Je rok 1595. Bratři Knut a Erik kdysi dávno nepomohli jedné dívce a tím ji vystavili jisté smrti. Součástí jejich práce pro vládu je i cesta do místa pustých bahenních terénů. Duch dívenky se ale vrací, aby se na mužích pomstil. Utíkajíce před zjevením, narazí na bezejmennou vesnici. Následně pak v sauně, podle finských pověr, mají naději, že smyjí hřích a zlomí tak prokletí z minulosti... (LIVINGDEAD)

Dzeyna

Takže, vážně nevím jak tohle celé zhodnotit. Bylo by to hodně kvalitní, KDYBY .. to posledních cca 5 minut nebylo až moc komické a sci-fi a kdyby to nebylo natočeno zřejmě českým kameramanem. Jelikož Češi si myslí, že cokoliv udělají zajímavější, autentičtější a lepší, když budou s kamerou pořád klepat. Aha, tak to já asi opravdu nemyslím. To jsou jediné výtky, které k tomu mám, jinak hodně promakaný příběh a skvělí herci a vynikající atmosféra. Nikdy bych nevěřila že, se spojí tyto dvě země. ()

Flaxik

No to mě poser. Banda zoufalců se motá po bažinách, na co šáhnou, to je na hovno, koho potkaj, ten je divnej nebo mrtvej. Hnusný ksichti, depresívní atmosféra, bahno, voda, bahno, bahno, špína, bahno, sauna, bahno. Děj je taky na hlavu, skoro žádnej, ale přitom tam je. Ten film má všechno, co potřebuje k poslání do odpadu. Přesto mě nadchnul, protože si ve své samolibosti myslím, že jsem ho pochopil :-) ()

Shadwell

Filozofický, skandinávsko-bergmanovský meta-horor. Užijí si ho zejména tací, kteří nenahlížejí na filmy žánrově-preskriptivně („čím by film měl být“), ale liberálně-deskriptivně („čím film je“). Horor je zkrátka populární žánr s největším estetickým potenciálem, poněvadž pokrývá všechny oblasti krásy i odpornosti, včetně umění kontemplace, vlastní Sauně. ()

SOLOM.

Když jsme poslední den letošního FF naklusali do sklepních prostor místního kina a v devět ráno začala projekce tohoto filmu, absolutně jsem netušil do čeho jdu. O existenci filmu jsem sice věděl, ale nikdy jsem nějak nepátral potom o čemže pojednává. Jaké bylo však mé překvapení, když naběhly závěrečné titulky a já začal vstřebávat tuhle prazvláštní konzumaci hororové podívané. Finská tvorba je pro mne velkou neznámou a jako jediná ze severských zemí mi byla dosud nedopřána. Samotný námět je velice zajímavý a rozhodně neokoukaný. Uprostřed nebezpečných močálů a bažin totiž leží místo, které by jste v žádném případě nechtěli navštívit. Nejde o žádnou perníkovou chaloupku, nebo upíří nevěstinec, ale zcela obyčejnou smradlavou vesničku. Možná si řeknete co je na ní tak strašidelného a ono na první pohled skutečně nic, ale brzy stejně jako naši hrdinové zjistíte, že tady něco nehraje. Navíc když poblíž stojí podivná sauna, kde dle finských pověr chodili lidé smít své hříchy z minulosti. V tu chvíli se roztočí podivný kolotoč událostí, které prověří nejen vaší mysl, ale i držáky. Atmosféra jako lusknutím prstu zhoustne a zcela vás pohltí až se z toho začnete dusit. Většina sálu v tu chvíli byla úplně zticha a jen nevěřícně zírala na promítací plochu, protože na scéně se objevila opravdu pekelná podívaná. Zrovna však zapomeňte na nějaké krvavé masakry ozdobené řadou gore efektů. 7/10 ()

pornogrind

Pro mě těžko hodnotitelný film.Historický hororJako určitě to má něco do sebe,ale chápu že pro mnoho lidí bude těžko koukatelný.Za sebe ale můžu říct že mě neurazil,ale že by mě nějak extra nadchnul to se taky říct nedá.Takže ho ani radši doporučovat nebudu.Každopádně zajimavý pozdrav z Finska,ale jak pro koho. ()

• Slovo ''Poika'' ve finštině znamená chlapec, ve skutečnosti postavu ''Poiky'' hrála herečka Sonja Petäjäjärvi. (MadBigMax)
  • Exteriéry filmu byly natáčeny v Praze - Řeporyjích, ve středověkém skanzenu Řepora. (Kolyas)