Ctihodný občan je dramatický thriller o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít tomu, kdo nechal z vězení propustit vrahy jeho rodiny. A nejen jemu, také městu, společnosti, všem. Město Filadelfii začíná děsit teror a vraždy, které jsou brilantně naplánované a provedené. Pomalu však vychází najevo, že je nemohl spáchat nikdo jiný, než právě člověk, jenž přišel o rodinu a rozhodl se vzít spravedlnost do vlastních rukou. Ten člověk ale sedí ve vězení... (oficiální text distributora)

Michelle75

Mohlo to být mnohem mnohem lepší, ale to co na začátku vypadalo hodně slibně-stejně rychle vyprchalo. Myslím, že prvních 40.minut nemělo chybu a mělo to našlápnuto na pořádný trhák, ale ještě jsem nebyla ani v polovině a film mě přestával stále více bavit. Ale možná to opravdu bylo tím skvělým začátkem. Na Butlera jsem se moc těšila, ale v jiných rolích toho pro mě předvedl zatím víc, Jamie Foxx nápodobně, zřejmě jim scénář víc nedovolil. ()

made1

Film jako takový nemá krom závěru, kde bych nechala poslední slovo opačné straně, chybu. Mám ráda Butlera, ale sem viděla někoho jiného, přestože proti němu žádná. ()

slovan1

Promyšlený thriller. Film, u kterého se divák rozhoduje, na jakou stranu se přiklonit. Já si vybral Butlera. Rozjel to ve velkém stylu a ty jeho, respektive Clydeovy, nápady byly promakané. Nemyslím si, že jsem sám na jeho straně. Dalo by se řict, že zde není žádny pořádný záporák (vyjma dvou původních vrahů). Boj se systémem, který zde pořádně zaostáva. Konec se dal očekávat. Přece by zde jeden vězeň nemohl vyvraždit celou Philadelphskou "vládu". Butler se mi hodně líbil. Docela si získává mé sympatie jak na břehu akčních hrdinů, tak na druhém, tom romantičtějším břehu filmové tvorby. Foxx sekunduje zdatně a rozhovory mezi ním a Butlerem mě fakt bavily. Ostatní herci vesměs známé obličeje, které mi nijak nevadily a dobře mi zde pasovaly. Jen sem měl u konce pocit, že to o nějaký ten chlup mohlo být lepší... ()

sedm.1

Trochu zklamání.Vše totiž nasvědčovalo,že by Ctihodný občan mohl být velice slušným thrillerem.Originální zápletka slibující šokující pointu,na to se nechám vždy bezpečně nalákat a s ohledem na obsazení jsem neměl moc dlouho co řešit.Bohužel,ono to docela dost nevyšlo.Zhruba tak do poloviny filmu to bylo ještě docela fajn a vše klapalo,film byl napínavý,měl tu správnou thrillerovou atmosféru a několik scén mě docela i překvapilo svou drsností a krvavostí.A tak jsem byl pořád v očekávání,co Občan přinese dál,jakým směrem se bude ubírat a co si autoři připravili za překvapující závěr.Jenže už po té polovině mi začalo docházet,že předchozí dění byla ta lepší část snímku a to co bude následovat už bude mít jen sestupnou tendenci.A také že ano.A musím suše konstatovat,že tak za vlasy přitažený thriller už ani nepamatuji.Šokující odhalení se totiž postupně měnilo v neskutečný blábol,který sice možná dával smysl,ale sám o sobě byl naprosto nesmyslný.Z originálního thrilleru se tak vyvynula vychrtlá pohádka,kde už jen chyběl tříhlavý drak a čarodějnická hůlka.Prostě tohle vážně autoři přepískli.Butler s Foxxem jsou pak sice docela fajn,oba mají charisma a styl,ale zachránit celý snímek nedokázali.V podstatě jde tak o thriller s neskutečně neoriginální zápletku a s opravdu hloupou a především těžko uvěřitelnou pointou,ale na dobrý průměr tento film alespoň vytahuje obsazení,celková drsnost a i slušná atmosféra,což se určitě musí počítat. ()

