Ctihodný občan je dramatický thriller o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít tomu, kdo nechal z vězení propustit vrahy jeho rodiny. A nejen jemu, také městu, společnosti, všem. Město Filadelfii začíná děsit teror a vraždy, které jsou brilantně naplánované a provedené. Pomalu však vychází najevo, že je nemohl spáchat nikdo jiný, než právě člověk, jenž přišel o rodinu a rozhodl se vzít spravedlnost do vlastních rukou. Ten člověk ale sedí ve vězení... (oficiální text distributora)

Macejko

Parádny film, ktorý až do konca nemá výraznejšej chyby. Ak by sa však nedostavilo ono nelogické a neuspokojujúce rozuzlenie, bolo by to na jasných päť, pretože Ctihodný občan je výborne natočený, má perfektný a originálny námet, atmosféru (ktorá mi trochu pripomínala Nolanove filmy, a to nie len tým, že Clydeove metódy sa podobali na tie Jokerove), a hlavne Gerarda Butlera v hlavnej úlohe, ktorý hrá ako o život. Rozhodne si to pozriem zas, aj keď istá pachuť zo záveru zrejme len tak ľahko nezmizne. ()

erased

Obsazení Gerarda Butlera do role antihrdiny asi chtělo velkou dávku odvahy, ale zároveň bylo snad tím jediným, co mě na Ctihodném občanu lákalo. Že to nebyl zrovna nejlepší tah je však nakonec asi tím nejmenším, co lze filmu vyčítat. Má totiž své charisma, kvůli kterému se ho nedá nenávidět ani po těch nejhorších zvěrstvech, ať už jsem s jeho motivy a činy souhlasil nebo ne. Nevadila by mi ani tak jeho supermanská povaha (ve smyslu 'think-tank'), naopak pokud by se jí tvůrci drželi až do konce, mohl konečně oproti třeba takové Porotě vzniknout příjemně ne-naivní Podraz, navíc notně okořeněný Sedmičkou. Celé vyústění příběhu je ale tak marné, že je na něj škoda plýtvat slovy. Ve výsledku totiž působí celé to pachtění se po pomstě jako pokrytecké, překombinované a vlastně naprosto zbytečné. A že je to škoda. Udržet si kvalitu první poloviny, především pak úvodní popravy / recitálu, a přijít s šokujícím závěrem jaký by si podobný námět zasloužil, nebál bych se film porovnávat ani se zmíněným Fincherovým majstrštykem. Takhle bohužel zůstává jen poměrně obyčejná, navíc nedomyšlená sto první variace na to samé. ()

Lum3n

Škoda, že se prvotní úvaha o spravedlnosti právního systému překlopila v hru na kočku a myš. Chyba byla dávat Butlerovi schopnosti superšpióna a přepnout řekněme z justičního dramatu do akčnější polohy. Souboj Butlera s Foxxem zkrátka přinesl do filmu méně, než o kolik ho připravil. Zajímavě rozehraný thriller tak zůstává na půl cesty. 70%. ()

numi

Napínavé, dynamické, překvapivé, ale v závěru neskutečně tupé (ano, koncert). A Butler je tak charismatický, že Foxx je v podstatě sidekick. ()

kaylin

Myslel jsem si, že podruhé by mě to mohlo zklamat, ale ani podruhé jsem neměl pocit, že je to špatný film. Je to skvěle promyšlené a mám prostě rád chytré hrdiny. Toho jsem v tomto případě dostal a jsem z něj naprosto nadšený. Gerard Butler je od tohoto filmu jeden z mých nejoblíbenějších herců, ač si bohužel celkem často vybírá ptákoviny. Ten konec je skvělý. Šmejda dostanete jen tak, že se sami stanete šmejdy. Celkem dobré poselství. ()

sta

taková bezpohlavní a filmařsky ultrasterilní (ergo vykastrovaná) agitka za americké vnímání pojmů jako právo, zákon, ideologie.. jednou větou: kdo je označen za "hodného" může vše, kdo je jednou ocejchován opačně, nemůže nic.. nádhera ()

vorheese

Buď si k tomu můžete sednout, hnidopišsky hledat každou logickou chybu a opájet se vlastní nezměrnou inteligencí a dokonalostí nebo si to dát večer před spaním jako oddychovku a příjemně se pobavit. Já zvolil variantu dvě a film očekávání splnil tj. pobavil. ()

