Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

DavidWebb

Tento film vyhráva na všetkých frontoch jednoducho vďaka dokonalej knižnej predlohe (ktorú som síce nečítal), ale inak si to proste neviem vysvetliť. A veľké plus má určite aj réžia spolu s prostredím, v ktorom sa celý príbeh odohráva. Pretože herecky (hlavne ústredná dvojka) sa o žiadny koncert nejedná. Myslím, že Noomi Rapaceobrovské šťastie, že sa na tomto zviezla - inak o nej nevie nikto. Zaujímavé, že naopak záporné postavy tu z môjho pohľadu herecky excelujú a človek začne uvažovať prečo. Je to ľahšie, prirodzenejšie? V každom prípade MKNŽ je film, ktorý sa žánrovo pohybuje vo vyschýnajúcich vodách napínavých detektívok, ktoré už dnes točí málokto (aspoň teda nie takto dobre). Ak sa vo filmovom biznise bude vždy čakať na vynikajúcu knihu, tak máme šancu na dobrú detektívku raz za desať rokov? To je minimálne smutné... Tento flik je skrátka výborný film, aj napriek svojim malým nedostatkom. ()

1mArc0

Táto verzia je omnoho väčšie psycho, oproti svojej americkej verzii .... herecky to nie je až tak ďaleko ... samozrejme, že prístup ku filmárskemu remeslu je úplne iné ako od David Fincher, predsa je skúsený a talentovaný režisér... predsa toto tu je na úplne inej psychologickej úrovni :) + Ten soundtrack je výborný, vrelo odporúčam. /80 %/ ()

peeteno78

I přesto, že nejsem fanouškem a nikdy jsem nesledoval žádné severské krimi, toto dílo, i jeho pokračování, mě nadchly. Špičkový děj, úžasné herecké výkony (zejména N. Rapace) a napětí od začátku až do konce. I přesto, že jsem viděl nejprve film a až poté četl knihu, tak musím říci, že jak kniha tak film jsou výborně zpracované. Líbí se mi rozpracovaný a velice napínavý děj, poutavý příběh a také neokoukané herecké obsazení. Pro mě špička švédské kinematografie. 100% ()

Shitonit

Jednička i dvojka a nakonec i trojka.. tohle se musí hodnotit jako celek, a dle mého názoru, se jedná o pooomalu se táhnoucí děj, který je nutno sledovat, vstřebávat, chápat a neodbíhat. Tzn Jako celek se jedná o neskutečně napínavej příběh o boji dobra se zlem. Dokonale vybraný postavy a neskutečně povedená postava Lisbeth, kterou hraje zvláštně okouzlující Noomi. Tak. ()

MyrnaAlec

LISBETH SALANDER !!! Vzhledem k obsažnosti a kyprosti předlohy je 1.díl velmi povedený. Vcelku všechny důležité okolnosti byly zaznamenány, detailíky ať si každý sám dohledá při čtení. Mikael je poněkud starší než jsem čekala, ale Lisbeth dokonalá! Hlavně ať to nedostanou do drápů v Hollywoodu... ()

vitac.

Dobrá podívaná, která mě naladila na to si přečíst knižní předlohu. Poslední cca půlhodinka mi přišla už jako nastavovaná kaše, ale asi to bylo kvůli dodržení předlohy či v zájmu pokračování nutné. ()

Pharlap

Dosti slušná detektivka, která mi vůbec nepřišla dlouhá. Všecko pasovalo..skandinávský styl filmařiny.. silný příběh.. mix dedukce, pátrání, notebooků Apple :-) , lidské brutality a sobeckosti.. Váhal jsem, zda dát pět hvězd, nakonec předsi jen ano, protože se snímkem, který člověka udrží sedět a zírat a hltat, co odhalí další děj.. takovy člověk nevidí každý den a kor v žánru krimi-thrilleru. ()

