Ctihodný občan je dramatický thriller o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít tomu, kdo nechal z vězení propustit vrahy jeho rodiny. A nejen jemu, také městu, společnosti, všem. Město Filadelfii začíná děsit teror a vraždy, které jsou brilantně naplánované a provedené. Pomalu však vychází najevo, že je nemohl spáchat nikdo jiný, než právě člověk, jenž přišel o rodinu a rozhodl se vzít spravedlnost do vlastních rukou. Ten člověk ale sedí ve vězení... (oficiální text distributora)

Sundance23

Butler si po kravině roku Gamer srovnal reputaci chytrým thrillerem který mě držel v pozoru celých 108 min a opět skvělí Jamie Foxx. ()

El Loco

Akčná oddychovka, ktorej úroveň dvojnásobne dvíhajú charizmatickí Gerard Butler a Jamie Foxx sa vryje pod kožu od prvej sekundy. Poctivé chlapské snímky, v ktorých sa osamelý bojovník postaví voči systému sa už v tejto dobe tak veľmi netočia a keď aj áno, dopadne to neslávne. Tu však nie je čo vyčítať, všetko funguje ako má a až na mierne výčitky smerujúce k pochybnostiam o realizovateľnosti Clydeovho plánu, som bol príjemne prekvapený. Nepochybujem o tom, že drvivá väčšina bude v mikrosúboji Foxx-Butler držať palce tomu, čo reprezentuje (at first sight) odvrátenejšiu stranu zákona (paradoxne, škótsky herec je v skutočnosti absolventom právnickej fakulty na glasgowskej univerzite)...AND JUSTICE FOR ALL ()

Ad4mson

Možná to bylo tím, že jsem byl ve velice dobrém rozpoložení a neviděl jsem (nebo spíše nechtěl vidět) pár scénáristických děr a lapsů, ale Ctihodný občan mi přišel vhod jako bochník chleba pro chudého. Naprosté uspokojení, takovýhle snímek jsem potřeboval vidět. Klasické téma pomsty muže, který je proti všem mám strašně rád a co teprve, když hlavního antihrdinu hraje Gerard Butler? Charizma z něho přímo sálá a vy budete hltat každou scénu, ve které figuruje. Gratuluji. Takovou vzpruhu tenhle skotský sympaťák po Gamerovi zatraceně potřeboval. Jamie Foxx hraje standartně, tedy dobře a svoji přítomností mě potěšil zejména Colm Meaney. Toho jsem na plátně neviděl už pěknou řádku let. Film si mě získal svoji nerovnou a chytrou hrou na diváka. Film nezačíná žadnými sáhodlouhými okecávačkami a jde rovnou na věc. Mrzí mě, že Ctihodný občan nebyl více propagován z hlediska reklamy, protože svoji takřka nulovou marketingovou činností se defacto sám odsoudil k nevelikým tržbám, což je veliká škoda.. Rve mi srdce, když filmy jako Stmívání 2: Nový měsíc trhají rekordy a kvalitní film se před nimi musí uklonit a ustoupit do rohu. Grayovi tedy chci poděkovat za výborný zážitek v chrudimském kině, kam jsem po letech zavítal. A musím říct, že se mi tenhle návrat hodně zamlouval. 4*/5 - Vážně jsem Butlerovi skoro začal věřit, že je to BůH. Však uvidíte ;) ()

JohnyD

Scenárista by mal zhorieť niekde v pekle, pretože v tomto filme nefunguje absolútne nič. Ako čas bežal, v hlave sa mi hromadilo stále viac a viac nezodpovedaných otázok a koniec filmu nebudem radšej vôbec komentovať. Nebyť Butlera a Foxxa tak tento film by si zaslúžil zaslúžené 2 hviezdy . Na toto netreba do kina, stačí na DVD a pozrieť si to namiesto stej reprízy Segalových filmov v TV. ()

Martinius

prekvapivo dobre prevedeny a najma do konca dotiahnuty haklivy namet. este pocas filmu som si vravel, ze si gray pred seba postavil prilis velke susto a bol som zvedavy na jeho vyvrcholenie. pretoze po uplne samozrejmej ocakavanej pomste na darbym nadobudne divak dojem, ze postava hlavneho hrdinu i reziser samotny prave dospeli ku kulminacii pribehu a teraz to pojde uz len pozvolnym tempom z kopca. nastastie, nestalo sa tak. suvislosti do seba zapadali, postupna gradacia i vyvoj deja zostali vieryhodne i logicky pochopitelne. film sice nebol dielom reziserskeho genia, ale svedomiteho pedanta, ktory o doveru divaka zapasil asi ako nemci o futbalovy titul majstra sveta - tvrdo, tazko, krvopotne, v konecnom dosledku vsak uspesne. samotny zaver filmu nesmierne prospel - bolo radost sledovat, ze obavany brilantny strateg je tiez len clovek a tak, ako vybabral so vsetkymi, vybabral napokon aj sam so sebou. film povazujem za nadpriemerne vydareny a pri citani hodnoteni niektorych z top-recenzentov sa neubranim dojmu, ze ho pozerali dolu hlavou - popod nohy, s hore zadkom a skrze visiace gule :) ()

maty39

Tento film má jeden zásadní problém. Na začátku jsme přinuceni vybudovat si určitý vztah k Butlerovi. Máme cítit jeho touhu po pomstě a odkývat mu jí. Na druhé straně je Jamie Foxx jako ten nesympatický právník, kterého nezajímá nic jiného než jeho skvělá kariéra a který je ochoten obětovat možnost dosáhnout spravedlnosti za cenu jistého vítězství. Pak jsme ale nuceni začít fandit Foxxovi proti Butlerovi. To se u mě bohužel nestalo. Proto mi přišlo prvních 70 minut výborných, ale po jednom velmi promyšleném (tříletým dítětem) zvratu jde všechno do háje a já musím útrpně přihlížet konci tohoto dramatu. Opravdu schizofrení film. 70% ()

