Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

godspeed

Velmi slušný detektivní příběh s otřesnou kamerou a vizuálním zpracováním na úrovni Ordinace v severské oboře. Chvílemi jsem měl pocit, že si kameraman musel odskočit z natáčení ptáka Loskutáka nebo tak něco. Konec těžce natahovaný a překombinovaný, ale opravdu hodně. To co mě brání dát čtvrtou hvězdu je odpověď na jednu otázku. Chtěl bych se podívat na ten film někdy ještě jednou? A odpověď zní, nikoliv. ()

Gromit

Stejnojmennou knihu jsem nečetl, takže nemohu posoudit, v čem je její adaptace horší či lepší. Jinak ale musím říct, že jsem byl navýsost spokojen. Niels Arden Oplev natočil inteligentní detektivku, ve které se to zajímavými motivy a postavami doslova hemží. A když už jsem zmínil ty postavy, musím vyzdvihnout vynikající herecké výkony Michaela Nyqvista a Noomi Rapace. Tak zajímavá dvojice se v hned tak nějakém filmu nevidí. A já už se teď moc těším na další díly! ()

Fafyna

Jelikož jsem si film pustila hned po dočtení knihy (500 stran za mé rekordní 3 dny!), měla jsem hodně velké očekávání. Samozřejmě až nesmyslné - tak rozsáhlá a komplikovaná knížka, plná nevyřčených myšlenek a otázek, nacpaná do 2 hodin? Kdybych knihu nečetla, asi bych se ve filmovém zpracování trochu ztrácela, ale i přes to je film velmi povedený. Prý si práva na tento film koupil Hollywood. Nemůžu si pomoct, nějak mi to k tomu nesedí. Ti Švédové jsou tak nějak přesvědčivější.. Uvidíme. ()

Zombiepod

Severská detektívka? To nebude nič moc - presne toto ma napadlo po prvom traileri na tento film. O knihe som počul niekoľkokrát, každý si ju chváli, no kniha je predsa len kniha. Do filmu sa treba dostať iným spôsobom, no tu sa to nejak zvrtlo - film dostal mňa. Už od prvých minút sa dej pomaličky ťahá ale človeka ani na minútu nenapadne vypnúť to. Už len tí neokukaní herci ktorí sú talentovaní až nad úroveň hollywoodskych ikon ukazujú ako sa má hrať správny triler. Jednoduchý ohraný dej však prekvapí momentami a sami zistíme, že o tú hlavnú myšlienku ktorá sa ťahá po celú dobu vôbec nejde :) Skvelé exteriéry obohacujú už beztak skvelú severskú atmosféru, napínavé scény fungujú výborne a Noomi Rapace? Chcem tú ženskú doma ! :) ()

Marwinek

Oddechová severská krimi na nedělní odpoledne, ideálně po zákusku. Škoda že ta slečna nevypadala víc jako slečna, myslim hlavně teda nahoře. ()

nick_sekac

Dlouho jsem si hledal cestu ke shlédnutí tohoto snímku, až se teď divím proč. Jedná se o napínavý mysteriózní krimi thriller s pár zajímavými surovými scénami na úrovni hollywoodských klasik těchto žánrů. Jsem opravdu zvědavý, jak se s americkým remakem Fincher popere, protože nemám této verzi prakticky co vytknout. ()

Looka

90% Ve srovnání s knihou je to velmi povedená adaptace. Jistého zjednodušení motivací jednotlivých osob se samozdřejmě vyhnout nedalo. ()

