Reklama

Reklama

Černá sanitka

(seriál)
Česko, 2008, 6 h 30 min (Minutáž: 26 min)

Předloha:

Petr Janeček (kniha)

Hrají:

Roman Zach, Jitka Schneiderová, Otto Kallus, Svatopluk Skopal, Ilona Holešínská, Bohumila Dolejšová, Kamil Pulec, Bohumil Klepl, Jitka Sedláčková (více)
(další profese)

Epizody(15)

Černá sanitka je fáma, která byla populární v Československu v osmdesátých letech minulého století. Lidé si tehdy vyprávěli o tajemném sanitním voze černé barvy, který jezdí v noci a unáší děti a mladé lidi. Ti jsou usmrceni a jejich orgány pak prodává osazenstvo sanitky boháčům na Západě za účelem transplantace. Folklorista P. Janeček tuto rozšířenou pověru využil k pojmenování svých knih zabývajících se městskými legendami. Podle nich natočila Česká televize patnáctidílný seriál a my jsme pro Vás na závěr letošního roku vybrali čtyři z nich. (Česká televize)

(více)

Recenze (71)

Yardak 

všechny recenze uživatele

Černá sanitka = Etnologické příběhy, jež vypráví Roman Zach, role mu sedí. Skvělé jsou úvodní a závěrečné animace. Na české poměry docela zajímavý počin. Výběr příběhů mohl být lepší, ale i tak je natočených několik dobrých městských legend (pověstí). Janeček je odborník, ale na jeho rychlou mluvu si člověk musí zvyknout. Současné fámy a pověsti jsou zde bohužel podhodnocené. Zkuste víc dílů či přímo jednu z knih... Věřit tomu nemusíte, ale... ()

gjjm 

všechny recenze uživatele

Zajímavý projekt, zpracování dost pajdá. Skvělá znělka, někdy debilní scénáře (ovšem debilní v rámci debility původního příběhu, který je upřímně řečeno debilní dost často) , zajímavý způsob kombinace dokumentu a hraného filmu (možná ty dokumentární pasáže mohly být trochu profesionálněji natočené). Vizuálně taky hezké. Příjemně mě překvapilo, jak se motivy jednotlivých příběhů kombinují do jednoho celku. Dal bych tři, ale čtvrtá je za úžasný díl o revizorovi - IMUO je to jedna z nejlepších věcí, co kdy byly v ČR natočené v thrillerovém žánru. ()

Reklama

Zazie 

všechny recenze uživatele

Docela zklamání. Jak ale jednou někdo řekl, za každé zklamání si můžeme sami, protože máme příliš vysoká očekávání. A já jsem čekala českou obdobu Bořičů mýtů. Místo toho jsem se dočkala v každém díle chatrné úvodní povídky někdy nedosahující ani úrovně televizních Bakalářů, následované promluvami odborníků a "odborníků" více či méně k věci. Musím ale přiznat, že postupem doby jsem si zvykla a hlavně jsem se konečně dozvěděla, jak to vlastně je třeba s tím škvorem v uchu. A docela se mi líbí způsob, jakým to moderuje Roman Zach. ()

sta 

všechny recenze uživatele

Po prvním díle Stopař: námět je celkem dobrej, zajímavej a nosnej, jeho scénáristický rozpracování v rámci dramatické části taky není nejhorší, ovšem druhá polovina dílu (rozhovory a snaha o osvícení urban legends) posouvá dílo do roviny lehce bizarní.. na druhou stranu je pořeba uznat, že to jako celek prostě docela funguje a televizní řemeslo bylo odvedeno aspoň průměrně.. musim přiznat, že se mi po asi deseti letech zase jednou líbila česká televizní kamera, v což jsem už přestal doufat i v nejdivočejších snech, ale tady ta barevná stylizace byla zajímavá (když už nic jinýho).. jistá míra trapnosti zde samozřejmě přetrvává, ale to už bych asi chtěl moc.. ()

Mononoke. 

všechny recenze uživatele

Fenomén urban legends mám moc ráda, je to šťavnaté téma na zpracování, ale svůj klasický seriálový standart s lacině působícími exteriéry i interiéry ČT1 zkrátka nezapře. Rádoby domumentaristické prostřihy na konci působí, alespoň na mě, dost rozpačitě. Jakoby nevěděli, jak příběh "důstojně ukončit", trochu ho natáhnout (respektive o celou půlku:) a pozvaní hosté vypadají jako roboti, kteří mechanicky a bez emocí odvyprávějí to svoje. 40% ()

Galerie (5)

Zajímavosti (2)

  • Příběh o babičce, která zemřela při nákupech v německu, se má odehrávat v roce 1991. Rodina však vlastní vůz VW Passat B4 Variant a celníci Škoda Felicia Combi, které se v té době nevyráběly. (Martin_Happy)
  • V epizodě "Sama v autě" představuje na úvod průvodce (Roman Zach) rok, ve kterém se příběh odehrává. Jedná se o rok 2002. Když ale mladá dvojice vchází do kina, na dveřích můžeme vidět poutač na film Útěk do divočiny, který byl natočen až v roce 2007, tedy zhruba ve stejném období, kdy se natáčel seriál Černá sanitka. (Kirman)

Reklama

Reklama