Makky

Postaviť sa tvárou v tvár spravodlivosti a skazený systém, ktorý ublížil, využiť vo svoj prospech. Kvalitná myšlienka. No celý tunajší premyslený príbeh by si zaslúžil aj záver s nejakou myšlienkou, respektíve kvalitným vyvrcholením. Takto je to ako káva bez cukru. Hoci aj tak kvalitná a chutná. "Celý ten systém zničím. Celý ten zasraný chorý prehnitý chrám ti spadne na hlavu. Bude to biblické." ()

blackrain

Zajímavá šachová partie proti systému, který umožňuje absurdní věci. Nedivím se Clydeovi, že byl odhodlaný ke všemu, aby dosáhl svého cíle. Ale jen hlupák by zůstal sedět se založenýma rukama. ()

SarumanKo

Protispoločensky drzý, morálne nejednoznačný, nekompromisne brutálny a s veľmi originálnym námetom, to je Ctihodný občan prvé tri štvrtiny svojej stopáže. Butler je zviera, ktorému som spočiatku fakt fandil a doprial krutú pomstu na každom, kto s ním vyjebal. Ako sa však blížil koniec filmu a mal vygradovať do istého pekla, scenár úplne stratil dych, logika začala kolabovať na plnej čiare, prekombinovanosť rástla a ja som prestal rozumieť motivácií postavy. Typický Wimmer. Ten úpadok na dôvažok vyvrcholil debilnou a neuspokojujúcou pointou, ktorá pokazila celý výsledný dojem z inak kvalitne zrežírovaného a prekvapivo atmosférického filmu. Silné 3*. (6/10) ()

Tony.cs

Arachneuss napsal vše, co bych k tomu napsal já. Zklamání. Nechápu, že tohle natočil stejný člověk, který natočil film Vyjednavač. ()

Mikita

Vím, že bych už to měla čekat, ale další film, který si to nejlepší vystřílel v traileru a pak už jen udržoval tempo. Bylo to sice svižné, některé pointy překvapivé, místy dost drsné, hodně krvavé a uznávám, některé hlášky byly i zábavné, ale filmové finále bylo tak nějak podivně ulopocené, nevím, nesedlo mi. Přesto lepší 3 hvězdy. ()

