Ctihodný občan je dramatický thriller o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít tomu, kdo nechal z vězení propustit vrahy jeho rodiny. A nejen jemu, také městu, společnosti, všem. Město Filadelfii začíná děsit teror a vraždy, které jsou brilantně naplánované a provedené. Pomalu však vychází najevo, že je nemohl spáchat nikdo jiný, než právě člověk, jenž přišel o rodinu a rozhodl se vzít spravedlnost do vlastních rukou. Ten člověk ale sedí ve vězení... (oficiální text distributora)

kubilov

Fascinující film o spravedlnosti a pomstě, jenž musí být vykonána. Gerard Butler zřejmě ve své nejlepší roli jako pomstychtivý manžel a otec, kterému nelze nefandit. Geniálně promyšlené nakopnutí soudního systému jedním jediným člověkem. Dramatická atmosféra je navozena velmi umně, scénář je sepsán inteligentně a zároveň příjemně nadsazeně, výběr herců je prvotřídní a vše je celou dobu drženo přesně tak, jak jsem si to představoval. Ctihodný občan je jeden z filmů, které mi sedly naprosto dokonale, a které si můžu pouštět stále dokola, bez toho, aniž by se mi omrzely. Stačí sledovat jednotlivé vraždy, jak jsou perfektně zahrané, promyšlené a jaký mají dopad. Při prvním sledování jsem téměř nedýchal, jak moc napjatě jsem film sledoval. Odměnou mi bylo závěrečné objasnění, jak to vlastně dělal, když byl celou dobu zavřenej ve vězení. ()

swinevenca

Až do výbuchu na parkovišti jsem to chápal a bavilo mě to, v druhý půlce jak kdyby se rozhodli udělat film úplně jinýho žánru a tím to u mě zazdili, do tý doby skoro nadprůměrná kriminálka. ()

pOne

Zpočátku skvělé odsýpající děj, pěkná kamera, zaděláno na inteligentní logickou a v rámci možností reálnou podívanou. Postupem času, kdy jsem čekal, co z toho nakonec vypadne, však byl děj víc a víc přitažený za vlasy, po čase mimo realitu a logiku. Už jsem jenom čekal, jestli hlavní hrdina odletí na Měsíc, kde už má připravený dům s bazénem nebo jestli přiletí na pomoc mimozemšťani. Je to nadneseně řečeno, ale přesně tohle celý film zazdilo. ()

mArtinko5MB

Aj napriek nie veľmi obľúbenému Butlerovi, veľmi podarený thriller. Milé prekvapenie a príjemné pozeranie. Občas nechýbala nejaká ta nepredvídateľná situácia (občas) a napätie. Napriek tomu mierne prehnaný a trošku nereálny dej. Nič to nemení na tom, že sa Ctihodný občan dokopal do úspešného konca. 78% ()

Keen.lady

Čekala jsem víc. Rozuzlení kostrbaté a pochybné, v podstatě jsem celý film pročekala, jak to teda dopadne, jen s průměrným zaujetím. Foxx nijak nenadchl, Butler neurazil. ()

baclajean

Skvelý film, záver bol natoľko prvoplánový, až som ho nečakal :) vyjadril by som sa obšírnejšie, ale nechcem prezrádzať rozuzlenie, pretože tento film sa naozaj oplatí pozrieť si! A samozrejme - je to počin troška aj na zamyslenie pre každého jedného z nás. ()

Daggeron

Ďalší z filmov, ktoré mali ohromný potenciál patriť minimálne medzi špičku v rámci žánru, ale nepochopiteľným spôsobom ho zabíja totálne odfláknutý záver. Ctihodný občan je tri štvrtiny stopáže výborným thrillerom, ktorý síce v celkovom kontexte neprináša nič nové a viac-menej iba kopíruje základné motívy z iných revenge movies, ale napriek tomu si udržuje mimoriadne solídnu atmosféru so snahou byť o krôčik pred divákom. Po pomalšom úvode a vysvetlení pre ďalší príbeh podstatných motívov prichádza hlavná časť, obsahujúca niekoľko zaujímavých a v určitých prípadoch aj na pohľad nie práve ľahko stráviteľných scén. Dej nie je nejako extrémne predvídateľný a prostredníctvom niekoľkých zvratov dokáže šokovať a príjemne prekvapiť. Butler exceluje, a hoci sa herecky zrovna nepretrhne, rolu brilantného taktika mu bez väčších problémov uveríte. Foxx zahral už aj lepšie, ale ako predstaviteľ zvrátenej predstavy o spravodlivosti ujde. Sem tam nejaký ten logický lapsus neprekáža, pretože vás dej konštantne drží v napätí a v drsných pasážach zbytočne netlačí na pílu. Navyše je tiež nepríjemnou freskou naprieč americkým súdnictvom, ktorá stojí minimálne za zamyslenie. Ide o citlivú tému, o ktorej treba hovoriť a na ktorú treba upozorňovať, aj keď Ctihodný občan to robí pomerne drastickým spôsobom. Perfektne vybudovaný líniu kvalitného thrilleru však znižuje doslova úbohý záver. Neviem, či tvorcovia meškali s deadlinom alebo im došli nápady, ale to, čo vidíte v poslednej polhodine, je akoby vycucané z prsta. Nielen, že je to absurdné a z hľadiska realizácie sotva uskutočniteľné, ale je to jednoducho... celé zle. A rovnako netuším, či si finálne rozuzlenie opäť vydupali producenti, ale keby nechali Butlerovu postavu dokončiť svoju prácu, zapôsobilo by to na diváka úplne inak a výraznejšie a možno by sme tu mali jeden z top žánrových produktov nového milénia. Ale keď Američania majú takú neskutočnú záľubu v happyendoch, až sa nám neznalým Európanom chce plakať... Ale nadpriemer tomu dám. Odhliadnuc od zbabraného konca ide o stále kvalitné dielko. ()