Ferinka

S hodnocením jsem opravdu na vážkách. Myšlenka a celková zápletka je čtyřhvězdičková, ale zpracování, které se odehrávalo především v rovině "krev - výbuch - hnus" se mi vůbec nezamlouvalo. Kdyby se bývalo bylo více dbalo na psychologický efekt a nechalo se divákovi více věcí domylset, bylo by to o 50% lepší. Zároveň bych kvitovala trochu horší konec - proč neublížil vůbec tomu černochovi, který v podstatě mohl za vše? Jeho morálně pokleslé myšlení vůbec nebylo potrestáno a on sám do poslední chvíle namlouval sobě i okolí, že nepochybil. Ani moje slabost pro Butlera nedovoluje vyšší hodnocení, ovšem celkově zajímavý počin. ()

Maynard.

Začátek mě doslova připoutal ke gauči a naprosto vtáhnul do děje, to poznám podle toho, že se ani při sledování neopřu :o). Postupně, když se odkrývalo "tajemství" hlavního hrdiny, mstitele, tak sem se pomaličku přesunoval až na opěradlo... To bylo způsobený tím, že film sice neztrácel tempo, to si udržel až do konce, ale bylo to způsobený tím, že se z filmy prakticky uplně vytratila reálnost filmu. Dobrá, ještě sem překousnul, že všichni měli co dočinění s nejchytřejším "agentem" na Světě, ale to, že svoje mstvy vykonával on sám, bez komplice, to vše zpoza mříží, to už mi přišlo uplně praštěný. A že ho šoupli na samotku přesně do celi, kterou plánoval? No a nakonec se nechal takle lacině přechytračit? To už bylo prostě moc. Takže, kdybych film viděl před 10ti lety a nepřemejšlel nad těmito nesrovnalostmi, tak bych byl mnohem víc odvařenej. Takle je to průměrnej 3 hvězdičkovej vejvar :o) ()

OughJay

Od Sedmičky se moc kvalitních thrillerů neurodilo a i když ani tenhle neni dokonalej, kvalitou je vysoko nad ostatníma. Po tom začátku jsem nejdřív myslel, že půjde o pomstu. Od toho názoru jsem upustil, když děj skočil o 10 let dopředu. Vyšlo najevo, že tady půjde spíš o snahu napravit systém. Myslim, že většina lidí od začátku podporovala Butlera, ačkoliv to morální dilema se postupem času dost vyhrocovalo. Je fakt škoda, že neni poznat, koho vlastně podporoval sám režisér. Od druhý poloviny filmu se začal podle mě dost zamotávat a celý to vyústilo v pro mě nedostačující finále, který zbořilo pointu. Kdybych pak ještě tomuhle filmu vlídně neodpustil to, že hlavní hrdina zvládá všechno jak McGayver, musel bych dát o hvězdu míň. Všechna ta akce mě ale bavila a tak jediný zklamání přikládám tomu konci, kterej vypadá jak kdyby ho dopsali za 5 minut 12. ()

Kejdlo

Je to hloupé, v několika částích nedořešené a Gerard tomu psychopatovi opravdu moc nedal. Roli jsem mu nevěřil a jeho schopnosti byly přímo fascinující. Zbytek si hraje na něco duležitého, přitom na to nemá z daleka nic. Od režiséra až po herce se scénaristou. A jenom za krapet hezkého násilí body přidávat nebudu. 5/10 ()

skinny

Systematicky promyšlená vyvražďovačka, u které, jak bylo řečeno, lehce předvídáte, co se stane. I přesto mě to bavilo a celou dobu jsem fandila Butlerovi,který hraje vraha, kterému nelze nefandit :) snímek by si zasloužil plný počet hvězd, ale za upálení Gerarda Butlera to dát nemůžu. PS. Butlerův sexy zadek se jen tak často někde nevidí :) ()

civrss

Nevím nevím jak vlastně hodnotit. Vadilo mi nějak moc věcí. Nic proti nápadu, ten má potenciál jak sviňa, ale ten konečný výsledek působí docela rozpačitě. Strašně jsem cítil inspiraci filmy jako Se7en nebo Usual Suspects, ale celkový dojem a závěrečná pointa nebo nějaká tečka prostě neexistuje. Pasti sice nápadité, ale těžce nereálné a celková motivace G. Butlera nijaká. Prostě Nonsens. Trochu zklamání, trochu dost. [5/10] ()

