Zákon gangu

• USA Sons of Anarchy (více)
Rozhovor 6 - Kurt Sutter
USA, (2008–2014), 79 h 33 min (Minutáž: 39–81 min)

Tvůrci:

Kurt Sutter

Charlie Hunnam, Katey Sagal, Mark Boone Junior, Ron Perlman, Kim Coates, Tommy Flanagan, Theo Rossi, Maggie Siff, Winter Ave Zoli, Johnny Lewis, Emilio Rivera (více)

SoA je motorkářský gang působící ve fiktivním americkém městě Charming u mexických hranic. Gang vedený Clayem (Ron Perlman) a jeho nevlastním synem, hlavním hrdinou, Jaxem (Charlie Hunnam). Živí se převážně obchodem se zbraněmi. Seriál mapuje působení gangu, obchody se zbraněmi, Jaxovy pochyby o směřování gangu, osobní spory mezi členy, do kterých zasahuje v neposlední řadě rodina. Největší hrozbou pro SoA je však agentka ATF a místní zástupce šerifa. (Sonnik)

Rozhovor 6 - Kurt Sutter

Ant

Hodně netradiční seriál. Ukázka toho, jak funguje jeden motorkářský gang v Kalifornii. Velkou část seriálu táhnou herci. Hunnam je neokoukaný a talentovaný. Dvojice Perlman a Segal ze sebe taky dostávájí maximum. Taktéž pochvala za skvělou hudbu. První řada ale zdaleka není dokonalá, tvůrci se zdá se pořád rozkoukávají a několik věcí by šlo vyřešit mnohem lépe. Tak jako tak mi tihle motorkáři přirostli k srdci. 2. série Druhá řada se vyvarovala všech předešlých chyb a těch 13 dílů je naprosto lahůdkový zážitek. Po finále jsem musela ještě hodinu sbírat čelist z podlahy. Silně zasloužených pět hvězd. Abych to zkrátila, do 7. řady je to s kvalitou na vlnách. Když to Sutter promyslí, jsou SOA geniální, v opačném případě je to blbá soap opera. Kvůli konci už se na to nikdy nepodívám, ale z mnoha důvodů je to stále jeden z nejoriginálnějších seriálů za poslední dekádu. Hunnam si zasloužil Emmy. ()

Laerry

Seriál střídá napínavé dramatické scény s obyčejně nezáživnými jako je tomu tak například u Dextera. Abyste z některé scény dostali pořádný emociální zátah, musí mu předcházet někdy i zdlouhavé budování atmosféry. Ale pokud je vám tenhle vyprávěcí styl blízký, nebudete si nač stěžovat. SoA je povedeným vyobrazením života, který běžný smrtelník nepozná - což je možná i dobře, a tak je mnohem lepší proniknout pod roušku jednoho amerického mýtu prostřednictvím televizní obrazovky a dostatečně si tak vychutnat imaginární poryv větru v rozcuchaných vlasech při jízdě na nablyštěných motorkách, co psaly historii Ameriky. ()

bartias

Seriál o drsných motorkářích není jen o drsném jezdění na motorce. Kalifornští bikeři sice pašují zbraně (a v druhé řadě dojde i na produkování porna), Sons of Anarchy se ale věnuje hlavně rozdílům mezi starší a mladší generací členů gangu. První řada představuje atraktivní prostředí, v němž hrdinové žijí, a hlavní téma jenom naťukne. Druhá už se naplno věnuje neshodám, které stojí v přímém rozporu s bezmeznou loajalitou ke klubu. Přirovnávání k Hamletovým tragédiím není od cesty, mezi všemi těmi řvoucími motorkami a masivními prsteny se ukrývá hodně zajímavých vztahů a řada skvělých postav. ()