Mikakel

Nemůžu si pomoci,ale prostě mě to strašně bavilo,a tajil se mi dech při sledování celého filmu.. Skvělý děj..Možná někdy trošičku překombinované,ale po druhém shlédnutí Ctihodného občana,jsem byl plně rozhodnut pro 5* ()

gotham

Scénáristicky a režijně naprosto famózně odvedená práce. Je neuvěřitelné, co se dá naplánovat na dny dopředu a že i když je zločinec zavřen v cele, nikdo není před ním v bezpečí. Hlavně ti, co mu ublížili. Skvělé akční scény, ůžasné pointy, vynikající Butler i Foxx. Prostě úchvatná revenge podívaná. 100% ()

Meow86

Pomsta je nejlepší podávaná za studena. Škoda jen, že poslední chod tohoto sexy pomstychtivého labužníka nevyšel. Myslím, že vyjít měl a až pak mělo dojít na "harakiri." Sice jasná dějová linie, u které si člověk nemusí namáhat mozkové závity, ale rafinovanost Geryho vendety považuji za velmi vydařenou. A ano, Geryho šarm a oddanost své rodině také hrají svoji roli. No jo no. ()

elanista1

Dobre napísané charaktery sú tie najlepšie veci na filmoch, Gerard Butler hrá jednu z najlepších, najgeniálnejších postáv, pri ktorej neviete či jej "držíte palce" alebo nie. Hocijak by tento film skončil, vždy by niekoho uspokojil. Perfektný thriller a skvelá psychologická vojna medzi dvoma postavami, ktoré sa postupom deja nádherne menia. ()

Bilky

Myslel som,že mi niečo ušlo, keď ma tento prekombinovaný akčák vôbec nechytil a ocenil som ho tak na 60% Bohužial po 2.zhliadnutí o 4 roky neskôr by som išiel ešte nižšie a som úprimne prekvapený nad komentármi typu "inteligentný film" a "prekvapivý dej" a podobné lichôtky na adresu prekombinovaného príbehu poškodeného kríženca McLane a McGivera, ktorý uvažuje niekoľko minút, neskôr hodín a dokonca dní dopredu a predpovedá správanie aj pozície ľudí na chlp presne. Sorry ale to už bolo príliš, kedže sa snímok od začiatku pasoval do vážnejšej drámy, ale postupne sa z neho stávala onemanshow pre naivného diváka s toľkými obratmi a kotrmelcami, že sám veľký Superman by sa mohol od BUTLERa učiť. Malo to aj svetlé momenty a naozaj ľúbivé scény, ale stále som sa nemohol ubrániť dojmu, že 7even sa tu kríži s akčnými hrdinami akých strúha BrjúsW. Takže moje odporúčanie: vidieť raz a dosť, tento film s vekom nezreje - skôr sa zlomí ako lacné víno aj keď je v nóbl flaši a má pôsobivú etiketu. ()

harycek

Vcelku nářez!!Akorát mě překvapilo, že jsem fandil tomu zlýmu protože tzv. "spravedlnost" je všude na hovno jak v USA tak i u nás !!!P.S. Foxx tam hrál pěkného kreténa!!! ()

jungewolf

Výborný : Gerard Butler + Jamie Foxx : 5 * a 81 % . I když je to akčňák, vzbuzuje otázku, kam až může zajít pomsta živená nenávistí hlubokou jak Mariánský příkop ....... . ()

Mamutol

Pointa filmu je hodně přitažená za vlasy, protože je v podstatě nemožné (SPOILER) v hustě zalidněném městě, kde v podzemní jsou různé inženýrské sítě, kanalizace, základy domů atd., vykopat takto velikou, poměrně rovnou a celkem naddimenzovanou podzemní chodbu v hloubce asi 4m pod povrchem. Kam nepozorovaně odvozil ty desítky tisíc tun vykopané zeminy a jak se vlastně tajně napojil na ... ? Ale už jsem zticha. Ale film je to docela zábavný.. ()

walkingdead

Kvalitní thriller, i když se sestupnou tendencí. Škoda toho konce, holt když to režíroval Gray, tak asi musel vyhrát černoch... ()

cernakus

Geniální myšlenka, která bohužel nebyla dotažena do konce. Film, kde prohnilý americký systém klekne na kolena před nasraným občanem, který už ho má dost, je unikátní. Bohužel producenti neměli koule dotáhnout tu myšlenku do konce a jde vidět, že závěr filmu nekoreluje s předchozími částmi. takže zřejmě zásah pohlavářů studia. Kvůli tomu závěru jsem uvažoval, že jinak pětihvězdičkový film pošlu do opdadu, ale nakonec jsem se rozhodl své zklamání polknout a ohodnotit podle 80% délky filmu a sundat hvězdu za závěr. ()

Ctihodný občan se vrátí

05.06.2009

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (více)