Addam

Ze zacatku to vypadalo hodne slibne a film me opravdu nakopnul. Jak se ale postupne blizil ke konci, moje nadseni opadalo a nad samotnym zaverem jsem jenom zakroutil hlavou. Asi to melo byt neco zcela prekvapiveho. Uprimne mi ale bylo docela jasne, jak to asi dopadne. Celkove jsem se rozhodoval mezi 3* a 4* protoze jsem se v podstate celou dobu dobre bavil a u tohoto filmu se proste nemuzete nudit. ()

Pavelos

Gerard Butler opět dokázal, že mu nejvíce svědčí role drsných týpků, který si umí zjednat pořádek všemi možnými prostředky.. Možná s trochou nadsázky bych řekl, že v tomto žánru je momentálně nejlepší ze všech.. K výbornému scénáři, snad jde dodat pouze to, že kdyby to skončilo trošku jinak, tak by se mě to líbilo rozhodně ještě o trochu více;-) Byl zde podán důkaz o totálně zku.... justičním systému v USA a jakým způsobem to Gerard řešil byl naprosto adekvátní.. Naštěstí v naší malé zemičce by se toto stát nemohlo - my jsme všichni spíše na tu politiku:-))) a na takovéto hlouposti by jsme neměli čas:-))) ()

Andresito

Skvělí Butler s Foxxem, originalita scénáře a slušná technická stránka na straně jedné a stupidita scénáře na straně druhé. A je to vážně škoda, prvotní nápad je fajn, ale je zoufale špatně rozvinut, plný zvratů do příběhu nacpaných čistě pro efekt, které nejen že urážejí divákovu inteligenci, ale v navenek chytrém snímku působí jako pěst na oko. Promarněná šance na originální thriller, která s tak skvělým ústředním duem mrzí o to víc. 60% ()

Salmayo

Buttlerovi bylo hodně ublíženo, nedočkal se dostatečného potrestání viníků, tak to začal řešit po svém. Nápravu systému postupně stupňoval a přeháněl i přesto jsem mu po celou dobu držel palce. Jó dohody s vrahy se dělat nemaj, J.Foxx na to přišel za minutu dvanáct. *** "Spravedlnost by měla být krutá, zejména pro ty, kteří ji upřeli jiným."*** ()

Brejlil

Není to na víc. Začátek? Obligátní "výroba" traumatu (dvojnásobná vražda) trochu opepřená letmým nahlédnutím do praktik amerického právního systému. A pak? "Po deseti letech" (Jak původní). Po deseti letech hyne jeden z vrahů v popravčí místnosti (a světe div se, není to poprava), a druhý bídnou smrtí rozkucháním za živa. Ctihodný občan jde za svou vizí spravedlnosti a úspěšný státní zástupce (tentýž jako na začátku) jde po ctihodném občanovi. Až do smrti soudkyně to docela jde, ale ctihodný občan překročí míru a přestávám s ním sympatizovat. Protože se zástupcem jsem nijak nesympatizoval (přes veškeré charisma Jamieho Foxxe) už od počátku, mizí tak jediná "kladná" postava. Bohužel slibované velké výbušné a anarchistické finále se nedostaví (happy-end za každou cenu nebo jen problémy s rozpočtem) a řešení nastalého problému je na vraždu scénáristy, zbyde po skončení jen ošklivá pachuť a mírný pocit zklamání. Jen mírný, dobrý film to totiž není už od začátku. Update po Total Recall 2012: sice jsem vraždu scénáristy vyžadoval, ale nikdo ji nespáchal a tak může Kurt Wimmer škodit dál. ()

rotel

Po hodine som mal pocit že bude plné hodnotenie no takto zostáva konštatovať - škoda šance. U mňa 3 a 1/2 *. ()

Illy

Dobrý a napínavý snímek, který s postupující stopáží začíná přehánět, stojí však rozhodně za shlédnutí. ()

Reverger

Naprosto úžasný psychologický thriller. Nemilosrdný. Takové byly mé počáteční pocity avšak i soucit. Muž, který už nemá nic, bere spravedlnost do svých rukou. Co víc dodat, než že je to opravdu, ale opravdu dobrá psychologická řežba celým filmem. Gerard se musel kurva snažit, protože hned po 300, je tohle jedno z jeho nejlepších čísel. ()

Kratoc

Co bylo nejlepší na tomhle filmu? Trailer. Bohužel je to tak. Čekal jsem od toho zajímavou psychologickou zápletku, prokládanou zajímavou akcí o střetu dvou mužů stojících na opačných stranách bariéry. Ve skutečnosti je prostě Butler parchant (ať už se nám snaží podsouvat jakkoliv ušlechtilé důvody pomsty) a ty jeho vychytávky jak ostatní zabít jsou tak neuvěřitelné, že to člověka za chvíli začne nudit, protože jednoduše tomu filmu nevěří. Nevím, čekal jsem od toho něco mnohem propracovanějšího, co by šlo více do hloubky. Takhle se to sklouzlo jenom lehce po povrchu a jenom trošičku mne to lízlo. ()

kujon

Nebýt toho "sladkýho" konce, tak dám 5*. Tohle je přesně ten typ filmů, co já můžu. Být to nalinko lépe natočené, tak je to trhák, bohužel... Dle mě se z toho dalo udělat druhý Shawshank. Bohužel... ()

Ctihodný občan se vrátí

05.06.2009

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (více)