hroubek

S01 - Už dlouho jsem si říkal, že na Zákon gangu jako Sons of Anarchy začnu koukat, ale teprve před pár dny jsem se k tomu konečně dostal. Měl jsem dost času, takže za necelé tři dny padla první série a já už se nemůžu dočkat další řady. Epizody utíkají velmi rychle, že jsem se nezačal nikdy nudit. Občas mě přišlo, že struktura všech epizod je velmi podobná. Během několika epizod jsem si oblíbil dost postav, což je vždycky velké plus, když to s nějakým seriálem myslíte vážně, plus se mi líbilo, že to správně drsné a nekompromisní viz. epizoda 3 a 12. Po herecké stránce je to zatím bezchybné. S02 - Velmi mě překvapilo jak moc se tvůrci na začátku druhé řady odvázali. Nový záporák, nové problémy a spoustu intrikování. Je toho tady strašně moc, jak postav, tak i pod zápletek a hlavně se řeší problémy s předchozí řady. Navíc se skoro půlku řady připravujeme na konkrétní věc, která odpálí závěrečné, nervy drásající epizody a perfektní finále. Druhá řada je trochu utahanější, ale má velmi zajímavé záporáky a skvělé finále, které hned láká k dalším epizodám. S03 - Po hektickém finále druhé řady muselo přijít nějaké řešení. A já se pomalinku začínám bát, že každá řada bude mít zajímavý začátek, oddechový prostředek a skvělé finále. Třetí řadě hodně pomáhá změna prostředí a taky, že je v sázce něco více, než jen peníze a moc. Na druhou stranu nelogické chování několika postava, zvláště těch ženských je někdy doslova přes čáru. I přes mé drobné výtky, je to pořád hodně kvalitní podívaná. S04 - Zatím nejlepší řada. Tempo je přímo vražedné a konečně se dostaví ten pocit, že ne všichni se dožijí konce řady. Intriky, podrazy, manipulovaní, spousta krve, Danny Trejo a postavy z masa a kostí, které musejí činit těžká rozhodnutí. V každém díle se muže změnit celá situace a divák si nemůže být ničím jistý. Jediná chybička je v tom, že finále mohlo být lepší. S05 - Skvělá čtvrtá řada nakopla příběh do úplně jiné roviny. Úvod je bravurní a během první pěti epizod příjde nejdojemnější okamžik za celou dobu co koukám. Nikdo si nemůže být ničím jisty a uzavřená spojenectví se může velmi snadno rozpadnout. A tady mě seriál trochu zklamává, jelikož se každý podraží a všichni si furt něco slibují. Ženské postavy se opět chovají hloupě, o to více to zamrzí, jelikož tempo je tady perfektní, akce výborná a zvraty opravdu nečekané.Pár chybiček by se našlo, ale za mně druhá nejlepší řada. S06 - Po předchozí řadě moje očekávání byla veliká. A úvod to jen potvrdí. Opět se jede na maximum, alespoň ze začátku. Díky nataženým dílům jsem se v půli trochu nudil. Pořád to byla nadstandardní jízda, jen jsem měl pocit, že má seriál navíc. A pak přišly poslední tři díly, které mě moje tvrzení omlátily pořádně o hlavu. Zvraty, které příjdou jsou perfektně vygradované a nekompromisní, naposledy jsem měl takový to pocit u čtvrté řady Dextra nebo Breaking Bad či Homelandu. Chyběl tomu opravdu kousek, aby to byla nejlepší řada. S07 - Skvělé finále. Prakticky všechno co se v předchozích řadách stalo tady postupně vygraduje a dospěje k svému tragickému konci. Herci podávají vynikající výkony, které jsou prvotřídní ukázkou perfektního hraní. Velmi se mi líbil konec, který byl správně poeticky v rámci celého seriálu a naprosto k němu sedl. Trošku mě vadilo natahování některých zápletek, občas nelogické chování, ale to jsou malé výtky, protože i nudnější epizody byly natočeny skvěle. Sons of Anarchy je výborný seriál, který když Vám sedne, tak Vám připraví spoustu hodin prvotřídní podívané. () (méně) (více)

