mysteriózním žánru, jako je Městečko Twin Peaks nebo Království. Na to není Pravá krev dostatečně rafinovaná a mnohavrstevná. Jak už to u podobných kvalitnějších amerických seriálů bývá, žánrová nadsázka slouží scénáristovi k zobrazení reálných politických, společenských a rodinných konfliktů. Potýkání se dvou tak odlišných komunit je vlastně podobenstvím na rasovou problematiku. Kladem je obsazení Anny Paquin v hlavní roli, je to dostatečně tvárná a sympatická herečka. Nadějný rozjezd v mém případě ale zbrzdilo poznání, že někdy se seriál bere moc vážně a místo lehkého ironického nadhledu produkuje sentiment nebo patos. Celkový dojem: 60 %. ()

Galerie (1 692)

Zajímavosti (29)

  • Za účelem propagace seriálu rapper Snoop Dogg, který se sám označuje za jeho fanouška, nazpíval pro HBO písničku „Oh, Sookie“. (kkomtu)
  • V seriálu se používají jako střelivo proti upírům dřevěné kulky. Ty doopravdy existují, používali je Němci a Japonci. (adam9)

Související novinky

Sex ve městě se vrací

Sex ve městě se vrací

11.01.2021

Populární dámský seriál Sex ve městě se vrací s novou řadou na streamovací službě HBO Max. Oznámení přišlo čerstvě od hlavní hvězdy seriálu Sarah Jessicy Parker s hashtagem #AndJustLIkeThat… (více)

Epický Warcraft našel své hrdiny

Epický Warcraft našel své hrdiny

06.12.2013

Chvíli se uvažovalo o Colinu Farrellovi (dokonce se vyjádřil, že četl scénář a moc se mu líbil), ale nakonec bude hlavní hvězdou podle všeho Ben Foster. Jeden z nejlepších a zároveň nejméně… (více)

Christoph Waltz na stopě muže z rodu opic

Christoph Waltz na stopě muže z rodu opic

01.10.2013

Ano, řeč je o nové adaptaci Burroughsova Tarzana. Projekt, ve kterém si urostlého vládce džungle zahraje hvězda seriálu Pravá krev Alexander Skarsgard, byl zhruba půl roku zpátky dočasně pozastaven.… (více)

Reklama

Reklama