Reklama

Reklama

Válečný snímek Ďábelská brigáda (1968) byl inspirován historií skutečné vojenské jednotky, složené z kanadských dobrovolníků a neukázněných amerických rekrutů, jež měla být původně vysazena v Norsku. Válečná situace se sice změnila, ale plukovník Frederick, velitel pověřený vycvičením a vyzbrojením brigády, neúnavným přesvědčováním svých nedůvěřivých nadřízených dosáhne svého. Brigáda zůstane pohromadě a stmelí se do obávané bojové jednotky, jež se stala postrachem nepřátel na italské frontě. Film, ve kterém nechybí řada humorných situací, se snažil navázat na mimořádný úspěch obdobného Aldrichova dramatu Tucet špinavců (1965). Vedle Williama Holdena v roli Fredericka se tu objevili i další známí představitelé, Cliff Robertson (velitel Kanaďanů Crown), Vince Edwards (major Bricker), Claude Akins (násilník Rockman) nebo Richard Jaeckel (bývalý cirkusák Greco). V úlohách vysokých spojeneckých důstojníků se mihnou herecké hvězdy Michael Rennie, Carroll O’Connor a Dana Andrews. Režisér snímku Andrew V. McLaglen (nar. 1920) byl synem slavného herce irského původu Victora McLaglena a z jeho rozsáhlé tvorby známe u nás především westerny McLintock! (1963), Shenandoah (1965) a Bandolero (1968). Ďábelská brigáda vznikla v produkční společnosti Davida L. Wolpera (1928–2010), významného nezávislého tvůrce, který léta působil v rámci hollywoodského systému. (Česká televize)

(více)

Recenze (79)

Apophis 

všechny recenze uživatele

Tak tento film si určitě zaslouží čestné místo v v platinové přihrádce pomyslného archivu nejlepších válečných filmů. Příběh je podle skutečné události (což ovšem bohužel mnohdy nezaručuje, že bude film kvalitní...) Děj je velmi dynamický a bohatý - střídají se tu scény ukazující výcvik, scény bojové a mnohdy i humorné [ovšem vkusné, nikoliv uměle implantované, ba přímo přeplácané (jak mnohdy pozorujeme v současných amerických filmech)]. Celý příběh působí reálným dojmem, neukazují se tu ani "hrůzy války", ani se naopak z hrdinů nedělají supermani (viz část mého komentáře k Bitvě o Británii). Herecké výkony jsou vyrovnané, mnohdy si jejich postavy přímo "zamilujete", což u válečného filmu není moc dobrý nápad... Shrnu-li to, nemohu dát Ďábelské brigádě jinak než 5* za scénář, objektivitu, herce i kvalitní bojové scény...[zapoměl jsem na něco?? :-)) ] ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Není to jako Tucet špinavců, ale chce to tuze moc být jako Tucet špinavců. Jenže místo aby si to našlo vlastní cestu, tak to pouze kopíruje svůj nedostižný vzor jedna k jedné. A byť je to v každém ohledu horší svého předobrazu, tak stále ještě jde o zábavný nerealistický válečný akčňák, který je výrazně lepší oficiálních pokračování Špinavců. ()

Reklama

Flego 

všechny recenze uživatele

Pripadalo mi to šité horúcou ihlou. Príliš mnoho času sa venovalo tradičným hádkam medzi amíkmi a kanaďanmi, aby to napokon skončilo, ako keď švihneš bičom. Takisto mi pripadala nedotiahnutá scéna zamýšľaného úteku z tábora, ktorá sa taktiež rýchlo rozplynula. Naproti tomu, bojové scény stáli za to a film sa konečne ocitol tam, kde mal byť. ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

Film se dá rozdělit na tři části. První (obsahující celou první polovinu filmu) se odehrává ve výcvikovém táboře a v podstatě sleduje jen souboje mezi dvěma jednotkami vojáků (trochu nuda). Druhou částí je útok na italskou vesnici, kdy film nabírá na spádu, ale celá akce působí chvílemi až komediálně a rádoby drsně. Třetí částí je pak závěrečný útok na německé jednotky na italské hoře, kde se film pokouší nahnat nějaké ty emoce usmrcením pár hlavních postav. No popravdě znám spoustu lepších válečných filmů z 60. let. Ďábelská brigáda by se mohla učit například od o 4 roky dříve narozeného válečného sourozence Vlaku. ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

První hodina a čtvrt je strašně nudná podívaná na výcvik nevychovaných vojínů v táboře. Pak najednou nastane obrovský skok, když se děj ocitá v Itálii. Závěrečná bitva je už skvělá podívaná. Přesto to nemění mé pocity z počátku filmu, kdy asi 70% filmu jsou nezáživné. [794. hodnocení, 63. komentář, 72%] ()

Galerie (124)

Zajímavosti (7)

  • Hlavný hrdina Robert v podaní Williama Holdena nosí hodinky značky Longines Admiral Automatic. (dyfur)
  • Většina vojenské techniky použita Němci ve filmu je amerického původu. (Furi)
  • Tanky, které použivá německá armáda, jsou americké tanky M48 Patton. Ve filmu se objevily letadla Supermarine Spitfire a de Havilland Mosquito. Zbraně použité ve filmu byly: kulomet BAR, MG-42, samopaly MP-40, Thopson, pušky Mauser, Lee-Enfield, M1 Garand, pistole Colt 1911 a Luger p08. (K98)

Reklama

Reklama