Zeebonk

Nekřesťansky dlouhý komentář k nekřesťansky krátkému seriálu. Šedesátá léta. Silné stroje, zmlácení negři, hipíci, Gypsy Jokers, barbituráty, LSD, Jefferson Airplane, hromadné šukačky a víkendové pivní radovánky. Jedna výjimečná dekáda obestřená hustým oparem pozitivní energie a neutuchající nespoutanosti, tlakem času a hamižnosti vykostěná na pouhý závan nostalagie v časech přítomných a nadcházejících. Byly to romantické časy, když nejbrutálnějším činem Hell's Angels byl pobodaný negr a zlomená čelist. Jenomže nic netrvá věčně, pěsti vystřídaly glocky, nože brokovnice a řetězy ákáčka, obživou se stal prodej narkotik a pašování zbraní. Než se kdo nadál, byla tu osmdesátá léta, pobočky se rozšiřují za oceán a s nimi i odvěké konflilty s konkurenčními gangy. V naší nejmilejší Evropě všemu nasadily korunku skandinávské masakry na počátku devadesátých let, krvavý konflikt mezi Hell's Angels a Bandidos jednou provždy narušil seveřanům idylu a pasoval legendární gangy na veřejného nepřítele číslo jedna. Sons of Anarchy je zatím to nejkomplexnější dílo zabývající se zmíněnou tématikou. Do detailů je rozebráno fungování gangu zevnitř i zvenčí, korupce z řad maloměštáckých fízlů i průběh vyšetřování agentů ATF a FBI, zkrátka co série o to větší je kladen důraz na konspiraci ve vysokých vládních kruzích. Tam, kde rating seriálu svazuje jazyk na skautské "shit" a "damn", foukají do plachet politické nekorektnosti do posledního puntíku vymazlené brutalitky, špička pyramidy jsou bez diskuze lahůdkové headshoty, Showtime a HBO se můžou jít vycpat. Výběr postav a jejich představitelů je více méně dokonalý, každá z nich svým velmi specifickým způsobem přiroste k srdci, nulový vliv na to má skutečnost, že některé charaktery uhnívají rychleji než mrtvá šlapka v kufru nevadského hlavouna. Nutné zlo je nakonec pouze Katey Sagal, jejíž Gemma "Matka klubu" Teller se brzy začne zajídat a přináší do SoA přesně to, co v tak chlapáckém seriálu mít nechceme. List záporáků je skutečně pestrý, od bisexuální agentky ATF, práskače s náckovským buldočkem, irského přeběhlíka, negrů, Umaštěnců, Rejžožroutů, ruské mafie, až po samotné FBI a kartel. Sestava soundtracku potěší nejednoho hudebního fajnšmekra, každá epizoda se pyšní minimálně jednou říznou rockovou vypalovačkou. Ale tou pravou třešničkou na dortu jsou geniální camea - Stephen King, James Cosmo, Danny Trejo a hlavně ex prezident klubu Sonny Barger. Sons of Anarchy je jednoduše ten nejfrajerštější a zároveň jeden z nejsympatičtějších seriálů současnosti a do páté série počítám vteřiny. ()

Galerie (2 445)

• V klubovně na zdi, kde visí portréty členů klubu při zatčení, je taky pravá fotka Sonnyho Bargera z jeho zatčení. Jedné se o druhou zprava v předposlední řadě. (Chibs)
  • Celé jméno Juice je Jean Carlos "Juice" Ortiz, Jaxe (Charlie Hunnam) je Jackson "Jax" Teller a Bobby je Robert "Bobby Elvis" Munson. Elvis se mu přezdívá, protože imituje Elvise. (Chibs)
  • Filmové jméno zametače mrtvol Bachmana, ztvárněného S. Kingem, je zároveň i jeho skutečným pseudonymem, pod kterým napsal sérii románů. (hlavi)

Nový western od tvůrce Zákonu gangu dostal zelenou

Nový western od tvůrce Zákonu gangu dostal zelenou

20.10.2022

Kurt Sutter svoji tvůrčí štaci u stanice FX zakončil nešťastně, když byl vyhozen poté, co se údajně nechoval ke svým kolegům a podřízeným úplně nejlíp. Autor seriálů The Bastard Executioner, Zákon… (více)

Tvůrce Zákonu gangu chystá westernový seriál

Tvůrce Zákonu gangu chystá westernový seriál

01.12.2021

Kurt Sutter, scenárista a tvůrce kultovního seriálu Zákon gangu, oznámil nový seriál. Ten tentokrát vytvoří pro streamovací službu Netflix, ponese název The Abandons a bude se jednat o westernové… (více)

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)