Reklama

Reklama

Polská emigrantka Lena je uklízečkou na letišti Heathrow. Po jedné směně jí ujede autobus, ale kamarádka Birdie jí naštěstí velice ochotně nabídne přespání v rodinném domě nedaleko letiště. To ještě Lena netuší, že se dostane do rukou psychopatické mamky a taťky, kteří si přímo pod ranvejemi vytvořili vlastní svět, kde vládnou jejich pravidla a zákony. Snímek, který začíná jako sociální drama Mika Leigha, se velmi rychle zvrtne v krvavou a zvrhlou hru o přežití, v níž zpočátku nejistá Lena dokáže uhrát jisté body a získat pozornost a snad i důvěru mamky. Snímek se nebrání velmi černému humoru a svérázně paroduje životní styl a každodenní rituály britské rodiny. Režisér k filmu dodává: „Vyrostl jsem ve stínu letiště Heathrow a zvuky, které slyšíte v tomto filmu, jsou zvuky mého dětství.“ Snímek Mamka a taťka byl uveden ve Velké Británii v televizi o Vánocích a vzbudil velice kontroverzní reakce. [44. MFFKV 2009] (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (149)

LV.Helter 

všechny recenze uživatele

Moc nesadlo. V istých momentoch klišoidné a dokonca daktoré scény až podpriemerné, ale film dosiahol svoj učinok-znechutil. Tam kde práve Hostel alebo Lidská stonožka stávala iba na brutalnosti a gore všeobecne, tak tu Mum and Dad vsádza na psychickú stránku diváka, kde ho potrápi tak isto ako práve Perry Bensonovu. Proti hiexplotationu vobec nič nemám, dĺžka je úplne akurat, výber hlavného psychoša úplne výborne (s Laurencom H. (s Lidskej stonožky) by si mohli podať ruky) a záver priamo až nekompromisný a absúrdny. V podstate kvoli záveru som zvyšil ešte na tú jednu hviezdu, kde je to práve krvavé inferno a revenge-jazzova hudba pritom úplne sadla. Nesom z toho priamo nadšený, ale celkom Angličania prekvapili. Porovnávať toto s Srbákom je dosť blbé-pretože tú absencia brutality nebola až tak veľka..50% ()

Ruut 

všechny recenze uživatele

Jako bych se díval na české amatérské péčko, přesněji ty hrané pasáže co mají mít nějaký děj. --- Ne, tak samozřejmě herci jsou patřičně odpudiví (chápej dobří), násilí tu je spíš mimoděk a erotika se nekoná. Hlavně jde o to vykreslení hnusné zvrácenosti lidí .. tak trochu v duchu britkomů. No funguje to a víc to, jako nefanoušek subžánru, pitvat nebudu. ()

Reklama

obitus 

všechny recenze uživatele

Vynikající exploitation, ve kterém se fyzické násilí děje jaksi mimochodem a důraz je kladen na pokřivenou psychiku jednotlivých postav. To by samozřejmě nešlo bez dobrých herců, jejichž postavy jsou reálné až to bolí. V podobných věcech si příliš nelibuji, takže zřejmě už Mum & Dad nebudu chtít nikdy vidět, ovšem v rámci subžánru s ním jsem velmi spokojený. Navíc ten neodbytný dojem, že Taťku hráj Jirka Zídek...brrrrr. ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Rekapitulujíc svůj život napsal francouzský filosof a spisovatel Jean-Paul Sartre (Slova, 1966), že otcova brzká smrt byla nejvýznamnější událostí jeho života a že žít otec déle než žil, totiž slyšet synova první slůvka, být u jeho prvních krůčků, plakat spolu s Annou Marií nad synáčkovými ostřihanými kadeřemi a tak dále a tak dále, chtě nechtě by se na syna jak dlouhý tak široký položil a rozmáčkl by jej. Co by asi napsala Lena - ano, to děvče z Polska, jež si prošlo peklem, které bych, mít nějakého, nepřál ni nejhoršímu nepříteli -, mít odvahu jít s kůží (respektive s tím, co jí z té kůže zbylo) na trh? Možná by si správně odvodila, že veškeré utrpení, jež jí život přinesl, pramenilo z toho, že ať přišla k čemu přišla, nestalo se než, že se na ni někdo - a tím někým myslím otce (otce jako původce a strážce zákona " Musíš!", potažmo "Nesmíš!") - jak dlouhý tak široký položil a rozmáčkl ji! Nejprve doma v Polsku, kde jí bylo otcem zakázáno studovat a proti své vůli byla nucena pracovat pro rodinnou firmu a po čase, po opuštění rodného hnízda, když si myslela, že konečně našla klid a svobodu několikanásobně krutěji i v Londýně, kde ji "otec" zakazoval vlastně vše a nutil do... no, radši už nevzpomínat. Každopádně, a to je důležité, pro načrtnuté chápu "Mum & Dad" ne jako film o krizi a rozpadu rodiny (kterým možná je, co já vím?), nýbrž jako film, jež tematizuje tu fázi života, kdy se "dorostenec" rozhodne postavit na vlastní nohy a jak těžké to je, obzvlášť když vám to vaši nechtějí dovolit a stále vás drtí svou "láskou". ___ Čtvrtá hvězdička (po rozmyslu) hlavně za vztah mezi "sestrami". Tomu říkám rivalita. Ale tak, být maminčiným mazánkem se zřejmě vyplácí, zvláště když hrozí že vás otec majzne po hlavě kladivem. 70% Horror Season Tour 2016 ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

No páni. Skvělá ukázka toho, že když je to dobře promyšlené a udělané, tak jeblá rodinka může být parádní i bez mnohých gore festů, přemíry násilí a litrů krve. Krve a násilí je tu opravdu málo, ale tenhle film má tak skvěle scénáristicky vykreslené a herecky odehrané postavy, že to ani nevadí a staví to do popředí ony postavy samotné, tedy jakési jejich nitro a pohnutky a ne jejich krvavé skutky a činy. Mamka s taťkou jsou fakt super, brácha ze ségrou taky, ale to, co předvádí Olga Fedori s hlavní roli, jak dokáže skvěle hrát tělem, pohyby a hlavně tváří, to je až radost pohledět. Jedna z nejlépe odehraných a nejpříjemněji působících postav poslední doby, co jsem viděl. Zvláštní film, na první pohled neoriginální obyčejný tuctový průměr, který ale postavy a herectví vyzdvihuje hodně vysoko. Obzvláště proto, že právě tohohle se poslední dobou ve filmech (a horrorech obzvláště) moc nedostává. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (5)

  • Během závěrečných titulků běží černobílé záběry, které monitorují členy rodiny. Tuto scénu natáčela Ainsley Howard, která ve filmu hraje postavu Birdie. (Matared)
  • Ve filmu nezazní skutečná jména mamky (Dido Miles) a taťky (Perry Benson). Ve scénáři jsou proto postavy uvedeny pod velkými písmeny. (ČSFD)
  • Film byl ve Velké Británii uveden v televizi na Vánoce. S ohledem na název řada diváků očekávala rodinný film. Zhlédnutí se nevyhnulo ani několik dětí. (ČSFD)

Reklama

Reklama