Reklama

Reklama

VOD (1)

V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22-ti letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Jeho postoj k IRA byl veskrze negativní, proto na nabídku kývl a postupně se dostal až do samého nitra organizace. Bral život jako hru, jenže hrát si s radikálními Iry se nevyplácí... Poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život. Příběh se odehrává v letech 1987 – 1991, kdy Martin McGartland působil tajně v IRA. V roce 1991 IRA odhalila jeho totožnost a unesla ho. Martinovi se podařilo ze zajetí uprchnout, od té doby je stále na útěku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (209)

Maq 

všechny recenze uživatele

Příběhy špiónů, tedy lidí, kteří ve válce pracují „za nepřátelskou linií“, jsou vždy vzrušující, a proto oblíbené. Přečasto taky pitomé. Tento film ne. Za prvé je zřejmě dosti věrohodný v popisu situace a nelíčí účastníky nijak zjednodušeně. Nedělá z Britů chrabré vlastence a z odbojných katolíků zvrhlé a slabomyslné fanatiky. Za druhé je příběh hodně osobní. Špión není braková postava, superman formátu Jamese Bonda válcující padouchy pro královnu, dobrodružství a děvky. Naopak je to obyčejný kluk, formovaný místem a šílenou dobou, má a dále by rád měl rodinu a přátele, a denně riskuje krutou smrt z toho prostého důvodu, že nechce, aby lidé umírali, pokud tomu může zabránit. Po celý film jsem ho obdivoval a strašně se o něho bál. Což je v daném žánru zřejmě nejvyšší možné ocenění. ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Filmy o informátorech mají ten problém, že můžete zlámat dvacet tužek nad scénářem a stejně vám vyleze to samý, co už tady bylo v jinym filmu tohoto typu. Ten postup je vždycky takřka totožný - chlapík nesouhlasí, pak teda jo, vypadá to žůžově, zamiluje se, někdo začne něco tušit, žena začne něco tušit a kapitální průser. Fifty Dead Men Walking vsadilo na sychravý Severní Irsko a nasranou IRA, což u mě funguje vždycky (mám rád tematicky evropskou guerillu). Je šedivo, občas se dá ohřát o hořící auťák, úzké cihlové uličky a všudypřítomné ploty a vojsko s L85A1 v rukou (jedna z nejkrásnějších zbraní vůbec). Funguje to a člověk je schopný opustit i tu hopsa hejsa kameru v dramatických scénách. Fifty Dead Men Walking funguje - je zpracován precizně, režie nepadá do rutiny a paranoidní inferno druhé půle skvěle graduje. Spokojenost. ()

Reklama

Fr 

všechny recenze uživatele

Ďábel může dělat svoji práci jedině když zaslepí obyčejný lidi…. MARTINE McGARTLANDE, NYNÍ JSTE PLNOHODNOTNÝ DOBROVOLNÍK IRA. Martin je týpek, který udělal na IRA dojem. A chtěl být součástí něčeho většího, než je jeho prdel. Vlastně prdel kohokoli. Syrová kamera a příběh reálně popisují pouliční nepokoje, trochu zabíjení a umírání v průběhu revoluce. Občas rocková muzika, ale hlavně super J.Sturgess. Akce není moc, spíš takové pozadí toho co se dělo, praktiky ,,všech“ stran, mučení špehů. Přítomnost britských vojáků působí na obyvatele stejně jako přítomnost těch ruských u nás. (Jen u nás nevznikla žádná organizace. Výhoda socialismu :-) ) TÁHNI DO PÍČI Z MOJÍ ZEMĚ!! Film se motá kolem politických sraček a následcích rozhodnutí být hrdinou. Iluze o světě spravedlnosti či demokracie si nedělejme. Všude je to velkej shit! Není to o očekávání atentátů, spíš toho, kdy to ,,praskne“ a závěrečných 20 minut je dobrým thrillerem, kde dostane více prostoru i vlasatý B.Kingsley. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *** ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Při sledování Štvance IRA jsem si vzpoměl na podobný snímek španělské produkce Krycí jméno Vlk, kde hlavní hrdina pro změnu infiltroval řady baskické separatistické organizace ETA. A to srovnání nedopadlo pro Štvance IRA moc dobře, protože ten druhý počin mi přišel daleko filmovější a mnohem lépe propracovaný. V případě britského filmu mi přišel scénář tak nějak nedotažený, dost důležité motivy jednání a rozhodování hlavní postavy byly buď zamlčené nebo nedůvěryhodné. Navíc skutečný Martin McGartland byl při své činnosti asi hnán podstatně menším altruismem než se snaží film diváka přesvědčit, a jeho pohnutky byly přízemnější. Celý ten proces lámání a rekrutování spolupracovníka britských bezpečnostních služeb je strašně odbytý a v praxi by Martinovo rozhodnutí na základě takové nabídky bylo čirým bláznovstvím. Film samozřejmě hodně těží z prostředí, kde se odehrává, tedy z války a terorem rozdělené země, a z toho, že vychází ze skutečných událostí, byť jak je to celkem běžné a logické, si je vykládá částečně podle svého. Jenže co naplat, i když se mi chce dát čtvrtou hvězdičku, přijde mi to moc televizní a mrzí mě nevyužitý potenciál. Celkový dojem: 65 %. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Působivý historický exkurz do složité a nepřehledné problematiky politicky i nábožensky rozděleného Irska. Začarovaný kruh, v němž pojmy jako pravda a zákon pozbývají smyslu... Subjektivně jsem byl trochu zklamán jen z toho, že tvůrci použili rámcovou kompozici, čímž vyzradili konec hned na počátku, v lineárně vyprávěném ději bych patrně kvitoval onen ,,překvapivý" závěr... ,,IRA je tady, aby jim ukázala, že ždibec odporu je hodnotnější než hromada hlasů. -Víš, kdo to řekl? -Ne. -Bobby Sands. Citoval Vladimira Iljiče Lenina, vůdce ruské revoluce. Změnil svět, vytvořil národ." Podobné filmy: Boxer, Ve jménu otce, Krvavá neděle ()

Galerie (29)

Zajímavosti (3)

  • Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)
  • Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)
  • Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)

Související novinky

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (více)

Reklama

Reklama