JohnnyBoy

Nemá smysl srovnávat knihu s filmem. Je to jiné médium. Bohužel nebýt toho, že je tento film podepřen evropským bestsellerem, není na něm zajímavého zhola nic. Adaptace do scénáře nikterak povedená, atmosféru to má docela průměrnou a herecky je to evropský standard, po režijní stránce to bohužel akcentuje věci, které autor knižní předlohy docela slušně potlačoval (žánr, klišé, oslí můstky...) PS: Hrozně by mě zajímalo, jestli bych počínání všech postav chápal, kdybych býval knihu nečetl. Troufám si říct, že bych občas tápal. ()

han.ci

Severský Seven:)) Takové krimi zápletky se mi líbí:) Ze začátku jsem si říkala, sakra o co tam jde... ale pak se to pěkně rozjelo a gradovalo a ty dvě a půl hodiny rychle uběhly. ()

lake-lake

Dnes jdu do kina, tak uvidíme. Mám přečtené všechny tři díly. Ten první je pro mě rafinovanou stylizací na detektivky Agathy Christie, kde jen Poirota vystřídal detektiv Kalle Blomkvist (můj hrdina z dětství :) Na Larssonových knihách mě zaujala zdaleka nejvíc jiná věc - schopnost autora podat čtenáři bez servítků politický marasmus, často podporovaný nedokonalou , polovičatou a nezřídka neférovou prací novinářů, zvláště těch zabývajících se ekonomikou - jejich naprostá volnost v tom, koho postaví na piedestal, a koho naopak vymáchají v bahně ( Miloši, s tím hnojem jsi měl pravdu). Odkazy na skutečné události švédské politiky včetně vraždy Olofa Palmeho dělají z trilogie daleko víc, než se na první pohled může zdát. Každopádně k přečtení vřele doporučuji! Po kině: Film mě až na pár výjimek příjemně překvapil. Scénárista vyházel z děje zbytečnosti (např. milostný poměr hrdiny s Cecilií a s Harriet, potlačen a pouze naznačen neortodoxní vztah Michaela a šéfredaktorky Eriky) a děj docela slušně odsejpá. Pár věcí je jinak, dost věcí chybí , ale není to tak úplně ke škodě. Mile mě překvapil výběr herců - konečně mohl člověk vidět zase normální tváře, žádné halyvůdské krasotiny. ()

Soubi

Krimi jako víno s vynikající stylovou hlavní hrdinkou, film vás pustí až se závěrečnými titulky...opravdu dobrá práce! ()

epoh

Zajímavé postavy a neokoukaní herci (hlavně Noomi Rapace je prostě strhující) dělají z tohoto filmu se zajímavou (byť nijak originální) pointou a pod kůži se zadírajícím tempem zajímavou podívanou. ()

blacktomas

Rána mezi oči bez jakýchkoliv servítek. Brilantní scénář a pohotová režie. Velmi povedený dechberoucí počátek nové trilogie. Sakra, takhle má vypadat pořádnej krimi thriller. Skandinávie tentokrát nakopala zadek celému světu. Bravo!!! ()

Queendom

Adept na kvalitních 5 hvězdiček, nebejt žánrový roztříštěnosti a zbytečnýho množství příběhů. Stačilo by jen naznačit, dotahování a vysvětlování každýho motivu chování a jednání do detailu je rušivý, odvádí pozornost od kvalitní kostry a odrazí se i na výsledný stopáži. Jděte se před filmem pořádně vyčurat, i když je to docela jízda a pomalu si těch slabejch tří hodin nevšimnete. A slabší povahy nejezte:) ()

Verunka84

Tri, protoze jsem cetla knihu, mela jsem zazitek trochu zkazeny tim, ze jsem vedela jak to skonci. Ale tri predevsim za Nyqvista, to fakt nevim, jake zenske se na nej lepi, protoze pro byl ani pritazlivej. A proboha, kdo obsadil tu prisernou starenu do role Eriky Bergove? Remeslne je to zpracovane pekne, ty dve hodiny pekne ubihaji, krajinka krasna, Noomi Rapace skvela a hlavne ta premena v zaveru filmu je fakt dechberouci. Pro ty co necetli skvela detektivka, pro ty co ani uz je to jen takovy odvar z knizky, ktery totalne prebije vasi vzitou predstavu o tom, jak to v Hedeby vypada. ()

Xeany

Perfektně zpracovaný film. Některé scény působí hodně šokujícím až nechutným dojmem, ale právě to na něm zaujme. Scény jsou hodně naturalistické, jde zde vidět vše bez obalu. Zaslouží si nejvyšší hodnocení. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)