Lukaash

Jak jsem knihu knihu hltal a nedokázal ji odložit, tak u filmu jsem se, bohužel, nemohl dočkat titulků. Krom obligátního osekání děje, což se dá celkem snadno pochopit, ale z adaptace zmizela i spousta jiných, mnohem podstatnějších věcí, které z knižního originálu udělaly světový bestseller. Ze všeho nejvíc mi chyběla ta brilantně zvládnutá psychologizace postav, bylo pro mě mnohem těžší vžít se do všech hlavních aktérů a mám pocit, že kdybych předlohu nečetl, ani bych to nedokázal. Dále to byly emoce, kterých je kniha plná, zatímco film zůstává chladný a těžce neosobní, za celé dvě a půl hodiny jsem neměl pocit, že by mě cokoliv vtahovalo do děje. Ve výsledku jsem celou dobu sledoval obsahově nepříliš objevnou, i když po technické stránce dobře zvládnutou, temnou, líně plynoucí detektivku. Z psychologického thrilleru, v němž Larsson zhmotnil svůj pocit viny, jež ho celý život provázel, toho zbylo žalostně málo, jen řemeslně průměrně zvládnutá, ve své podstatě jednoduchá a přímočará kriminálka. Je to velká škoda, jsem osobně dost zvědav na americký remake a další dva díly trilogie... ()

Miagy

kvalitny celovecerny film. Prijemna detektivna drama. Mystika i thriler mi tu trochu chybal a sceny boli nudne natahovane. Trocha akcie , menej reci a 5 * ako vysitych. PLUS: krajina, herci, dedukcie, MINUS: stopaz, malo akcie a hudby. ()

-henry-

Shlédnuto po americké verzi: kauzalita tu je oproti hollywoodskému remaku paradoxně mnohem hladší, divácky přívětivější, jak jsme zvyklí právě u zaoceánských thrillerů: více času tu je věnováno srozumitelnému popisu akce, zatímco Fincher v obdobně dlouhém filmu tyto popisy vynechává nebo není jasný jejich záměr a tak působí nezvykle "elipsoidně" ("s mezerami"). Nedá se však říct, že bych to u švédské verze víc ocenil, spíš jsem dostal chuť znovu to srovnat s novější předělávkou: mám podezření, že Fincher se snaží o evoluci filmové dramaturgie (podezření jsem nabyl už u Social Network :)). ()

dj_kure

5 hvězd je za to, že 4+4+4+4= 16. Bohužel se mi poslední dobou stávalo, že mi to na konci filmu nevycházelo. Ať jsem koukal, přemýšlel, počítal, vždy a všude byla skulina. Muži, kteří nenávidí ženy jsou skoro nenapadnutelní :). Atmosférická kriminálka která dokáže bez problému udržet u televize po celých 140 minut. Mám jedinou připomínku. Bylo by fajn když by Češi překládali na DVD titulky k té severské hatmatilce (např texty v novinách apod.), bohužel já patřím totiž do té menšiny (cca 10%) která švédsky neumí. 89% ()

Sundance.cz

Když vezmu tuhle trilogii celkově, první díl byl nejsilnější, druhý díl průměrný a třetí díl lepší a soudní. Jednička určitě obsahuje nejvíc "drsných" scén, kdy se seznámíme s hlavními hrdiny. Komu se první díl zalíbí, bude určitě hltat i druhý a třetí. Hezky zapletené kdo s kým co jak a za kolik :). 80 % ()

Lilien

veľmi dobrá kriminálka, s americkou verziou sa zhoduje ale sú tam rozdiely , najme vo vzťahu medzi hlavnými hrdinami. Noomi rovnako dobrá ako Rooney. A teším sa na dalšie časti. ()

ear.wig

Vzhledem k tomu, že jsem teď dokoukala americkou verzi, musím říct, že takhle se mi líbila krapet víc. Sice jsem nečetla knižní předlohu, takže nemůžu říct, která z verzí se jí víc drží, ale když jsem Fincherovy dala 4*, tady musím dát 4 a půl *. Lisbeth tu byla taková drsňačka, ani Mikael jí nedostal, byla k němu celou dobu taková ledová stejně jako ke všem ostatním a to se mi líbilo. Zároveň mi i tahle verze přišla mnohem víc pochopitelná a přehledná, co se řešení vražd dívek týče. Finchera jako režiséra miluju a on jako režisér byl rozhodně skvělá volba, kdokoliv jinej by z toho udělal úplnou slátaninu. Ale stejně se tak nějak vnitřně prostě přikládám k švédský verzi. ()

