Ctihodný občan je dramatický thriller o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít tomu, kdo nechal z vězení propustit vrahy jeho rodiny. A nejen jemu, také městu, společnosti, všem. Město Filadelfii začíná děsit teror a vraždy, které jsou brilantně naplánované a provedené. Pomalu však vychází najevo, že je nemohl spáchat nikdo jiný, než právě člověk, jenž přišel o rodinu a rozhodl se vzít spravedlnost do vlastních rukou. Ten člověk ale sedí ve vězení... (oficiální text distributora)

jorgus

vyborne jsem se pobavil a to se mi dlouho nestalo...ano, nedalo se tomu verit, ale tesil jsem se na kazdy zaber filmu..a to je hlavni:) ()

Pidzey

Skvělí scénář, Gepard jako záporák výborný, Jamie je vynikající a celkově je to zábavně a zajímavě natočený. Rozhodně milé překvapení. ()

simon84

Tak tohle byla pecka. Ty Butlerovi hry byly parádní a fakt jsem napjatě čekal jak to celý dopadne. Velmi dobrý thriller. ()

spoonman

Nemám rád, když lidi komentují filmy a píšou "že hned věděli co se stane dál", nicméně Ctihodný občan je tak hloupý film, že bylo opravdu těžké sám sebe přesvědčovat, že nesměřuje k předvídatelnému konci. každý jeden "šokující" zvrat musí průměrně inteligentního jedince urážet, nechci do komentářů psát spoilery, nicméně u pár scén se člověk musí smát nahlas, protože herci se se svojí postavou loučí tak ostentativně, že už zbývá jenom zamávat do kamery a říct: "tak já...tak já tedy půjdu". Mám podezření, že Jamie Foxx cca 10 let zpět upadl ošklivě na hlavu (nebo vyměnil agenta) a od té doby se zásadně pouští do projektů, které obecně nemůžou dopadnout špatně, ale jeho postava je vždy tak pitomá, že z toho nemá šanci vyjít s čistým štítem (dokonalým příkladem je Nespoutaný Django). Formálně se na to kouká docela dobře, je to barevné a hýbe se to, ale to dělá i listí na podzim a taky na něj nechodíte do kina. ()

rexino

Scenárista zabrdol do osieho hniezda (nie len) amerického súdnictva, kde absurdnosť a čistá vypočítavosť vyhráva nad spravodlivosťou. Spracovanie bolo fajn až na poslednú časť filmu kde to stratilo šmrnc. Prekvapil ma kvalitný soundtrack, čo dnes už absolútne u filmov nie je samozrejmosť, keďže dosť veľa skladateľov dnes robí už iba "recyklácie na objednávky" bez nápadu. ()

Saur.us

Výborný revenge thriller a skvělá vzpoura proti systému, z kterého mě ale bohužel zůstala na patře maličká hořkost z nenaplněného potenciálu vyvrcholení filmu, které bych si představoval mnohem definitivnější a drsnější. Anděl pomsty G. Butler byl ale opravdu ďábelský mastermind, kterému jsem nepokrytě fandil a přál jsem mu lepší výsledek jeho jinak dokonalého plánu. ()

Bozvav

Výborný film, napětí, gradace děje, dialogy, scénář, herecké výkony. Butler excelova v rámci svých hereckých možností, Foxx také dobrý. Závěr překvapivý. Navzdory tomu, že ve filmu byla postava hlavního antihrdiny nastavena tak, aby mu divák fandil, tak já doufala, že mu podříznou krk už po třetí vraždě. Chápu bolest a obrovské zklamání z toho, jak špatně je nastaven systém spravedlnosti. Nicméně tím, že zabíjel i jiné lidi než ty, co mu zavraždili ženu a dceru, tak tím způsoboval stejnou bolest jejich rodině, přátelům atd. Každopádně je dobré, že někdo má snahu ukázat, jak špatně nastavený systém práva v USA funguje. Za mne celkový filmový zážitek velmi pozitivní. 85%. ()

Wawer

Film tak hloupý až z toho bolí oči, nepomůže mu ani to, že je řemeslně zvládnutý a dobře zahraný ()

Cartman

Do pěti hvězd chybělo jen to, aby příběh skončil správně a ne tak jak si kdosi myslí, že to mělo správně dopadnout... ()

Pitaya

Fakt dobře propracovanej film. Někdo si na něm musel dát hodně záležet. Já osobně jsem nečekala, že to bude tak dobrý. Jediný za co strhávám tu jednu hvězdu, je trochu slabší závěr. Mohl být trochu nadupanější, ale jinak moc povedený. ()