IllIlIlIIl

Mé hodnocení je, dá se říci, nespravedlivé a neobjektivní (i když původně jsem dokonce dlouho uvažoval o jedné hvězdičce), jelikož Ctihodný občan má příběh i spád, ale tak nereálný a absurdní (!) film jsem snad ještě neviděl...! SPOILER: ! Abych uvedl několik těchto absurdit, tak např. po tom, co je zabita rodina Clyda (kterou zabil Darby), tak probíhá soudní líčení. Jediný svědek a vlastně i oběť (Clyde) označí za vraha Darbyho, ale pro momentální omráčení (?) soud shledává jako vraha Amesa (?) a Darby je propuštěn na svobodu (?). Poté, co Clyde zabije Darbyho, tak soud nemůže Clyda odsoudit pro nedostatek důkazů (?). Proboha, jednoznačný motiv, žádné alibi, nepřímo řečené doznání (,,Děláte dohody s vrahy,co? Tak jsem přišel, abych jednu uzavřel"), nahrávka z vraždy, kdy lze analyzovat pachatel podle chůze, postavy apod., vražda provedená v jeho budově, otisky prstů na šatech a těle Darbyho, když s ním Clyde manipuloval (když ho nakládal do policejního auta, aby ho převezl do opuštěného skladu)...Toto všechno, a nejen toto, dá dohromady ,,nepřeberné" množství podkladů pro usvědčující důkazy....Když toto nejsou důkazy, tak co potom už (?) Podle této teorie by v životě nemohl být nikdo odsouzen...! Dále, Clyde bestiálně zabije spoluvězně a následuje pouze přeložení na samotku bez jakýchkoliv dalších důsledků logicky plynoucích z tohoto bestiálního činu...(?) Když vždy Clyde uteče ze samotky vykopanou tajnou chodbou, tak si žádný dozorce nevšimne toho, že tam vězeň X hodin chybí (?). Jak vlastně se tam prokopal, to si toho nikdo nevšiml a neslyšel, že tam někdo léta kope...A jak vlastně vypadala situace, kdy se prokopal do té cely? To se tam prokopal, pozdravil v té době zde pobývající vezně a zase odešel s krumpáčem v ruce (?). Když J.Foxx společně s ostatními policisty najdou v radnici bombu, tak si lámou hlavu s tím, co budou dělat, protože vědí, že je Clyda pozoruje a jakmile uvidí, že je budova evakuována, tak ji vyhodí do povětří. Přitom první, co každého logicky napadne a co se přímo nabízí, když i přímo ví, že Clyde má možnost sledovat pouze budovu a nikoliv samotný kufr, je, že kufr pěkně vezmou do jedné ručičky a odnesou ho nepozorovaně pryč (pač byl napojen pouze na příchozí telefon a ne na jakoukoliv manipulaci s ním), aniž by způsobily jakouliv paniku (?). ()

movieband

Chlap co nemá co ztratit. Detektiv co může ztratit všechno. Vyvraždili mu rodinu, není mu však dopřáno spravedlnosti. Tak se vydává na cestu pravé spravedlnosti, aby ukázal všem, jak je systém podělaný. Gerard Butler se ve své roli překonával. S nasazení všeho co měl chtěl dosáhnout odplaty a zároveň uvědomění si chyb co dělají ostatní při hledání pravdy. Jamie Foxx jako detektiv podal taky velice zajímavý výkon. Části, kdy vyjednával s Butlerem ve vězení byly zajímavé jak po části dialogové tak charakterové. Extrémní činy, kterými Butler trestal ty co zabili jeho rodinu byly opravdu kruté. Scénu u soudu, kdy Butler začal nadávat na systém se režisérovi sakra povedla. Hudba byla povedená a atmosféra dobře těžká na to co se ve filmu dělo. Závěr v cele byl pro mě vcelku překvapující a musím říct, že skvěle zpracovaný. Hodně podařený thriller. 5* a 85%. ()

MATADOR

Ctihodný thriller zahrávající si se současnými problémy, i když tentokát nejde tak o realističnost, jako o drsnost příběhu. ()

Thomassi

Ještě než jsem se dostal k samotnému filmu, myslel jsem si, že to bude nějaký průměrný politický thriller. Ovšem po shlédnutí musím konstatovat, že to, co jsem viděl, bylo úžasné. Naprosto výborný výkon Gerarda Butlera v roli muže, kterému zabili rodinu. Vrah je propuštěn a on 10 let plánuje geniální plán. Líbilo se mi, že při sledování jsem nikdy nevěděl, co příjde za okamžik. Pořád mě nějakým způsobem dokázal překvapit a udržovat v napětí až do konce. I když se nakonec Butler projeví jako padouch, já jsem mu fandil až do konce, protože jeho slova mě stále a stále přesvědčovala a nakonec, když umře, bylo mi ho líto. Čekal jsem daleko méně a proto je mé překvapení mnohem větší a taky proto dávám 90%. ()

Ctihodný občan se vrátí

05.06.2009

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (více)