Kaceris

Tak tento thirller je pecka, Jamie Foxx sa mi páči čím ďalej tým viac. Tak prepracovaný plán, ako sa nachádzal v tomto filme, no, proste pomsta plánovaná až trochu viac dopredu. Zahrané to je geniálne, príbeh tiež dobrý, ja tomu môžem dať s radosťou 5*, a budem spať v klude. ()

herr_carter

Nechybělo mnoho a dal byl 5*, je příjemné vidět Žerárda také v jiné roli, než jako ženského idola a komedianta, promakaný příběh a dobré překvápko na závěr. Jenom jsem byl trošku zklamaný, jelikož jsem mu celou dobu fandil, aby tu justici osral totálně a spravedlnosti bylo učiněno zadost..................moje hodnocení = 8,5 z 10. ()

Chris Wulf

Zhruba od poloviny filmu jsem si začal uvědomovat, že si vlastně vůbec nejsem jistý, jestli jsem na správné straně a tím pádem komu "fandím". No, a na konci jsem zjistil, že jsem opravdu chtěl, aby vyhrál "bad guy". Doufám, že jenom proto nejsem i já bad guy. :-) Gerardův výkon vás vtáhne tak, že i když víte, že ten člověk za sebou nechává zkázu, tak s ním i přesto cítíte a nějakým způsobem chápete, proč to všechno dělá. ()

DavidS.

Zločin a trest, pomsta i slepá spravedlnost...To vše ve snímku, který se neodvíjí přesně dle očekávání, mění jednotlivé polohy i sympatie k postavám a činí tak z tohoto hybridu soudního dramatu, kriminálky i vězeňského filmu napínavou a svěží záležitost...Člověk sice musí trochu přimhouřit oči nad tím jaký je Butler podle scénáře geniální stratég a high-tech renesanční hračička , ale na druhou stranu to zase vyváží momenty, kdy se jeho pomsta podává za studena, drsně a člověk mu ji prostě přeje...Ale tato tvůrčí odvaha a nesmlouvavost je svým způsobem jen na oko, protože má své přesné hranice, stejně jako míra kontroverze, protože vyústění je velmi vágní a ve vyjetých kolejích... ()

leon_id

Tohle tema mi celkem sedi, rad se bavim nad scenarem, kde si muzete vybrat komu vlastne drzite palce. Dokud Gerald Butler likviduje prime ucastniky jeho osobni tragedie, tak nema problem s mymi sympatiemi, ale pak mu rupne v kouli a stava se z nej nepritel statu, ktery je doslova vsemohoucim vykonavatelem snizovani stavu v advokatni komore. Nebyt tehle "malickosti" kdy pribeh v druhe pulce nabira opravdu neuviritelny spad, ktery nema ani s tou filmovou realitou nic spolecneho, tak se celkem prijemne bavim, ale takhle sem film dokoukal s neprilis lichotivym usmevem na tvari a bolesti krcni patere od toho nevericneho krouceni hlavou. ()

divak84

jo, bylo to fajn. prakticky nulová hluchá místa. napětí, spád, energie,preciznost,nemilosrdnost.. škoda jen že nebyla zobrazena ta akce o ktere vyprávěl typek v tunelu (o te kravatě) určitě by to šlo ... škoda že nebyly použity např flashbacky za těch 10 let. třeba jak něco připravoval ale zaroven na druhou stranu se za to třeba nenaviděl nebo tak něco.. rozhodně to není špatný a nelogicky film jak sem tady četl. každy film ma svoje mouchy, i tenhle.. ale přece nebudu cely film úpěnlivě sledovat každy detail zda je logický či ne.. film se mi libil hodně. butler se mi libil, foxxxx ikdyž jej vubec neberu jako herce ani jako "zpěvaka" podle mě hral good. btw: song kdy butler probodal spoluvězně k smrti je od "deftones" jmenem ted nevim zda "nosebleed" nebo "engine no 9" ()

Ctihodný občan se vrátí

05.06.2009

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (více)