Puol

Dobrý námet a zo začiatku a ma prekvapila i potešila nekorektnosť snímku, vŕta sa hlavne do amerického súdneho systému. V druhej polovice, už ale začína byť scénar značne priblbý. Film zachraňujú už len sympaticki hlavni predstavitelia.Škoda bolo zarobené na viac. ()

Trešlson

Jako čtenářovi Johna Grishama se mi opravdu hodně líbila první půlhodinka, kdy jsem si myslel, že už jsem odhadl jakým směrem se bude film ubírat. Hodně jsem se spletl. Ze začátku poučná moralita, která se zvrhne ve velkou násilnost, kdy hlavní (ne)hrdina postupně ztrácí všechny divákovi sympatie tím že nezůstane pouze u "své" pomsty a s postupem času se na jeho konto zapsala pěkná řádka mrtvol a na konci filmu už se proměnil v hlavního záporáka filmu. Na druhou stranu jistý zabiják nejmenované (dnes už šestidílné) filmové série by se od něj mohl učit, protože alespoň v mých očích se Ctihodný občan dá nazvat "chytrým" thrillerem. Přes ztrátu veškerých sympatií k hrdinovi však musím uznat, že se jedná o lehký nadprůměr a určitě kvalitně zvládnutý po všech stránkách. Na pět hvězdiček samořejmě takovýto film dosáhnout nemůže, ale cítím, že třemi bych mu "něco" ubíral. ()

zelda82

Zabavna ptakovinka, ktera ma sice charismatickou ustredni dvojici, ale dost pripitomely scenar, coz je ponekud problem...Ale ty hitech hracicky se mi libily:)) ()

P.J.2

Spojení kriminálního thrilleru a akčního dramatu se vyplatilo..Butlera jako netradičního záporáka si musí každý zamilovat.. ()

Vodny

Skvělý rozjezd se změnil v průměrnou kriminálku plnou nelogičností a absurdity. Nebýt výrazného Butlera, šel bych mnohem níž. Jamie Foxx je naprosto tragický. Nasadí jeden výraz na začátku filmu a drží se ho jako klíště. Naprosto bez emocí. V několika scénách jsem si říkal, že teď třeba ve vzteku třískne mobilem, nebo kopne do židle. Ale Jamie ustál i ty nejhorší situace a tvářil se, jakoby se nic nestalo. Mrtvoly se mu zhmotňovaly doslova před očima a Jamie se jen tvářil rozpačitě, jakoby mu někdo řekl, že Ježíšek neexistuje. Jeho chladné chování bylo stejně tak nereálné, jako většina naplánovaných vražd. Bohužel, film se ani zdálky nevyrovná thrillerům jako Nepřítel státu, ke kterému jsem myslel, že se zařadí. Navíc ve filmu chybí kvalitní a chytré dialogy, kterých např. v soudní síni mělo být daleko více. Původně jsem si myslel, že se Butler bude chtít hájit, bude ukazovat nedokonalost trestního zákoníku, bude poukazovat na různé paragrafy atd. Ale on jenom zmíní jeden starý případ, odkáže se na něj a hotovo. Nepromyšlený a prvoplánovaný scénář je tak průhledný a hlavně průstřelný, že se pomalu stydím dát i ty 3 hvězdy. No budiž, Butler byl dobrej. ()

*Colorado

Moc zdařilý thriller, kterému by slušel parádnější konec. Trošku mi vadil i způsob, jakým kápli na Butlera, jehož postava mi byla mimochodem nadmíru sympatická a to i přesto, že odřezávání lidských údů není zrovna můj koníček. Ale jinak šlo o napínavý film, se solidním tempem a zajímavou zápletkou. ()

derek007

Dost mi to připomělo remake Šakala s Willisem a Gerem, velmi dobré první 2/3 filmu + závěrečná patla matla. Velká škoda, protože jak Butler tak Foxx jsou dostateční kůlový. ()

xavierr13

Veľmi pôsobivý thriller. Niekedy to až síce hraničí pomali s mysteriózními kúskami, ale určite sa k tomuto fimu minimálne raz vrátím. Butler na mna pôsobil veľmi dôverihodne aj ked to nie je nejaký TOP herec. Mimochodom popravenie súdkyne je vskutku v tom momente ľahko šokujúce. ()

Ctihodný občan se vrátí

05.06.2009

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (více)