sunfreedom

Film jsem viděl už v premiéře, ale koment přidávám až teď, po přečtení knihy. Není žádným překvapením, že kniha řeší celou věc trochu jinak, resp. jsou tam určité uličky, kterými se Larsson vydal jinak než ve filmu. Na druhou stranu mi přijde, že on právě některé věci zbytečně natáhl a film je vcelku logicky pokrátil nebo trochu přepsal. Z celé trilogie jednoznačně nejlepší díl a knižně zatím taky (ještě mě čeká třetí). Vynikající detektivka, která by mohla stát sama o sobě bez zbývajících dílů (i díky tomu, že druhý díl trilogie chytře vynechává propojení a reminiscence s Harriet atd.). ()

singone

Po přečtení knihy i shlédnutí americké verze jsem se dotal i k této verzi a musím konstatovat, že ač se mi to také líbilo, tak Fincherova verze se mi líbí o poznání lépe. Není to režisérem, nebo větším rozpočtem. Obě verze si knižní děj trochu upravily(samozřejmě museli, celá kniha by se nevešla ani do tří hodin), ale Oplevova verze si ten děj někde na můj vkus upravila až moc a také vynechala nebo odbyla některé pro mne důležité části, s tím se Fincher dokázal lépe vypořádat, a proto dostává o jednu hvězdu navíc. ()

Milda003

S domněním, že se jdu koukat na verzi z roku 2011 jsem shlédl béčkovou detektivku s naprosto strašnými herci, a ještě horším dabingem. Zápletka byla daná, tak jsem to překousl a při sledování zavřel jedno oko, ovšem ostatním doporučuji remake 2011 a tento paskvil vynechat. ()

Maniik88

Som naprosto spokojný. Napätie sa dalo doslova krájať. Herci super, veľmi sympatickí. Mal som možnosť vidieť asi 20min americkej verzie a tá špata čo tam bola môže strašiť deti vo snoch. Aj Craig jednoznačne zaostával za švédskym kolegom. Skvelý scenár inšpirovaný nepochybne skvelou knihou. Ozaj veľmi zaujímavý thriller so všetkým ako má byť. Ak existujú ďalšie časti knihy, verím že sa ich Švédi opäť chopia. ()

Terka_127

Knižní předlohu jsem četla ještě před zhlédnutím švédské adaptace snímku, americkou jsem ještě neviděla a počkám si na dokončení trilogie nejspíš... Každopádně snímek skýtal dost chyb oproti knížce. Neříkám, kolikrát je scénář pozměněn pro jeho dobro, má to svůj důvod a proto to nevadí a i přesto působí na diváka skvěle. V tomto případě to však scénáristé nezvládli a režie taky ne. Hodně se ve snímku skáče, aby děj popoháněli, není to plynulé, spousta podstatných věcí chybí, nebo něco změní něco, co je v knížce důležité a má to svoji podstatu jako, že po svém přepadení Mikael zavolá polici, při tom v knížce se polici všichni zásadně vyhýbají. Vůbec není ve filmu naznačen milostný vztah mezi Mikaelem a Erikou, což mi přijde taky divné, při tom stačí, když by se políbili venku na ulici a je to. Proč ve snímku nechali umřít Anitu, kdo teda posílal kytky? Henrieta? Vždyť by se dala vypátrat. Fotografie, kdo otevřel okno existovala od začátku - špatně. Fotografie vraha je barevná - může ji přeci někomu z rodiny ukázat a ten by vraha poznal. Je to škoda, protože jinak má snímek potenciál, ale je dobrý leda pro diváky, kteří knihu nečetli a těch je sakra málo. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)